Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozwój gospodarstwa.

32 odpowiedzi na ten temat

#21 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 23:50

Rozwój gospodarstwa. Jako tako się z tego utrzymać... Nie wiesz co mówisz.
Lepiej będzie wydzierzawić tę ziemię, sprzedać sprzęt, za te pieniądze kupić fajny samochód, a reszte przepić :P takie jest moje zdanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rozwój gospodarstwa. Dzisiaj, 08:00
  •  

#22 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 15:24

Rozwój gospodarstwa.

Ha najlepsze rozwiązanie ;) 
Może ktoś coś jeszczewymyśli? ;\

#23 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 12 luty 2015 - 21:17

Rozwój gospodarstwa.

A masz możliwość żeby wydzierżawić ziemię?

#24 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 luty 2015 - 18:41

Rozwój gospodarstwa.

Z tego co się orientuję to parę ha można było by zebrać, ale tak myślałem, aby wziąć dotację na powiększenie gospodarstwa, oczywiście upewniając się prędzej czy są jakieś grunty niedaleko mojego gospodarstwa. Aktualnie w mojej miejscowości mają być sprzedane 4 ha pola.

#25 Share Damianursus30

Damianursus30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 14 luty 2015 - 19:08

Rozwój gospodarstwa.

3ha -szału nie ma, ale dla chcącego nic trudnego :)

My np: W ciągu 5 lat powiększyliśmy areał z 7 do (na dzień dzisiejszy) 15.5ha

Fakt że na początku ciężko było się rozkręcić.Też zaczynaliśmy od Ursusa C-330 :) 

Radziłbym ci pomyśleć o gospodarstwie ekologicznym- masz dodatkowe dopłaty.Mógłbyś także posadzić maliny/truskawki ok 0,5 ha ( ceny w ekologii są trochę wyższe niż w gosp. konwencjonalnym). Stopniowo mógłbyś dokupować pole. Wiadomo że z 3 czy 15 ha zbóż się nie utrzyma. Krowy to dobry pomysł, zysk jakiś jest. Ale ceny mleka raz spadają, raz rosną. 

Z 3 ha owoców/warzyw można zarobić więcej niż nie jeden 20-hektarowy gospodarz na zbożu ;)

Co do pola to jak chcesz na poważnie wziąć się za gospodarzenie to wydzierżawiaj i stopniowo dokupuj pole jeśli się jakieś trafi, nie wiem jak w twojej okolicy ale w mojej już coraz ciężej o kogoś kto sprzedaje pole.

#26 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 luty 2015 - 21:05

Rozwój gospodarstwa.

hymm maliny, truskawki raczej nie to nie dla mnie mam sąsiada, który ma ok. 4 ha malin, które w tym roku zasadził i widząc tę jego pracę, tak szczerze, raczej nie podołał bym, jest to żmudna praca.
produkcja mleczna na starcie odpada budynek obecny (6.30x4.0 m) jest za mały na rozwój dotychczas mleko, ser jest sprzedawane prywatnie (niema szału, ale zawsze coś) 
15,5 ha z dzierżawami ?
​na ilu ha obrabiałeś c-330?

#27 Share Landfarmer

Landfarmer

Jeden lubi żebra, drugi lubi mostek, a ja lubię schab, bo tam ni

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 14 luty 2015 - 23:31

Rozwój gospodarstwa.

O ciągnik się nie martw na razie 30 Ci starczy tak do 10 ha dasz radę nie masz kosiarki i to jest większy problem rozrzutnika prasy, potrzebujesz ok 10 tys na podstawowe maszyny może opasy? 2-3 na rok to -/+15 tys więc przez 2-3 lata trochę na gromadzic sprzętu biorąc trochę pola, a za kilka lat drugi ciągnik i znów trochę pola. Przy Twojej obecnej sytuacji nie opłaca się kupowac pola bo na nie nie wyrobisz wydzierżawiaj co się da i na jak najdłużej i dopiero stopniowo coś dokup

Szef wszystkich szefów  ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share Damianursus30

Damianursus30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 15 luty 2015 - 07:26

Rozwój gospodarstwa. Tak, mam 5.5ha dzierżaw (gdybyśmy nie budowali domu to zapewne kupilibyśmy kilka hektarów i nowsze sprzęty)

C 330 obrabiałem do 14ha, ale już kręcił po 400 mth rocznie ;)
Fakt budynek troche przymały.... ja mam 15 x 6m
6 kròw z młodzieżą mieści się akurat

szkoda że sąsiad ma maliny bo jak trafi się dobry rok to naprawdę jest z tego spory zysk

Hmm nie wiem od czego mógłbyś zacząć,ciekawie zapowiada się program przekazywania małych gospodarstw,120% dopłat....tylko znowu z 3 ha dużo ich nie ma :c
Żeby zacząć cokolwiek trzeba dokupić podstawowy osprzęt do ciapka.
Co do opasów to sie nie wypowiadam, ale wtedy przydałby się TUR do ciapka, rozrzutnik, kosiarka, przetrząsarko zgrabiarka. A prasy na taki areał siè nie opłaca kupować, lepiej jest kogoś nająć (mam na mysli prasę rolującą)

#29 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 15 luty 2015 - 13:03

Rozwój gospodarstwa.

ehhh myśmy zaczynali także od zera obecny budynek wybudowaliśmy w 2008r. ponieważ mieliśmy spór z sąsiadem, który pisał odwołania na budowę. Sprawa ciągnęła się w sądach przez 5 lat.
kosiarkę pożyczam od sąsiada (polska ta z tych mniejszych na dwa noże, ale przy ciapku jest lekka i zwinna). Rozrzutnik- wujek posiada nie ma problemów kiedy mi potrzeba to przyjeżdża.Prasa kostkująca-mam znajomego, który jeździ na usługi siano, słoma kiedy mi trzeba to jedzie (nawet jedno pole które jest oddalone 10km). Przetrząsarkę posiadam "taśmówkę", która służy do przetrząsania jak i zgrabiania siana.
Do opasów potrzebował bym przebudowy budynku. Myślę jednak na pozostawieniu bydła mlecznego obecnie zliczyliśmy ile zarobiliśmy na sprzedaży mleka, serów to wyszło nam ok 400 zł za styczeń, także coś się uzbiera, a na mleczarnie na razie nie ma co liczyć :/
A co z dofinansowaniami składać wnioski czy się wstrzymać?

#30 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 18 luty 2015 - 20:07

Rozwój gospodarstwa.

Witam.Ja mam pytanko,kupuje od sąsiada budynek gospodarczy prawie 200m2 i  planuję trzymać tam bydło.Budynek leży obok sąsiada,i czy muszę mieć jakieś pozwolenie na chów?Czy po prostu  moje to moje robię co chcę.Pozdrawiam

#31 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 22 luty 2015 - 16:37

Rozwój gospodarstwa.

rodzice moga wzamian za przepisanie ci gospodarstwa otrzymac 120% doplat do 2020r. a o mr mozesz sie starac nawet bez szkoly (musisz miec oplacony krus przez odpowiedni okres czasu) chyba ze masz technika to bez zadnych dodatkowych problemow....

wyczytałem w internecie że:
 " Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r."

I z tego wynika, jeśli właściciel sprzeda to otrzyma, a jeśli je przekaże np. synowi bądź młodemu rolnikowi?

#32 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2015 - 21:31

Rozwój gospodarstwa. z tego co wiem tyczy sie to takze przekazania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#33 Share Spike98

Spike98

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 23 luty 2015 - 08:29