mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

funrolnik    4

Witam. Trafiło się kawałek pola, 5,5ha 1ha V reszta IVa i IVb po połowie, niestety ziemia 10 lat ugorowana ale co roku koszona mulczerem, sporo chwastów na wiosne ruszyło, zaorałem dosyć głęboko jak na wiosenną orkę bo 23-24cm ale płycej efekt był kiepski, mocznik 200kg i PK 200kg. Od rana orka nawóz i siew wieczorem 210kg na ha Bingo. Od razu pomyślałem o owsie bo PH pewnie kiepskie więc jęczmień i mógł by nie wytrzymać. Czy dobrze zrobiłem? Już późno na owies, wiem, wilgoci na razie sporo, dziś jeszcze troszkę popadało, najbardziej boję się perzu bo z dwuliściennymi sobie poradzę, jak myślicie będzie +??

Mieliśmy podobna sytuacje, tyle, że jesienia i pole nie traktowane nawet mulczerem przez 8 lat i gorsza klasa. Zasialismy zyto i nie bylo dobrze, tona z hektara... jak masz mocno zakwaszona ziemie to moze moze probuj mocznikiem dolistnie zasilić.

Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

beret  dobrze zrobiłes ,orka przytłumi chwasty , a stanowisko pod owies po ugorze bardzo dobre ,opryskaj na dwu liscienne a perz no robic konkurecję będzie  jesli bedzie spory to przed zniwami oprysk rondapem lub pochodnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Zostało mi po jesieni trochę Glean75 WG, czy mogę go prysnąć na owies w fazie 1-2 liścia? Tak około 7g / ha. Na ulotce Gleanu jest napisane iż można ten środek stosować w owsie, lecz w sklepie ze środkami ochrony roślin sprzedawcy odradzali tego. Jak uważacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Na jednej działce jakoś słabo wzeszedl mi owies jest jakieś 200 roślin na metrze- będzie coś z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

U mnie w sobotę minął tydzień jak siany owies. Jutro pójdę i sprawdzę, czy czasem nie wschodzi, bo dzień wcześniej Sąsiad siał jęczmień i już jest na wierzchu. U mnie na tym samym ustawieniu siał owies i wg mnie wysiana dawka owsa w przeliczeniu na hektar to około 105 kg. Ziarno kwalifikat, a odmiana to Harnaś.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Zostało mi po jesieni trochę Glean75 WG, czy mogę go prysnąć na owies w fazie 1-2 liścia? Tak około 7g / ha. Na ulotce Gleanu jest napisane iż można ten środek stosować w owsie, lecz w sklepie ze środkami ochrony roślin sprzedawcy odradzali tego. Jak uważacie?

 

możesz tylko co  te 7 g zwalczy? może samosiewy rzepaku ale lepiej zostaw sobie do jesieni i daj na oziminy w jakiejś mieszance

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Jeżeli na ulotce jest tak napisane to możesz pryskać, i tak jak w etykiecie 7g/ha. Sprzedawca sprzedawcy nie równy, jeden tylko coś radzi aby radzić a inny rzeczywiście się na czymś zna, ale ja się do tej pory z takim nie spotkałem i handlarza o rady nie pytam tylko się u niego zaopatruję. :) Przykładowo w jednym sklepie kupowałem ŚOR i pytałem o prochloraz, to oczywiście wielkie oczy, to podałem kilka nazw handlowych środka to też czeski film. Więc rady sprzedawców lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19553

Na jednej działce jakoś słabo wzeszedl mi owies jest jakieś 200 roślin na metrze- będzie coś z tego?

kiedy siany??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

U mnie w sobotę minął tydzień jak siany owies. Jutro pójdę i sprawdzę, czy czasem nie wschodzi, bo dzień wcześniej Sąsiad siał jęczmień i już jest na wierzchu. U mnie na tym samym ustawieniu siał owies i wg mnie wysiana dawka owsa w przeliczeniu na hektar to około 105 kg. Ziarno kwalifikat, a odmiana to Bingo.

 

nie za mało? a wręcz bardzo mało?

 

jak będzie rzadki to troszkę go saletrą podgonisz jak wyjdzie ale chyba obsada bedzie za mała...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Ja się zastanawiam bo po wysianiu nawozów nie jechałem kultywatorem tylko bronami ciężkimi gdzie była cięższa ziemia to nawóz i nasiona są na glebokosci 1-3cm bo głębiej to już nie dało rady bo twardo i nie wiem czy nie zawaliłem roboty tym

będzie ok.

Na jednej działce jakoś słabo wzeszedl mi owies jest jakieś 200 roślin na metrze- będzie coś z tego?

jak będzie trzeci liść siej azot i w oprysku daj dolistnie manganu i fosforu powinno trochę dokrzewić

Zostało mi po jesieni trochę Glean75 WG, czy mogę go prysnąć na owies w fazie 1-2 liścia? Tak około 7g / ha. Na ulotce Gleanu jest napisane iż można ten środek stosować w owsie, lecz w sklepie ze środkami ochrony roślin sprzedawcy odradzali tego. Jak uważacie?

ja bym odpuścił i zostawił na jesień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

nie za mało? a wręcz bardzo mało?

 

jak będzie rzadki to troszkę go saletrą podgonisz jak wyjdzie ale chyba obsada bedzie za mała...

 

Sąsiad siał u siebie jęczmień i na tym samym ustawieniu siał mi owies. Norma wysiewu jęczmienia była 160kg, a dużo mi zostało tego owsa, stąd chyba wysiałem właśnie lekko ponad 100 kg.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Wschody po rzutowym (siew 14.03), napiszcie czy tak powinno to wyglądać

 

poczekaj może jeszcze nie wszystko wyszło

ale po rzutowym czasem tak jest ja ustawiam mniejszy wysyp i wykonuję więcej przejazdów

Edytowano przez pszycha1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

U mnie w sobotę minął tydzień jak siany owies. Jutro pójdę i sprawdzę, czy czasem nie wschodzi, bo dzień wcześniej Sąsiad siał jęczmień i już jest na wierzchu. U mnie na tym samym ustawieniu siał owies i wg mnie wysiana dawka owsa w przeliczeniu na hektar to około 105 kg. Ziarno kwalifikat, a odmiana to Bingo.

 

Dobrze będzie oby równo było zasiane to się pokrzewi,w tamtym roku nie wiele więcej wysiałem i tylko mocznik przedsiewnie i było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

pszycha1, na tym zdjeciu jeszcze nie wszystko zeszło , ostatnio polało konkretnie i już chyba wszystko wylazło więc może jutro wrzuce zdj , a ten siany 1 kwietnia jeszcze nie wychodzi, pewnie jeszcze tydzień i wyjdzie bo pszenica jara już puściła korzenie bo siana była mieszanka z owsem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Sąsiad siał u siebie jęczmień i na tym samym ustawieniu siał mi owies. Norma wysiewu jęczmienia była 160kg, a dużo mi zostało tego owsa, stąd chyba wysiałem właśnie lekko ponad 100 kg.

 

 

Ja bym sąsiada zbeształ. Owies inaczej "schodzi" z siewnika i trzeba go ustawiać inaczej niż na jęczmień. Przykład od nas: na olejowym Poznaniaku przekładnia ustawiona na pozycji 14 wysiała 200kg/ha pszenicy jarej, a już w przypadku owsa żeby wysiać 200kg trzeba było przestawić na 26...

 

100kg wydaje się być bardzo mało jak na owies, ja na jednym kawałku jak mi siewnik jakimś cudem nie dosiał to dwa razy przejeżdżałem i jest ok choć już mało profesjonalnie zrobione, bo rzędy nie w pięć ni w dziesięć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Ostatni kawałek posiany, w deszcz i po ciemku. Za dwa tygodnie zobaczymy ile mijakow strzeliłem :)
Kawałek siany tydzień temu w sobotę ani myśli wychodzić. W sobotę kawałek sialem to dziś już pełno śladów żurawii. Ciekawe ile wyzarly chamy. Ale widać już zaprawione w boju-byly z 60m od ciagnika, wyszedłem tylko się schylilem po grude, od razu spierniczyly.
A siane na jednym kawalku-wyszlo 240kg/ha. Miało być mniej-zboze podobne jak w tamtym roku, ustawienie siewnika zmniejszylem, a wyszło więcej. Teraz to co w sobotę i dziś sialem to wyszlo 5workow/ha (bardzo precyzyjna miara :) ), czyli gdzieś 220-230kg/ha, a zwiekszylem wysiew w porównaniu z tym wcześniejszym. Jeszcze do tego zauważyłem że jak jadę po pochylym to strona siewnika, która jest niżej, mniej wysiewa :/
Ale najważniejsze że posiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

Czemu nie siejecie na początku marca przecież taki owies siany wczesnie naprawde super daje radę ja sieje zawsze w 1 tygodniu marca i koło 5ton/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Szczególnie tej wiosny był trudny wczesny siew więc nie ma co krytykować tych co siali na początku kwietnia sam mam posiany kawałek 4 kwietnia i okaże się czy będzie gorszy od tego sianego w marcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jak była tylko c360 i nie było melioracji to na początku maja się siało i było dobrze. 2012r. 24 kwietnia siałem ostatni kawałek i też plon nie zgorszy był dwa lata temu jeden kawałek w połowie marca kwalifikatem a drugi na koniec i ten co później był siany plon dużo lepszy i materiał siewny jeszcze ojcowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Czemu nie siejecie na początku marca przecież taki owies siany wczesnie naprawde super daje radę ja sieje zawsze w 1 tygodniu marca i koło 5ton/ha

 

Jeszcze mam kawalek pola, gdzie nie wjade bo woda stoi. Nie kazdy ma takie warunki zeby sobie wjechac na poczatku marca z siewem. U mnie nawet obszarnicy pozno ruszyli, czy to z siewem, czy  z nawozeniem ozimin. Taki mamy klimat, co zrobisz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

<p>Ale to akurat nie jest najwazniejsze kiedy wyjdzie na wierzch, wazne co sie dzieje z ziarnem pod ziemia</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Przy tej temperaturze to i po dwóch tygodniach raczej nic nie zobaczę.
Miałem walowac to, co ostatnio sialem ale spadl sniegogradodeszcz i powalowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22
azzadek
Zostało mi po jesieni trochę Glean75 WG, czy mogę go prysnąć na owies w fazie 1-2 liścia? Tak około 7g / ha. Na ulotce Gleanu jest napisane iż można ten środek stosować w owsie, lecz w sklepie ze środkami ochrony roślin sprzedawcy odradzali tego. Jak uważacie?
 
pszycha1,w 10 Kwi 2017 - 20:36, powiedział
ja bym odpuścił i zostawił na jesień

 

Ale glean i tak mam już przeterminowany (październik 2016) wiec nie wiem jak zachowa się na jesień w pszenicy rok po terminie. To jak nie glean to co? Chwastox?

 

Edytowano przez azzadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj