Skocz do zawartości

Zdjęcie

STRAJKI ROLNIKOW

2433 odpowiedzi na ten temat

#961 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:08

STRAJKI ROLNIKOW

Zaraz zaraz jakie dopłaty z UE. Polska już prawie jest płatnikiem netto w UE więc kasa na wszelakie wsparcie UE idzie z kieszeni wszystkich podatników, a nie spada z nieba. A ilu strajkujących rolników zamiast tracić czas przysiadła i policzyła koszty swoje produkcji. Za ile musi sprzedać daną jednostkę aby mieć zysk i chwilę się zastanowiło gdzie można poszukać oszczędności lub usprawnić proces produkcji.

Ci mądrzy nie jadą na blokady tylko ciężko pracują ale lepiej narzekać i mówić że mi się należy.

Ale chyba biedni udziału nie biorą skoro stać ich na paliwo do ciągników aby jeździć po Polsce

Swinia zjada tyle i tyle paszy, tyle i tyle wody, tyle i tyle energii zużywa się do produkcji - to generuje około 4,5zł kosztu. Rolnik dostaje 3,5 zł za kg. Gdzie szukać oszczędności? Główny koszt to pasza i prosię. Tego nie da się obniżyć o np 30-40%.

Edytowany przez pawelol111, 12 luty 2015 - 16:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
STRAJKI ROLNIKOW Dzisiaj, 23:16
  •  

#962 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:11

STRAJKI ROLNIKOW

A ile kasy dostały samorządy ? Kto liczy te pieniądze i na co one idą ? Kto buduje najdroższe autostrady itp. ?

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#963 Share dddddddddddddddddd

dddddddddddddddddd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:MOTORYZACJA. TUNING. STRZELECTWO. ŁUCZNICTWO. KOLEKCJONOWANIE BRONI . KULTURYSTYKA. BOKS. SZTUKI WALKI. HISTORIA .

Napisany 12 luty 2015 - 16:17

STRAJKI ROLNIKOW

newagro napisał ,,- A ilu strajkujących rolników zamiast tracić czas przysiadła i policzyła koszty swoje produkcji. Za ile musi sprzedać daną jednostkę aby mieć zysk i chwilę się zastanowiło gdzie można poszukać oszczędności lub usprawnić proces produkcji'' -      . Hoduję byki , kalkulowałem , liczyłem , szukałem oszczędności , usprawniałem proces produkcji .Ale komuś na górze zachciało się zakazu uboju rytualnego i ...,,w pizdu wylądował i cały mój misterny plan też ''

Edytowany przez dddddddddddddddddd, 12 luty 2015 - 16:25.

BÓG HONOR OJCZYZNA . POLSKA WOLNA I NIEZAWISŁA

#964 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:23

STRAJKI ROLNIKOW

We wszystkim trzeba mieć umiar. A co do kryzysu to mamy taką biedę na wsi, że nigdzie fosforanu (jednego z najdroższych nawozów) nie można dostać, Wszystko wykupione.

Zapraszam do zapoznania się z terminami realizacji zamówień na nawozy fosforowe. Braki w zaopatrzeniu nie wynikają z tego że rolnicy nakupili więcej niż trzeba tylko z faktu że produkcja jest eksportowana w większej ilości a i ograniczona bo lepiej sprzedać mniej ale drożej. Więc proszę nie "PI#@%@$ GŁUPOT"

#965 Share grzebalec

grzebalec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 0 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:30

STRAJKI ROLNIKOW

Royal, jest dokładnie tak jak piszesz. Ale tym "pokrzywdzonym" sie tego nie wytłumaczy, bo ich punkt siedzenia jest inny - roszczeniowy.

Pamiętam dawno temu, jeszcze przed wejściem Polski do UE, przy ojazji jakichs kolejnych protestów ktos tak podsumował sytuację w rolnictwie: "każdy prowadzący działąlność jest zobowiązany do dbania o rentowność i sens tego co robi. Tymczasem rolnicy produkują to co im sie rzewnie podoba, ile im się rzewnie podoba a na koniec żądają od państwa żeby to kupiło i dobrze zapłaciło. Żadna inna branża nie ma takich absurdalnych oczekiwań."

Hubertus mylisz się bardzo. Niszowe marki mają częściowo ręcznie klepane blachy nadal. Rolls Royce dopiero około 15 lat temu pozwolił sobie na porządną linię do obróbki chemicznej nadwozi przed lakierowaniem.

Obrabiarkę przemysłową na kredyt też trzeba spłacać, też trzeba serwisować (znacznie szybciej się zużywa niż robot mleczny), ciągle wymieniac narzedzia a po 5 latach można ją sprzedać za "aż" 15% wartości zakupu, przy sporej ilości szczęścia. Ale o tym wszystkim nie mówimy.

Wiesz dlaczego na zachodzie pracuja roboty mleczne a w Polsce "się nie opłaca"? Tylko i wyłacznie z tego powodu, że na zachodzie dojarza nie wynajmiejsz za klika złotych na godzinę pracy. Trzeba mu zapłacić kilkadziesiąt złotych, 5-10 razy więcej. Co ciekawe mleko w sklepie nie kosztuje aż 5-10 razy więcej, ani masło.

Pawelol, z tego co napisałes wynika wprost, że polkie nawozy sa sprzedawane drożej na zachód (nie licząc ceny transportu i soczystej marży pośrednika-handlarza) zachodniemu rolnikowi któremu się to ciągle opłaci, "o dziwo". Czyli sam pokazujesz przyczynę problemu :)

A te nieszczęsne prosiaki może trzeba zacząć samemu hodować, a nie kupiować gotowe od Duńczyka i marudzić że drogo?

Tu dotykami propblemu takiego samego jaki ma cały przemysł. W Polsce jest za mały udział produktów wysokoprzetworzonych z udziałem zaawansowanej technologii w stosunku do produkcji "prostej". Im gospodarka bardziej ukierunkowana na wszechstronność i samodzielność tym bogatsza. Inna skrajność w naszym otoczeniu to Rosja, gdzie połowa dochodu państwa to surowce nieprzetworzone lub niskoprzetworzone. Obserwujemy właśnie jak to wygląda, wystarczyło że surowce energetyczne staniały i mamy kryzys oraz wojnę wywołaną dla zamaskowania tego kryzysu, żeby zająć ludzi i odsunąć winę od władzy.

Edytowany przez grzebalec, 12 luty 2015 - 16:40.

#966 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:39

STRAJKI ROLNIKOW

Zapraszam do zapoznania się z terminami realizacji zamówień na nawozy fosforowe. Braki w zaopatrzeniu nie wynikają z tego że rolnicy nakupili więcej niż trzeba tylko z faktu że produkcja jest eksportowana w większej ilości a i ograniczona bo lepiej sprzedać mniej ale drożej. Więc proszę nie "PI#@%@$ GŁUPOT"

Jakoś miesiąc temu we wszystkich punktach w mojej okolicy na placach było pełno tego nawozu kto ile chciał tyle miał. Niemcy czy francuzi wykupili z tych małych punkcików na podlasiu??

#967 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 12 luty 2015 - 16:39

STRAJKI ROLNIKOW

Nie wierze że każdemu rolnikowi wychodzi 4,5 zł/kg wieprzowiny. Bo zależy czy ktoś sam robi paszę czy ją kupuje, czy ma swoje prosięta czy kupuje itp.
Czasami mała zmiana przynosząca groszowe oszczędności plus kolejna wypracowuje zysk. Wpływ ma to ile się produkuje bo w dzisiejszych czasach ilość robi dochód. Dzisiaj aby coś produkować trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie i brać pod uwagę też złe scenariusze a nie tylko liczyć zyski

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#968 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:45

STRAJKI ROLNIKOW

Zaraz zaraz jakie dopłaty z UE. Polska już prawie jest płatnikiem netto w UE więc kasa na wszelakie wsparcie UE idzie z kieszeni wszystkich podatników, a nie spada z nieba. A ilu strajkujących rolników zamiast tracić czas przysiadła i policzyła koszty swoje produkcji. Za ile musi sprzedać daną jednostkę aby mieć zysk i chwilę się zastanowiło gdzie można poszukać oszczędności lub usprawnić proces produkcji.

Ci mądrzy nie jadą na blokady tylko ciężko pracują ale lepiej narzekać i mówić że mi się należy.

Ale chyba biedni udziału nie biorą skoro stać ich na paliwo do ciągników aby jeździć po Polsce

Nie wiem co próbujesz tu osiągnąć takimi wpisami. Piszesz, że rolnik musi skalkulować za ile sprzedać daną jednostkę. Ja skalkuluje a ty ją kupisz ode mnie. Zwierzaków nie mam nie muszę im tłumaczyć, żeby mniej jadły bo taniej za kilogram kosztują. Ale może pójdę na pola i powiem chwastom, żeby nie rosły bo opryski są drogie a ja muszę zboże tanio sprzedać. A może powiem zbożu, aby się postarało bo nawozy drogie. Jeszcze namowie dziki żeby go nie jadły (nawet ojciec nie pamięta kiedy pole nam dziki ryły a w tamtym roku było poryte nawet w jęczmieniu), sarny to samo. Podsumowując twoje wypowiedzi nic wspólnego z logika nie mają. Bo sprzedać możesz po tyle po ile ci ktoś zapłaci. I nic go nie obchodzą twoje koszty.

I żeby nie było, że myslę ze rlnikom wszystko się należy. Ale fakty są takie:

- Za Ukrainę najwięcej zapłacił polski rolnik. No i może jeszcze właściciele firm transportowych. Rząd z Sawickim na czele ma to gdzieś.

- Dziki i bobry robią co chcą. Niszczą mienie warte grube miliony. rząd też ma to gdzieś. Nie mówię już o pieniądzach za straty, ale choćby najprostszym zlikwidowaniu części populacji. na Podlasiu dziki i bobry występują chyba częściej niż mysz bo te ludzie wytrują. A choćby wybicie dzików pomogło by w walce z ASF. Bez uporania się z tą chorobą nie mamy co marzyć o jakich kolwiek rynkach innych niż Rosja.Patrz wyżej rząd z ministrem rolnictwa na czele ma to gdzieś.

- Za to rząd chętnie pomaga Ukrainie. A ja się pytam gdzie są ci wszyscy oligarchowie na czele z Janukowyczem, Timoszenko, Juszczenko, którzy latami rozkradali ten kraj Dzisiaj oni pławią się w luksusach w Londynie czy Rosji A polski rolnik z kierowcą opla za 2 tys do spółki płaci za to co oni nakradli. A polscy rządzący brylują na europejskich salonach jaka to polska szczodra i bogata.

#969 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:45

STRAJKI ROLNIKOW

Piszesz że farmę 100 krów mlecznych może prowadzić dwoje osób. Co znaczy słowo prowadzić? Chodzi o księgowość i zarządzanie stadem czy o księgowość, zarządzanie stadem, obsługa dojarni/robota udojowego, obsługa paszowozu, praca przy wycielaniu, praca przy odpajaniu cieląt, praca przy stadzie bydła młodego, obróbka pola, zbiór paszy???

Drugie pytanie:

Skoro zachód jest dla nas wzorem do naśladowana to dlaczego i tam mają miejsce protesty mleczarzy, producentów trzody chlewnej, producentów owoców i warzyw? Chodzi mi o sławne protesty z lat 2008-2011 a także o te które miały miejsce jesienią 2014 i w ostatnim czasie.

Tak się akurat składa, że jest w mojej okolicy taki pan co ogarnia około 120 dojnych we cztery osoby :) On, jego matka i dwóch synów  :D

Co do dzików, bobrów itd to jestem za odstrzałem, bo i moje uprawy niszczą, jak dotąd widziałem jeden post, który się zgadzał ze mą w sprawie żywności. 

Edytowany przez kalwas, 12 luty 2015 - 16:48.

#970 Share jan34533

jan34533

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:53

STRAJKI ROLNIKOW

Jeśli rolnik mający 10-15 ha swojej ziemi buduje na kredyt oborę na 70 krów ---- myślę że nie tędy droga.  Przyszłość  to specjalizacja, albo hodowla roślinna albo zwierzęca. Jeden kierunek produkcji. Obornik  można sprzedać, gnojowice również, a pasze kupić.  Koszty mechanizacji można powiedzieć mniejsze o połowę. Sprzęt lepiej  wykorzystany.  I więcej czasu czasu zostanie dla siebie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:54

STRAJKI ROLNIKOW

Nie wierze że każdemu rolnikowi wychodzi 4,5 zł/kg wieprzowiny. Bo zależy czy ktoś sam robi paszę czy ją kupuje, czy ma swoje prosięta czy kupuje itp.
Czasami mała zmiana przynosząca groszowe oszczędności plus kolejna wypracowuje zysk. Wpływ ma to ile się produkuje bo w dzisiejszych czasach ilość robi dochód. Dzisiaj aby coś produkować trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie i brać pod uwagę też złe scenariusze a nie tylko liczyć zyski

Nie wiem kto cię uczył ekonomi i rolnictwa. Ale znowu brak pojęcia się kłania.

Po pierwsze nawet jak robisz sam to to zboże kosztuje. Przynajmniej tyle zaile byś je w danej chwili sprzedał. Ale u ciebie pewnie jest za darmo. Bo sobie na polu urosło.

Po drugie gdybyś miał choć trochę pojęcia o karmieniu zwierząt wiedział byś, że bez koncentratów i dodatków ta swojska pasza nie będzie pozwalała na osiąganie szybkich przyrostów A poza tym większość hodowców robi swoje pasze. I tu nastepny przykład rozmawiałem z pracownikiem kurnika. Kiedyś kupowali pszenicę od rolników i robili pasze jak piszesz samodzielnie. Teraz tego nie robią. Facet powiedział mi, że lepsze przyrosty są na kupowanej, kurczak szybciej osiąga masę, mięso jest lepsze a to daje wymierny zysk. Podsumowując z twoją ekonomią i znajomością rolnictwa stał bys na blokadach jak nic.

W 3 dorosłe osoby możesz 100 krów obrobić. Ale jest to różnica między dwiema osobami z dziećmi. No chyba, że te dzieci zaraz po urodzeniu są w stanie iśc do obory i pracować. Małżeństwo z małymi dziećmi przy 100 krowach ręce sobie odrobi. Orka od rana do wieczora. Gdzie przysłowiowy kierowca opla z miasta za 2 tys powiedział by ja to pier...

#972 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 12 luty 2015 - 17:01

STRAJKI ROLNIKOW

Jestem za rolnikami ale forma i treść mówią wszystko

A co do dzików i saren to trzeba najpierw spojrzeć kto komu zabiera przestrzeń do życia i pcha się pod tereny leśne. 

Po pierwsze nawet jak robisz sam to to zboże kosztuje. Przynajmniej tyle zaile byś je w danej chwili sprzedał. Ale u ciebie pewnie jest za darmo. Bo sobie na polu urosło.

czyli z twojej ekonomi wychodzi koszt  produkcji = sprzedaży czyli zarabiasz 0 nic dziwnego ze strajkujesz

Jeśli produkujesz to tona wychodzi cię powiedzmy 350 zł i to jest koszt przy produkcji zwierzęcej a nie sobie policzysz 700 zł. Bo albo produkujesz paszę i traktujesz ją jako półprodukt do produkcji zwierzęcej albo sprzedajesz samo zboże jako ostateczny produkt twojego gospodarstwa. 

Moja ekonomia jest prosta wydatki muszą być mniejsze niż przychody a co produkuje to mój wybór

Edytowany przez newagro, 12 luty 2015 - 17:03.

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#973 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:17

STRAJKI ROLNIKOW

Problem który teraz się mnoży, to to ze polskie rolnictwo nie było gotowe do wejścia do UE. Nasza struktura agrarna była "zacofana" za duże rozdrobnienie gospodarstw powoduje nie celowe upłynnianie dotacji unijnych, stąd taka sytuacja. Jeśli średnia gospodarstwa w PL wynosiłaby średnią niemiecką to dopłaty stanowiłyby rekompensatę za wahania cenowe.. Dlatego teraz polskie rolnictwo jest gdzie jest, jeśli mniej niż połowa uprawia areał całości. Ale to są błędy przeszłości których się nie cofnie..Nie piszcie mi że mam coś do małych gospodarstw, bo nie wierze że bez dopłat bezpośrednich, albo "orzechów" ktoś by uprawiał 5ha szóstej klasy. Kiedyś w wolnej chwili wrzucę zdjęcie uprawę żyta "ekologicznego" które napotkałem to woła o pomstę do nieba, jak bardzo dopłaty bezpośrednie są niecelowe..

#974 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:43

STRAJKI ROLNIKOW

http://www.wykop.pl/...ajk-fotografow/

widzicie co narobiliście tym strajkowaniem....

Edytowany przez ziomster, 12 luty 2015 - 17:44.

#975 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 12 luty 2015 - 17:48

STRAJKI ROLNIKOW Ja tam nie strajkowałem to mi nikt nie zarzuci.

#976 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:49

STRAJKI ROLNIKOW

http://www.wykop.pl/...ajk-fotografow/

widzicie co narobiliście tym strajkowaniem....

Straszne.... w nocy spał nie będę...

http://www.tvp.info/...adnione-ankieta

Z tym się zapoznaj.

Edytowany przez pawelol111, 12 luty 2015 - 17:52.

#977 Share damian83

damian83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:52

STRAJKI ROLNIKOW

mam ciekawsze

...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

#978 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:57

STRAJKI ROLNIKOW

@newagro nie mam zamiaru z tobą dyskutować bo twoje argumenty są śmieszne. Twierdzisz, że rolnik zabiera zwierzynie ich tereny życiowe i pcha się pod tereny leśne. A ja ci powiem, że moje pola są tam gdzie są od dziada pradziada. Bobry tak samo przyszły  sobie nie wiadomo skąd. Pewnie, że te gospodarstwa nie istniały od początku świata ale jeszcze kilka lat temu takich problemów nikt nie miał. Dzisiaj ta zwierzyna mnoży się jak szkodniki na potęgę. Zresztą widać, że twoje tutaj pisanie polega na tym, aby pisać i wszystko. 

Tak samo jak radzisz obniżyć koszty o 30 % bo cena żywca spadła z 4,5 do 3 zł. Nie chce mi się dziecinnie dyskutować. Zresztą wielu rolników aby utrzymać zyskowną a więc dużą hodowle musi najzwyczajniej w świecie paszy dokupić. I weź tu dogódź. Będzie za mało zwierzaków to powiedzą, że za mało trzyma to mu się nie opłaca. Będzie dużo to wyliczą, że się paszy kupować nie opłaca. I taka to dziecinna dyskusja. 

@ziomster nie przejmował bym się tym. Bo na fali rolniczych protestów wiele ludzi próbuje się wypromować czy zwrócić na siebie uwagę. Na af masz @newagro. Popatrz sobie na jego zaczepne posty kilka stron wcześniej. Na fb też się znajdą tacy ludzie chcący ściągnąć więcej ludzi na swój profil.

Edytowany przez hubertuss, 12 luty 2015 - 18:01.

#979 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 luty 2015 - 18:00

STRAJKI ROLNIKOW

@pawelol111 nie ma za co...pola przed dzikami przypilnujesz...

@hubertuss ale ja się nie przejmuje. Pokazuje tylko jaki jest publiczny odbiór tej akcji. Ja sam dbam o swoje interesy i nie potrzebuje niczyjej pomocy - w sumie dlatego zostałem okrzyknięty "pseudorolnikiem" :D

@damian83 koledzy pokazywali mi ten filmik dzisiaj w pracy i śmiali się z moich "kolegów" - wstyd jak nie wiem (abstrahuje od treści, mówię o formie)

Edytowany przez ziomster, 12 luty 2015 - 18:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 luty 2015 - 18:08

STRAJKI ROLNIKOW

Problem który teraz się mnoży, to to ze polskie rolnictwo nie było gotowe do wejścia do UE. Nasza struktura agrarna była "zacofana" za duże rozdrobnienie gospodarstw powoduje nie celowe upłynnianie dotacji unijnych, stąd taka sytuacja. Jeśli średnia gospodarstwa w PL wynosiłaby średnią niemiecką to dopłaty stanowiłyby rekompensatę za wahania cenowe.. Dlatego teraz polskie rolnictwo jest gdzie jest, jeśli mniej niż połowa uprawia areał całości. Ale to są błędy przeszłości których się nie cofnie..Nie piszcie mi że mam coś do małych gospodarstw, bo nie wierze że bez dopłat bezpośrednich, albo "orzechów" ktoś by uprawiał 5ha szóstej klasy. Kiedyś w wolnej chwili wrzucę zdjęcie uprawę żyta "ekologicznego" które napotkałem to woła o pomstę do nieba, jak bardzo dopłaty bezpośrednie są niecelowe..

Posiadam slabe grunty i często plony o jakich piszesz przy niekorzystnych warunkach pogodowych, pola tak zwane piaski, laki podmokle, nie rozumiem czemu uważasz ze dopłaty dla takich rolnikow sa nie celowe? rolnicy na takich grunrach również chcą zyc, najczęściej jest to produkcja mleka, i jak najbardziej dopłaty bezpośrednie im się naleza, nie tylko tym co maja wydajność te 6 czy 7 ton zboza z ha.Prubujesz dyskryminować tych co gospodarza na gorszych glebach czy w gorszych warunkach.

Edytowany przez nightmare, 12 luty 2015 - 18:19.