Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komórki somatyczne

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Dervel

Dervel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 23:02

Komórki somatyczne

Witam, mam małe pytanie, Czy znacie jakieś sposoby, aby obliczyć ilość bakterii somatycznych w mleku? Nie chodzi mi o preparaty które dolewa się do zdojonego mleka i pokazujące czy jest dużo tych bakterii czy mało. Chodzi mi o takie badanie +/- jak w laboratorium w mleczarni. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Komórki somatyczne Dzisiaj, 13:58
  •  

#2 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 23:26

Komórki somatyczne

chyba chodzi Ci o komórki somatyczne, bo bakterie to inna sprawa.  ilość komorek imformuje Cie o stanie zdrowia Twoich krow, w szczególności wymion.  Jeśli nawet obniżysz jednorazowo wynik mleka to i tak nie rozwiaze problemu, Trzeba lepiej przyjrzeć się krowom, zadbac o lepsze prawidłowe zywienie, Komorki najczęściej biora się ze stanow zapalnych wymion , jeśli wymie nie będzie leczone komórki będą wystepowac az do końca laktacji. Kup plyn, przebadaj mleko od każdej krowy i będziesz wiedział która lub które sztuki zawyzaja Ci srednia.

#3 Share Genius9872

Genius9872

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 23:27

Komórki somatyczne

raczej sam nie policzysz o ile grzyby gronkowce na pożywce wychodujesz łatwością posiewy na somatyczne nie koniecznie... u mnie mleczarnia sama robi badania jak dasz próbkę:) masz dwie opcje kupić gotowy aparat mierniczy http://www.alfalaval...nikkomorek.html

albo http://www.uwm.edu.p...ość-surowca.pdf

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Dervel

Dervel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 06:28

Komórki somatyczne

Też jest u mnie możliwość oddania próbek do badania tylko, że nie wiem czy im wierzyć. Dla przykładu oddałem od krowy 5 próbek, co 4 udoje. Raz ma mleko na poziomie 70-80 a raz ponad 10000, nawet raz oddałem z każdej ćwiartki osobo i wyszło, że jest poniżej 100 w każdej. Teraz nie wiadomo które krowy trzeba leczyć skoro oni tak badają próbki.

#5 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 12:08

Komórki somatyczne

jak jest taka duza ilość to plyn do badania mleka Ci pokaze, może nie jest to dokładne badanie, ale można poznac czy komórki sa niskie, srednie, na poziomie 200-400 tys czy wysokie.

#6 Share Genius9872

Genius9872

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 14:32

Komórki somatyczne

hm a jakieś niezależne ośrodki badania ja woże czasami do Lublina na probostwo to komórki za próbkę ze 3zł kosztują:) a zebyś wiedział że nie ma co wierzyć mleczarni mam krowy pod oceną i zawsze są gorsze wyniki B T z mleczarni!

#7 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 12:09

Komórki somatyczne

Genius ale te wyniki z mleczarni są tak jak z pod oceny od każdej krowy czy tylko sobie policzysz średnią z pod oceny a z mleka ze zbiornika w mleczarni wychodzi więcej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Genius9872

Genius9872

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 18:18

Komórki somatyczne

wszystkie krowy mam oddzielnie pod oceną no ale mam co miesięczne wyniki i dla stada:) i często jest wg mleczarni że B 3,1-2 a spod oceny 3,3 Tłuszcz podobnie oczywiście niższe wyniki są podawane przez mleczarnię :) dla pewności robiliśmy badania w niezależnym laboratorium w LBN i potwierdziały się wyniki spod oceny:) ale i tak nie zapomnę jak jednego roku kiedy weszły kwoty mleczne pod koniec roku krowy podobno dawały mi ogółem ze stada 5-7% T !!! to był istny absurd

Robiliśmy afery i różnica zmalała ale zawsze jest 0,1;p  a nie wierzę że w odstępie 5min od pobrania próbki z tej samej głębokości zmalało mi białko i tłuszcz.. wszystko robic byle jak najmniej zapłacić producentowi..   

#9 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 15 luty 2015 - 17:30

Komórki somatyczne

Nie chcą obniżać ceny mleka to stosują tradycyjny chwyt sterowania parametrami mleka i na swoje wyjdą

#10 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 20:10

Komórki somatyczne

a jakie mieliscie najnizsze wyniki somatyki  od krowy   z mleczarni

#11 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 13 październik 2015 - 08:05

Komórki somatyczne

Witam mam  pytanie do dostawców OSM Piatnica, jak u Was z somatyka bo u mnie dziaja sie cyrki. Owszem w sierpniu i wrzesniu był troche kłopot ale krowy poleczylem i powinno byc dobrze.  Zawiozłem mleko do mleczarni dla pewnosci wyszło 170 somatyki tego samego dnia była kontrol z tego samego mleka wyszło 437 :/  Kiedys słyszałem ze jak sie zaczna problemy to pozniej ciezko sie wygrzebac bo dodaja wyniki z ksiezyca. Miał ktos podobna sytułacje...

#12 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 19 październik 2015 - 10:19

Komórki somatyczne

Wyniki z oceny nie pokryją się z mleczarnią. Wyniki z oceny to średnia arytmetyczna wszystkich krów od których wzięto próby, wynik z mleczarni to mleko zbiorcze. Przykład: mam 2 krowy i jedna ma 5l mleka i 4% białka a druga 30l mleka i 2,5% białka.

Wynik z oceny to:4%+2,5%=6,5%/2=3,25%

Wynik z mleczarni:5l x 40g białka+30l x 25g białka=200g+750g=950g białka/35l mleka=27,1g białka w 1l mleka=2,71%

To samo dotyczy tłuszczu, mocznika, somatyki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 29 listopad 2015 - 22:48

Komórki somatyczne No to by dopiero był cud gdyby sprzedawca publicznie wyrażał zażenowanie jakością oferowanych przez siebie produktów.