mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

JANCZAK1176    43

Witam ma ktoś  z kolegów AF jakiś konkrety materiał siewny typu owies ,z oryginału   Bigo lup szakal na sprz.... z okolic Łowicza i Strykowa zmieniły się plany ,susza pisać na PW ilość ok 700kg

  Może ktoś się odezwie z innego rejonu ?? np na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

mam taki problem. otóż mam nasypane kilkadziesiąt ton owsa na kupie o wysokości ok 3 metrów. Jak był koszony to miał od 12 do 14%. dzisiaj przyjechało auto i zauważyłem że owies jest ciepły. zbadalem wilgotność i wyszło 14.2. następny transport będzie dopiero za jakieś dwa tygodnie. jest powód do obaw ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

nie ma problemów z chorobami grzybowymi?

niema , presja tak jak przy każdym innym przedplonie

 

Owsa raczej z reguły się chyba nie zaprawia (zresztą w Twoim poście jedno wyklucza drugie hmm? Jedynie zaprawiłbym nawozem donasiennym. 

zaprawia się i to koniecznie!!!Przynajmniej ja tak robię ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Czy koniecznie trzeba zaprawiać owies tutaj bym polemizował ,ja zaprawiam dla spokoju ,są pola że nie zaprawiam z różnych przyczyn,np tej wiosny wyjątkowo długo zamówiony środek nie doszedł ,przyszła pogoda  zasiałem bez zaprawiania ,owies wyjątkowo dorodny długo zielony ,znam gospodarzy co przestali zaprawiać jesienią zboża ,plony maja 7-8 ton a kiedyś zaprawiali ,mówią że opryski wiosenne robią dobrą robotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

jasne,że robią....

a powiedz ile zabiegów fungicydowych wykonujesz w owsie???

Bo ja zaprawiając wykonuję jeden.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A na wiosnę będą wpisy typu czemu kiełki owsa mi zasychają, albo czemu wiechy robią się czarne.  Koszt zaprawy 25 zł/ha chyba do przełknięcia...

Co do zaprawiania jesienią i wiosennych oprysków, są choroby które tylko zaprawa eliminuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

OK każdy robi jak chcę ,jak pisałem też dla spokojności zaprawiam owies jednak kilka razy było bez i jakiś ubocznych skutków nie było ,plon czy tak czy tak ok 4,5 do 5 ton ,gościu co przestał zaprawiać oziminy mówi że nie chodzi o koszt a o czasochłonność i trucie przy zaprawianiu w tych betoniarkach a do tego spadków plonu nie ma a celuje w 7-8 ton w jego sytuacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Wszystko oprócz owsa zaprawiam. Co prawda owies miałem 1 rok ale plon prawie 5t przy kosztach strasznie małych jak pisałem. W tym roku jedynie może Primusem zaprawie, NPK zejdę niżej na 150kg Profoski.. Jakąś odmianę polecicie na gleby III-V z przewagą IV? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

sprzedałem dzisiaj ostatnie auto. 550 netto. gniady. ale już więcej go nie sieje bo problem ze zbyciem. pozatym słabiej plonował w stosunku do bingo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

sprzedałem dzisiaj ostatnie auto. 550 netto. gniady. ale już więcej go nie sieje bo problem ze zbyciem. pozatym słabiej plonował w stosunku do bingo

 

A gdzie sprzedajesz większe ilości owsa? W tym roku planuje 10ha Bingo i martwię się trochę o późniejszą sprzedaż, bo będzie tego z 50t ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

w lokalnym skupie. jak masz dobrą gęstość to wezmą na płatki, jak nie to do paszarni albo na olx daj ogłoszenie to kupcy sami dzwonią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Witam, na wiosne planuje zasiać owies ale najpierw muszę wywieść tam obornik i zaorać( tak wiem najlepsza orka jest jesienia bo strata wody itp. innego wyjścia nie miałem)

Dodatkowo chcę sypnąć mocznik+ NPK, zastanawiam sie czy obornik mozna mieszać z NPK. A moze najpierw obornik, orka, N+NPK agregat i dopiero siew??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Wiedząć że wiosenna orka przesusza glebę i że owies jest rośliną mocno reagującą na niedobory wilgoci po co siać owies na siłę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

prosiłem o poradę nie komentarz... nie znasz całej sytuacji to nie krytykuj

Edytowano przez adrian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MG1991    3

Wracając do tematu zaprawiania. Jakie zaprawy byście polecili? Do tej pory nigdy nie zaprawiałem owsa, w tym roku mam zamiar spróbować. Zwykła betoniarka się do tego nada? czym rozpylać zaprawę, żeby równomiernie się osadziła na ziarnach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Betoniarka ok, wlewasz normalnie z miarki stopniowo, chyba że jakimś opryskiwaczem próbować ręcznym.

 

 

prosiłem o poradę nie komentarz... nie znasz całej sytuacji to nie krytykuj

 

Jaka by nie była jak nie są warunki dla owsa to po co się pchać, chyba że dla słomy. 

Chcesz porady? Obornik -orka - nawozy - agregat/siew inaczej się nie da. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Na wiosennej orce też potrafi być niezły owies. Jeśli będą odpowiednie warunki to różnicy nie powinno być ( sprawdzone ). Jeśli będzie sucho to co innego. ale jak spora susza to na zimowej usknie  ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Dokładnie jak wyżej ,obornik orka nawozy siew ,jak będzie trochę popadywać owies będzie ok jak będzie susza to i po zimowej orce klapa ,ale co martwić się na zapas ,szczęśliwego 2017 i bez klęsk typu susza grad powódż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

panowie jestem z lubelskiego i szukam jakiejs pewnej centrali nasiennej ktora posiada owies bingo do sprzedania. mogl by mi ktos doradzic.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

chciałbym posiać owies po owsie. z tym że pezedplonem był gniady czyli taki czarny jakby ktoś nie wiedział jaki to jest, a następcą byłby np bingo. pole po żniwach było nie ruszane. dopiero na początku listopada zrobiłem oprysk glifosatem na samosiewy których było sporo. dość szybko przyszedł mróz i śnieg i raczej oprysk nie zadziałał, pole zaorane w połowie grudnia. pytanie brzmi czy ten gniady nie odbije mi w tym żółtym? jeżeli odbije to będzie to wyglądać jakby było dużo głuchego. jakoś orki miejscami pozostawia do życzenia...co poradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Po prostu zasiej. Opryskałeś ,coś środka rośliny pobrały ,nasiona wzeszły ,zaorane też niwelacja owsa i zima co na wierzchu zrobi swoje owies wymarznie ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj