Skocz do zawartości

Zdjęcie

STRAJKI ROLNIKOW

2433 odpowiedzi na ten temat

#2241 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:19

STRAJKI ROLNIKOW

A powiedzcie czy łatwiej zachwiać gospodarstwem  tym małym co ma 25ha czy tym dużym co ma 300ha. Komu łatwiej pomóc- po sąsiedzku??

Gdy upadnie ten duży co ma 300ha kto go kupi, tym bardziej w Polsce, nawet teraz.

Moim zdaniem historia lubi się powtarzać ale mądry Polak po szkodzie.

Wyliczenie żywca.

http://www.wir.org.p...kulacje/trzoda/

Jeśli chodzi o "roślinkę miastowych " to jest taka co jest mało pracochłonna oczywiście nazwana przeze mnie z ironią. Sieją ją przeważnie osoby mieszkające w mieście rok ,w rok przez wynajęta firmę  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
STRAJKI ROLNIKOW Dzisiaj, 19:36
  •  

#2242 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:30

STRAJKI ROLNIKOW

Zobacz sobie jak wygląda w Niemczech rolnictwo. Ten kto mądrze gospodaruje to nie upadnie ile by nie miał. Pomarzyć  można że taki co ma 300 ha odda ziemie. Chyba że nie będzie następców albo jakaś choroba albo coś.

#2243 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:41

STRAJKI ROLNIKOW

ba nawet jakby sprzedawal to rzadko kogo by bylo na to stac a tym wielkim to wystarczylo by przyblokowac by nie mogli zniemi kupowac i juz by lepiej bylo

#2244 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:50

STRAJKI ROLNIKOW

Kto przy cenach zbóż nawet poniżej 600 złotych kupuje pełnoporcjówkę za 1500 złotych? Do tego 300 kg zużycia paszy i sprzedaż na wagę żywą? Nie dziwię się, że macie tacie koszty i płaczecie.

Ten duży też był kiedyś mały. Jak @warchest kupi kiedyś 50ha to też będzie duży. To też go podzielimy żeby dać małym?

nikt tu nie mowi o zabieraniu dużemu i dawaniu malym, puki co to jest odwrotnie, np. duzy ma za mleko 1.50 zl, dzięki wlasnie tym malym którzy maja 1.20 albo i nie, nie oszukujmy się, żeby nie miał takich sponsorow jak mali dostawcy to nie miał by tez takiej ceny, żeby byli tylko sami duzi mleczarnia nie była by wstanie dac te 1.50. a co nawyzej 1.35 bo taka jest srednia cena, oczywiście to był tylko przykład. Duzy ma, niech ma, nikt mu nie będzie nic zabieral, ale czy wsparcie komus takiemu jest potrzebne? czy taki ktoś nie jest w stanie się utrzymać z tego co ma? zapewne poradzi sobie i bez wsparcia, co innego rolnicy kilku czy kulkunasto hektarowi, tacy najczęściej nie sa w stanie kupic cignika, podstawowego narzędzia pracy. Takim bardziej potrzebna jest pomoc, by te gospodarstwa były w stanie funkcjonować.

#2245 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:57

STRAJKI ROLNIKOW

ba nawet jakby sprzedawal to rzadko kogo by bylo na to stac a tym wielkim to wystarczylo by przyblokowac by nie mogli zniemi kupowac i juz by lepiej bylo

To duży sie podzieli na 2 gospodarstwa i i tak sobie kupi. A jak chcesz przyblokować?

Na 10 ha to starczy c360 i pług 2 skibowy. 

#2246 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 21:58

STRAJKI ROLNIKOW

Ale kto zniszczy? Sami sprzedadzą ziemie bo sie robić nie chce i lepiej do miasta. Co jakiś czas na wsi trafia się taki co jest zdolny - nie ma komu gospodary przejąć i sprzedają.

Chłopy. Nawet pszenica po 600 zł wymaga domieszek śruty sojowej, koncentratu itp. Mieszanka taka wyjdzie ponad 1000zł za tone. Przyjmijmy że 1100zł. Za 330 zł świnia zje + koszt prosiaka + inne koszty. Za świnie dostaniecie 480 zł (a były taniej bo nawet po 3,5zł) I teraz se policzcie koszty i co zostanie....

Tylko 200 zł za prosie + 330 zł daje 530 zł. Czaicie?

A może by tak cykl zamknięty ?? Zdobyć dobry materiał z jakiegoś lokalnego OHZ ?? Ostatnio czytałem że problemem polskich hodowców jest słaby materiał, bo nie ma kto tego kontrolować, a części się nie chce. Patrzymy z zazdrością na Zachód, a tam wszystko musi być "jak książka pisze" nie tylko w teorii. Naszemu rolnictwu ogólnie brakuje kontroli tego, co produkujemy.

A powiedzcie czy łatwiej zachwiać gospodarstwem  tym małym co ma 25ha czy tym dużym co ma 300ha. Komu łatwiej pomóc- po sąsiedzku??

Gdy upadnie ten duży co ma 300ha kto go kupi, tym bardziej w Polsce, nawet teraz.

Moim zdaniem historia lubi się powtarzać ale mądry Polak po szkodzie.

Wyliczenie żywca.

http://www.wir.org.p...kulacje/trzoda/

Jeśli chodzi o "roślinkę miastowych " to jest taka co jest mało pracochłonna oczywiście nazwana przeze mnie z ironią. Sieją ją przeważnie osoby mieszkające w mieście rok ,w rok przez wynajęta firmę  

Ogólnie produkcja roślinna jest mało pracochłonna, z tąd 2 osoby dają radę na 300ha. Ja też do orki i uprawy wynajmuję naszą RSP, dzięki temu pomimo 11ha, nie drapię pola sześćdziesiątką, co mi zarzucano w tym temacie. Sam moją C 360 sieję, pilnuję nawozów i ŚOR. Jak Bozia da, rozwinę się do areału min. 20ha to kupię coś większego i sam będę robił.

Przy okazji, jak będziesz siał dłużej niż 2 lata to samo na danej działce, to możesz się pożegnać z dopłatami.

nikt tu nie mowi o zabieraniu dużemu i dawaniu malym, puki co to jest odwrotnie, np. duzy ma za mleko 1.50 zl, dzięki wlasnie tym malym którzy maja 1.20 albo i nie, nie oszukujmy się, żeby nie miał takich sponsorow jak mali dostawcy to nie miał by tez takiej ceny, żeby byli tylko sami duzi mleczarnia nie była by wstanie dac te 1.50. a co nawyzej 1.35 bo taka jest srednia cena, oczywiście to był tylko przykład. Duzy ma, niech ma, nikt mu nie będzie nic zabieral, ale czy wsparcie komus takiemu jest potrzebne? czy taki ktoś nie jest w stanie się utrzymać z tego co ma? zapewne poradzi sobie i bez wsparcia, co innego rolnicy kilku czy kulkunasto hektarowi, tacy najczęściej nie sa w stanie kupic cignika, podstawowego narzędzia pracy. Takim bardziej potrzebna jest pomoc, by te gospodarstwa były w stanie funkcjonować.

Tak jak pisał kolega wyżej, duży się podzieli i tak dostanie wsparcie. Z drugiej strony, kto zabrania małym łączyć się w grupy i sprzedawać mleko po 1.50 zł ??

#2247 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:10

STRAJKI ROLNIKOW z tymi grupami przy produkcji mleka to latwiej powiedzieć trudniej zrobić. wśród rolnikow raczej panuje zasada, każdy sobie rzepke skrobie

#2248 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:18

STRAJKI ROLNIKOW

Kaszlak79 wiem że chcesz uchodzić za eksperta wszelakiej maści, ale pieprzysz od rzeczy. Jestem członkiem spółdzielni mleczarskiej z racji tego potrącane mi są składki które przekładają się na udziały, czyli w jakimś stopniu jestem właścicielem tego zakładu. Teraz proponujesz zakładać grupy, toż to czysta paranoja to tak jakbym sam sobie sprzedawał, nie licząc już kolejnych składek na funkcjonowanie grupy. Potrzeba systemowych rozwiązań a nie powielania i tworzenia  w nieskończoność co róż to nowych tworów.

#2249 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:33

STRAJKI ROLNIKOW To jak jesteś właścicielem to zrób sobie podwyżkę na mleko albo tym dużym wyrównaj w dół.
Znacie zasadę Pareto? Tak samo jest w rolnictwie. Założę się, że 10 największych w mleczarniach produkuje więcej mleka niż 100 przeciętnych dostawców.

Chłopy. Nawet pszenica po 600 zł wymaga domieszek śruty sojowej, koncentratu itp. Mieszanka taka wyjdzie ponad 1000zł za tone. Przyjmijmy że 1100zł. Za 330 zł świnia zje + koszt prosiaka + inne koszty. Za świnie dostaniecie 480 zł (a były taniej bo nawet po 3,5zł) I teraz se policzcie koszty i co zostanie....

Tylko 200 zł za prosie + 330 zł daje 530 zł. Czaicie?

Raz, dalej z ceną paszy przesadzasz. W gospodarstwie można w okolicach 1000 ją zrobić. Dwa, prosiak z własnej produkcji to koszt ok. 160 ze wszystkimi kosztami. Po trzecie w żadnej fermie nie zobaczysz zużycia paszy na poziomie 3kg. 2,8 i poniżej teraz to norma. Po czwarte, mając świnie z dobrymi genami zawsze lepiej jest je sprzedać na WBC. Więc jakoś tak trochę zawyżasz te obliczenia swoje.

haha ja mam duzo smieszny jestes jesli 25 ha to jest duzo to jestes smieszny a w okolicy 80 tys za ha trza by dac by cos kupic a i tak nie ma na sprzedaz nic wiec jak mlody rolnik ma sie rozwijac

Jak nie masz szans na rozwój to po groma bawisz się w rolnika i narzekasz?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#2250 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:40

STRAJKI ROLNIKOW

A słyszałeś o statucie spółdzielni ? - więc daruj sobie górnolotne wywody

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2251 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:40

STRAJKI ROLNIKOW

A może by tak cykl zamknięty ?? Zdobyć dobry materiał z jakiegoś lokalnego OHZ ?? Ostatnio czytałem że problemem polskich hodowców jest słaby materiał, bo nie ma kto tego kontrolować, a części się nie chce. Patrzymy z zazdrością na Zachód, a tam wszystko musi być "jak książka pisze" nie tylko w teorii. Naszemu rolnictwu ogólnie brakuje kontroli tego, co produkujemy.

Syneczku.... a w cyklu zamkniętym to maciora nie kosztuje? Koszt jednego prosiaczka z uwzględnieniem maciorki to 140zł. Nie da się wyprodukować świni i zarobić na niej jeśli żywiec kosztuje 4 zł więc swoje mądrości zostaw dla swoich dzieci. Na zachodzie wcale nie jest tak kolorowo tyle że Dania dopłaca do eksportu to raz a dwa rolnik tam otrzymuje dywidendę od zakładu.

#2252 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:48

STRAJKI ROLNIKOW

Jeszcze pytanie do Kaszlaka i Krassusa ile koledzy odstawiają tucznika rocznie? Bo widzę ze teoria na 5, ale chyba zasłyszana tylko z broszurek reklamowych.

#2253 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 23:10

STRAJKI ROLNIKOW

Nie odstawiam ani jednej sztuki.

Kaszlak79 wiem że chcesz uchodzić za eksperta wszelakiej maści, ale pieprzysz od rzeczy. Jestem członkiem spółdzielni mleczarskiej z racji tego potrącane mi są składki które przekładają się na udziały, czyli w jakimś stopniu jestem właścicielem tego zakładu. Teraz proponujesz zakładać grupy, toż to czysta paranoja to tak jakbym sam sobie sprzedawał, nie licząc już kolejnych składek na funkcjonowanie grupy. Potrzeba systemowych rozwiązań a nie powielania i tworzenia  w nieskończoność co róż to nowych tworów.

Ale z twojego założenia wynika, że skoro jesteś właścicielem zakładu, to już sam sobie sprzedajesz, i to jest czysta paranoja. Po drugie, jesteś w jakimś stopniu właścicielem, płacisz składki to musisz mieć jakiś wpływ na to, co się dzieje z tym zakładem.

Syneczku.... a w cyklu zamkniętym to maciora nie kosztuje? Koszt jednego prosiaczka z uwzględnieniem maciorki to 140zł. Nie da się wyprodukować świni i zarobić na niej jeśli żywiec kosztuje 4 zł więc swoje mądrości zostaw dla swoich dzieci. Na zachodzie wcale nie jest tak kolorowo tyle że Dania dopłaca do eksportu to raz a dwa rolnik tam otrzymuje dywidendę od zakładu.

Nie mów do mnie syneczku, bo pokrewieństwo w osobami twojego pokroju nie było by dla mnie żadnym prestiżem <_< . Wszystko dziś kosztuje, ale z twoich wyliczeń wynika, że to już oszczędność 60zł na sztuce, teraz zakładam że mój sasiąd ma jakieś 300 sztuk stado, ile to mu daje oszczędności ??

z tymi grupami przy produkcji mleka to latwiej powiedzieć trudniej zrobić. wśród rolnikow raczej panuje zasada, każdy sobie rzepke skrobie

Ktoś ma tu choć odwagę powiedzieć, jaka jest mentalność nas Polaków.

Edytowany przez Kaszlak79, 07 marzec 2015 - 23:12.

#2254 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 23:14

STRAJKI ROLNIKOW

A słyszałeś o statucie spółdzielni ? - więc daruj sobie górnolotne wywody

Pewnie. Jest tam m.in zawarte jak powołuje się i odwołuje radę, organy spółdzielni, kiedy zwoływane jest walne. Ba, ten statut można nawet zmienić.

Ja nie odstawiam. Ale kolega z którym pijam dobre alkohale ma dość dużo w cyklu zamkniętym i jak to przy wódce gada się o wszystkim i o niczym. Czyli wiem jak to u niego funkcjonuje i nawet nie zamierza niczego likwidować.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#2255 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 23:29

STRAJKI ROLNIKOW

Ale z twojego założenia wynika, że skoro jesteś właścicielem zakładu, to już sam sobie sprzedajesz, i to jest czysta paranoja. Po drugie, jesteś w jakimś stopniu właścicielem, płacisz składki to musisz mieć jakiś wpływ na to, co się dzieje z tym zakładem.

Nie mów do mnie syneczku, bo pokrewieństwo w osobami twojego pokroju nie było by dla mnie żadnym prestiżem <_< . Wszystko dziś kosztuje, ale z twoich wyliczeń wynika, że to już oszczędność 60zł na sztuce, teraz zakładam że mój sasiąd ma jakieś 300 sztuk stado, ile to mu daje oszczędności ??

Ktoś ma tu choć odwagę powiedzieć, jaka jest mentalność nas Polaków.

Oszczędność to to nie jest kolego szanowny bo widzisz... najpierw trzeba te maciorki mieć. Więc inwestycja potężna. Nawet przy swoim prosiaku mamy w plecy na żywcu. U Ciebie będzie liczenie: 120 zł ma w plecy ale jakby miał swoje prosie to by oszczędził 60 zł czyli co? 60 zysku by miał??? :D :D :D :D :D 

Musisz pojąć że jest zmowa cenowa bo jedzie tucznik z Danii - tam im do eksportu dopłacą i rolnik ma kasę. 

#2256 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 23:41

STRAJKI ROLNIKOW Chcesz zarabiać to musisz inwestować.

Taaa... jak łatwo Wam idzie szukanie powodów dlaczego nie warto coś robić. A to potrzeba pieniędzy a to robić. A to Żydy a to Duńczycy. A to za ciepło a to za zimno. Jak mi się nie opłaca to i nikomu nie może więcej. Jak jemu się opłaca to albo złodziej, gangster albo dopłaty ma. Kolega kupił 3 nowy ciągnik więc kolejna okazja do picia będzie a ostatnio narzekał, że trochę za małe podwórku ma bo by jeszcze budował.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#2257 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 23:46

STRAJKI ROLNIKOW

Oszczędność to to nie jest kolego szanowny bo widzisz... najpierw trzeba te maciorki mieć. Więc inwestycja potężna. Nawet przy swoim prosiaku mamy w plecy na żywcu. U Ciebie będzie liczenie: 120 zł ma w plecy ale jakby miał swoje prosie to by oszczędził 60 zł czyli co? 60 zysku by miał??? :D :D :D :D :D

Musisz pojąć że jest zmowa cenowa bo jedzie tucznik z Danii - tam im do eksportu dopłacą i rolnik ma kasę. 

Nawet jeśli masz dokladać, to wolisz mieć 60zł w plecy czy 120zł ?? Jak będziesz miał mniej, to masz większe szanse żeby przetrwać gorszy okres. Co do zmowy cenowej, jak długo ona już trwa ?? Od wczoraj ten żywiec z Danii jedzie ??

#2258 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 23:54

STRAJKI ROLNIKOW

Teoretycznie według teorii niektórych osób to taki rolnik jak ja nie powinien istnieć albo stać w kolejce po zasiłek. Mam nie całe 12ha wlasnych +dzierżawa tak ze w sumie teraz uprawiam 28ha za dzierżawę płacę dopłatę i podatek i jakoś funkcjonuję.

Wcześniej jeszcze przed wejściem do UE miałem krowy i tuczniki później

zrezygnowałem z krów na rzecz tuczników , przerobiłem oborę na chlewnię ale po dwóch latach gdy świnie spadły na 2zł z groszami zrezygnowałem również z tego .

Za to zacząłem robić brykiet ze słomy a jak pośrednik nie chciał dać za brykiet tyle żeby interes był opłacalny to prasowałem słomę i sprzedawałem innym brykieciarniom a jak elektrociepłownie wolały kupować zielone certyfikaty zamiast biomasy to i ten interes upadł. Ja swoją słomę sprzątnąłem ale słoma innych firm jeszcze do tej pory gnije na pryzmach.

Jak liczyłem to przez ostatnie 3 lata z tych 20paru ha zainwestowałem  prawie 150tyś w tym w nowy samochód , zbiorniki na zboże i inne maszyny oraz  czyli z skądś musiałem te pieniądze wziąć. Same zbiorniki zwróciły się po 3 latach w 1/3.

Jak byłem ostatnio na straju to najgłosniej krzyczeli ci co kupili sobie nowe ciagniki za kilka set tyś a dlaczego? a no dlatego że to nie była inwestycja która ma podnieść dochodowość a tylko inwestycja w ego bo sąsiad kupił to ja kupię większy. W luksus inwestuje sie nadwyżki a w większości  wyglada to tak ze skoro mnie stać i mam 300tyś to kupię sobie nowy ciagnik. Jeśli mnie na coś stać to nie znaczy ze muszę to kupić bo może do niczego nie jest mi to potrzebne a zadnych dodatkowych pieniedzy z tego nie będzie.

Rozumię tych ze strefy ASF rozumie tych co im dziki pola pustoszą ale nie rozumiem tych co wiedzieli że maja limit mleka w wysokości 10000l a wyprodukowali 20000l albo kupili sobie nowe JD tylko dla tego ze UE dotacje dawała.

Nie liczcie ze ktoś coś nam da, albo sie organizujemy i działamy wspólnie we własnym interesie albo ludzie pokroju Izdebskiego i innych dupków będa nami ulice zamiatać.

#2259 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 09:44

STRAJKI ROLNIKOW

i co juz brykietu nie robisz bo nie miales gdzie sprzedawac czy dobrze na tym wychodziles ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2260 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 09:58

STRAJKI ROLNIKOW

no więc po jaką cholerę potrzebna mi jeszcze grupa?