Skocz do zawartości

Zdjęcie

SPAWARKA

730 odpowiedzi na ten temat

#561 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 13 listopad 2015 - 20:17

SPAWARKA

Na kursie był porządny migomat i pod okiem instruktora nawet szło to fajnie.  Ten który mam w domu praktycznie się do tego nie nadaje jedno, drugie nie mam doświadczenia w tym kierunku. Samo się nasuwa że podejmując się takiej roboty w domu z samymi brakami wpędził bym się do biedy. 

Tigiem spawałem więcej w robocie, technika jest  zdecydowanie łatwiejsza i po krótkiej próbie złapał bym się od razu. Tyle że tiga nie mam w domu.

STANK jakoś myślisz od tyłu. Zamiast łatwiejszą, bardziej wydajną, tańszą metodę wybrać to ty się w jakieś wynalazki wbijasz. 

Nie jestem przekonany czy kupić półautomat z możliwością zamiany biegunów, małą rolkę drutu Flux w cenie pięciokilogramowej tylko po to żeby raz za czasu zrobić dwa spawy jest tańszym wyjściem. Jak rolki w jakimś określonym czasie nie zużyjesz, zaśniedzieje to będziesz ja mógł wywalić na złom.

W każdym razie jeśli już koniecznie chcesz to jedyny wymóg to półautomat z możliwością odwrócenia biegunowości. Tyle.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
SPAWARKA Dzisiaj, 07:03
  •  

#562 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 13 listopad 2015 - 21:40

SPAWARKA

to na tym kursie miałeś migomat z  możliwością spawania prądem zmiennym ,

i czy tigiem pospawał byś np, chłodnicę zamochodową

#563 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 10:58

SPAWARKA

Matko to nie był migomat który spawał prądem zmiennym. Zwykły półautomat  o niebo lepszy od hebla jakiego ja mam w domu. 

Aluminium półautomatem spawa się prądem stałym. Tigiem spawa się zmiennym.

c) Spawanie prądem przemiennym wymaga użycia źródeł prądu o wysokim napięciu biegu jałowego w celu zapewnienia stabilnego jarzenia się łuku i grubokroplowego przenoszenia metalu w łuku. Gdy prąd przemienny ma biegunowość ujemną, przenoszenie metalu jest utrudnione i występuje rozprysk, natomiast przy biegunowości dodatniej łuk jarzy się stabilnie. Naniesienie powłoki emulsyjnej na elektrodę topliwą zapewnia, podobnie jak przy spawaniu prądem stałym z biegunowością ujemną, stabilne i natryskowe przenoszenie metalu w łuku. Spawanie prądem przemiennym ma niewielkie zastosowanie w przemyśle.

Spawanie prądem przemiennym  praktycznie nie jest stosowane a jedyna różnica to inna charakterystyka podawania metalu.

Kurcze ale ty mnie męczysz he he. Nie pospawam bo nie mam doświadczenia w kwestii spawania alu czymkolwiek, nie mam wiedzy na temat dobrania odpowiedniego drutu, nie mam w tym kierunku techniki.

KPK Kumurun Team

#564 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 18:33

SPAWARKA

nie męczę cię tylko chcę się coś doszkolić bo próbowałem spawać migomatem aluminium i niewiedzialem dlaczego tak kiepsko mi to idzie myślałem że może migomat ma mieć prąd zmienny bo takiego nie widziałem zwtkła ciekawość mam problem z początkiem spoiny pierwszy 1cm gdzie przy drobnych i precyzyjnych spawach wogule uniemożliwia spawanie ,

tigiem pociągnę spaw po puszce z piwa

#565 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 18:51

SPAWARKA

No widzisz. Tigiem spawam a raczej napawam cały czas  tyle że stal. Alu opanował by szybko. 

Migiem szczególnie starym to udręka. Argon musisz mieć najmniej 4.6 a najlepiej 5.0, do spawanego metalu trzeba dobrać odpowiedni stop drutu, wymienić pancerz  na teflonowy i końcówkę prądową. Jeśli spawasz grube spróbuj podgrzać materiał do około 200 stopni lub jeśli jest możliwość przyłóż pierwsze podkładkę na której zaczniesz start. 

Lepiej nie gadać he he

http://www.konstrukc...ig.html?start=1

Coś dla Stanka

http://www.tgie.pl/s...anie_migmag.pdf

Edytowany przez seweryn20, 14 listopad 2015 - 19:08.

KPK Kumurun Team

#566 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 19:49

SPAWARKA

Dzieki  za opinie

jeszcze zaputam o jedno

Ja pozostane przy  elektrodach ale napiszczie co lepsze  MMA+ tig czy MMa+mig mag dla młodego ucznia w zawodzie mechanik samochodowy

Edytowany przez GoRAL1, 14 listopad 2015 - 20:01.

#567 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 10:30

SPAWARKA

To zależy co masz poza żelazem dla MMA do spawania. mig spawa szybko, prosto, tanio konstrukcje stalowe, toleruje niewielkie zanieczyszczenia czy skorodowanie powierzchni. Do stali nierdzewnej trochę nieopłacalny szczególnie przy blachach lub gdy spawy trzeba obrabiać.

Tigiem spawa się łatwo, precyzyjnie ale  wolno, materiały eksploatacyjne są trochę droższe, nie toleruje syfu na spawanym metalu, spawa alu, stal, nierdzekę, kładzie ładne spawy temu spawanie nierdzewki w której są obrabiane spawy wychodzi trochę taniej, spawa o wiele cieńsze elementy niż mig.

KPK Kumurun Team

#568 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 11:46

SPAWARKA

TIG-a to sobie daruj.Mam w domu i praktycznie nie używam, jedynie sporadycznie do nierdzewki.Drogi jest Argon do spawania i ubywa go szybkim tempie.

Generalnie to samo zrobisz spawarką MIG szybciej i taniej.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#569 Share autoostrowski

autoostrowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 923 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 11:56

SPAWARKA

nie przesadzaj że zrobi to samo .

do seweryna20 a jaka końcówkę prądową do aluminium nie jest to miedziana

#570 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7583 postów

Napisany 15 listopad 2015 - 12:00

SPAWARKA

Jest miedziana ale niby jakiś stop który zapobiega przywieraniu aluminium.

http://www.stantech....aluminium.html?

Nie zrobi tego samego ale faktem jest że w normalnym gospodarstwie tig jest mało użyteczny. Dla niego robota musi być specyficzna.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 18 listopad 2015 - 15:25

SPAWARKA

od tego  myślenia gdy ból głowy już minął , trzeba przejść do działania i coś wybrać ,a to kolejny ból głowy ,zakup pewnie na allegro , a takiemu laikowi jak ja może to przysporzyć  trochę problemu z tym wyborem urządzenia , koledzy pomożecie ? mam na to tysiąc złotych  , przeglądałem ogłoszenia , za patyka można już kupić komplet  migomat transformatorowy  +butla i reduktor  zasilany z 380V to jest jakiś kraft &dele , zakładam że transformatorowego zasilanego z 230V nie bardzo jest sens , lub za tysiąc byłby invertorowy ale wtedy bez butli z 230V , albo taki inwertorowy z MMA i mig mag na tranzystorach MOSFET więc 2 w 1 które rozwiązanie było by lepsze , jako laikowi niewiele to mówi nigdy nie spawałem inwertorem ,ale opinie słyszałem pozytywne ten cykl pracy podaja przy pełnej mocy 60% ,więc  przy 200 A coś by tym zespawał ,  wiem tylko  że spawarka transformatorowa z 230 V   ciągle się wyłącza  po krótkim spawaniu , lepiej jak przewody są na  euro złącze ,bo  mają przeważnie na stałe 

Edytowany przez STANK, 18 listopad 2015 - 15:26.

#572 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2717 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 08:00

SPAWARKA

Powiem Ci tak, nie wierz w to co jest napisane na chińskim sprzęcie, czemu mała spawarka w lidlu ma max prąd spawania 80A a taj samej wielkości chińska na allegro już 200A? 

#573 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 14:46

SPAWARKA

ale w lidlu to zapewne też jest chińska , to zależy jaką moc ma transformator , dziś są niby małe spawareczki na tranzystorach a moc niby mają taka jak siłowa  duża z  która trzeba  się szarpać  , a taką niby w rękę weźmiesz i nawet nie czuć że coś waży , ale ja taką inwertorową nie spawałem nigdy nie wiem czy taka mała niby z 230V daje radę jak piszą że 4 elektrodą spawa , jest tego badziewia trudno coś wybrać

#574 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 15:28

SPAWARKA

Ile wytrzyma to nikt nie wie ale to małe g.. rozmiaru radia naprawdę spawa i to jeszcze z taką mocą jak piszą te małe chińskie rączki z made in germany:)

#575 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 18:02

SPAWARKA

Wątpie czy za 1k jest tam zasilanie 380V czy tylko taka wtyczka a zasilanie jest między-fazowe.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#576 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 21:00

SPAWARKA

Zależy jaka moc bo może wystarczy między fazowe albo nawet 240V co też ma plusy:)

#577 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 19 listopad 2015 - 21:23

SPAWARKA

Wątpie czy za 1k jest tam zasilanie 380V czy tylko taka wtyczka a zasilanie jest między-fazowe.

Nie do końca w temacie ale zasilanie międzyfazowe to właśnie zasilanie 380V a w zasadzie teraz 400V . Zasilanie Fazowe to 230v i takie ma większośc małych spawarek. Zawsze jak jest w opisie że spawarka czy migomat ma zasilanie 230 i 400V Bądźcie pewni że to tylko przejściówka z wtyczki 3-fazowej a zasilanie jest zawsze 230V.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#578 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 21:34

SPAWARKA

Kolego nie masz pojecia o tym co napisałes spawarka transformatorowa 380 a po nowemu  400v   wykozystuje dwie fazy przez to niektuży koledzy pisali że  miedzyfazowe po prostu cewka uzwojenia  pierwotnego jestzasilana przez dwie fazy bez udziału zera 

#579 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 22:00

SPAWARKA

od tego  myślenia gdy ból głowy już minął , trzeba przejść do działania i coś wybrać ,a to kolejny ból głowy ,zakup pewnie na allegro , a takiemu laikowi jak ja może to przysporzyć  trochę problemu z tym wyborem urządzenia , koledzy pomożecie ? mam na to tysiąc złotych  , przeglądałem ogłoszenia , za patyka można już kupić komplet  migomat transformatorowy  +butla i reduktor  zasilany z 380V to jest jakiś kraft &dele , zakładam że transformatorowego zasilanego z 230V nie bardzo jest sens , lub za tysiąc byłby invertorowy ale wtedy bez butli z 230V , albo taki inwertorowy z MMA i mig mag na tranzystorach MOSFET więc 2 w 1 które rozwiązanie było by lepsze , jako laikowi niewiele to mówi nigdy nie spawałem inwertorem ,ale opinie słyszałem pozytywne ten cykl pracy podaja przy pełnej mocy 60% ,więc  przy 200 A coś by tym zespawał ,  wiem tylko  że spawarka transformatorowa z 230 V   ciągle się wyłącza  po krótkim spawaniu , lepiej jak przewody są na  euro złącze ,bo  mają przeważnie na stałe 

http://allegro.pl/sp...5381049647.html dołóż te 200 stówki i butla 150 i będziesz zadowolony.W tym zestawie masz regulacje prędkości drutu przy zmianie napięcia a w tym za 1000 przy zmianie prądu spawania klawiszami nie masz tego a chcąc robić przy różnych sprzętach zmieniasz napięcie spawania co chwilę.Pracuję na podobnym sprzęcie z 10 lat i jestem zadowolony a od czasu używam bestera to jest już masakra własnie bez zmiany prędkości drutu przy zmianie natężenia prądu.Niby marka a już o to nie zadbała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 22:10

SPAWARKA

dzięki kolego balcerek1 takie jakby powiedzieć kruczki są ważne że niby takie rozwiązanie ,  ale przy innym jest inaczej co w praktyce okazuje się że jest to dużo lepszym  rozwiązaniem 

przy tym migomacie kraft &dele 200A model kd 830 podają zasilanie 380V 2 fazy , 230 V lub 400V takie zasilania też podają przy niektórych czyli to będzie międzyfazowe  , w ogłoszeniach to piszą jak chcą  , czy migomat inwertorowy zasilany z 230V ma moc 11,2 kw , przy innym podają że 3,2kw

Edytowany przez STANK, 20 listopad 2015 - 18:07.