mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Tomasz78    1029

jestem ciekaw jak te plony po tym rzutowym wyglądaja ,niech ktos zdjęcia wrzuci ,ktos pisze ze to ekonomiczne ,ja jestem innego zdania to papudractwo ,tym bardziej pod brone  gleba powinna byc dobrze uprawiona ,co za tym idzie to niszczenie chwastów i wygrzanie gleby

100kg na 35 arów to marnotrawstwo , tym bardziej jak kwalifikat ,siejąc tradycyjnie  200kg na ha plon u mnie nie schodzi poniżej 5t ,

 

Mariusz saletra działa szybko i krótko  i nie zawsze jest wykorzystana przez wschodzące zborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

jestem ciekaw jak te plony po tym rzutowym wyglądaja ,niech ktos zdjęcia wrzuci ,ktos pisze ze to ekonomiczne ,ja jestem innego zdania to papudractwo ,tym bardziej pod brone  gleba powinna byc dobrze uprawiona ,co za tym idzie to niszczenie chwastów i wygrzanie gleby

100kg na 35 arów to marnotrawstwo , tym bardziej jak kwalifikat ,siejąc tradycyjnie  200kg na ha plon u mnie nie schodzi poniżej 5t ,

 

Mariusz saletra działa szybko i krótko  i nie zawsze jest wykorzystana przez wschodzące zborze

 

kolega przeczytał dwa artykuły i chciał zabłysnąć. moża powiedzieć że ten siew rzutowy to substytut strip tril. czyli ciągnik 180 km i siewnik za 250 tysi. na 3o0hektarów jak znalazł ;) 

 

https://www.agrofakt.pl/siew-rzutowy-wplyw-plon/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Tomasz taki paradoks- saletrzak - to też saletra ... I czas działania jest identyczny. Różni síę tylko tym że jest otoczkowany w mielonym dolomicie i ze 2 dni dłużej się rozpuszcza.


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

Panowie mam do wyboru Nawigatora i Harnasia którego wybrać na słabsze gleby i który byłby konkurencją dla bingo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Myślałem, że dzisiaj będę orał pod owies, ale wczoraj jak sprawdziłem pole, to jest mokro, nogi minimalnie wpadały. Tak więc, jeśli nie będzie lało, to za tydzień powinno mi się udać przeprowadzić orkę. Najgorzej jest po bokach, ale i nie wiadomo, czy środkiem przejechałbym z rozsiewaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

wysiałem Nawigatora ale nie zrobiłem próby kręconej i wyszło mi trochę za mało 210kg na 1,5ha zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

A jak posieje owies odmiany Nawigator z centrali w ilości 210 kg na ha, to czy nie będzie za gęsto ??

to dobrze się składa będziemy mieć porównanie

ja jestem przeciwnikiem gęstego siewu, ale tu jednak za rzadko wsiałem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Panowie po ilu dniach owies powinien puszczać już kiełki, siałem 14 marca i dziś z ciekawości zobaczyłem i może 1 ziarenko na 10-20 dopiero puściło kiełka. 

I jakie nawozy można jeszcze sypnąć bo przed siewem poszło 50kg saletry 34% N na ok. 40 arów i to chyba za mało , a przydał by się jakiś wieloskładnik , i czy wgl można sypać coś po siewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Panowie po ilu dniach owies powinien puszczać już kiełki, siałem 14 marca i dziś z ciekawości zobaczyłem i może 1 ziarenko na 10-20 dopiero puściło kiełka. 

I jakie nawozy można jeszcze sypnąć bo przed siewem poszło 50kg saletry 34% N na ok. 40 arów i to chyba za mało , a przydał by się jakiś wieloskładnik , i czy wgl można sypać coś po siewie

 

W zeszłym roku zasiałem 19 marca owies i miałem możliwość pojechać na pole tylko w weekendy aby coś zobaczyć i pamiętam, że po tygodniu nadal była goła ziemia a wygrzebane ziarno nie miało kiełków i dopiero w drugim tygodniu pojawiły się szpilki na polu.

 

Dałeś 42N w przeliczeniu na hektar, to trochę mało według mnie a nawozy fosforowo-potasowe powinno dawać się bezwzględnie przed siewem, nawet jakbyś tą saletrę dał po wschodach a PK przed siewem to byłoby lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Koledzy to po ile wy nawigatora siejecie kg? Ja bingo zamierzam 160 kg kwalifikat, a nawigator jutro ma przyjść. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

U mnie z binga kwalifikat w amazone d7 na próbie kreconej wyszło 160kg więcej już ten siewnik nie Wysieje tak zasialem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Wlasnie niektore siewniki to chyba maja problem z wysiewaniem owsa, w Poznaniaku 3m na olejowej skrzyni trzeba bylo na maksa odsunac zasuwy i dzwignie przekladni odsunac niemal do oporu aby sialo 180kg. Wedlug tabeli to bylo okolo 300kg z tego co pamietam

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

jak amazonką d7 special II siałem bingo to skala na 100 zasuwy otwarte na max dna na 2 dziurze i nie wyszło nigdy więcej niż 180kg-siałem bingo kilka lat zawsze kwalifikat i tak wychodziło ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja amazone d8 zasuwy 3/4,denka 2 ząbek i ustawienie na 60-65 około 120kg na 1ha

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Wlasnie niektore siewniki to chyba maja problem z wysiewaniem owsa, w Poznaniaku 3m na olejowej skrzyni trzeba bylo na maksa odsunac zasuwy i dzwignie przekladni odsunac niemal do oporu aby sialo 180kg. Wedlug tabeli to bylo okolo 300kg z tego co pamietam

 

 

Takim samym siewnikiem w tamtym roku wysiałem 200kg odmiany sąsiadowej chyba bez problemu. Nie pamiętam już  :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Ja amazone d8 zasuwy 3/4,denka 2 ząbek i ustawienie na 60-65 około 120kg na 1ha

 

ale wg książki owies sieje się na otwartych.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Możliwe nie sprawdzałem tego,długo byłem w strachu co tam na polu będzie ale było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj