mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    65

Owies Harnaś kupiony. Cena 184zł/100kg. Masa tysiąca nasion to 37,45g, zaprawa Lamardor 400FS + nawóz donasienny Peridiam, kwalifikat C1. Nie ma nic o zdolności kiełkowania. Najlepsze, co zauważyłem w domu jest to, że na etykiecie z nazwą odmiany data plombowania to 11.2016, a na naklejce z informacją o zaprawie "data zaprawiania 02.2017". Coś tu na pewno jest nie tak. Jak można było najpierw ziarno zaplombować a później zaprawić?

Uprawiał Ktoś tą odmianę? Jak wysoka jest w praktyce? Zamierzam siać ją w ilości 200kg/ha. Przedsiewnie Polifoska 6 i mocznik. Planowany oprysk na chwasty to Chwastox Trio, a później regulator Antywylegacz Płynny w fazie 1-4 kolanka. Powschodowo, albo pod koniec krzewienia saletra.

może na fakturze masz podaną ZK. 

Co do daty plombowania to obstawiam że chodzi o datę w której materiał został oczyszczony i przygotowany do zaprawiania a zaprawia się zazwyczaj, w miarę możliwości, tuż przed siewem. Ale mogę się mylić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

ZK sprawdź na fakturze, policz normę wysiewu według wzoru bo przy tej mtn coś dużo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Jak juz powiedzialem wczesniej mam plan posiac owies na ugorze. Jak myslicie, lepiej bedzie zaorac juz teraz aby lezalo gdzies tak do 10-15 marca i potem siew czy lepiej bedzie w marcu zaorac i od razu w swieza glebe siac? I w jaki sposob podac NPK? Pod plug czy wymieszac agregatem po orce?

I uprzedzajac komentarze, ze powinienem jesienia zaorac to zaznaczam, ze pole uzyskalem w polowie grudnia i odpowiednie warunki pogodowe przyszly dopiero teraz.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja bym podła npk i zaorał jak tylko się da i od razu za pługiem siał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

może na fakturze masz podaną ZK. 

Co do daty plombowania to obstawiam że chodzi o datę w której materiał został oczyszczony i przygotowany do zaprawiania a zaprawia się zazwyczaj, w miarę możliwości, tuż przed siewem. Ale mogę się mylić...

Dzięki Kolego za informację odnośnie tego, gdzie jeszcze może być podana zdolność kiełkowania. Rzeczywiście jest na fakturze i wynosi 92%, czystość 100, a wilgotność 10,2. Na jesieni siałem kwalifikat Top Farms Nasiona (pszenica Hondia) i tam zdolność kiełkowania była na tej niebieskiej etykiecie. A odnośnie tego terminu plombowania i zaprawiania - ciekawe jak to właśnie jest. Oby było tak jak piszesz, bo inaczej oznaczałoby to, że są jakieś przekręty z tymi datami!

 

Tomek90 - Jeśli przyjąć, że na metrze kwadratowym powinno być wysiane 400-500 nasion, to wtedy wychodzi mi 163-204kg/ha. Pierwszy raz mam siać owies, stąd nie mam wiedzy praktycznej w tej materii.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja w tym roku sieję 280 ziaren na metr. Tobie proponuję 120-125 kg/ha. Ale to twoje pole i twoja decyzja... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zapraszam do mojej galerii zdjęcia owsa w które się w niej znajdują są z plantacji sianych w przedziale 250 ziaren do 300. Pewnie mogło by być lepiej ale gęstości to raczej tam nie brakuje... Nie namawiam nikogo do tego mówię tylko że może warto spróbować. Mieszkam w regionie w którym przez ostatnie 2 lata notowano jedne z  najniższych opadów w kraju i z plonów może nie byłem zadowolony ale tragedii nie było.  

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2183

w tym roku chciałbym posiać owies bingo jeszcze nie wiem na którym polu i chciałbym sie was zapytać jak uprawiacie owies że macie po kilka ton z ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Wczesny siew niezbyt gęsty i optymalne nawożenie, ewentualnie zabieg skracania na pierwsze kolanko. W owsie nie ma zbyt dużej filozofii. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

a jak bedzie susza to nic nie zbierze jak posieje 125 kg

 

Jak będzie susza = brak wody to jak ma wytrzymać gęsty łan? 

 

Ogólnie owies chyba słabo się krzewi hm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Po 2-3 rozkrzewienia robi ale jak będzie susza to wiadomo że je odrzuci. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

w tym roku chciałbym posiać owies bingo jeszcze nie wiem na którym polu i chciałbym sie was zapytać jak uprawiacie owies że macie po kilka ton z ha ?

 

kupujesz kwalifikat odpowiedniej dla twojego rejonu odmiany, siejesz w przedziale 150-180 kg. przedsiewnie 200 kg npk, następnie 60 N w dwóch dawkach. przykładowo pierwsza powschodowo, druga po zakończeniu krzewnienia. można dać też cały azot przed siewem w postaci mocznika. oprysk na chwast i na robaka. kosimy. liczymy plny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

ja rozumiem ze nie mozna owsa siac gesto ale 125 kg to chyba jednak za malo wg mnie. ja tam sieje 170-190 zalezy od pory kiedy sieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

280 ziaren na metr jest oki ale na 4 klasie  a na 6 to mateo 105 dobrze mówi tam te 400 nasionek na metrze powinno być bo na słabej glebie z krzewieniem jest lipa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

co Ty pier**lisz za przeproszeniem???Na słabszej ziemi gęściej siać???A co to później wyżywi???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Nie wiem czy panowie wiecie, ale krzewienie w owsie to nie jest do końca dobre zjawisko, albowiem rozkrzewienia są na ogół dużo słabsze i mniej produktywne, stąd też nie zalecałbym schodzenia poniżej 350 szt/m2.

 

@soltys48

W przypadku zbóż zwiększenie gęstości wysiewu na słabszych ziemiach nie jest całkowicie pozbawione sensu. Jak wiesz zboża mają zdolność krzewienia, czym lepsze warunki, tym ta zdolność jest większa, stąd też może się okazać, że w dobrych warunkach łatwiej będzie uzyskać obsadę kłosów ok 600 szt/m2 z 200 roślin aniżeli obsadę 450 kłosów z 250 roślin w gorszych warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Co nie których i tak nie przekonasz.

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Kolego im większa obsada owsa tym większe problemy z uzyskaniem odpowiedniej gęstości ziarna i utrzymaniem łanu w pionie.....mnie uczono na słabszej siej mniej, ale też nie należy popadać w skrajność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Jeżeli dobrze liczę to te 350szt to około 150kg/ha (poprawcie jeśli się myle) a więc też niezbyt duża norma jak na owies, powiedziałbym że optymalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie macie  zdani na temat owasa komfort siał ktoś może tą odmianę


jakie macie  zdani na temat owasa komfort siał ktoś może tą odmianę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

ja posiałem dwa lata temu bingo ok 100 kg na hektar.średni plon z ponad 20 hektarów 3,8 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

100 kg na ha nawet gdyby była siła kiełkowania 200% to bym nie siał ,jak z centrali to planuję 180 kg jak już swoim to 200 kg musi wyjść ,,nie wiem jak uprawiacie owies ale ja jak sieję tak jak ojciec 4 worki na ha i plon na 4 klasie nawet na suchym roku 4,5 do 5,5 tony musi być ,pszenica siada w plonowaniu a owies sobie radzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj