Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bateria Słoneczna ? ktoś posiada ? energia odnawialna

126 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Zbyszko

Zbyszko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , wędkarstwo ,gra na instrumentach ,prawo . wynalazki.

Napisany 27 listopad 2015 - 13:26

jeśli by było 1:1 to i tak się pewnie bym zdecydował tak jak pisałem około 3-4 tyś zł teraz rocznie płace jeśli dało by się podpiąć grzałkami pod co (nie zmieniać na grzejniki elektryczne) to kolejne kilka tyś zł rocznie warunek to półroczne rozliczania.

Aby wspomóc co z grzałek to musisz mieć ogrzewanie podłogowe to coś da a jak masz grzejniki to będzie minimalny zysk .

Jestem ciekaw czy za ten drugi licznik płaci się abonament ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bateria Słoneczna ? ktoś posiada ? energia odnawialna Dzisiaj, 15:54
  •  

#42 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 27 listopad 2015 - 19:37

zawsze można zamontować kocioł elektryczny kwestia tylko opłacalności takiej zmiany na domek 200m2 trzeba jakieś mocy znamionowej 21kw koszt około 3tyś. tylko sprawność tych ogniw  -_-

licznik chyba tylko 1 z możliwością pobierania i oddawania energii ja taki ma. Tak mi wmawiała energetyka 

#43 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 19:41

A troche wam podbije temat. Widze że pare osób się interesuje coś tam wie ale nie dokładnie. Otóż od razu wyjaśniam tak to się opłaca ale tylko jeśli założysz dobrej jakości podzespoły markowych producentów i zrobi to ktoś kto umie to zrobić. Co do dofinansowania jak weźmiesz z prosumenta to ci będą płacić 18gr za niezużytą energię jak zrobisz za swoje to raz że wyjdzie cię taniej instalacja dwa dostaniesz 65gr za to ci im sprzedasz. Jak ktoś ma jeszcze pytania to mogę wyjaśnić wszystkie te głupoty które tu ludzie wypisują na temat niskiej sprawności itp, (nie wiem nie znam się ale i tak się wypowiem a co mi tam). Pytajcie. Od razu wyjaśniam.

Tak sprzedaję elektrownie fotowoltaiczne ale pamiętajcie nikomu z Was zapewne jej nie sprzedam i możecie pytać a uzyskacie niezależną odpowiedź. Zależy mi tylko na rozpowszechnieniu źródła taniego prądu i ochronie środowiska a to się wszyskim opłaci.

#44 Share marc

marc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 19:50

Każdego najbardziej interesuje koszt inwestycji oraz czas zwrotu. Wiadomo, każdy przypadek jest inny i u każdego inaczej będzie się to kalkulować. 

@hook01 ile w twojej firmie kosztuje średnio 1kW (chodzi o instalacje)

:)

#45 Share traktor11

traktor11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:23

no właśnie podaj cenę z dofinansowaniem i i bez to będziemy porównać ceny

#46 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:53

Nie podaję cen bez obejrzenia miejsca i rozmowy z inwestorem. Różne potrzeby różne ceny. W dofinansowaniu są najwyższe jakie są dopuszczalne przez Prosumenta czyli 7k, ale nawet przyjmując taki przelicznik z 1kwp uzyskasz 1000kwh na rok czyli zwrot w zależności od tego ile płacisz za prąd wychodzi między 11-12 lat. Bez dofinansowania spokojnie kupisz za 6k. Policz sobie razy 8kwp to już jest spora różnica. Oczywiście jeśli zrobisz na dobrym sprzęcie bo jak chcesz zrobić tanio to nigdy ci się nie zwróci. Bo falownik koszt ponad 6tyś. ci się po 7 latach zepsuje, słabej jakości moduły też pewnie nie wytrzymają dużo dłużej niż 15lat. Dlatego jeśli jesteście zainteresowani zawsze pytajcie o gwarancję gdzie jest producent falowników, modułów. Jeśli usłyszycie że "wie Pan chińczyk, ale teraz każdy tam produkuje" to od razu możecie być pewni że gwarancja na falownik czy moduły może i będzie 5 lat tylko czy ta firma jeszcze będzie za 5 lat na rynku? Duża znana nawet Chińska firma nie zniknie tak szybko z rynku. Dodatkowo w dofinansowaniu jest wiele haczyków, wymogów itp np od dofinansowania trzeba zapłacić podatek dodatkowe ubezpieczenie wykupić zapłacić prowizję bankowi itd. Więc jeśli ktoś ma pieniądze niech nie patrzy na dofinansowania tylko inwestuje swoje pieniądze w dobry sprzęt a to się na pewno zwróci. 

#47 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 16:08

podaj jakie marki są twoim zdaniem godne polecenia. 

Takie z których ty byś sam skorzystał 

#48 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 12 grudzień 2015 - 11:59

Ja prawdopodobnie w przyszłym roku będę robił elektrownię 10kW bez dofinansowania. Firma przyjedzie, zamontuje, a po tym samemu przerobię panele na obracane za słońcem. Dzięki temu będę w stanie wyprodukować więcej energii niż przy nieruchomych panelach i inwestycja szybciej się zwróci.

#49 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 16:28

Moj kolega za 10 KW zapłacił 43tyś netto

A nie wiadomo jeszcze czy po 2020 energia sporo nie zdrożeje.

Edytowany przez konrad82, 12 grudzień 2015 - 16:29.

#50 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 17:43

Ja prawdopodobnie w przyszłym roku będę robił elektrownię 10kW bez dofinansowania. Firma przyjedzie, zamontuje, a po tym samemu przerobię panele na obracane za słońcem. Dzięki temu będę w stanie wyprodukować więcej energii niż przy nieruchomych panelach i inwestycja szybciej się zwróci.

jak ci firma przyjedzie i zamontuje to jeśli nie zrobi tego od razu to raczej sam sobie tego nie przerobisz na obracane ze słońcem inna konstrukcja wsporcza zapewne itp ale powodzenia  może akurat Ci się uda. Pamietaj że takie rozwiązania są róznież bardziej awaryjne i tu statystyki nie kłamią. Jak by było tak super to na każdej dużej elektrowni by takie montowali a jakoś 99% wszystkich jest robiona bez trackerów.

podaj jakie marki są twoim zdaniem godne polecenia. 

Takie z których ty byś sam skorzystał 

Przede wszystkim jeśli chodzi o falowniki to SMA, ABB, FRONIUS moduły tu wybieraj raczej europejskie firmy a tych jest bardzo dużo absolutny top to solarworld, panasonic ale ok sa również sharp tu nawet markowe chińczyki są ok. Ja osobiście robię sobie na niemieckim producencie. Co ciekawe jest już kilku krajowych producentow wartych rozważenia.

Moj kolega za 10 KW zapłacił 43tyś netto

A nie wiadomo jeszcze czy po 2020 energia sporo nie zdrożeje.

To nie wiem czy firma robiła to charytatywnie czy tak słabej jakości są produkty użyte do instalacji. Fajnie jakbyś napisał na jaki podzespołach jest to zrobione.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 18:19

fajnie dzięki solarworld ma w Poznaniu jest przedstawiciel

#52 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 19:23

jak ci firma przyjedzie i zamontuje to jeśli nie zrobi tego od razu to raczej sam sobie tego nie przerobisz na obracane ze słońcem inna konstrukcja wsporcza zapewne itp ale powodzenia  może akurat Ci się uda. Pamietaj że takie rozwiązania są róznież bardziej awaryjne i tu statystyki nie kłamią. Jak by było tak super to na każdej dużej elektrowni by takie montowali a jakoś 99% wszystkich jest robiona bez trackerów.

Bez problemu to zrobię. Od strony mechanicznej to jest proste jak konstrukcja cepa. A od strony elektronicznej jeszcze prostsze. Co do awaryjności to jest dla mnie bez znaczenia, bo serwisował będę sam. Mam natomiast do Ciebie pytanie: czy falowniki i inne elementy instalacji muszą mieć homologację czy coś w tym stylu? I czy taką inwestycję musi odebrać ktoś z zakładu energetycznego? Bo bardzo mnie kusi własnoręczne wykonanie falownika.

#53 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 21:59

Wtrące swoje trzy grosze. Gmina w której mieszkam Łubianka jest jedną z pierwszych w kraju która chciała w to mocno wejść w zeszłym roku. Sam byłem zapisany a w gminie było w sumie ponad 400 chętnych. Niestety im dalej w las tym więcej drzew. Chodziło o montaż z dofinansowaniem 40% a reszta w kredycie na 1% gwarantowanym na 5 lat. Koszt jak pisze @hook01 ok. 7k za 1kW. Niestety założenie jest takie że mają zarobić wszyscy a właściciel może na końcu. Problem w tym że licznik ma być dwukierunkowy i całą energię trzeba sprzedać za 80% ceny i z powrotem całą zużywaną energię kupować za 100% ceny. Takie założenie powoduje zwrot inwestycji jak wspomniał kolega po 11-12 latach, czyli ewentualny zysk dla właściciela/inwestora będzie dopiero po tym czasie. Mając na uwadze dotację i kredyt na 5 lat i tak wychodzi drożej niż zakup tradycyjny energii, bo całość inwestycji ma się zamknąć w 5 latach a na zyski trzeba czekać jeszcze raz tyle czyli nie ma szans by raty kredytu spłacać w zamian za niższe rachunki prądu a takie było założenie . Do tego dochdziła gwarancja max. na 5 lat, czyli zanim inwestycja się spłaci mogą zacząć się dodatkowe koszty ewentualnych napraw. Wszystko to spowodowało że chętnych ubywało i teraz została garstka i ważą się losy czy jest sens w to wchodzić jako gminny program.

#54 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 09:49

co post to inne dane. Gdzie zapytać o konkrety w jakie drzwi uderzyć. 

#55 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 12:02

U nas właśnie o to chodziło żeby to zrobić wspólnie hurtem, bo samemu w pojedynkę to wszystko załatwić to właśnie nie wiadomo co,gdzie, jak? A w grę wchodzą spore pieniądze i szkoda się wyłożyć na jakimś niedoinformowaniu.

#56 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 13:33

fajnie dzięki solarworld ma w Poznaniu jest przedstawiciel

Jeśli chcesz to dam ci na miary na firmę z Poznania, która ci to zrobi na dobrym sprzęcie. Pisz na pw jak coś

Bez problemu to zrobię. Od strony mechanicznej to jest proste jak konstrukcja cepa. A od strony elektronicznej jeszcze prostsze. Co do awaryjności to jest dla mnie bez znaczenia, bo serwisował będę sam. Mam natomiast do Ciebie pytanie: czy falowniki i inne elementy instalacji muszą mieć homologację czy coś w tym stylu? I czy taką inwestycję musi odebrać ktoś z zakładu energetycznego? Bo bardzo mnie kusi własnoręczne wykonanie falownika.

No to już ci mówię iż tego nie zrobisz. Jeśli ci od razu nie zrobią na takiej konstrukcji to wytłumacz mi jak to zrobisz? Przyjadą wrzucą na dach razem z mocowaniami nawiercą ci dziur w dachu i tam zrobią na szynach. No chyba że sobie zdejmiesz a zostawisz wszystki śruby w dachu, efekt wizualny wspaniały :) Jeśli zrobią na gruncie to wybiorą najłatwiejszą konstrukcję czyli wbiją ci słupy w ziemię bez możliwości obracania wschód-zachód, jedynie czasem da się kupić z opcją regulacji kąta i to jeśli już chcesz jest dla Ciebie opcja najlepsza. Na pewno nie najtańsza. Aczkolwiek słyszałem że ktoś miał konstrukcję iż manualnie sobie obracał wschód-zachód jednocześnie regulował sobie kąt pochylenia, co oczywiście da się zrobić i na silnikach niemniej od samego początku należy przyjąć takie założenie i pod to robić konstrukcję a nie kombinować samemu pózniej. Co do falowników to nie możesz sobie go sam zrobić. Musi oczywiście spełniać szereg wymogów posiadać certyfikaty itd itp. Przynajmniej jeśli chodzi o taki podłączony do sieci. Jeśli nie podłączony to jak to mówią "Wolność Tomku w swoim domku"

Wybaczcie że tak pózno odpisuję ale jakoś nie miałem powiadomień iż są nowe posty.

#57 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 17:00

No to w takim razie możesz wstawić zdjęcie jak wygląda mocowanie tego panela do słupa w gruncie?

#58 Share hook01

hook01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 18:54

No to w takim razie możesz wstawić zdjęcie jak wygląda mocowanie tego panela do słupa w gruncie?

Jeśli pytasz o ten obracany o którym słyszałem to niestety nie mam zdjęcia, zaś standardowe mocowania możesz spokojnie wygooglować.

#59 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 19:36

Ok, już rozumiem, że panele nie są mocowane osobno. W takim razie będę musiał najpierw zrobić konstrukcje obrotowe, a później zamontują mi panele.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 21:45

Czy to wszystko aż takie trudne? Powiedziałbym nie, to wszystko robią ludzie tacy sami jak my. Miałem specjalizację w tym kierunku w technikum. Pamiętam jak na prace dyplomową 2 kolegów robiło prezentację paneli fotovoltaicznych. W skład tej prezentacji wchodził cały proces wytwarzania tych paneli w domowych warunkach i wykonanie tych paneli. Panele te miały taką samą sprawność co te fabryczne. Były wykonywane pomiary na pracowni elektrycznej. Z tego co pamiętam, była bodajże współpraca z jakąś firmą produkującą takie panele ( jak to mówią rzemiosło) i szkołą w Koninie. Wiec jeśli oni z jakąś nie duża pomocą to zrobili mając wtedy po 19-20 lat, to jaki problem wykonania obrotowego statywu pod panel używając np. mechanizmu wycieraczek z samochodu. Możemy taki dostac za grosze na auto-złomie. Do tego jakieś sterowanie np zegarowe z kitów elektronika albo coś w tym stylu. Dla takiej firmy montujacej to jeszcze lepiej, bo przykrecają tylko do przygotowanego stelaża. Cena stelaża im odchodzi a za montaż tak skasują jak za usługę ze stelażem. A co do któregość z przedmówców o rozrachunku pradowym z zakładem energetycznym, że sprzedajemy za 80% procent ceny, a kupujemy za 100%. Takie ustalenia już były z 11 lat temu i widzę że chyba nadal sie nie zmieniły.

A co do innej energi odnawialnej to powiem tak:

- kolektroy fajna rzecz, dość łatwa do montażu, duża oszczędność ogrzewania wody czy domu, ceny sporo poszły w dół przez 10 lat

- pompy ciepła dobra alternatywa na pózną pore jesienno - zimową, przy takiej zimie jak ta, praktycznie wcale nie musimy dogrzewac domu z iinych zródeł. Słyszałem że nie daleko mnie jest ogrzewany takimi pompami sredni kosciół, ale może za kilka dni pojade w tamtym kierunku i sprawdze to osobiście.

-wiatraki hmm... dość skomplikowane urządzenie, bo albo wiatru brak, albo wieje nie z tej strony, albo kręci w każdą stronę, albo wieje za bardzo i trzeba zmieniac mu kąt nachylenia łopaty do wiatru, albo go hamować i całkiem zatrzymywać, dość skomplikowane sterowanie. Powiecie, że jak wieje mocniej to wiecej pradu. No niby tak, ale i też częstotliwość prądu wzrośnie. Wtedy zamiast w gniazdku mieć maks 250v będziemy miec np 300v i więcej, silniki się bedą szybciej kręcić, wszystko sie spali i rozleci.

Dodaj odpowiedź