Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie PRP

122 odpowiedzi na ten temat

#81 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 12 wrzesień 2009 - 22:44

Nawożenie PRP tak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie PRP Dzisiaj, 07:36
  •  

#82 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 13 wrzesień 2009 - 07:26

Nawożenie PRP Nawozy azotowe wpływają zakwaszająco na glebe ,a rzepak jest roślina AZOTOLUBNĄ aby mógł pobierac wszystkie składniki w tym azot musi miec prawidłowo rozwinięty system korzeniowy czyli, musi byc wynawozony PiK na jesieni gdyz wtedy rzepak buduje system korzeniowy . Podejrzewam ,ze dałes zamało Fosforu i potasu na jesieni a na wiosne sypałes azot, rzepak miał za mało rozwiniety system korzeniowy i nie mógł prawidłowo pobierac azotu.

#83 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 13 wrzesień 2009 - 08:57

Nawożenie PRP na jesień w ogóle nie dałem fosforu i potasu tylko 200kg/ha PRP plus 100kg/ha saletry kędzierzyńskiej tak doradzili mi Panowie na opolagrze reklamujący ten nawóz i powiedzieli że moge zapomnieć o wapnowaniu pól a dodatkowo z gleby będą uwalniane fosfor i potas.Zasiałem spróbowałem, rzepak fajnie wyglądał sypał ciut lepiej od tego w który zastoswałem tylko polidap ale mysle ze było to spowodowane zastosowaniem odżywek i fungicydów w 3 dawkach Zaznacze że zawartość potasu w glebie mam od wysokiej do bardzo wysokiej a fosforu i magnezu mała

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 16 wrzesień 2009 - 13:52

Nawożenie PRP Gdzieś wspomniałem, że podam obserwacje związane po roku stosowania PRP.

Plon pszenicy jak i pszenżyta miałem w tym roku większy o około 400 kg z hektara. Nawożenie azotem na poziomie 180-190 kg/ha w czystym składniku ale przedsiewnie dałem lubofoskę 4-12-12. Zalecił mi tak konsultant PRP.
W tym roku jadę tylko na PRP + N, no i UGmax na resztki pożniwne już zastosowałem. Zobaczymy co będzie..

Wykonując orkę siewną traktor (c-355+3skiby+kolczatka+drugi bieg+1800-1900rmp+25-27cm głębokości) nie miał za ciężko, glina go przymulała lekko(schodził z obrotów). Gleba ładnie się kruszyła i nie pozostało dużo grup. Przyznam jednak, że nie było sucho, umiarkowanie wilgotno.

Będę dalej obserwował moje uprawy i pisał w tym temacie, jak w ogóle kogoś to obchodzi (:
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#85 Share lukasz6140

lukasz6140

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 24 listopad 2009 - 20:15

Nawożenie PRP a czy ktos przeliczył czy koszty poniesione na zastosowanie tych prp, ug max czy, em dały dały pozyteczny efekt w postaci zwyzki plonow pokkrywajace poniesione koszty zawiazane z zastosowaniem tych nawozów?

#86 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 10:00

Nawożenie PRP Powiem szczerze, że w tym roku zwyżka plonów nie zrekompensowała nakładów poniesionych na ŚÓR i nawóz PRP. Ceny były tak niskie, że sprzedając więcej zboża w tym roku (musiałbym zajrzeć w zapiski ile ton było) otrzymałem mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym, gdzie zboża było mniej.
Zyski/koszty < 1 :blink:
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#87 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 13 grudzień 2009 - 20:43

Nawożenie PRP Dawno mnie nie było.
Ja osobiście nie wierzę w cuda typu PRP, zwłaszcza przy takich cenach na skupie.

#88 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 13 grudzień 2009 - 22:09

Nawożenie PRP a ja jeszcze w timaki, a drogie jak ... ;)

#89 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 14 grudzień 2009 - 00:30

Nawożenie PRP

Dawno mnie nie było.
Ja osobiście nie wierzę w cuda typu PRP, zwłaszcza przy takich cenach na skupie.

Dobrze, że kolega się uaktywnił; czytam sobie Twoje wypowiedzi, Jerzego i jeszcze paru innych osób i nie potrzebne mi żadne szkoły ;) ( oczywiście jeśli chodzi o rolnictwo :D )

#90 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 21:30

Nawożenie PRP Ja to PRP zacząłem stosować z ciekawości. Wiem, że to droga zabawa. Na stosowanie namówił mnie kolega, on stosuje i chwali pozytywne działanie tego nawozu. Przeczytałem też kilka artykułów w necie na temat PRP, pojawiały się opinie pozytywne, może to były artykuły sponsorowane- tego nie wiem. Ten rok jest dopiero drugim rokiem, w którym stosuję ten nawóz. Plon wzrósł ale nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że to dzięki PRP a nie przebiegowi pogody ( był w miarę korzystny w mijającym roku). Pole lżej się orało oraz uprawiało, na razie nie odnotowałem wzrostu zawartości składników pokarmowych w glebie (badanie gleby).
Czasami zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby zamiast PRP kupić NPK. Na razie poczekam i będę stosował jeszcze PRP.

Poznałem ostatnio przedstawiciela Timaca, też zachwala swoje nawozy (jak każdy przedstawiciel). Raczej się nie zdecyduje na tak drogi nawóz bo mam już za drogie PRP. Dokładam do mojego hobby (5,25 ha - posiadam), więcej nie mam z czego dołożyć :/

Będę pisał o skutkach stosowania PRP w tym temacie.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 27 marzec 2010 - 18:24

Nawożenie PRP

Dobrze, że kolega się uaktywnił; czytam sobie Twoje wypowiedzi, Jerzego i jeszcze paru innych osób i nie potrzebne mi żadne szkoły ;[ ( oczywiście jeśli chodzi o rolnictwo :( )

Dlatego ci się moje wypowiedzi przydają bo dużo się uczyłem ;)
I dalej się uczę, a na forum siedzę, żeby sobie poprzypominać różne rzeczy i czasem dowiedzieć się czegoś nowego.

Zwłaszcza z wiosny kiedy muszę przypomnieć sobie substancje, dawki itp.
W robocie mi się to przydaje.

#92 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 15:53

Nawożenie PRP Widzę ze do tematu rolnicy podchodzą dość sceptycznie... i chyba przez to został troche zapomniany, a w kontekscie dzisiejszych cen nawozów PRP moze stanowic niezłą alternatywę. Osobiście stosuję ten nawóz 3 rok i nie zaobserwowałem negatywnych skutków - wprost przeciwnie. Do niedawna planowałem, że zakończę swoją przygodę z tym wynalazkiem po tym sezonie ze względu na to ze jest to dość wyimaginowana sfera, jesli chodzi o cudowne własciwości tego brązowego granulatu. Przyznam ze najbardziej zaskoczył mnie wygląd rzepaków sianych po PRP - i to nie tylko moich - wyglądają nieporównywalnie lepiej od tych nawożonych klasycznie. 3 lata bez fosforu i potasu - wgląda na to ze to nie jest bajka firmy PRP. Dodatkowym argumentem swiadczącym ze cos pozytywnego dzieje sie w glebie jest fakt, iz po kilku latach doswiadczeń z kilkoma tonami PRP Uniwersytet Warmińsko Mazurski zamówił u dystrybutora 30 (!!) samochodów tego niedocenionego nawozu. Moze ktos ma jakies ciekawe spostrzeżenia, nawet te negatywne?? Tylko proszę o wypowiedzi ludzi ktorzy maja jakies doswiadczenie, a nie tych, którym cos sie wydaje.

#93 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 06 grudzień 2010 - 21:18

Nawożenie PRP 14 Grudnia odbędzie się spotkanie przedstawicieli firmy PRP z Kołem Naukowym Rolników SGGW
Jako organizator spotkania serdecznie zapraszam na SGGW

o szczegóły proszę na priv

#94 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 12:47

Nawożenie PRP co niby w tym PRP jest takiego boskiego jak to jest zwykły tlenek czy węglan wapnia :rolleyes: i niby rzepak po PRP rośnie super ,a po zwykłym wapnowaniu już nie .............. :P więc sam chciałbym się dowiedzieć gdzie tkwi ta magiczna moc , bo jakoś mi się nie wydaje ,żeby po zastosowaniu 400-500 kg/ ha PRP dało bajeczny efekt .... skoro zalecane dawki przy wapnowaniu pól teoretycznie oscylują w granica 2-3 tony i dlaczego ludzie od tego nawozu z reguły zalecają stosowanie tego nawozu na polach o dobrej kulturze rolnej ..?

#95 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 18:41

Nawożenie PRP Ba, jeszcze zalecają przez minimum 3 lata nawozić glebę makro PK.

Stosowałem owy produkt, ze 4 lata.
Przyznam szczerze, zdecydowanie wolę kredę.

A tak na zdrowy rozum, PRP w dawce na ha wiąże się z kosztem + - 1000 zł.
Za tą samą kwotę kupimy 0,2 t soli potas + 0,35 polidap, mało?.
Wg mnie wystarczy.
P.S. Przykład nawożenia pod zboże.

#96 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 07 grudzień 2010 - 18:52

Nawożenie PRP 4 lata? :rolleyes: ja stosowałem timak, ale po roku zrezygnowałem, skoro nie widać różnicy to po co przepłacać :P

#97 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 19:11

Nawożenie PRP Ano cztery, cztery.
Ile było w instrukcji tak zrobiłem.
Bez komentarza.

#98 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 19:22

Nawożenie PRP Czytajac wasze wypowiedzi mozna sobie tylko strzelic w głowe. W jakim celu powielacie opinie ktora byla przekazywana przez 4 strony tematu DO ZNUDZENIA, skoro nie macie na temat nic do powiedzenia?? Mało tego wypisujecie herezje dotyczące wielkości dawek, a co za tym idzie kosztów. Tak sie sklada ze zalacena dawka na zboza i rzepak wynosi 150-200 kg/ha, a to siłą rzeczy zmienia koszty przez was podane. Zalecenia na polach o dobrej kulturze rolnej wynikaja z faktu iz do efektywnego działania nawozu wymagane sa rezerwy składników pokarmowych, wprowadzonych wczesniej z nawozami, a ze rosliny wykorzystuja tylko niewielka czesc reszta zostaje "zmagazynowana" w postaci form niedostepnych dla roslin. Poza tym nie trzeba byc geniuszem zeby wobrazic sobie efekty nawozenia samym azotem i wspomniana kredą. Ja, jak wspomniałem po 3 latach bez fosforu i potasu nie zaobserwowałem negatywnych skutków, a jestem przekonany, ze juz po pierwszym roku bez tych dwoch makroelementów miałbym porażający widok. Nie bronie tego produktu, ale chce sie dowiedziec jak najwiecej, bo jak do tej pory pozytwynie mnie zaskakuje. Dodam ze mam działkę na ktorej mam 3 lata wysiewane PRP i kontrole z 400 kg Polifoski i nie jest tak ze jest diametralna roznica. Tak wiec cos tu jest z waszą teoria nie tak. W tym roku rekordowe plony, jak na ten rok, pszenicy i rzepaku osiagnąłem równiez na działkach na ktorych było PRP, a nie polifoska. @Torez napisz cos wiecej o swoich obserwacjach, co cie nie zadowoliło?? Robiłes kontrole?? Plony nizsze?? Objawy niedoborów??

#99 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 20:44

Nawożenie PRP Doświadczenia były, oto wnioski.

Działka powierzchnia 15 ha podzielona na 3 części po 5 ha, 3-4 klasa, przedplon rzepak ozimy, ph-6.

Na 5 ha kreda 2 t/ha (granulat 350 zł/tona) + polifoska6 0,5 t/ha. Druga część PRP 0,5 tony + polifoska6 0,5 t/ha. Kolejne 5 ha sama polifoska6 0,5 t/ha. Zasiew pszenica ozima, odmiana Ludwig. Plonowanie: gdzie kreda tona więcej od dwóch pozostałych poletek,. Wydajność z poletka z PRP równała się z poletkiem gdzie została wysiana sama polifoska B)
Drugi rok stosowania.
Po pszenicy pszenżyto. Pierwszy z kawałków kreda tona/ha + polifoska6 0,3 t/ha. Drugi PRP 0,3 t/ha + polifoska6 0,3 t/ha. Ostatni sama polifoska6 0,3 t/ha. Odmiana Magnat. Z pola z kredą wydajność wyższa o min. 1,5 t/ha. Zarówno PRP jak i sama polifoska wręcz identyczne plonowanie.
Trzeci rok jęczmień jary.
Kreda tona/ha bez PK. PRP 0,3 t/ha bez PK. Trzeci kawałek 0,3 t/ha polifoska6. Standardowo kreda górą, silniejsze krzewienie jęczmienia, głębsze ukorzenienie, plon min. tona więcej od PRP. PRP a sama polifoska zero różnic. Odmiana Tocada.
Ostatni rok rzepak ozimy.
Kreda tona/ha. PRP 0,3 t/ha. Polifoska6 0,3 t/ha. Odmiana Californium. Plonowanie 0,5 tony więcej po kredzie od PRP.

Różnice w orce kolosalne. Po kredzie mniejsza siła uciągu.
Ph po kredzie wzrosło do 7,5. Po PRP nie uległo zmianie 6 (jako takie działanie jednak było), sama polifoska6 ph-5.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 21:05

Nawożenie PRP Dlaczego stosowałes az takie ilosci PRP i razem z fosforem i potasem, przeciez to jest totalny ekonomiczny bezsens?? Pierwszy rok: Dodajac kredy pomijajac juz astronomiczne ilosci PRP i do tego niepotrzebnie polaczone z polifoska i do tego rowniez astronomicznymi ilosciami, nabiles tylko koszty, ktorych niezrekompensowała prawdopodobnie zwyzka plonow. Wracajac do PRP: w jakim celu łączyles go z P i K? Idea dystrybutora jest taka, ze kilka lat stosujesz optymalne nawozenie fosforowo-potasowe, nastepnie schodzisz z niego, a w to miejsce wprowadzasz 200 kg PRP. Drugi rok: tu wygrałes, bo koszty kredy w wariancie z polifoska minimalnie zostaly przwywższone przez warotosc zwyzki plonow. Odnosnie PRP - analogicznie jak w pierwszym przypadku - nieuzasadnione koszty. 3 i 4 rok wychdzą zaskakujaco. Wniosek z tego jest tylko taki ze 2 pierwsze lata niepotrzebnie wpakowałes pieniadze. Badania zawartosci skladnikow po kredzie jak wygladaja?? Na temat kredy nie ma zadnch badan dwodzacych, ze udostepnia skladniki pokarmowe, a przynajmniej nic mi o tym nie widomo, a skoro tak jest to w kolejnych latach ich zawartosc powinna spadac. Na koniec zapytam jakie masz PH po 4 latach stosowania kredy - 8??