Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z oświetleniem

27 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kowalskipiotr1004

kowalskipiotr1004

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 00:09

Problem z oświetleniem

Wszystko co pomocne jest mile widziane  :)  ale jest jedna rzecz o którą chciał bm zapytać. Gdzieś kiedyś wyczytałem że regulatory napięcia  w tych ciągnikach mają dwa stopnie regulacji. Podobno na zime przestawia go się na wyższy stopień a na ciepłe miesiące no tę dolną wartość<

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z oświetleniem Dzisiaj, 12:10
  •  

#22 Share andrzej6131

andrzej6131

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 02:42

Problem z oświetleniem

tak zgadza się ,ale musiał byś dużo jeździć w zimę osobiście to nie zmieniam nastawy

Załączone miniaturki

• 26 ALTERNATOR 4667.3701000.jpg

#23 Share kowalskipiotr1004

kowalskipiotr1004

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 10:40

Problem z oświetleniem

Rozumiem że ten regulator to pozycja 42 i gdzieś tam znajduje się ten przełącznik? Pytam z tego względu że kupiłem go zimą i może poprzedni właściciel miał przestawione na tę wyższą wartość. A na pewno u niego pracował więcej jak u mnie. Jeszcze odnośnie akumulatorów w czasie przestojów tak tydzień dwa wyciągać je z ciągnika czy takie małe mrozy jak obecnie im nie szkodzą?

#24 Share Lukaszt25a

Lukaszt25a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 09 styczeń 2015 - 13:43

Problem z oświetleniem

Dobrze rozumiesz. Z tyłu alternatora właśnie przy tym regulatorze napięcia powinieneś zobaczyć małą śrubkę z łbem na śrubokręt płaski. Jeżeli ta śrubka jest wkręcona do końca to jest napięcie ładowania na lato. Jeżeli śrubka wykręcona do końca to napięcie jest wyższe. Dodam że w swoim władku mam przestawione na to wyższe napięcie, u mnie wynosi ono ponad 14 V, gdyż jak wkręciłem tą śrubkę to miałem tylko napięcie ładowania tylko 13,5 V. Dobrze by było żebyś sobie zmierzył napięcie ładowania na alternatorze i na akumulatorze. Nie wiem ile lat mają twoje akumulatory. Ale jeżeli akumulatory są naładowane to mróz im nie zaszkodzi. Całkiem rozładowany akumulator może zamarznąć w tych temperaturach co teraz mamy. Jeżeli chce Ci się wyciągać akumulatory co 2 tygodnie to wyciągaj je. Ale jak akumulatory są jeszcze w dobrej kondycji to raczej nie ma sensu ich wyjmować raz na tydzień. Ja mam w swoim władku 6-letnie akumulatory Centra i jeszcze dają radę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share kowalskipiotr1004

kowalskipiotr1004

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 09:43

Problem z oświetleniem

Różnie ludzie mówią mój sąsiad na ten przykład co zjedzie ciągnikiem do domu to akumulator zaraz do garażu zanosi ale to 60 i tam chyba łatwiej wyciągnąć.Ja mam 2 a wyciąganie z niego to cała procedura  :wacko:

#26 Share Lukaszt25a

Lukaszt25a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 10:17

Problem z oświetleniem

Nie wiemy ile lat mają twoje akumulatory, w jakim są stanie, jaką mają pojemność, nie wiemy jaki masz rozrusznik( oryginalny czy szybkoobrotowy), nie wiemy jak Ci odpala ciągnik w niskich temperaturach. Zadbaj o akumulatory, sprawdź czy nie mają za mało elektrolitu w celach,ewentualnie dolej trochę wody destylowanej. Naładuj dobrze akumulatory prostownikiem. Sam mam dwa akumulatory, ale nie byle jakie bo mają 195 Ah, wiem że wyciąganie 2 akumulatorów to trochę męka. To że sąsiad tak robi to nie znaczy że ty też musisz tak robić.

#27 Share kowalskipiotr1004

kowalskipiotr1004

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 19:36

Problem z oświetleniem

Akumulator mam trzy lata zaraz po zakupie ciągnika zmieniłem może troszkę nie potrzebnie. Nie chciał mi kręcić i myślałem że to wina akumulatorów niestety na nowych też nie chciał :wacko: a wine miał rozrusznik. Też mam te 195Ah a rozrusznik bodajże od 60. Ciągnik czasem miesiąc stoi nie używany i nie chciał bym tych akumulatorów zchrzanic bo jak to kiepski mówi to drogie rzeczy są!  :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share Lukaszt25a

Lukaszt25a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 22:08

Problem z oświetleniem

Jak ktoś dba o akumulatory to nawet 10 lat wytrzymują. Jeżeli dobrze Ci odpala ciągnik nawet na lekkim mrozie to nie ma sensu wyjmować akumulatorów. No chyba że będzie z -15 stopni i mniej to możesz na dzień przed odpalaniem ciągnika zanieść akumulatory do ciepłego miejsca. Jak jest bardzo zimno, warto trochę podgrzać miskę olejową, bo olej silnikowy 15w 40 już przy  -15 stopniach potrafi bardzo zgęstnieć. Można też dać ciepłe powietrze do kolektora ssącego, przyspieszy to odpalanie. Jeżeli chcesz żeby Ci akumulatory długo posłużyły to staraj się nie kręcić za długo rozrusznikiem, pomiędzy kolejnymi próbami odpalania warto zrobić chociaż kilkanaście sekund przerwy. Zmierz ładowanie alternatora. Nie może być ani za wysokie ani za niskie, ma być ładowanie od ok. 13.9 do 14.5 V maksymalnie. Ale chyba niepotrzebnie to piszę bo skoro posiadasz ciągnik a pewnie i samochód to wiesz o tym co pisałem.