mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

karolr2    767

W tamtym roku zasiałem mieszankę owies pszenica i jęczmień kupione w centrali. Niestety jęczmień wyginął,teraz mam mieszankę owies 70%do 30%pszenicy. Mam do obsiania 3.5ha ziemia od IV do VI klasy miejscami wapnowane po żniwach. Wiem że to pole nie dla pszenicy. Co byście radzili da się to jakoś oddzielić pszenicę od owsa czy się nie bawić i kupić nasiona w centrali. Lub zasiać gęściej i co będzie bo w tej naszej centrali w Łukowie to te nasiona też nie wyglądają najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2

ja bym nie robil dodatkowych kosztów, posiał mieszankę minimum 220kg/ha, dał nawożenie - może akurat rok będzie mokry i się uda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

@Gandzik 220 kg. na ha. - aż tak dużo ? ? 180 to świat - jak jęczmień wyginął to kwaśne że hej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2

szumi pszenica wyginie i będzie ok. ja w czystym siewie sieję owies w granicach 200-220kg/ha, gleby IV klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

----Jak pszenica wyginie to poco ją siać ? ? ? =220 kg. na ha. przy średnim nawożeniu zbierasz poślad [ drobne ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik    2

szumi, karol ma materiał siewny w postaci mieszanki, po co ma ponosić koszty zakupu nowego mat. siwnego jak ma dobry swój (owies 70%+pszenica 30%) a chce siać na słabej ziemi, więc jak posieje mieszankę w granicach 220kg/ha, a przenica się nie utrzyma to zostanie sam owies w dobrej obsadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Tak właśnie zrobię 220kg sieknę na 1ha. Nawożenie to wschodnie npk 7-20-30 będzie 250kg+ 100kg lub 150mocznika+dolistne. Jedno pole na jesieni obornik położony i zaorane a na drugie się położy na wiosnę. Nie wiecie czy ci co kukurydzę przywożą z kws czy nie przywieźli by też nasion owsa bo może na 1ha bym kupił którąś z ich odmian. A ta co mam to bingo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Panowie Mam klijenta na Owies do siewu ale nie wiem ile mu policzyć co proponujecie za tone .Mój owies musze go wyczyścic i zaprawić .W zeszłym roku kupiony kwalifikant .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Po 600zł tona + zaprawa i robota. Wsiewał ktoś kiedyś saladere w owies? Chciałem rozsiać ją rozsiewaczem do nawozów razem z nawozem później płytko agregat i siew owsa i po tym lekkim wałem. Jak by ładnie wyrosła to bym skosił i podsuszył na siano a jak nie to by się worało razem z obornikiem bo później ma tam być pszenżyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

A oprysk na chwasty jej nie zniszczy ? chyba że masz jakiś środek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Oprysk może jakiś się dobierze najlepiej doglebowy żeby prysnąć odrazu po siewie. Musiałbym się zapytać w sklepie ze śor może coś doradzą. Chyba że tutaj ktoś to praktykował i podpowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Gościu co brał seradele odemnie mówił że sieje 10 ha. z owsem i robi sianokiszonkę - sieje razem z owsem [miesza w siewniku dosypuje po trochu bo się rozwarstwia ] na chwasty nie pryszcze. Póżniej jeszcze seradela odbija i wypasa lub pod płóg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

A ile kg daje tej saradeli na ha-ja chcę posiać z owsem i słomę na paszę bo mam mało siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Coś mówił że ok. 20 kg. - lepiej wsiać samą [trochę facelii ] i ściąć dwa razy =jeszcze dopłaty do motylkowych zgarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Jak sie kształtuje cana owasa w centrali w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego dziś dzwoniłem do centrali, mieli tylko odmianę Zuch po 160zł za metr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja się pytałem dziś to kazali zapytać za 2 tyg bo nadal nic nie wiadomo. Raczej pewne jest że będzie odmiana zuch, i może być.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27
Napisano (edytowany)

wiesko a skąd te ceny bo jak dzis dzwonilem do centrali nasiennej to 170-180zl ;O

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dzięki. Ciekawi mnie czy gęstość odpowiada wadze owsa w 1m3, bo u mnie wyszło ok 570kg/m3. Niestety to informacje przyszłościowe bo nie uzbieram, już chyba na całe auto.

 

Gęstość zasypowa jest wyrażana w kilogramach na hektolitr. W twoim wypadku to 57kg/hl więc całkiem dobrze. Płatkarnie biorą owies o gęstości 50 kg/hl, niektóre 55kg/hl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

W Łukowie bingo i inne 178zł brutto a z firmy kws ten Flamingsgold 185zł brutto z dostawą. Ale problem że trzeba brać 900kg a mi tyle nie potrzeba. Może jest ktoś chętny z okolic Łukowa do spółki może być ta paleta na pół albo inaczej jakoś by się ją rozdzieliło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jakie nawozy proponujecie zastosować na owies? Czy gdy posieję 200kg saletrzaku ok. tydzień po wschodach to uzyskam 5 ton owsa czarnego na 5 klasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj