AgroDavidosTV

Czy opłaca się zakładać gospodarstwo na 4 ha?

Polecane posty

daremw    128

zależy co rozumiesz przez gospodarstwo... jak krowy mleczne, opasy, trzoda to wszystko odpada chyba że jako hobby :) jak jeszcze nie masz budynków to lepiej od razu zapomnij nawet o takim hobby. posiej z pół ha warzyw, jak dasz rady to ogarnąć to potem rozejrzyj się czy coś z tego będzie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

żadnych zwierząt i warzyw :) tylko zboże, kukurydza, ewentualnie burak cukrowy ;) mogą być jakieś wynalazki typu facelia, bobik :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Opisz jeszcze coś więcej czy posiadasz już jakieś maszyny, budynki, doświadczenie itp. Jako dodatkowy, właściwie mały dochód możesz spróbować się pobawić w warzywa, zboże i zobaczysz jak będzie to wyglądać. Bardziej hobbystycznie przy takim areale bo wyżyć z tego byś nie wyżył.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o wyżyciu z tego nawet nie marzyłem xD o dodatkowym dochodzie ;) doświadczenie książkowe jeśli chodzi o nawozy opryski :D a o uprawę w polu maszynami rolniczymi nie ma żadnego problemu :) sprzęt właśnie kompletuję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2411

Ziemię obsiej zbożem, pobuduj chlewnię i nastaw się na świnie, zboże możesz dokupić, na rynku trzody teraz jest okres prosperity - 3,50zł+vat za kg, z resztą tak dobrze jak się żyje w Polsce to nigdzie - tak mówili w tv  :)

 

Tak na serio - nie opłaca się, no chyba że to hobby

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dziadek  robił -   ojciec  robił   to i  my  robimy    niema  czasu  policzyć  czy się  opłaca.... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz w swojej okolicy dzików albo działki są oddalone od lasu to zasiej wszystko kukurydzą na ziarno jeśli będziesz miał czym później skosić i gdzie wysuszyć. Tylko musisz mieć ziemię w dobrej kulturze. Jak nie to zboże chociaż zysku z tego za dużego nie będzie. A jak nie zboża to zioła ale na to najpierw musisz znaleźć rynek zbytu w swojej okolicy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Wiecznie to samo - jak z niczego zrobić majątek. Aby tego dokonać szukanie rady u tych, którym się nie udało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już sam sobie odpowiedziałeś siej kukurydzę i po problemie.

Kolego @Ecopiotr nie wszystkim od razu musi wszystko wychodzić. Ja nastawiłem się na zboża ze względu na plagę dzików która sieje spustoszenie więc o uprawie kukurydzy nie ma nawet co myśleć. Teraz znów mam plagę saren i jeleni i jakoś nie płacze. A jeśli ktoś chce spróbować swoich sił w rolnictwie to czemu mu bronić. Skoro ma inne źródło dochodu a rolnictwo traktuje jako dodatkowe źródło i hobby jednocześnie to niech próbuje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

też mam nadmiar dzików, tak duży że wierzyczki myśliwskie stoją co kilkaset metrów a mimo wszystko ze sporymi stratami trzeba się liczyć, zwłaszcza ze z krówkami niestety taki ambaras że bez kukurydzy ciężko, po to kupuje się specyfiki odstraszające te "dobra natury" typu randecol 1l 200 czy 300 zł juz nawet nie pamiętam ale wiosną będę usiał odświeżyć pamięć...

ja jak najbardziej polecam spróbować  rolnictwa takim karierowiczom i może chociaż kilku przestanie zadawać głupie pytania:

 

Skoro brak zarobków to w takim razie skąd wam się to opłaca? :D

a odpowiedź na te głupie pytanie jest taka: jeśli już masz ten "zarobek" to jest on przeznaczony na utrzymanie rodziny a cokolwiek co odłożysz zazwyczaj i tak ostatecznie ląduje z powrotem w gospodarstwie w postaci środków produkcji, maszyn i ewentualnie zakupu ziemi. 

należało by też zauważyć że jak by wszyscy zaczęli tak z powodu braku opłacalności uciekać od gospodarstw na etacik to w krótkim czasie bezrobocie by wspoczyło na zdecydowanie wyższy poziom, co defacto spowodowało by pogorszenie i tak kiepskiej sytuacji pracowników zarabiających w okolicach minimalnej i np zero szans na podwyżkę bo jak masz jakieś objekcje to zatrudnią kogoś innego kto nie będzie narzekał a kolejka do pracy by była długa.

 

jak jesteś tak bardzo przemądrzały i cwany to z tych 4ha zrób dochodowy interes (da się ale trzeba w sezonie baaaardzo dużo pracować) bo na zbożach to życzę powodzenia, trafi się kiepski rok (jak obecnie) to więcej będziesz miał kosztów niż dochodu, weź pod uwagę jakie plony możesz osiągnąć (ale nie max książkowe) tylko realne przy odpowiednim nawożeniu, wszelkiego typu opsyski, weź też wzmiankę że mogą być słabe wschody, sucha wiosna, albo jeszcze do szczytu szczęścia w okresie zbioru nie da się wjechać w pole bo deszczu za dużo popadało, zboże na pniu traci na wartości i potem w ogóle masz problem ze sprzedaniem, a jak ktoś kupi to za śmieszną cenę. zapomniałem dodać o ryzyku jakie niosą niespodzianki typu gradobicia, ulewne deszcze, wichury które nie są w czasach obecnych jakimiś anomaliami (raz na kilkanaście lat) tylko są nagminnie spotykane.

także agrodawidos zachęcam z całego serca do spróbowania :)

 

Edytowano przez daremw
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

daremw, jak w każdej branży ;) jest popyt albo nie ma popytu w rolnictwie wam dyktują ceny a np w stolarstwie czym się obecnie zajmujemy mogę sam windować ceny tylko kto wtedy do mnie przyjdzie? w dodatku ludzie kupują chińszczyznę w Ikei... Wszędzie tak samo więc nie ma co się ekscytować ;) tylko zapytałem czy warto :) a w mojej branży to co ? też trzeba sprzęt kupić logiczne jak wszędzie... jeśli chcesz zwiększyć zysk kupujesz pole jak masz za co proste :) z warunkami pogodowymi się zgodzę bo to jest jedna wielka loteria. Ale Dziękuję Ci za twoje wsparcie i z pewnością skorzystam z twojej rady :) i to nie było głupie pytanie tylko do rzeczy skoro wam się opłaca brać dzierżawę płacić za nią i tak samo liczyć nakład a ja mam swoje pole i mi się nie będzie opłacało twoim zdaniem to się chyba mylisz z faktami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ja nie biorę dzierżawy bezsensownej, ewentualnie tyle żeby utrzymać pewną ilość krów zapewniającą dostawy na określonym poziomie (próg ilości wywiezionego mleka drożej o kilka groszy), być może i będzie ci się opłacało ale będą to śmieszne zyski, lepiej wyjdziesz na tym jak oddasz w dzierżawę i zysk podobny będzie a nie będziesz ponosił kosztów. no ale najlepiej jak każdy sa spróbuje i sam zweryfikuje. a i często wyznacznikiem "opłacalności jest skala produkcji... z 4 ha to nie licz na cuda

Edytowano przez daremw
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie liczę ;) zysk w granicach 1000-1500zł z ha orientacyjnie podaję jest to chyba realne jeśli wszystko dopiszę :) chcę zacząć na 4 ha mam później możliwość wzięcia więcej pola w dzierżawę ale "nic nie jest pewne" więc najpierw chcę zacząć na małą skalę w razie czego poniosę mniejsze straty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Posadź aronie kilka lat będziesz topił dopłaty ale już w 2 roku już powinny być pierwsze  zyski. W piątym roku możesz żebrać nawet ok 8 ton po cenie nawet 0,9zł daje Ci ok 7200 plus dopłaty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Puszmen12    18

Gospodarstwo na 4 ha to nie wiem. Ale ogrodnictwo na pewno się da. Kolega ma 2 ha, uprawia chryzantemy i inne kwiaty oraz choinki. Jakoś nie narzeka. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

tak pewnie soję... tylko ją sprzedaj w polsce, a bezpośrednio na paszę to ona się nie nadaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kukurydza na ziarno to raczej kiepski interes, wiecej z tym problemu jak zysku, na 3,4 klasie to juz lepiej pszenice zasiac, przynajmniej suszenie odpada, a opłacalnosc podobna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

sam mam podobny areał i nie narzekam ziemia kl 2 ,  3  i 4  wyżyć się z tego nie da ale , ale dodatkowe pieniądze z tego wpadną troche zboża , warzyw , strączkowe i jakoś się kręci :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj