mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Chcę spróbować zasiać mieszankę owsu z grochem na ziarno podpowiecie jakie proporcje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ccc pierwsze kolanko ok 1,2l/ha

 

Sołtys czy zdarzają Ci się białe plewki (przeważnie na skraju wiechy)?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

zdarzało się ale tyko jak siałem swój materiał...nie wiem od czego to było.....sądzisz,że to od ccc??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

niekoniecznie, ja ile razy próbowałem skrócic owies nigdy mi sie nie udawało :(


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

właśnie, ostatnio przeczytałem artykuł o skracaniu owsa i w nim wyczytałem że skracanie powoduje powstawanie pustych plewek - chciałem sprawdzić czy tylko u mnie.

na przestrzeni 2 lat stosowałem różne środki (ccc, modus) i za każdym razem były plewki - plon od 4 do 5t/ha. w tym artykule pisało aby nie przesadzać z azotem i nie stosować skrawaczy.

pytanie do osób które zbierają powyżej 5t/ha czy stosujecie skrawacze? za chiny nie mogę przekroczyć bariery 5t/ha - siałem nawet owies po rzepaku + 200kg/ha polifoski 6 + 120kg/ha azotu, ochrona, materiał kwalifikowany itd. klasa ziemi IV

poszukam ten artykuł i wrzucę link


http://saaten-union.pl/serwis/porady/index.php/porady/19/

ja stosowałem jak owies miał około 20 cm, czyli bbch 32

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A czym najlepiej odchwaścić owies?? Dawno temu jak mieliśmy zwierzęta to pamiętam pryskało się chwastox turbo, ale teraz chcę zasiać owies na stanowisku po masakrycznie zachwaszczonym łubinie(nie moim :D ), i tak się zastanawiam czy chwastox turbo wystarczy, szczególnie na przytulię-można by dodać trochę starane?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

@aro1975 ale u mnie w bingo w tych białych łuskach było ziarno ale słabe, takie jakby chude

co do tych 5 ton to powiem Ci z doświadczenia,że na plon owsa zbyt dużego wpływu niema przedplon,siałem owies różnie i po różnych przedplonach i jak narazie najlepszy w życiu owies miałem w 2013 ;

siany 17.04 przedplon pszenżyto jare, siany kwalifikat, nawożenie to pod korzeń ok 250kg lubofoski 4-12-12, 200kg mocznika, i w opryskiwaczu 2 razy po 15kg mocznika+10kg siarczanu magnezu, odchwaszczony Helm tribi i skrócony moddusem wydał 8,7t/ha przy wilgotności poniżej 11%...a odmiana oczywiście bingo

Wg mnie największy wpływ na plon owsa ma dostępność wody, owies stosunkowo płytko się krzewi i dlatego słabo znosi okresowe braki wody, to właśnie dlatego zaleca się bardzo wczesny siew.Kilka lat temu w Niemczech spotkałem się z Winterhaffer sianym w grudniu czyli coś ala przewódka...sam się zastanawiałem się jesienią czy na nowej dzierżawie nie zaryzykować i zasiać pomiędzy świętami ale pogoda wyleczyła mnie z tego pomysłu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

mogę polecić Gold 450EC,moim zdaniem lepszy od Chwastoxu,dawka Gold 1l/ha wystarcza chyba ze duże nasilenie chwastów to można dać wyższą dawkę do 1,25l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

@aro1975 ale u mnie w bingo w tych białych łuskach było ziarno ale słabe, takie jakby chude

co do tych 5 ton to powiem Ci z doświadczenia,że na plon owsa zbyt dużego wpływu niema przedplon,siałem owies różnie i po różnych przedplonach i jak narazie najlepszy w życiu owies miałem w 2013 ;

siany 17.04 przedplon pszenżyto jare, siany kwalifikat, nawożenie to pod korzeń ok 250kg lubofoski 4-12-12, 200kg mocznika, i w opryskiwaczu 2 razy po 15kg mocznika+10kg siarczanu magnezu, odchwaszczony Helm tribi i skrócony moddusem wydał 8,7t/ha przy wilgotności poniżej 11%...a odmiana oczywiście bingo

Wg mnie największy wpływ na plon owsa ma dostępność wody, owies stosunkowo płytko się krzewi i dlatego słabo znosi okresowe braki wody, to właśnie dlatego zaleca się bardzo wczesny siew.Kilka lat temu w Niemczech spotkałem się z Winterhaffer sianym w grudniu czyli coś ala przewódka...sam się zastanawiałem się jesienią czy na nowej dzierżawie nie zaryzykować i zasiać pomiędzy świętami ale pogoda wyleczyła mnie z tego pomysłu

 

2013 i u mnie był najlepszy plon (bingo) ale komputer padł i dane przepadły - nie stosowałem antywylegacza i brak było białych plewek. co do dostępności wody masz rację. wiem, ze są odmiany przewodkowe (ozime) ale u nas raczej nie zdadzą egzaminu - w Anglii te odmiany plonują w granicach 10t/ha.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

w NIemczech w okolicach Frankfurtu nad Menem sieja zwykły(wiem bo przywoziłem go z tamtąd i siałem normalnie)właśnie późną jesienią/wczesną zimą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

u Ciebie przeważnie jest cieplej i można zaryzykować, chociaż w 2013/2014 i u mnie owies przezimował w życie przy miedzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

u mnie praktycznie co roku(z wyjątkiem 2012) przezimuje ale łatwo go zwalczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Jesli chodzi o biale plewki to najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem odpowiedniej ilosci wody. W tym roku mozna bylo zaobserowowac sporo bialych plewek. Odmiany bingo i slawko uprawiane na 5-6 klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

u mnie praktycznie co roku(z wyjątkiem 2012) przezimuje ale łatwo go zwalczyć

 

jakim środkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Ale druga opcja jaka przyszla mi teraz do glowy, to zbyt pozne stosowanie herbicydu. Chwastox turbo stosowalem jak owies zaczynal strzelac w zdzblo.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Może to być wina herbicydu jak i regulatora, szczególnie jak będzie stosowany za późno. 2 lata temu miałem taka sytuację po moddusie, ale był późno stosowany (gdzieś 3 kolanko).

CCC w owsie stosowałem nawet w dawkach 2l/ha i nie było żadnej różnicy w porównaniu do kontroli.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

jakim środkiem?

 

 zawierającym pochodne sulfomocznika

Ale druga opcja jaka przyszla mi teraz do glowy, to zbyt pozne stosowanie herbicydu. Chwastox turbo stosowalem jak owies zaczynal strzelac w zdzblo.. 

Też o tym pomyślałem, bo te białe plewki pojawiały się właśnie jak późno stosowałem odchwaszczanie

 

@milanreal1 u mnie po zastosowaniu ccc może i nie był niższy niż bez ale słoma zdecydowanie sztywniejsza, a nie taka wiotka jak normalnie-najlepiej to widać przy ścieleniu, a właściwie wywalania gnoju od bydła

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Lintur też sobie radzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

właśnie, ostatnio przeczytałem artykuł o skracaniu owsa i w nim wyczytałem że skracanie powoduje powstawanie pustych plewek - chciałem sprawdzić czy tylko u mnie.

na przestrzeni 2 lat stosowałem różne środki (ccc, modus) i za każdym razem były plewki - plon od 4 do 5t/ha. w tym artykule pisało aby nie przesadzać z azotem i nie stosować skrawaczy.

pytanie do osób które zbierają powyżej 5t/ha czy stosujecie skrawacze? za chiny nie mogę przekroczyć bariery 5t/ha - siałem nawet owies po rzepaku + 200kg/ha polifoski 6 + 120kg/ha azotu, ochrona, materiał kwalifikowany itd. klasa ziemi IV

poszukam ten artykuł i wrzucę link

http://saaten-union.pl/serwis/porady/index.php/porady/19/

ja stosowałem jak owies miał około 20 cm, czyli bbch 32

 

założe sie że BINGO siejesz w zabite, podam Ci przyklad z mojego doświadczenia połowa działki zasiana kwalifikatem BINGO połowa swoim już może C3 Krezusem, rok 2014, tak chwalili bingo fakt narósł owies gęsty ładny dałbym ręke że pod 7t przyszło do zbierania i bingo z 1,5ha 7t nazbierałem za to za kombajnem 4cm pustych lusek plew, obijal sie jakbym nagi kosil, znowu postawilem bardziej sita zmniejszylem wiatr to juz u znajomego to 25kg w worku, co do Krezusa zawsze sieje mieszanki zbozowe i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł 4,5 t to jest minimum,

Posejdon z saaten union miałem też tęgi owies tylko ziarne nieso drobniejsze ale ciężki i pełny.

Ja zawsze na jesien oborniki, na wiosne wapno weglanowe 500kg ha i 250 kg saletrzaku przedsiewnie, faza krzewienie 70-80kg saletry magnezowej, i potem na flagowy dolistnie raz.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj