mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

bystry700    0

Witam.

Przyłączam się do pytania użytkownika Polowy.

Siew 19 marca. Przedsiewnie 100 kg/ha saletrzaku. Ziemia 5-6 klasa.

Liście usychają od końca do roślinki. Czy przyczyną może być przymrozek, który wystąpił ok 3 - 4 tygodni temu (ok -6 stopni)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Ja bym przymrozek wyeliminował bo u mnie go w ogóle jeszcze nie było. Wszystko zmierza ku temu że ziemia kwaśna (dawno na niej nikt wapnem nie sypał). Pod korzeń rzuciłem około 150 kg saletrzaku węgierskiego (27N : 7Ca : 5Mg) widocznie tego Ca było w nim za mało zapewne w składzie jak i dawce. Czy coś pogłównie jest teraz sens stosować bo podają deszcz? Czy lepiej uderzyć we wzmocnienie rośliny insolem 3 z mocznikiem i siarczanem magnezu ? albo ostateczność czekać aż się to po deszczu samo poprawi choć to zapewne wątpliwa sprawa.

Edytowano przez Polowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

jeśli ziemia jest rzeczywiście kwaśna odrzywki niewiele dadzą. Jeśli będzie sucho to może być coraz gorzej z owsem. Saletrzak ma sladowe ilości wapna i to raczej nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Teraz to najlepiej uskładac pieniadze na wapno po zniwach. Ewentualnie mozesz opryskiwac siarczanem magnezu i/lub saletra wapniowa / albo chlorkiem wapnia. Można tez rzucic krede granulowana ale to owsowi nie wiele da juz, za to rozlina nastepcza na tym skorzysta

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

Czy mustang forte ma już rejestrację w owsie czy dodatek aminopyralidu w jakikolwiek sposób może wpłynąć na jego działanie w mieszankach zbożowych.

Edytowano przez EppS

NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowie proszę o radę. Jak co roku sieję też i owies, pod korzeń zero nawozu, przedplon to na części ziemniaki i na części pszenica. Ziemia klasa IVa . Póki co miał bardzo ładne wschody i już zaczął się krzewić. Zastanawiam się czy dać mi 100 kg/ ha saletrzaku czy ten nawóz lepiej przeznaczyć na większą 3 dawkę w oziminach? Póki co owies ładny ( chyba najładniejszy we wsi :D ) lecz może przyjść susza i jeśłi teraz nie dostanie azotu to może być lipa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Lepiej daj, to ze owies ma małe wymagania to wcale nie znaczy że bez N wyda dobry plon.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Dzięki za radę :) Bardzo wiele Twoje posty zawsze wnoszą do tego forum, dużo tu siedzę ostatnio i bardzo wiele cennych informacji czerpię z Twoich wypowiedzi. Pozdrawiam :) Sypnę na owies 100 kg / ha saletrzaku zaraz przed lekkim deszczem który ma być pojutrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ja też bym dał na twoim miejscu pod owies troche azotu W tamtym roku dałem u sąsiada u którego świadcze usługi 115 kg mocznika jak zaczynał się krzewić i było super. Wcześniej nie dostał nic NPK a plon był ponad 3t/h :blink: ku mojemu zaskoczeniu!!!!! W tym roku ma pszężyto ozime znowu bez PK to wcale nawet nie zamieża się krzewić, stoi w miejscu choć dostało 160 kg saletrzaku i 18 kg mocznika w oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukza86    1

cześć

chłopaki pomóżcie bo normalnie zwątpiłem a nie chce znowu marnować pola-sprawa wygląda nastepująco

wziąłem w dzierżawe ziemie w okolicach gdzie mieszkają teście ziemia 4-5 klasa mam zasiany owies jest w miarę ładny i problem jest z opryskiem bo:

kupiłem chwastox d i na etykiecie pisze 4l/ha u mnie nie zastanawiałbym się bo mam lepszą klasę botaniczną ale teść mówi że oni więcej nie lali niż 2l (co prawda tak bardzo czystego zboża nigdy nie mieli na oko moje)i mam problem bo postraszył mnie że mogę przypalić zboże a nie chcę znowu marnować pola bo juz duże wszyscy straty ponieśliśmy tej wiosny, jak myślicie dać te 4l czy zmniejszyć dawkę na 3l

pomóżcie

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To co masz na etykiecie to należy tego przestrzegać jak amen w pacierzu. Chwastox to nie roundup, nie spali jeżeli zastosujesz zgodnie z etykieta.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

@lukza86-takie środki jak chwastox(mniejsza jaka jego odmiana)działają na dwuliścienne-jednoliściennym rośliną nic nie zrobią nawet jakbyś dawkę dał podwójną-tak że spokojnie możesz dać dawkę max z etykiety.

dawkę zmniejszając możesz nie poradzić sobie z chwastami w starszych fazach-tym bardziej że to "d".

 

dziwię się że wybrałeś "d"-nawet ekstra,ma większe spektrum chwastów(ekstra to już chyba przytulię brał)-turbo,trio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukza86    1

a poczytajcie na etykiety-największy zakres ma "d" chyba że mi sie popieprzyły opakowania w sklepie

ale dzięki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
triplehhh    0

Według mnie dokładna uprawa nie jest ważna. Ważne są warunki. Moim zdaniem główny warunek jest taki żeby było mokro.


Fani Wrestlingu czyli WWE i TNA pisać na priv. !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

Żólknięcie końcówek owsa może byc spowodowane przymrozkami ponizej -3 stopnie, brakiem magnezu w glebie,brakiem mikroelementów ze wskazaniem na miedź (Cu). Po przymrozkach owies w kolejnych fazach wróci do normy, natomiast brak magnezu po zasiewach mozemy zlikwidować siarczanem magnezu w opryskach, Jednowodny to od 2,5do 3 kg na 100l cieczy uzytkowej, zaś siedmiowodny to 5 kg na 100l. Możemy też zastosować kizeryt w oprysku lub pogłównie (granulowany) lecz jest to droższe rozwiązanie. Braki miedzi można zwalczyć nawozami chelatowymi wieloskładnikowymi bądź jednoskładnikowym np Grinlist Cu po 1 l na h w jednym lub 2 kolejnych opryskach ( 28 zł netto za 5l). Siarczan możemy stosować do każdego kolejnego zabiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5
Napisano (edytowany)

Panowie znowu mój owies płata mi figla. Otóż patrząc z daleka wygląda wszystko ok (narazie fotek brak). Jednak bliżej nie jest już tak kolorowo. Chodzi o to że nie jest on jednakowej wysokości. Nazwijmy to po imieniu tworzy jakby "fale Dunaju". Raz jest wyższy i gęstszy raz jest rzadszy a raz jakby go wcale nie było i tak na całym polu czy to skutek kiepskiej jakości gleby (brak odpowiedniego nawożenia, zakwaszenie itp). Dodam iż u sąsiada też jest ale tam wszystko pod linijkę no po prostu piękny i równy. Uczę się na własnych błędach i doświadczeniach a ziemię mam od niedawna stąd też moje takie a nie inne pytania do was.

Po niedzieli szykuję oprysk 10 % siarczan magnezu i 1% saletra wapniowa aby "poprawić" ratować skutki zakwaszenia gleby (narazie pada i pada) . Czy z tym opryskiem mogę zastosować chwastox extra lub turbo bo już oprócz owsa rosną i inne roślinki zwą je dwuliściennymi.

Edytowano przez Polowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czym siałeś, jaka uprawa przedsiewna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zalezy to od kilku czynników od nawożenia, obsady itd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5
Napisano (edytowany)

Siałem poznaniakiem. Na 1,5 ha poszło 450 kg owsa. Uprawą przedsiewną (połowa zwykłe bronowanie , połowa kultywacja i wydaje mi się że na kultywacji gorzej to wygląda choć to gorszy kawałek ale z kolei na nim na jesień dałem obornik ) w zeszłym roku był łubin w plonie głównym oraz zrobiona była podorywka i poplon był z gorczycy żółtej, owsa i łubinu. Jednak sucho było jak diabli w zeszłym roku jak wykonywałem podorywkę i orkę zimową.

Edytowano przez Polowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam czy jak dałem 190kg/ha lubofoski pod korzeń i teraz mam jak narazie ładny zieony owies to sypnąć jeszcze nawozu jak doradzicie bo tu jeden znajomy mówił żebym tylko odżywką popryskał razem ze środkiem na chwasty nie chciałbym przedobżyć rozumiecie dlatego wole się zapytać a ziemia 5 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak chcesz miec dobry plon to musisz dac azot, i to jak najszybciej. Dałbym z 200kg saletry, nie powinno wywalić o ile siew jest odpowiedni i nie ma dużo wilgoci.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Siałem poznaniakiem. Na 1,5 ha poszło 450 kg owsa. Uprawą przedsiewną (połowa zwykłe bronowanie , połowa kultywacja i wydaje mi się że na kultywacji gorzej to wygląda choć to gorszy kawałek ale z kolei na nim na jesień dałem obornik ) w zeszłym roku był łubin w plonie głównym oraz zrobiona była podorywka i poplon był z gorczycy żółtej, owsa i łubinu. Jednak sucho było jak diabli w zeszłym roku jak wykonywałem podorywkę i orkę zimową.

Ja na twoim miejscu pole bym nawoził nawozem a nie zbożem, 300kg owsa na hektar? W tym roku siałem 160kg/ha i 180kg/ha lub 200kg/ha, nawożenie to 250kg saletrzaku i 100kg polifoski 8, przy tak rzadkim siewie potrafi go wywalić, a plony mam dużo lepsze niż kiedyś jak się siało 250kg/ha owsa. Na klasie IIIa b IVa b.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Polowy Co do uprawy się nie wypowiem, ale 450kg nasion, to moim zdaniem odpowiednia ilość na 3ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8
Napisano (edytowany)

podobno owies słabo reaguje na ccc więc podziel 120% dawki zalecanej na 2 opryski z 1,5-2 tygodniową przerwą;

jak bedzie susza to w połaczeniu z ccc osłabi plony ale moim zdaniem lepsze to niż zostawić 50% plonu w wyłożonym łanie ( w opcji jak pogoda dopisze lub będzie lało przez najbliższe 2 miesiące)...

 

aha - ccc na owies ma rewelacyjnie długi czas stosowania pryskaj kiedy chcesz aż do 4 kolanka

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj