Skocz do zawartości

Zdjęcie

siewnik punktowy o zmiennej szerokości międzyrzędzi

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Yogurt

Yogurt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 12:58

siewnik punktowy o zmiennej szerokości międzyrzędzi Witam Panie i panów. Poszukuje opinii na temat siewników punktowych o zmiennych szerokościach międzyrzędzi. Takie siewniki oferują między innymi: Monosem (Extend), Machio Gaspardo (Magica) czy Kuhn (Maxima TI). Z tych trzech (więcej nie znam) odradzano mi Kuhna z tytułu "rozsypujacych" się mechanizmów regulacji szerokości roboczej. Na temat pozostałych opinii nie słyszałem. Może ktoś z Was posiada coś takiego na stanie i jest w stanie coś na ich temat powiedzieć. Osobiście planuje kupić taki siewnik w zestawie z czołowym zbiornikiem 1000l. Zaprzędz go 90km w 4 cylindrach np Claas Celtic. A zbiornik wykorzystać także do pielnika i agregatu uprawowo-siewnego. Wszelkie opinie, komentarze w temacie mile widziane smile.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
siewnik punktowy o zmiennej szerokości międzyrzędzi Dzisiaj, 11:10
  •  

#2 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 16:53

Z tego co mi wiadomo i co się interesowałem to wybrałbym siewnik mascar futura. Jest tańszy od gaspardo i kuhna a także solidny. Poza tym napęd sekcji ma bardzo prosto rozwiązany jak w starych siewnikach poprzez łańcuchy, w gaspardo z tego co wiem jest wałek z przekładnią, w kuhn nie wiem. Wymiana tych wałków jest bardzo kosztowna (nie są trwałe) i trzeba czekać na części a łańcuch jak się urwie to na polu w 10 min założysz nowy i dalej pracujesz a i koszt nie straszny. Chcesz 4 rzędowy czy 6? 90 km wystarczy? sam mam steyra 93km i myślę że może być za słaby do 6. z 4 pewnie pójdzie :)

#3 Share Yogurt

Yogurt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 11:13

siewnik punktowy o zmiennej szerokości międzyrzędzi No z tego co trochę poczytałem, zasięgnąłem języka. Mascar Futura ma to do siebie, że ewentualny rozstaw międzyrzędzi zmienia się poprzez ręczne przełożenie aparatów wysiewajacych. A coś czuje, że te ważą parę kilo... No i druga sprawa?... Czy ten łańcuch to takie dobre rozwiązanie? Gdybym chciał siać po 10 ha. To nawet bym nie dyskutowal - rozwiązanie na pewno tańsze. Druga sprawa - gdyby taki siewnik był mało używany (wydaje mi sie) wtedy prostsze rozwiązanie mogłoby być trwalsze. Ale jako, że pracuje w usługach. Nie wydaje mi się żeby to wytrzymało zbyt długo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 14:20

Chyba chodzi Ci o sekcje wysiewające a nie aparaty? Jeżeli o sekcje to mają też modele rozsuwane teleskopowo.hydraulicznie. Jedno dobre i drugie tylko zależy dla kogo. Znam tylko jednego użytkownika mascara co obsiewa nim 200 ha kukurydzy i też jest z łańcuchów zadowolony. Nie wiem ile kosztuje przekładnia, lub części do niej ale na pewno wielokrotnie więcej niż zębatka czy łańcuch, które zresztą ( zębatki) dobry tokarz zrobi jeszcze o połowę taniej. Jak się pytałem o gaspardo 1,5 roku temu to części do 24h. I sam wiesz jak to na usługach jak awaria: zjedź z pola, zamów części niech przyjdą za dzień lub dwa (zależy o której godzinie zamówisz) potem to poskładaj i dwa dni jesteś do tyłu. I nie dość że części kosztowały Cię drożej to miałeś przestój i ile jesteś do tyłu? A klient czeka, pogoda nie wybiera, konkurencja nie śpi, sezon krótki. Na pewno masz inne maszyny na napęd poprzez łańcuch i sam wiesz jaka jest trwałość tego rozwiązania. Ja tak to widzę, Inni może inaczej, to tylko jeden z wielu elementów maszyny i akurat jego typ jest niewystarczający żeby podjąć decyzję który wybrać, są ważniejsze. Łańcuchów jak i przekładni i tak nie trzeba pilnować bo komputer zasygnalizuje brak wysiewu. poszedł łańcuch, 10 min i jedziesz dalej i jeszcze coś dzisiaj zarobisz. :)

No i ja bym popatrzył na wagę samego siewnika, bo jeżeli dwa modele nie ustępują sobie jakością a jeden z nich waży niech te 200 kg więcej i ma chodzić z 90km to na pewno odbije się to na spalaniu bo zapasu mocy dużo nie ma. NIech 0,5l na ha razy np. 300ha w sezonie razy lata to sie nazbiera ?

Edytowany przez RolnikMati, 17 styczeń 2015 - 14:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Yogurt

Yogurt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 16:55

Racji masz dużo (muszę przyznać). Zwłaszcza z czasem raz straconego już się nie odzyska. Ale wracając do tematu, w przyszłym tygodniu jadę do Korbanków "porozmawiać" o Monosemie. "Porozmawiać", bo znając życie będę słuchał jaki to Monosem jest wspaniały, czego to on nie ma i jaki jest "nieśmiertelny" :P Chciałbym jeszcze zobaczyć Magice Gaspardo najchętniej 8 rzędową jak dobrze pójdzie to może uda się coś takiego na testy załatwić lub chociaż zobaczyć przy pracy..