Skocz do zawartości

Zdjęcie

STRAJKI ROLNIKOW

2433 odpowiedzi na ten temat

#941 Share ereksio

ereksio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Zainteresowania:wyłącznie ładne kobiety

Napisany 12 luty 2015 - 14:01

STRAJKI ROLNIKOW

piotr89, popieram twój postulat " skończcie z tymi żydami" i będzie ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
STRAJKI ROLNIKOW Dzisiaj, 07:10
  •  

#942 Share MYCIO1

MYCIO1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:18

STRAJKI ROLNIKOW

Żywiec wieprzowy potaniał czy mięso w sklepie potaniało?

Zboża potaniały czy mąka, chleb w sklepie potaniały?

a czy środki do produkcji rolnej  potaniały? (pasze nawozy paliwo itd.)

Warto sobie na to pytanie odpowiedzieć i kto zarabia na rolnikach.

#943 Share grzebalec

grzebalec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 0 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:20

STRAJKI ROLNIKOW

Kalwas, jeśli świadomość gospodarcza wielu rolników jest taka jak Twoja, to współczuję i Wam i temu krajowi.

Słyszałeś o Ustawie o swobodzie gospodarczej? Wiesz na jakich podstawowych zasadach funkcjonuje zachodni świat, Unia Europejska i Polska gospodarka? Czy cały czas dominuje u Ciebie świadomość na poziomie epoki późnego Gierka wyssane z mlekiem matki, kiedy rolnik za sprzedany litr mleka do skupu mógł kupić w sklepie kilogram masła?

Miej do zakładów mięsnych pretensje, że kupują surowiec z zagranicy a nie zza miedzy. Dlaczego kupują? Bo im taniej wychodzi Z TRANSPORTEM i mają do tego prawo. Z nimi się dogaduj a nie blokuj miasto.

Pewnie to do Was nie dociera, ale w Europie jest NADPRODUKCJA żywności. Nadprodukcja czyli nadpodaż. Towar w nadmiarze, najnormalniej w świecie żarcia jest za dużo. To prowadzi do konkurencji cenowej. A przy konkurencji cenowej kto wygrywa? Ten kto jest w stanie produkować taniej. A kto jest w stanie produkować taniej? Ten kto ma mniejsze koszty. A kto ma mniejsze koszty? Ten kto ma większą produkcję na jednego zatrudnionego, czyli większą automatyzację przy podobnych plonach. No i lepsze grunty rolne. Ale na jakość gruntów ornych w Polsce (średnią) grzech narzekać, biorąc pod uwagę inne kraje, więc ten problem odpada.

Państwo próbuje nad tym panować, wprowadzając ograniczenia produkcji, żebyście nie wyprodukowali towaru który musiałby z definicji zgnić w stodołach albo niezebrany na polach. I z tego powodu dopłaca wyrównania, zabierając na to pieniądze wpłacone przez resztę społeczeństwa. Taki mechanizm stabilizujący.

Chociaż ja akurat uważam, że dopłaty dla rolnictwa to granda. Powinny być w całej Europie ustawowo zniesione i niech sobie rolnicy radzą tak jak każda inna branża przemysłowa i każdy prywatny mikrozakładzik. Słabsi upadną, w kilkanaście lat wykupią ich ci bardziej gospodarni, którzy są w stanie dobrze zarządzać i zarabiać na tym a reszta poszukałaby pracy gdzie indziej. Albo i choćby jako pracownicy tych bardziej zaradnych.

W zakładzie pracy nikt się z nikim nie cacka. Jeśli pracownik się nie nadaje, nie jest efektywny, to jest zwalniany. Tak samo w konkurencji między zakładami pracy - ten gorszy, mniej efektywny albo żyje na krawędzi albo bankrutuje. Do prywatnych firm nikt nie dopłaca. Takiej jest NATURALNE PRAWO w zdrowej gospodarce. I nikt z tego powodu niczego nie blokuje.

Edytowany przez grzebalec, 12 luty 2015 - 14:33.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#944 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:29

STRAJKI ROLNIKOW

Pamiętaj, że tutaj chcą ściągnąć innych na dół a nie pnąc się w górę. Tutaj nie ma pomysłu co zrobić żeby zarabiać więcej tylko albo dotować albo zabrać tym co mają więcej. 

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#945 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:31

STRAJKI ROLNIKOW

Interes w blokadach mają nie tylko rolnicy. Jak rolnik ma kasę to zarobi diler, bank, szereg zakładów produkcyjnych. 

bank i tak zarobi - weźmie to co jest zabezpieczeniem kredytu. 

bardzo się cieszę że można w tym temacie przeczytać posty ludzi którzy mają świadomość działania gospodarki i potrafią na Polskę patrzeć przez pryzmat zwykłego obywatela a nie przez pryzmat wąskiej grupy zawodowej. do takich osób należy przyszłość a reszta niech strajkuje...to wasze ostatnie podrygi...

#946 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:32

STRAJKI ROLNIKOW

A teraz może się zastanów, kto NIE ZAROBI albo straci z powodu tego że jest blokada drogi? Odpowiadam - zwykli ludzie którzy nie dojadą do pracy i szkoły albo dojadą z opóźnieniem i będą musieli za to zapłacić w taki czy inny sposób.

Blokadą drogi kradniecie czas zwykłym ludziom, którzy Was karmią kupując wasze produkty. Po prostu ich okradacie z pieniędzy, których też nie maja za wiele.

Nie jesteście jedyną grupą w Polsce która ma i miewa problemy. Konsumenci Waszych produktów nawet nie marzą o inwestycjach w setki tysięcy złotych. Nikt im nie oferuje żadnych upustów i ulg na niczym, muszą sobie radzić w takim otoczeniu jakie jest, często regularnie ledwie wiążąc koniec z końcem. Ich praca jest stale zagrożona, zarobki nieciekawe.

Kiedy taki człowiek gnijący w korku w Oplu za 2000zł serwisowanym na szrocie widzi, jak ciągnik za 200 tysięcy blokuje drogę, bo właściciel ciągnika oczekuje że państwo z podatków wpłaconych przez tego z Opla coś będzie rekompensowało temu z ciągnika, to temu z Opla gula rośnie. Bo jemu nikt nic nigdy nie rekompensuje a wszystkie możliwe podatki ma mniej więcej 10x większe niż rolnik.

A kto człowiekowi z opla za 2 tys bronił złożyć wniosek otworzyć firmę, stworzyć miejsca pracy. Dostać połowę zwrotu z ue. Była a może jeszcze jest masa programów dla mieszkających na wsi i w miastach na otworzenie własnej firmy i stworzenie miejsc pracy. Można było dostać 100 tys dotacji na jedno stanowisko maksymalnie 300 tys. Oczywiście połowa wkładu własnego. Urząd pracy dawał jeszcze 20 tys. Znajomi ojca po przepisywali tj pozamykali a ich dzieci pootwierały firmy transportowe, żwirownie, warsztaty. Pokupowali ciągniki siodłowe, koparki, wywrotki, po modernizowali warsztaty lub pootwierali nowe. Dzisiaj człowiek w oplu za 2 tys siedział by w ciężarówce za 200 tys i myślał jak zarobić aby kredyt spłacić.

Rolnicy mają wiele przywilejów. Jak dla mnie powinni płacić zus szczególnie ci więksi. Wielu tez pewnie przeinwestowało rzucając się na dotacje z ue. Ale widzę jedno. Za lat 20 czy 30 minister rolnictwa będzie miał spokój. Ze wsi ludzie uciekają. U mnie na wsi pozostało jedno gospodarstwo mleczne. Gdzie kumpel ma dodatkowe zajęcie a zajmują się tym rodzice. Mają z 15 krów. Ale kumpel powiedział, że on ich doił nie będzie. Do póki rodzice robią to niech robią. A potem on krowy sprzeda a co najwyżej glebę obsieje. Jest 2 w wieku 50 parę lat bez następców i dwóch takich jak ja. Obsiewam glebę porobię jeszcze góra 10 lat i posadzę jakiś orzech. Ponoć pan Sawicki ma orzech posadzony.  A żona wygrała jakiś niby konkurs na dyrektorkę domu opieki społecznej i tak można żyć. Po co na wsi tyrać.

#947 Share soltys13

soltys13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo jeździectwo motocykle fotografia podóże

Napisany 12 luty 2015 - 14:37

STRAJKI ROLNIKOW

Czy na wielkopolsce organizują jakieś protesty   oprócz tego  za Kaliszem ??

#948 Share grzebalec

grzebalec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 0 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:44

STRAJKI ROLNIKOW

ten człowiek z Opla, przysłowiowy, to nie jest taki gość który jest w stanie prowadzić działalność gospodarczą. 95% obecnego społeczeństwa polskiego nie jest w stanie tego robić. Gdyby wszystkich super przygotować, to ta liczba spadłaby do jakichś 85%. Cały czas lwia większość ludzi nie ma PREDYSPOZYCJI do tego, żeby być ponad zwykłego pracownika który jest w stanie funkcjonować dopiero wtedy kiedy wszystko mu się robotę pod nos podsunie.

Wiem, tak się składa, jak wygląda rolnictwo na zachodzie, tym który nie narzeka. Polskie właśnie w tym kierunku zmierza bo jest to jedyny naturalny kierunek. W obecnym rolnictwie jest bardzo małe zapotrzebowanie na pracę ludzką. Skok w automatyzacji jest bardzo wysoki, bo automatyzacja rolnictwa jest niezmiernie prosta i tania w stosunku do automatyzacji produkcji przemysłowej innej. Na zachodzie normalne jest, że małżeństwo (2 dorosłych + małe dzieci) samodzielnie prowadzi farmę na której mają 100 krów mlecznych.

W Polsce nadal zbyt dużo ludzi pracuje w rolnictwie. Nie ma co patrzeć jak było w poprzednim pokoleniu albo jeszcze bardziej poprzednim, bo to zupełnie inne realia. Tak już nigdy nie będzie. Chyba że wybuchnie wojna która sprowadzi cywilizację człowieka na całej Ziemi do epoki przedprzemysłowej.

#949 Share maciej9911

maciej9911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Pasjonat rolnictwa

Napisany 12 luty 2015 - 14:46

STRAJKI ROLNIKOW

Ja już wcześniej pisałem w tym temacie że ja jestem z miasta nie mieszkam na wsi rolnikiem nie jestem ale mnie jakoś te drogie ciągniki na strajkach nie kłują w oczy.... To podstawowe narzędzie pracy! Miastowi myślą że takie ciągniki dostaje się za darmo.... Wkład własny musi być przecież nie mały a i tak zobowiązanie zostaje na kilknaście lat... Gospodarstwo to przedsiębiorstwo.... A czy małe średnie czy duże przedsiębiorstwa nie dostają dotacji unijnych na swoje firmy? Też dostają! JA PROWADZĘ WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ I DO MNIE CO CHWILE DZWONIĄ FIRMY POMAGAJĄCE W POZYSKANIU DOTACJI UNIJNYCH DLA FIRM.... A czy ci miastowi których tak kłują w oczy te ciągniki w swojej pracy nie pracują na maszynach dotowanych z uni nie chodzą chodnikiem na ktory miasto dostało pieniądze z uni czy nie jeżdża drogami wybudowanymi za unijne pieniądze????.... Więc aż się nóż w kieszeni otwiera jak się słyszy takie gadanie.... Ja wiem że niektóre ciągniki są brane na pokaz w ramach 'przeinwestowania' bo unia daje ale większość to jednak niezbędne narzędzie pracy.... Ja wiem różnice między KRUS a ZUS  są spore to jest akurat fakt i sam bym wolał być na krusie... Zniesienie kar za przekroczenie kwoty mlecznej też wydaje się dla mnie absurdalnym postulatem bo hodowcy sami wiedzieli na ile mogą sobie pozwolić... Ja rozumiem minimalne przekroczenia ale przekroczenia przekraczające 50% kwoty którą się ma? przesada.... limity są po to żeby się w nich mieścić a na co niektórzy liczyli że im się upiecze? to akurat niezrozumiałe działanie niektórych gospodarstw.... Ale za walką z dzikiami i sprowadzaniem żarcia z zachodu jestem jak najbardziej za....;)

#950 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:54

STRAJKI ROLNIKOW

@maciej9911 ale jest zasadnicza różnica miedzy rzeczami niezbednymi a zachciankami. wybacz ale większość obecnych inwestycji w gospodarstwa to zachcianki które nie wpływają na znaczną redukcję kosztów prowadzenia działalności. jaką wartość dodaną ma zamiana U1224 na nowego 110 konnego JD za 250 TPLN (oprócz oszczędności kilku litrów paliwa)? pieniądze to trzeba inwestować bezpośrednio w technologię produkcji (maszyny, technologie), zaplecze produkcyjne (magazyny, suszarnie, itp), itd.... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 14:56

STRAJKI ROLNIKOW

Automatyzacja w rolnictwie jest tania? Wolne żarty robot do udoju krów wyjdzie kilakadziesiąt czy kilkaset razy drożej na wydojoną sztukę czy dzień pracy. Niż jakiś robot w fabryce samochodów. Chociaż robot do dojenia będzie tańszy niż robot w fabryce aut. Bo nie sądzisz, że żona farmera wydoi sama 100 krów klasyczną dojarką nakładając każdej na wymię. Dwa razy dziennie.

Mówisz 95 % społeczeństwa nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej samodzielnie. A rolnik to co? Z innej gliny. Na wsi ludzie są przeważnie gorzej wykształceni a jednak muszą sami te gospodarstwa prowadzić. Bo jak to mówi matka kolegi "co zrobię pod most pójdę"? Prawda jest banalna wielu woli tym oplem jeździć, płakać, że bieda a spokojnie spać.

Fakt wielu rolników przeinwestowało. Sam mam 12 letni ciągnik a mógł bym mieć nowy. Tylko po co mi nowy? Na moje 15 ha. Wielu mi mówi, zresztą przyznaje i m rację, że ten co mam jest dla mnie za dobry. Ludzie rzucili się za bardzo na te dotacje. Jak by za rok mieli przestać je dawać. Dzisiaj wszystko staniało i ludzi kredyty cisną. Ja kredytów nie biorę. Najwyżej zboże taniej sprzedam i mniej zarobię.

Czytałem na tym forum nie raz, że dotacje prowy itd powinny być dla dużych. Bo mali to przejadają a dużym wiecznie mało. Nie długo okaże się, że część tych dużych obłożonych kredytami się skicha. I komornik zawita bo mało było dotacji i wszystko na raz się chciało. Tak naprawdę najlepszy jest system francuski. Wszystko w dopłatach obszarowych i kontrola tego kto je bierze i kto ziemię uprawia. W Polsce ziemia i tak jest już droga. Ale przynajmniej rolnik biorąc większe obszarówki nie był by tak narażony na wahania cen. Nie musiał by jeździć po agencjach miesiącami z wnioskami, Nie pracował by na banki i nie płacił dealerom olbrzymich marż.Robił by z kasą co chce. Duzi mieli by więcej kasy bo więcej krów, świń ha. A mali mniej nikt tak na prawdę nic by na tym nie stracił a wszyscy zyskali. A tak rolnicy nie długo udławią się prowem bo nie będzie skąd dopłacać.

Sawicki znowu w tv mówi, żeby wnioski składać na prow. A na kredyty prolągaty brać.

Edytowany przez hubertuss, 12 luty 2015 - 15:08.

#952 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 12 luty 2015 - 15:21

STRAJKI ROLNIKOW

Raz, że każda firma jedzie na kredytach. Myślisz, że firmy jak Apple, BMW czy Orlen finansują swój rozwój ze swoich zysków? Zobacz co zrobił Solorz żeby kupić Plusa. Jego odsetki są większe niż wartość ciągników na strajku. Więc jeżeli chcesz się rozwijać to bez kredytu małe szanse. Tylko tu zostaje podać definicję rozwoju. Czy to nowy ciągnik i pług czy suszarnia i magazyny, roboty udojowe czy ziemia za 100tys.

Dwa, gospodarstwo to też firma. Ona ma przynosić pieniądze, zarabiać na jej właściciela. Tak jak 95% osób nie nadaje się do prowadzenia firmy tak samo i z rolnikami. Mamy w tym kraju 1,5mln gospodarstw rolnych składających wnioski o dopłaty. Nie ma szans żeby wszyscy przetrwali i sporo z tych protestujących zniknie z rynku. I mamy wybór, zrobić to powoli tak żeby nie było twardego upadku albo niech zrobi to za nas rynek ale rynek to robi drastycznie. Możemy dotować tych małych rolników, dawać im dopłaty większe, żeby żyli na poziomie. Tylko kto za to zapłaci? Skoro rolnikom nie podoba się to to Ci więksi mogą się sami opodatkować i tym mniejszym zagwarantować opłacalność. Tylko później nie płakać, że koszty produkcji są wysokie.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#953 Share grzebalec

grzebalec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 0 postów

Napisany 12 luty 2015 - 15:25

STRAJKI ROLNIKOW

Macieju, ja nie poruszam kwestii dotacji i kredytów. Każdy ma dostęp do jakichś i jeśli z nich korzysta to na własną odpowiedzialność. Firma która weźmie dotację a się nie wywiąże z planu który był podstawa udzielenia, też tę dotację straci! Jeśli ktoś weźmie w banku kredyt, to musi go spłacać bo w przeciwnym razie bank upomni się o swoje i nie ma zmiłuj. Tyle że nie każdy może wziąć kredyt na PREFERENCYJNYCH warunkach, czyli z małym oprocentowaniem albo w jakimś stopniu umarzalny. Dla większości istniejących już firm żadne programy unijne nie są dostępne, bo nie pasują do kryteriów.

Hubertuss, podtrzymuję, automatyzacja w rolnictwie jest bardzo tania i przede wszystkim tanio osiągalna. W PORÓWNANIU do auomatyzacji w przemyśle. Jeśli lubisz porównania motoryzacyjne, to niszowi producenci aut robią je ręcznie i jeszcze "podkradają"  większość komponentów z aut seryjnych wielkich producentów. Nie dlatego że "handy made" jest bajeranckie, tylko dlatego że najnormalniej w świecie ich w żaden sposób nie stać na automatyzację.

Znam wiele sprawnie prosperujących drobnych zakładów produkcyjnych, które bazują na starych rzęchach reanimowanych ze złomu, bo ich nie stać nawet na wzięcie dotacji czy kredytu. Tymczasem PRZECIĘTNY rolnik nie ma problemu z pozyskaniem kasy na zakup nowego ciągnika czy siewnika. Nie widzisz tu dysproporcji?

Automat tokarski który pracuje na 3 zmiany amortyzuje się po 5 latach. Po ilu latach amortyzuje się robot do dojenia który obsługuje 100 krów mlecznych?

Ja nie ma pretensji do rolników, że od kiedy sięgam pamięcią państwo funduje im bonusy niedostępne dla reszty społeczeństwa (może poza mundurowymi). Rozumiem że praca na roli ma swoją specyfikę, bo sam pochodzę z prowincji i w rolnictwie pracowałem fizycznie. Mam pretensje, że ciągle im mało. I przede wszystkim za to, że włażą z butami w moje życie blokując drogę, która jest podstawą do tego żebym mógł zarobić na życie.

Edytowany przez grzebalec, 12 luty 2015 - 15:26.

#954 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 15:39

STRAJKI ROLNIKOW

Problem jest w tym, że ty myślisz, że rolnik dostaje 300 tys z prow i się cieszy. Ale on musi wyłożyć drugie 300 tys. A rzadko który miał tyle odłożone. Byle maszyna najprostsza kosztuje ponad 10 tys zł. Rolnicy robili biznes plany np zakładając, że świnia będzie po 4,5 zł a teraz jest po 3. I jak rolnik ma spłacić kredyt? A na dodatek Sawicki każe następne wnioski składać. I co następne 300 tys kredytu? A na te pierwsze mówi, żeby prolągate brać. A gdzie odsetki? Dzieci jeszcze spłacać mają. Młodym rolnikom też każą kredyty brać bo tak dobrze się rozwijać ,gdy kasa z nieba leci. Każdy rolnik biorąc dotacje z prow podpisuje w arimr pusty weksel. Ja przez 5 lat nie wyrobi z tym biznesem. To arimr wpisze mu w ten weksel sumę plus odsetki i każe kasę zwracać. A kredyt w banku swoją drogą zostanie. Myślisz, że to taka łatwa gra? A może jednak lepiej oplem za 2 tys jeździć i spokojnie spać. Mąż mojej siostry ciotecznej zmarł. Z miesiąc po jego śmierci z banku przyszedł pan. I stwierdził, że skoro zmarł nie wywiązał się z 5 letniego biznes planu. I z kredytu oprocentowanego na 2 % trzeba zrobić większy procent. Stanęło na adwokatach i prawie w sądzie.

Zaraz ktoś napisze, że po co 300 tys dotacji z prow, wystarczy 50 tys. Tylko popatrzcie sobie choćby na allegro na ceny starych maszyn i zobaczcie, że za tyle kupicie minimum 15 letni mały ciągnik. Tak automatyzacja rolnictwa jest tania wystarczy popatrzeć na allegro ile kosztują stare trupy i jakie "tanie" są.

PS Mam kolegę dealera jd, czasami sobie idę do niego pogadać. I widzę jakimi autami ludzie przyjeżdżają kupować te ciągniki za kilkaset tys. Widzę jak są ubrani. I powiem wam nie jeden by się zdziwił. Żadko które auto kosztuje więcej niż 15- 20 tys. A zdarzają się samochody i za kilka tys.

Edytowany przez hubertuss, 12 luty 2015 - 15:51.

#955 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 12 luty 2015 - 15:44

STRAJKI ROLNIKOW

Wiem, tak się składa, jak wygląda rolnictwo na zachodzie, tym który nie narzeka. Polskie właśnie w tym kierunku zmierza bo jest to jedyny naturalny kierunek. W obecnym rolnictwie jest bardzo małe zapotrzebowanie na pracę ludzką. Skok w automatyzacji jest bardzo wysoki, bo automatyzacja rolnictwa jest niezmiernie prosta i tania w stosunku do automatyzacji produkcji przemysłowej innej. Na zachodzie normalne jest, że małżeństwo (2 dorosłych + małe dzieci) samodzielnie prowadzi farmę na której mają 100 krów mlecznych.

W Polsce nadal zbyt dużo ludzi pracuje w rolnictwie. Nie ma co patrzeć jak było w poprzednim pokoleniu albo jeszcze bardziej poprzednim, bo to zupełnie inne realia. Tak już nigdy nie będzie. Chyba że wybuchnie wojna która sprowadzi cywilizację człowieka na całej Ziemi do epoki przedprzemysłowej.

Grzebalcu - odnieś się do mojego postu, bardzo proszę.

Piszesz że farmę 100 krów mlecznych może prowadzić dwoje osób. Co znaczy słowo prowadzić? Chodzi o księgowość i zarządzanie stadem czy o księgowość, zarządzanie stadem, obsługa dojarni/robota udojowego, obsługa paszowozu, praca przy wycielaniu, praca przy odpajaniu cieląt, praca przy stadzie bydła młodego, obróbka pola, zbiór paszy???

Drugie pytanie:

Skoro zachód jest dla nas wzorem do naśladowana to dlaczego i tam mają miejsce protesty mleczarzy, producentów trzody chlewnej, producentów owoców i warzyw? Chodzi mi o sławne protesty z lat 2008-2011 a także o te które miały miejsce jesienią 2014 i w ostatnim czasie.

#956 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 15:48

STRAJKI ROLNIKOW

Zachód miał wspólna politykę rolną latami. Nasz rolnik, aby z nimi konkurować musi zrobić skok inwestycyjny w kilka lat. Co oni robili sobie pomalutku przez dziesiątki lat. Stąd takie obciążenia

#957 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisany 12 luty 2015 - 15:52

STRAJKI ROLNIKOW

. Tymczasem PRZECIĘTNY rolnik nie ma problemu z pozyskaniem kasy na zakup nowego ciągnika czy siewnika. Nie widzisz tu dysproporcji?

Niestety jesteś w błędzie bo żaden przeciętny rolnik w tym kraju nie ma na to żadnych szans .

Wiesz ile kosztuje taki robot do dojenia 100 krów ? 1 ml zł - ile to ma się amortyzować w naszych realiach ? pewnie z 20 lat - uważasz że to tania technologia ? 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#958 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:00

STRAJKI ROLNIKOW

Automatyzacja rolnictwa jest niezwykle droga. Do z reguły rozkłada się na mniejszą ilość sztuk niż w przemyśle. I Przywoływanie tu przykładów składanych ręcznie samochodów to tylko potwierdza. Bo w dzisiejszych czasach auta składa się ręcznie tylko tam, gdzie jest mała ilość sztuk, są prace skomplikowane, których automaty nie wykonają dokładnie (np szycie skór) Na takim gospodarstwie 100 krów automatyka polega zwykle na zatrudnieniu pomocnika. Co i tak wyjdzie taniej niż robot nawet przez 20 lat. Bo jeszcze do tego miliona ceny zakupu doliczyć trzeba ceny serwisu, odsetki od kredytów, spadek jego wartości tj amortyzację itd. Bo przecie po 20 latach nikt tego robota nie kupi. Wywalasz go na złom i nowy za następny milion.

#959 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 12 luty 2015 - 16:00

STRAJKI ROLNIKOW

Te protesty będą skutkować tylko tym, że na garbie polskich rolników paru cwaniaków dostanie dobrze płatne posady, a ich instytucje dotacje z budrzetu. 

Jeśli rolnik mający 10-15 ha swojej ziemi buduje na kredyt oborę na 70 krów za 2 500 000zł, ciągniki po 350 tys i cały park maszynowy również na kredyt, za dzierżawy płacą po 1200zł dopłaty oczywiście właściciela, to śmiech mnie ogarnia. A potem ma czelność wyjść na ulice i strajkować bo na raty nie ma (autentyczny przykład). 

Swoje zrobili także naganiacze z firm paszowych, sprzętowych itd. Ile razy mówili, że tylko duży może konkurencyjnie produkować. Żeby brać kredyty i się rozbudowywać. Teraz wyszły ich mądrości. Prawda jest taka, że nie ma znaczenia czy ktoś jest małym czy dużym producentem tylko czy myśli i tanio produkuje. Paszę krowom można ograniczyć inne koszty także ale raty do spłacania nie przełożysz. 

We wszystkim trzeba mieć umiar. A co do kryzysu to mamy taką biedę na wsi, że nigdzie fosforanu (jednego z najdroższych nawozów) nie można dostać, Wszystko wykupione.

Kwoty mleczne są od 11 lat. Jak budowali obory, w d*pie mieli te kwoty i brali za mleko po 1,7zł to było dobrze, a teraz chcą żeby wszyscy im się na kary zrzucili? PARANOJA.

Jestem producentem mleka, staram się być odpowiedzialnym za swoje czyny człowiekiem. Jak wiedziałem, że grożą takie kary za nadprodukcję wyprzedałem najsłabsze krowy, ograniczyłem pasze i nie chce od nikogo żadnej pomocy.

Mój postulat jest jeden: w całej UE zlikwidować wszelkie dopłaty bezpośrednie jak i inwestycyjne na rolnictwo. Gwarantuje wam, że dzięki temu maszyny po roku będą o połowę tańsze bez biurokracji. Poza tym wtedy zobaczymy kto w UE najbardziej konkurencyjnie produkuje żywność. Dzisiaj jedni dostają 150 euro inni 600. Bez dotacji nie boję sie żadnej konkurencji z zachodu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 12 luty 2015 - 16:05

STRAJKI ROLNIKOW

Zaraz zaraz jakie dopłaty z UE. Polska już prawie jest płatnikiem netto w UE więc kasa na wszelakie wsparcie UE idzie z kieszeni wszystkich podatników, a nie spada z nieba. A ilu strajkujących rolników zamiast tracić czas przysiadła i policzyła koszty swoje produkcji. Za ile musi sprzedać daną jednostkę aby mieć zysk i chwilę się zastanowiło gdzie można poszukać oszczędności lub usprawnić proces produkcji.

Ci mądrzy nie jadą na blokady tylko ciężko pracują ale lepiej narzekać i mówić że mi się należy.

Ale chyba biedni udziału nie biorą skoro stać ich na paliwo do ciągników aby jeździć po Polsce

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D