mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

hodowca16    3

Myśle ze zima juz nie wroci tez mam zamiar siac owies koniec lutego. Panowie kiedy moge sypnac polifoska na oziminy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek998    0

Witam wszystkich jestem nowy na forum. Mam takie pytanie czy wystarczy dać 200kg polifoska 6 i 100kg mocznika przed siewnie oraz 100kg saletry po głownie. Dodatkowo mocznik w oprysku z siarczanem amonu dwa razy. Ziemie mam lekkie dobrze zaniedbane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Przy takiej dawce musisz pomyśleć o anty wylegaczu inaczej leży  przynajmniej  u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek998    0

Może będzie wam się wydawać to dość dziwne, ale poprzednia osoba, która wcześniej te pola uprawiała to tylko 3 tony miała z hektara. Planuje po żniwach zwapnować pole a pod owies to jeszcze sypnę przed sianiem i kultywatorem przemieszam. Druga dawka wapna pójdzie pod pług po zebraniu plonu.

Może warto, chociaż raz zastosować zabieg skracania? Czy planuje dać za duża dawkę azotu?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Zawsze można zastosować jakiś antywylegacz, co do plonów poprzedniego użytkownika to nic smiesznego w mojej wiosce u "STARYCH" rolników taki plon jest maksymalnym!!!Wapno??A po co?Przecież drogie....Nawóz pod korzeń?Nie bo się położy....a o fungicydach to większość nie słyszała jedyny nawóz jaki sieją to saletrzak ze 150kg/ha i słoma co roku pocięta-oczywiście bez N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek998    0

Kolego sołtys48 jak czytam twój post to dokładnie jak i u mnie kiedyś było tylko z tą różnicą, że cała słoma była zbierana.

Nie wiem jak wyjdzie w praktyce, ale chce na połowie areału po żniwach zasiać poplon z łubinu, jako nawóz zielony. Wszystko będzie zależne od pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

W tym roku zamierzam pierwszy raz zasiać owies na polu gdzie pH bardzo kwaśne a fosfor i potas sa na bardzo niskim poziomie wynika z badań. Po zniwach dałem 3,5 t wapna i tak sie zastanawiam ile polifoski sypnąc i jakis N pózniej zeby plon był zadowalajacy bo chce owies sprzedać a przy tej cenie to raczej nie bede  szastał kasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Witam wszystkich jestem nowy na forum. Mam takie pytanie czy wystarczy dać 200kg polifoska 6 i 100kg mocznika przed siewnie oraz 100kg saletry po głownie. Dodatkowo mocznik w oprysku z siarczanem amonu dwa razy. Ziemie mam lekkie dobrze zaniedbane.

Chyba siarczan magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Witam, czy ktoś mógłby mi opisać z grubsza agrotechnikę uprawy owsa? Chciałbym podejść do sprawy w miarę profesjonalnie i mam kilka pytań:

 

- w jakich terminach siać nawozy azotowe?

- kiedy pryskać od zielska i jakimi substancjami/środkami?

- w jakich terminach stosować zabiegi grzybobójcze i jakimi środkami?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

1 Jak dajesz mniej niż 60 kg N to wszystko przedsiewnie a jak więcej to 60% przedsiewnie resztę na 3 liście.

2 Pryskać koniecznie przed strzelaniem w źdźbło (ja pryskam na 3 liść mocarz, chisel nowy albo starane + glean)

3 Grzybówek w owsie się nie wykonuje nie przynoszą spodziewanego efektu w postaci wyższego plonu (tz słaby efekt ekonomiczny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Owies  urośnie byle gdzie i przy mniejszym nakładzie oprysk nawozy da plon pewny ok 5-do 5,5 ton taki plon mam u mnie ,kolega wyżej pisze o takim stosowaniu nawozu ,ja sieje saletrę ,przed siewnie daję mniej ,większą dawkę daję po wschodach jest to koniec kwietnia ,grzybówkę nie kiedy daje jeden oprysk czymś najtanszym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Czyli generalnie agrotechnika sprowadza się do przedsiewnego NPK, później jeszcze azot, jeden oprysk herbicydem. A co z wyleganiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

Jak dasz do 70N to nic się nie położy ;) Jeśli więcej chcesz dać to próbuj szczęścia z CCC 1l+0,3 moddusa, albo 2l CCC


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca16    3
Napisano (edytowany)

W tamtym roku owies tylko 60 kg N i lezal wiec nie mow ze przy 70 nic nie bedzie lezalo bo roznie to bywa :)

Edytowano przez hodowca16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Cuda wianki - jak owies, który pobiera na 1 tonę plonu ze słomą 23 kg azotu, mógł wytworzyć 6 ton gdy nawożenie starczało na niecałe 3?

Korekta - owies potrzebuje 26 kg azotu na tonę ziarna z odpowiednią ilością słomy.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

mógł ^^  tak samo jak ten co dostał 60kg N poległ....no chyba,że był pół na pół w mieszance z owsem głuchym ^^

w tym temacie wszystko możliwe....był nawet bajkopisarz,któremu w 2015 owies sypnął 7,5t/ha tylko zapomniał agronomii i nawożenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

koledzy a jak podzielić dawkę RSM??? kiedy dać w 2 dawkach przedsiewnie pogłównie???? Planowna ilosć ok 250 l Rsm 32%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

dajecie mocznik przedsiewnie? kiedys znajomy wspominał że on sypie tylko nie zakodowałem jaką dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

U mnie idzie 200-250 plifoski 6 lub npk wschodniego o podobnym składzie i 150mocznika wszystko przedsiewnie i obornik. Siany w miarę wcześnie ostatnio w połowie marca i plony ok. Później oprysk na chwasty i to wszystko. a i ccc na nie których kawałkach poszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

<p>

Cuda wianki - jak owies, który pobiera na 1 tonę plonu ze słomą 23 kg azotu, mógł wytworzyć 6 ton gdy nawożenie starczało na niecałe 3??

</p>
<p> </p>
<p>Przy taki nawożeniu tyle mi oddał</p>
<p>Przedsiewnie</p>
<p>NPK Ultra9 200kg/ha</p>
<p>Salmag 100kg/ha</p>
<p>Pogłównie</p>
<p>Zaksan 66kg/ha</p>
<p>Saletrzak z borem 66kg/ha</p>
<p>I w oprysku siarczan magnezu + odżywka rosasol 8-50-12+mikro</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj