Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bateria Słoneczna ? ktoś posiada ? energia odnawialna

130 odpowiedzi na ten temat

#61 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 23:24

Łatwo się mówi (pisze) ale zrobić to będzie trudniej. Mam na myśli konstrukcję ruchomą. Załóżmy taką 10kW, której powierzchnia to "pół dachu od stodoły" i same panele ważą ponad 200kg, to nie wiem czy "wycieraczka" to pociągnie. Trzeba uwzględnić napór wiatru, przymarzanie zimą, więc konstrukcja nie może być lekka i konstrukcyjnie prosta, do tego trzeba dołożyć bezobsługowość i długowieczność (bezawaryjność). Po spełnieniu tych kryteriów konstrukcja na pewno będzie wielokrotnie droższa od prostego mocowania na dachu.

Podobne dywagacje były podczas montażu kolektorów, chęć zwiększonego zysku miało wielu ale po zagłębieniu się w szczegóły techniczne konstrukcji ruchomej ochota przeszła wszystkim i u nas nie ma żadnej takiej instalacji a kolektorów są setki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bateria Słoneczna ? ktoś posiada ? energia odnawialna Dzisiaj, 00:47
  •  

#62 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 10 styczeń 2016 - 10:28

Może być lekka i prosta. Panel waży 18kg, i ma powierzchnię 1,6m2. 10kW to 40 paneli. Chcę to zrobić tak, żeby na jednej obrotnicy były 4 panele, czyli potrzeba ich 10. A zysk jest duży, ponieważ przy obracanych panelach można wyprodukować dwa razy więcej energii na tej samej instalacji, czyli gra warta świeczki. Jeszcze do przemyślenia mam kwestię czy nie zrobić elektrowni o mocy 3kW, wtedy będę sprzedawał energię po 0.75zł/kWh zamiast po 0,65zł przy mocy 10kW, a w zamian zrobić jeszcze regulację kąta nachylenia w poziomie, wtedy 3kW elektrownia zbliży się wydajnością do tej 10kW będąc jednocześnie dużo tańszą. A ceny, które podałem są gwarantowane przez 15 lat, więc jest to trochę czasu. Wystarczy, żeby instalacja zwróciła się przez 5 lat.

Do tego jakieś sterowanie np zegarowe z kitów elektronika albo coś w tym stylu.

Przecież nie mam zamiaru robić druciarstwa z jakimiś kitami czy coś. Tym będzie sterował profesjonalny sterownik mikroprocesorowy, reagujący na natężenie oświetlenia, a nie jakiś tam zlepek kilku gotowych kitów.

-wiatraki hmm... dość skomplikowane urządzenie, bo albo wiatru brak, albo wieje nie z tej strony, albo kręci w każdą stronę, albo wieje za bardzo i trzeba zmieniac mu kąt nachylenia łopaty do wiatru, albo go hamować i całkiem zatrzymywać, dość skomplikowane sterowanie. Powiecie, że jak wieje mocniej to wiecej pradu. No niby tak, ale i też częstotliwość prądu wzrośnie. Wtedy zamiast w gniazdku mieć maks 250v będziemy miec np 300v i więcej, silniki się bedą szybciej kręcić, wszystko sie spali i rozleci.

Oj widzę, że nie masz pojęcia jak to działa. Akurat sterownie jest najprostsze do wykonania. Najtrudniejsze jest wykonanie głowicy z łopatami o zmiennym kącie nachylenia. A o odpowiednie napięcie i częstotliwość zadba falownik, więc z tym nie ma najmniejszego problemu i nic się nie spali.

#63 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 12:17

Akurat jeśli chodzi o wiatraki to przerabiałem wszystkie rozwiązania 10 lat temu. Byłem bardzo tym wtedy zainteresowany. Fakt były to badania laboratyjne, na pracowni elektrycznej. Ale przyjeliśmy wszystkie możliwe warianty uwzględniając także koszty. Obliczyliśmy także szacowany zysk. Falownik był dość drogi a wieksze podmuchy wiatru wymagały zastosowania hamulca. Przejeżdzałem nawet ostatnio koło takiego wiatraka, który się nie kręcił, bo był za duży wiatr. Przy mniejszym wiatrze się kręci, bo kolega codziennie przejeżdza koło niego do pracy. A wtedy tak wiało, że był odczuwalny podmuch boczny wiatru na drodze. Więc tu trzeba uwzględnić nie tylko zysk, ale i cenę, pozwolenia, sąsiadów, ekologów itp. Kiedyś mieszkając w górach przy granicy z czechami, były postawione 3 wiatraki po czeskiej stronie. Były dość wysoko jakieś 700-900m.n.p.m. Z tego co pamiętam to więcej stały niż sie kręciły, a tam zawsze wiatry były duże. Nie wiem czy te wiatraki były chociaż pół roku, i je rozebrali. Dlaczego nie wiem. Ale przypuszczam, że za duże wiatry i przez to za mały zysk. A może dla badań. Nawet zastanawialiśmy sie jak przetworzyć energię z wiatraka na inną, by móc ją magazynować i w póżniejszym czasie wykorzystać. Jedyne co nam przychodziło do głowy, to pompowanie wody do jakiegoś zbiornika wyżej, i wykorzystywanie jej póżniej przez elektrownie wodną. Tak jak to jest zrobione w elektrowni Porąbce Żar. Ja Cię nie zniechęcam do wiatraków, ale przejżyj oferty rozwiązania kilku firm. Porównaj jaki musi być minimalny i maksymalny wiatr. Jak jest rozwiazana regulacja nadmiaru siły wiatru. Pózniej cena, pozwolenia, zgoda sąsiadów, zakład energetyczny, podatki, itp. To nie to samo co, kolektor na dachu czy w ogródku. A żeby jakieś nowe rozwiązania co do regulacji obrotów wiatraka wprowadzili to nie słyszałem, a przegladam internet w poszukiwaniu nowości technicznych.

#64 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 10 styczeń 2016 - 14:52

Bateria Słoneczna ? ktoś posiada ? energia odnawialna sklep.rotero.com.pl/tracker-solarny-lorentz-etatrack-active-2000-a.html#/product/1030

15tyś i stoi tam gdzie chcesz.

Myślę ze takie coś i sam uspawasz.
Kwestia zrobienia tylko obietnicy

#65 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 16:37

Właśnie o takie coś mi chodzi. Tyle, że nie takie duże. Mi chodzi o zamontowanie 4 paneli. Myślę, że wyrobiłbym się w cenie 500zł/szt. czyli 5000zł dla elektrowni 10kW. A dla 10 tys zł zysku warto to samemu robić. No i dzięki trackerowi będą większe zyski z produkcji energii, więc te 5000zł zwróci się bardzo szybko. Chociaż na razie stoję w miejscu, bo ciężko znaleźć firmę, która zamontuje panele w dobrej cenie i na odpowiednich warunkach (np. gwarancja). A czas nagli, bo kwota dofinansowania jest ograniczona, czyli kto pierwszy ten lepszy.

Kolego @wewer: O tej elektrowni wiatrowej napisałem tak dla przykładu, bo nie jestem zainteresowany takim rozwiązaniem. Jednak jakbym znalazł firmę, która wykonałaby głowicę z łopatami w rozsądnych pieniądzach, to czemu nie. Bo na razie ceny gotowych powalają. Np. turbina 10kW to kosz około 50 tys, plus falownik. Alternatywą są elektrownie o pionowym wirniku, w danych technicznych znalazłem, że pracują do 50m/s, ale cena z pewnością będzie kosmiczna. A przychód ze sprzedaży energii to około 10-13 tys zł rocznie. 

#66 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 19:08

O takie coś o co Ci chodzi jest na tej stronie co podał kolega wyżej i nawet cena tak bardzo nie odstrasza. Nie duża konstrukcja i obrotowa bez kombinacji.

http://sklep.rotero....azowe/trackery/

Nieopodal mnie ma powstać farma paneli fotovotaicznych jakaś firma z Zamościa. Cała powierzchnia ma mieć coś koło 2ha.

A co do wiatraków, to tak czytam bo u mnie w gminie też chcieli założyć i były wielkie sprzeciwy. Sprawa sie już ciągnie z 2 lata. Doczytałem że taki wiatrak powinien znajdować sie min 2km od zabudowań. Podawał instytut ochrony środowiska czy jakos tam tak sie nazywała ta instytucja. Mowa tutaj o dużym wiatraku 2MW i wysokośći do 190m. To chyba łącznie z łopatami. Wiem o tych pionowych. Ze szkoły pamiętam, że stosowane były gdzieś na jakims morzu. Ale gdzie nie pamietam. Sam się przymierzałem kiedyś do wiatraka dla zabawy, ale jako prądnica pradu stałego. Tak jak alternator. Tańsza alternatywa. Sam widzisz cena wiatraka np.25tys, a falownik do tego 23-24tys. Zobacz sobie co się dzieje z takim wiatrakiem jak za mocno wieje i ulega awari, czyli albo zawodzi sterowanie albo hamulec.

Edytowany przez wewer, 10 styczeń 2016 - 19:29.

#67 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 08:55

Ale kolego, tu nie jest mowa o wiatrakach 2MW, tylko 10-20kW. A do tego nie potrzeba wielkich zezwoleń od sąsiadów itp. A falownik musi być jeżeli wiatrak ma być połączony z siecią energetyczną, więc tego się nie przeskoczy. Bo w przeciwnym wypadku taką energię można użyć tylko do ogrzewania.

#68 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 18:53

Wewer nie wiesz co mówisz. Jeśli mówimy o czymś co ma być na dachu 25 lat to sam sobie w domu tego nie zrobisz. Tzn da sie to pewnie zrobić kwestia ile to będzie działało. Co do sprzedaży odkupu. To na dzień dzisiejszy rolnikom którzy mają zużycie własne powyżej 10MWh opłaca się instalacja i wejście w net metering, gdzie będą rozliczani z energii w okresach półrocznych czyli jeśli wyprodukujesz 5MWh od stycznia do lipca i tyle samo zużyjesz to zapłacisz tylko za przesył energii który pobierzesz z sieci. Przy taryfach dla przemysłu oszczędność ok 45gr/kWh. Oczywiście nadwyżka produkcji nad zużycie jest sprzdawana po 100% ceny hurtowej a nie po 80%. jak piszesz.

AGRO-SERWIS. Skąd ty wziąłeś te dane że wyprodukuje x2 prądu? Max to jest 35% większa produkcja. Co do taryf gwarantowanych to wchodzą od lipca więc masz czas na wyspawanie :) Dodatkowo na dachu domu masz 8% VAT a na gruncie juz 23% VAT więc przelicz teraz jeszcze raz czy ci się opłaci.

#69 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 22:59

Kolego, dlaczego tak podchodzisz pesymistycznie do wszystkiego? Poczytaj sobie jakie są już dzisiaj ogniwa, to po pierwsze. Po drugie zwracaj większą uwagę na jednostki. Bo zużycie 10 Mega-Watów na godzinę przez gospodarstwo, to o takim nie słyszałem. No jakaś fabryka, huta to bym się zgodził. Po 3 szacowanie kolegi że wyprodukuje 2 razy więcej prądu jest praktycznie możliwe. Słońce w ciągu swojego biegu po horyzoncie, świeci tylko przez 2-3h z maksymalną siłą na panel ustawiony w jednej pozycji. A jak panel będzie podążał za słońcem, to maksymalne światło mamy przez 7-8h dziennie. W zależności od długości dnia. Więc szacunek, jest bliski prawdopodobieństwu. Oglądnij sobie tutaj, rzeczy ogólnie dostępne w większości domów.

Nie jedna rzecz, którą używasz "LATAMI" w domu, wychodzi z ręcznej produkcji. A do tego jest trwalsza i lepsza od tej fabrycznej. Maszyna nie wyczuje i nie zobaczy, tego co nasze ręce i oczy. Więc nie neguj zapału, pomysłowości i umiejętności niejednego forumowicza.

#70 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 09:26

Zużycie odnosi się do rocznego a nie do godzinnego. Co do danych to są to dane statystyczne zbierane przez lata a nie na twoje wydaje mi się bo... Pewnie nawet nie widziałeś jak wygląda rozkład nasłonecznienia w stosunku do kąta padania i odchyleń ale mniejsza z tym. Jakby trackery były takie cacy i dawały 100% więcej prądu to uwierz mi ale by były na każdej farmie fotowoltaicznej a nie ma ich prawie nigdzie a tam gdzie są się non-stop psują, dlatego też się ich nie stosuje. Zrobić w domu to sobie możesz sam np konstrukcje pod panele jak najbardziej. Kolega chce oczywiście da rade i wierzę w to. Panel też może i sobie jakiś zrobi tylko jest kwestia kosztów, niezawodności i trwałości. Jakby to było takie proste i tanie to w każdym garażu by sobie ludzie sami produkowali. Samochód też możesz sobie sam wyprodukować a jednak 99,99% ludzi kupuje wyprodukowany przez firmy motoryzacyjne, dlaczego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 10:21

Trackerów się nie stosuje, bo zgodnie z linkiem podanym  przez kolegę @wewer ich cena praktycznie podwaja cenę elektrowni. A co do niezawodności to masz rację, każde urządzenie, w którym są ruchome części jest podatne na awarię. Przy elektrowniach których powierzchnie liczone są w hektarach, serwisowanie tych urządzeń kosztowało by setki tys. zł. Ale przy mocy 10kW i 10 urządzeniach myślę, że nie będzie tak źle. Tym bardziej, że sam będę to serwisował. 

#72 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 18:00

Czy się psują? Jak każda ruchoma część się zużywa. Dlaczego się tego nie stosuje na farmach foto-voltaicznych? Pomyśl. Załóżmy, że na powierzchni 1ha masz xxx paneli w jednej powierzchni. Rozłóż teraz tak te panele, aby można było zmieniać ich kąt nasłoneczniania, a jednocześnie nie zasłaniały jeden drugiego. Nie wiem czy by Ci starczyło powierzchni 5ha. Dlatego się tego nie stosuje na farmach wielkopowierzchniowych. Panele tak samo ulegają awariom jak i mechanizmy. A co do samoróbek. W większości przypadków nie przeskoczymy atestów, legalizacji, rejestracji itp. Dlaczego nie można już rejestrować samów, bo koncerny samochodowe nie miały z tego zysku. Dlaczego 30 letni motocykl czy samochód bez dokumentów nie można zarejestrować na białe tablice? Lepiej niech rejestrują na żółte większa kasa do budżetu. Czy zakład energetyczny kupi od ciebie prąd, z powstałego w garażu panela? Nie bo nie masz atestu itp. Dlatego przez politykę jesteśmy zmuszani do wielu rzeczy. To nie jest nasz wybór, tylko innego nie mamy.

#73 Share kadore

kadore

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 12:34

Moja Gmina prowadzi zapisy na instalacje fotowoltaiczne , dofinansowanie ma wynieść 85 % kosztów netto ,planowany koszt takie instalacji ma wahać się od 1,500-2,500 tyś  za 1 KW , przez 5lat instalacja będzie własnością gminy i nie będzie można sprzedawać nadwyżek do zakładu energetycznego. tylko można go zużyć na potrzeby własne .

Czy wasze gminy prowadzą takie zapisy ?. a może już ktoś ma taką instalacje "z gminy", .jednym słowem czy warto się na to pisać waszym zdaniem ??? 

#74 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 22:52

Nie rozumiem do końca interesu w tej inwestycji. Załóżmy, że gmina zamontuje u Ciebie panele, które będą miały produkować 5kW. Jak wyprodukują więcej w danym dniu to nadwyżka jest do wykorzystania dla Ciebie. Przez te 5 lat gmina będzie handlować prąd do zakładu energetycznego. A po 5 latach jak panele stracą gwarancję, gmina się na nich wzbogaci, to problem przechodzi na Ciebie? Tak to rozumiem z tego co przedstawiłeś. Możesz to jaśniej przedstawić? Widziałem ostatnio jakąś reklamę firmy produkującej panele, że sprzedają tanio, bo dofinansowanie chyba 70%.

#75 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 23:24

Ja bym spytał inaczej, jak nie można sprzedać nadwyżki to co z nią zrobić? To nie ogórki w słoiki się nie włoży. Druga sprawa to prąd jest produkowany w dzień a często jest potrzebny wieczorem i jak to jest rozwiązane?

#76 Share kadore

kadore

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 07:44

panowie z tego co słyszałem na zebraniu informacyjnym to pracownik gminy tłumaczył to tak ze jak nie będę zużywał energii jaką wyprodukuje instalacja to ta instalacja będzie się jak by wyłączała ( nie wiem czy jest to możliwe ale tak nam tłumaczyli ), prawdę mówiąc to sami dokładnie nie wiedzieli jak ta instalacja będzie działać , mówili tylko że nie będzie akumulatorów do magazynowania prądu .Jeśli chodzi o gwarancję to ma być 10 lat na panele i falownik . Pytanie dla mnie istotne czy po 5 latach jak instalacja będzie już moja będzie możliwość podpięcia jej do sieci dostawcy prądu i czy będę mógł tą energie sprzedawać ? Na dzień dzisiejszy jest więcej pytań jak odpowiedzi ,ale zapisać się zapisałem , za ok. miesiąc dwa będą robić projekty i trzeba będzie wpłacić 200 zł. na taki projekt .

Szczegóły w linku :   http://goraj.eu/inde...le&id=316:fotov

#77 Share wojcik1989

wojcik1989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 07:52

Przy takich instalacjach sa dwa liczniki jeden to ten co liczy pobrany prad a drugi zlicza prad wyslany z tej instalacji do elektrowni. Nadwyzke tego co sie nie wykorzystuje w tej chwili. I po okresie rozliczeniowym elektrowana robi bilans. U mnie byl przedstawiciel firmy CALDORIS, i mial oferte to tak ze albo mam gwarantowana stawke sprzedawanej energi, albo moge skorzystac z dofinansowania. Ale koszt instalacji 8kW to ponad 60 000 zl.

#78 Share kris91

kris91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 10:58

A to nie jest właśnie tak że jak kupujesz instalację bez dofinansowania to masz stawkę gwarantowana, a jak z dofinansowaniem to już nie? Zauważcie też że w Niemczech wymieniają już panele fotowoltaiczne na nowe, bardziej wydajne, a te zużyte w Polsce sprzedają i to nie po małych cenach....

#79 Share wojcik1989

wojcik1989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 11:47

Tak własnie napisałem ze albo dofinasowanie albo stawka gwarantowana. Ale poki co jak dla mnie to za droga inwestycja. Z czasem jak to potanieje to mozna to zakladac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share kris91

kris91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 12:02

Szczerze to wątpię czy potanieje bo tu chodzi o zarobek dla zwykłego Kowalskiego. To nie to samo co kolektory słoneczne, bo przecież ciepłej wody nie sprzedaż a prąd i owszem. Ja przymierzam się do zakupu turbiny savoniusa bo przecież w nocy nie świeci słońce, tak samo z zachmurzeniem, mało produkuje. A wiatr przecież wieje nie jednokrotnie całą noc i cały dzień. Jedynego zagrożenia jakiego się obawiam to pioruny :unsure:

Dodaj odpowiedź