Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies jak uprawiać?

2488 odpowiedzi na ten temat

#281 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 30 kwiecień 2012 - 18:02

Owies jak uprawiać? stosowałem mustang forte w zeszłym roku w owsie i wszystko było ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies jak uprawiać? Dzisiaj, 15:45
  •  

#282 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 20:51

Owies jak uprawiać? Panowie proszę o radę. Jak co roku sieję też i owies, pod korzeń zero nawozu, przedplon to na części ziemniaki i na części pszenica. Ziemia klasa IVa . Póki co miał bardzo ładne wschody i już zaczął się krzewić. Zastanawiam się czy dać mi 100 kg/ ha saletrzaku czy ten nawóz lepiej przeznaczyć na większą 3 dawkę w oziminach? Póki co owies ładny ( chyba najładniejszy we wsi :D ) lecz może przyjść susza i jeśłi teraz nie dostanie azotu to może być lipa?

#283 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 kwiecień 2012 - 21:22

Owies jak uprawiać? Lepiej daj, to ze owies ma małe wymagania to wcale nie znaczy że bez N wyda dobry plon.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dla kogo owies? zobacz »

•  

#284 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 01 maj 2012 - 20:25

Owies jak uprawiać? Dzięki za radę :) Bardzo wiele Twoje posty zawsze wnoszą do tego forum, dużo tu siedzę ostatnio i bardzo wiele cennych informacji czerpię z Twoich wypowiedzi. Pozdrawiam :) Sypnę na owies 100 kg / ha saletrzaku zaraz przed lekkim deszczem który ma być pojutrze.

#285 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 01 maj 2012 - 20:49

Owies jak uprawiać? Ja też bym dał na twoim miejscu pod owies troche azotu W tamtym roku dałem u sąsiada u którego świadcze usługi 115 kg mocznika jak zaczynał się krzewić i było super. Wcześniej nie dostał nic NPK a plon był ponad 3t/h :blink: ku mojemu zaskoczeniu!!!!! W tym roku ma pszężyto ozime znowu bez PK to wcale nawet nie zamieża się krzewić, stoi w miejscu choć dostało 160 kg saletrzaku i 18 kg mocznika w oprysku.

#286 Share lukza86

lukza86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 03 maj 2012 - 19:03

Owies jak uprawiać? cześć
chłopaki pomóżcie bo normalnie zwątpiłem a nie chce znowu marnować pola-sprawa wygląda nastepująco
wziąłem w dzierżawe ziemie w okolicach gdzie mieszkają teście ziemia 4-5 klasa mam zasiany owies jest w miarę ładny i problem jest z opryskiem bo:
kupiłem chwastox d i na etykiecie pisze 4l/ha u mnie nie zastanawiałbym się bo mam lepszą klasę botaniczną ale teść mówi że oni więcej nie lali niż 2l (co prawda tak bardzo czystego zboża nigdy nie mieli na oko moje)i mam problem bo postraszył mnie że mogę przypalić zboże a nie chcę znowu marnować pola bo juz duże wszyscy straty ponieśliśmy tej wiosny, jak myślicie dać te 4l czy zmniejszyć dawkę na 3l
pomóżcie
pozdrawiam

#287 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 03 maj 2012 - 20:01

Owies jak uprawiać? To co masz na etykiecie to należy tego przestrzegać jak amen w pacierzu. Chwastox to nie roundup, nie spali jeżeli zastosujesz zgodnie z etykieta.
Zapraszam na swój profil

#288 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 03 maj 2012 - 21:15

Owies jak uprawiać? @lukza86-takie środki jak chwastox(mniejsza jaka jego odmiana)działają na dwuliścienne-jednoliściennym rośliną nic nie zrobią nawet jakbyś dawkę dał podwójną-tak że spokojnie możesz dać dawkę max z etykiety.
dawkę zmniejszając możesz nie poradzić sobie z chwastami w starszych fazach-tym bardziej że to "d".

dziwię się że wybrałeś "d"-nawet ekstra,ma większe spektrum chwastów(ekstra to już chyba przytulię brał)-turbo,trio.

#289 Share lukza86

lukza86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 04 maj 2012 - 07:18

Owies jak uprawiać? a poczytajcie na etykiety-największy zakres ma "d" chyba że mi sie popieprzyły opakowania w sklepie
ale dzięki za info

#290 Share triplehhh

triplehhh

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:wrestling pływanie koty chiny japonia muzyka kościelna

Napisany 04 maj 2012 - 16:03

Owies jak uprawiać? Według mnie dokładna uprawa nie jest ważna. Ważne są warunki. Moim zdaniem główny warunek jest taki żeby było mokro.
Fani Wrestlingu czyli WWE i TNA pisać na priv. !

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share ereksio

ereksio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Zainteresowania:wyłącznie ładne kobiety

Napisany 04 maj 2012 - 21:42

Owies jak uprawiać? Żólknięcie końcówek owsa może byc spowodowane przymrozkami ponizej -3 stopnie, brakiem magnezu w glebie,brakiem mikroelementów ze wskazaniem na miedź (Cu). Po przymrozkach owies w kolejnych fazach wróci do normy, natomiast brak magnezu po zasiewach mozemy zlikwidować siarczanem magnezu w opryskach, Jednowodny to od 2,5do 3 kg na 100l cieczy uzytkowej, zaś siedmiowodny to 5 kg na 100l. Możemy też zastosować kizeryt w oprysku lub pogłównie (granulowany) lecz jest to droższe rozwiązanie. Braki miedzi można zwalczyć nawozami chelatowymi wieloskładnikowymi bądź jednoskładnikowym np Grinlist Cu po 1 l na h w jednym lub 2 kolejnych opryskach ( 28 zł netto za 5l). Siarczan możemy stosować do każdego kolejnego zabiegu.

#292 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 05 maj 2012 - 21:26

Owies jak uprawiać? Panowie znowu mój owies płata mi figla. Otóż patrząc z daleka wygląda wszystko ok (narazie fotek brak). Jednak bliżej nie jest już tak kolorowo. Chodzi o to że nie jest on jednakowej wysokości. Nazwijmy to po imieniu tworzy jakby "fale Dunaju". Raz jest wyższy i gęstszy raz jest rzadszy a raz jakby go wcale nie było i tak na całym polu czy to skutek kiepskiej jakości gleby (brak odpowiedniego nawożenia, zakwaszenie itp). Dodam iż u sąsiada też jest ale tam wszystko pod linijkę no po prostu piękny i równy. Uczę się na własnych błędach i doświadczeniach a ziemię mam od niedawna stąd też moje takie a nie inne pytania do was.
Po niedzieli szykuję oprysk 10 % siarczan magnezu i 1% saletra wapniowa aby "poprawić" ratować skutki zakwaszenia gleby (narazie pada i pada) . Czy z tym opryskiem mogę zastosować chwastox extra lub turbo bo już oprócz owsa rosną i inne roślinki zwą je dwuliściennymi.

Edytowany przez Polowy, 05 maj 2012 - 21:27.

#293 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 maj 2012 - 21:30

Owies jak uprawiać? Czym siałeś, jaka uprawa przedsiewna?

#294 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 05 maj 2012 - 22:48

Owies jak uprawiać? Zalezy to od kilku czynników od nawożenia, obsady itd.
Zapraszam na swój profil

#295 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 06 maj 2012 - 06:58

Owies jak uprawiać? Siałem poznaniakiem. Na 1,5 ha poszło 450 kg owsa. Uprawą przedsiewną (połowa zwykłe bronowanie , połowa kultywacja i wydaje mi się że na kultywacji gorzej to wygląda choć to gorszy kawałek ale z kolei na nim na jesień dałem obornik ) w zeszłym roku był łubin w plonie głównym oraz zrobiona była podorywka i poplon był z gorczycy żółtej, owsa i łubinu. Jednak sucho było jak diabli w zeszłym roku jak wykonywałem podorywkę i orkę zimową.

Edytowany przez Polowy, 06 maj 2012 - 09:18.

#296 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 06 maj 2012 - 10:33

Owies jak uprawiać? Witam czy jak dałem 190kg/ha lubofoski pod korzeń i teraz mam jak narazie ładny zieony owies to sypnąć jeszcze nawozu jak doradzicie bo tu jeden znajomy mówił żebym tylko odżywką popryskał razem ze środkiem na chwasty nie chciałbym przedobżyć rozumiecie dlatego wole się zapytać a ziemia 5 klasa

#297 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 06 maj 2012 - 11:55

Owies jak uprawiać? Jak chcesz miec dobry plon to musisz dac azot, i to jak najszybciej. Dałbym z 200kg saletry, nie powinno wywalić o ile siew jest odpowiedni i nie ma dużo wilgoci.
Zapraszam na swój profil

#298 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 06 maj 2012 - 13:30

Owies jak uprawiać?

Siałem poznaniakiem. Na 1,5 ha poszło 450 kg owsa. Uprawą przedsiewną (połowa zwykłe bronowanie , połowa kultywacja i wydaje mi się że na kultywacji gorzej to wygląda choć to gorszy kawałek ale z kolei na nim na jesień dałem obornik ) w zeszłym roku był łubin w plonie głównym oraz zrobiona była podorywka i poplon był z gorczycy żółtej, owsa i łubinu. Jednak sucho było jak diabli w zeszłym roku jak wykonywałem podorywkę i orkę zimową.

Ja na twoim miejscu pole bym nawoził nawozem a nie zbożem, 300kg owsa na hektar? W tym roku siałem 160kg/ha i 180kg/ha lub 200kg/ha, nawożenie to 250kg saletrzaku i 100kg polifoski 8, przy tak rzadkim siewie potrafi go wywalić, a plony mam dużo lepsze niż kiedyś jak się siało 250kg/ha owsa. Na klasie IIIa b IVa b.

#299 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 maj 2012 - 13:43

Owies jak uprawiać? @Polowy Co do uprawy się nie wypowiem, ale 450kg nasion, to moim zdaniem odpowiednia ilość na 3ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 06 maj 2012 - 18:32

Owies jak uprawiać? podobno owies słabo reaguje na ccc więc podziel 120% dawki zalecanej na 2 opryski z 1,5-2 tygodniową przerwą;
jak bedzie susza to w połaczeniu z ccc osłabi plony ale moim zdaniem lepsze to niż zostawić 50% plonu w wyłożonym łanie ( w opcji jak pogoda dopisze lub będzie lało przez najbliższe 2 miesiące)...

aha - ccc na owies ma rewelacyjnie długi czas stosowania pryskaj kiedy chcesz aż do 4 kolanka

Edytowany przez Boniar, 06 maj 2012 - 18:38.