Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies jak uprawiać?

2488 odpowiedzi na ten temat

#2081 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 27 marzec 2016 - 12:29

Owies jak uprawiać?

U siebie owies zasiałem w czwartek miało być 200 kg/ha bo na tyle wykręcony, a wyszło 215-220 kg  ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies jak uprawiać? Dzisiaj, 20:02
  •  

#2082 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 12:47

Owies jak uprawiać?

Owies Bingo

Owies Bingo

Owies Bingo

Już tak. :)

#2083 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 27 marzec 2016 - 14:33

Owies jak uprawiać?

U siebie owies zasiałem w czwartek miało być 200 kg/ha bo na tyle wykręcony, a wyszło 215-220 kg  ;)

za dużo, chyba że kiełkowanie na poziomie 70 % owsa nie sieje się gęsto, nawet przy póznych siewach

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2084 Share ursusek-360

ursusek-360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 15:19

Owies jak uprawiać? To ja siałem 170 kg/ha nie za mało?

#2085 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów

GG-3578015

Napisany 27 marzec 2016 - 15:22

Owies jak uprawiać?

za dużo, chyba że kiełkowanie na poziomie 70 % owsa nie sieje się gęsto, nawet przy póznych siewach

Jak jest tak jest ziemia z przewagą VI klasy 

#2086 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3396 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 27 marzec 2016 - 18:51

Owies jak uprawiać?

tym bardziej im słabsza ziemie tym rzadziej-słabsza gleba wykarmi Ci mniej roślin aby wykształciły zadawalający plon

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#2087 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 27 marzec 2016 - 20:11

Owies jak uprawiać?

To  idąc  tym  tokiem  myślenia  ... na  2  klasie  trzeba  by  siać  ze  400  kilo na  hektar... 

Nie  bądźmy  śmieszni  panowie  ... inna  sprawa   gdzie  sens  siać  owies , na  naprawdę dobrej  ziemi ... :P

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#2088 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3396 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 20:12

Owies jak uprawiać?

no w sunie to źle napisałem :o

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#2089 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 20:34

Owies jak uprawiać?

Nic źle nie napisałeś a kolega mariusz chyba przesadził. To prawda, że na słabszych ziemiach trzeba trochę obniżać normę wysiewu by zmniejszyć konkurencyjność roślin o wodę i składniki pokarmowe w które takie ziemie są zwyczajnie mniej zasobne. ;)

Ja zasiałem Bingo tydzień temu w sobotę. Dziś robiłem obchód i ziarna nawet kiełka nie puściły.

Edytowany przez KlimekPL, 27 marzec 2016 - 20:35.

#2090 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 20:36

Owies jak uprawiać?

Nawet wykraczając poza ramy owsa ziemia 4b wykarmi mniej kłosów niż ziemia 3b. Co z tego, że roślina zasiana będzie gęściej wyda więcej kłosów jak będą one przestrzelone i z pośladem? 

Na chłopski rozum usiądź z 4 kolegami do 0,5 nic nie poczujesz, usiądź z jednym nastrój będzie już lepszy. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2091 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 21:35

Owies jak uprawiać?

I co da chłopski rozum, jak ja nie mogłem przez wiele lat ojca mego przekonać, że  na słabszej ziemi nie powinien zwiększać obsady, a co dopiero zmniejszać.  

#2092 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów

GG-3578015

Napisany 27 marzec 2016 - 23:05

Owies jak uprawiać?

tym bardziej im słabsza ziemie tym rzadziej-słabsza gleba wykarmi Ci mniej roślin aby wykształciły zadawalający plon

To czemu literatura podaje że im słabsza tym gęściej siać? Wszyscy się mylą? ;)

http://www.uprawyeko..._Siew_owsa.html

http://www.tvr24.pl/...w_owsa-191.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/zalecenia-dla-owsa,8432,1.html

Edytowany przez Roki212, 27 marzec 2016 - 23:06.

#2093 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 02:38

Owies jak uprawiać?

W żadnym podanym przez ciebie przykładów nie ma uzasadnienia, dlaczego należy zwiększać normę wysiewu na słabszych glebach. Ja osobiście nadal trzymam się wersji, że im ziemia słabsza tym norma mniejsza.

#2094 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 07:43

Owies jak uprawiać?

chłopaki wszystko dobrze ale każdy robi po sowiemu. Ja mam lekkie gleby od miejscami 4 do samych 6 większość, sieję rożne zboża, od pszenicy po owies i powiem te wasze kila do, do d*py można wsadzić. liczy się mtz i nic więcej. Ma być obsada a nie waga. Ja siałem pszenice na jesieni bamberkę 267kg/ha a zalecają ją obsiać do 180kg i co z tego jak średni mtz wyszedł u producenta 41g a u mnie 54g (może dlatego bo nie mam wialni tylko młynek)

i nigdy nie posieję mniej niż zalecają obsadę bo mam lekkie gleby, na jesieni brakuje wilgoci i się zboża nie rozkrzewiają a na wiosnę trzymam normy wysiewu danej odmiany.

2lata temu posłuchałem się handlowca/przedstawiciele/naciągacza aby rzadziej i mnie plon powalił. ledwo na zero wyszedłem z uprawką. Po prostu za rzadko nawet jak kosiłem to glebę widziałem. Co innego jak ktoś ma od 4 w z wyż to inaczej sprawa wygląda.

Dlatego mieszkasz lokalnie znasz swoją glebę zrób test, toć to nic cię nie kosztuje zrobić próbę kreconą na polu i 1 czy 2 przejazdy obsiać inną normą.

Ja owies sieję 500 do 550ziarniaków, czyli przy moim bingo wyszło ok 240 a komforcie 260kg

pozdrawiam

#2095 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1535 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 07:51

Owies jak uprawiać?

Zgadzam się w100% z kolegą wyżej.

#2096 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 09:12

Owies jak uprawiać?

To weź sobie zobacz na przykład zalecenia firmy KWS w temacie żyta hybrydowego czym gleba słabsza tym norma mniejsza. Tylko warto zaznaczyć że tyczy się to gleb w dobrej kulturze.

No w uprawie ekologicznej (jeden z podanych linków) to z pewnością trzeba zwiększać. Jednak myślę, że 90% osób na forum uprawia to zboże bez eko.

Poszukaj sobie zaleceń niemieckich np firmy saaten union... 

#2097 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 10:29

Owies jak uprawiać?

Ja mam słabe gleby opady znikome. Jak zasieję gęściej niż zalecane, to nie ma nic (ewentualnie tracę kasę na materiał i zbieram tyle samo co w rzadkim siewie). Optymalnie, to średnia ziaren na metr w odpowiednim terminie (gdy sucho to jak najrzadziej). Najważniejsze opady... PH.

No chyba że ktoś ma IV klasę (w papierach) a czarnoziemu na metr- znam taki przypadek- i mówi że sieje na IV klasie..

Edytowany przez Nowy81, 28 marzec 2016 - 10:37.

#2098 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3396 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 18:32

Owies jak uprawiać?

To czemu literatura podaje że im słabsza tym gęściej siać? Wszyscy się mylą? ;)

http://www.uprawyeko..._Siew_owsa.html

http://www.tvr24.pl/...w_owsa-191.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/zalecenia-dla-owsa,8432,1.html

W żadnym podanym przez ciebie przykładów nie ma uzasadnienia, dlaczego należy zwiększać normę wysiewu na słabszych glebach. Ja osobiście nadal trzymam się wersji, że im ziemia słabsza tym norma mniejsza.

Masz rację mnie zawsze uczono,że słabsza gleba mniej wykarmi kłosów nie ważne czego, więc nie warto na słabej ziemi starać się utrzymywać zbyt dużej obsady kłosów bo po prostu ona ich nie wykarmi!!!!Słabsza gleba ma mniejsze możliwości asymilacji wody i przyjdzie sucho i co???Podlewać??

chłopaki wszystko dobrze ale każdy robi po sowiemu. Ja mam lekkie gleby od miejscami 4 do samych 6 większość, sieję rożne zboża, od pszenicy po owies i powiem te wasze kila do, do d*py można wsadzić. liczy się mtz i nic więcej. Ma być obsada a nie waga. Ja siałem pszenice na jesieni bamberkę 267kg/ha a zalecają ją obsiać do 180kg i co z tego jak średni mtz wyszedł u producenta 41g a u mnie 54g (może dlatego bo nie mam wialni tylko młynek)

i nigdy nie posieję mniej niż zalecają obsadę bo mam lekkie gleby, na jesieni brakuje wilgoci i się zboża nie rozkrzewiają a na wiosnę trzymam normy wysiewu danej odmiany.

2lata temu posłuchałem się handlowca/przedstawiciele/naciągacza aby rzadziej i mnie plon powalił. ledwo na zero wyszedłem z uprawką. Po prostu za rzadko nawet jak kosiłem to glebę widziałem. Co innego jak ktoś ma od 4 w z wyż to inaczej sprawa wygląda.

Dlatego mieszkasz lokalnie znasz swoją glebę zrób test, toć to nic cię nie kosztuje zrobić próbę kreconą na polu i 1 czy 2 przejazdy obsiać inną normą.

Ja owies sieję 500 do 550ziarniaków, czyli przy moim bingo wyszło ok 240 a komforcie 260kg

pozdrawiam

Widzisz a ja odwrotnie  owies Bingo sieję max 400 ziarniaków i to jak tyle posieję to bardzo ciężko mi utrzymać go w pionie,,,,

Jeśli piszesz,że siejesz do 550 ziarniaków to proszę napisz jaką osiągasz wydajność i jakie stosujesz nawożenie

3000 postów

#2099 Share Maniek101

Maniek101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 19:17

Owies jak uprawiać?

siałem gorczyce tydzien temu i jeszcze nie wschodzi dopiero kiełek wypuszcza a jak u was ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2100 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 20:06

Owies jak uprawiać?

ja siałem 24.02 jeszcze czeka za wiosną 

Nie lepiej było w styczniu posiać? A tak poważnie słyszałeś o optymalnym terminie siewu danego zboża w danym rejonie Polski? Widzę, że wielu sieje wcześnie bo mokro itd. Ale co to da, jak są niskie temperatury to wegetacja i tak nie ruszy. W necie bez trudu znajdziecie mapki z optymalnymi terminami siewu danych zbóż w danym rejonie. Nie głupi to wymyślił, warto zerknąć.