Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koszty uprawy pszenżyta

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 październik 2015 - 19:10

Koszty uprawy pszenżyta

Szkoda że brałeś tylko koszty paliwa, a gdzie amortyzacja, koszty wykonania oprysku, koszty rozsiania nawozów, koszty upraw pożniwnych?

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koszty uprawy pszenżyta Dzisiaj, 00:08
  •  

#22 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 29 październik 2015 - 20:48

Koszty uprawy pszenżyta

milanreal1 ma rację. Jeżeli ktoś chce się pochwalić, jakie ma koszta to niech zrobi to pożądnie. Aż normalnie chyba dam 10zł temu, który ładnie rozpisze co ile go kosztowało.
@milanreal1 może zrobisz jakiś konkurs, na prawidłowe wyliczenie kosztów? Sam jestem ciekaw co ludzie tam będą wydziwiać ;)

#23 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 29 październik 2015 - 20:55

Koszty uprawy pszenżyta

Co do kosztów rozsiania nawozów, oprysków i pożniwnych uprawek to podejrzewam, że w INNE i w tym 100zł bym się zmieścił. A na potrzeby kalkulacji nie uwzględniłem plonu słomy, wartego 300zł więc siłą rzeczy końcowy wynik jest jak najbardziej prawidłowy.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#24 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 październik 2015 - 10:01

Koszty uprawy pszenżyta

milanreal1 ma rację. Jeżeli ktoś chce się pochwalić, jakie ma koszta to niech zrobi to pożądnie. Aż normalnie chyba dam 10zł temu, który ładnie rozpisze co ile go kosztowało.
@milanreal1 może zrobisz jakiś konkurs, na prawidłowe wyliczenie kosztów? Sam jestem ciekaw co ludzie tam będą wydziwiać ;)

Konkurs to nie. Chciałbym tylko żeby każdy obliczał ogół nakładów, a nie wyobrażenie że kosztem prowadzenia uprawy są nawozy, środki i paliwo.

Ze swojej strony dodam tylko że jeżeli ktoś osiąga plony powyżej 6t przy nakładzie poniżej 2500zł/ha to jest mistrzem, lub ma idealne wykorzystanie maszyn i urządzeń w gospodarstwie. Ewentualnie uprawia na I-II klasie bo tam bez większego wysiłku taki plon osiągniemy.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#25 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 30 październik 2015 - 10:36

Koszty uprawy pszenżyta

Nie wiem, czy powinienem tu wstawiać swoje wyliczenia, bo zrobi się nieprzyjemnie, gdy ludzie zaczną mnie obrażać, za to co ja wliczam w koszta nakładu na hektar. Chociaż z drugiej strony z chęcią pokaże kilku osobą jak wygląda nakład na hektar ;)
http://sendfile.es/p...886---wdwa.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 30 październik 2015 - 18:09

Koszty uprawy pszenżyta

Rozumiem, wiem o co chodzi, akurat mnie liczenia kosztów nie musicie uczyć. Tylko w moim przypadku ciężko liczyć amortyzację starego pługa UG lub Ursusa C-360, którego kupiłem za 7tysi a sprzedałem za 9000zł... 

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#27 Share olkosio

olkosio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 21:32

Koszty uprawy pszenżyta

To co niektórzy tutaj piszą to się do kabaretu nadaje. Skoro macie koszta na poziomie 1500-2500zł, to po co chodzicie na strajki? Przecież nawet jak am da 5 ton po 600 zł to i tak macie conajmniej 500zł w kieszeni+dopłaty. Jedyne rozsądne wyliczenie jakie tu widzę to to podesłane przez użytkowanika Ekwador. Jest realne, nie mówię, że całkowicie dobre, bo każdy rolnik ma inne koszta, ale jest realne. http://www.w-modr.pl...ime_09.2014.pdf
Bo jeżeli ktoś poważnie chce gospodażyć, to jedynie ten, który siebie nie okłamuje, i wie na czym zarabia a na czym traci.

Jeżeli miałbym uprawiać 15ha pszenżyta z zarobkiem 130zł jak podaje ODR to jak mam utrzymać rodzinę na 30ha ornej? Może koszty nie są idealnie wyliczone ale przy plonie w tym roku pszenżyta 4t po cenie 600zl to cały zarobek to dopłata wiec nie ma szału.  i to jest zarobek w skali roku. No chyba ze ktoś ma 200ha to może jest lepiej. Dlatego ludzi strajkują.

Co do Twojej kalkulacji wszystko się zgadza, ale ja nie stosuje insektycydu np. nie daje tyle odżywek, Nie daje tyle herbicydu, np na co dajesz Gallup? 

Dajesz azotu 244kg w czystym składniku??? To ja daje 120kg czystego składnika. Więc koszty są ale przy tej ilości azotu(244) to chyba pszenżyto daje po 10t z ha.

Ogólnie dało by się troche uciąć koszty, np ja nie bronuje pola sieje agregatem aktywnym, nie wałuje, łacze opryski. Na wiosne daje tylko 2 dawki azotu. 

Oczywiście bez urazy, to tylko moje skromne zdanie.

Edytowany przez olkosio, 23 listopad 2015 - 21:36.

#28 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 22:12

Koszty uprawy pszenżyta

Jak dodać odnośnik do excela? To podam moje tego roczne koszta.

#29 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 23:19

Koszty uprawy pszenżyta

@olkosio
To są koszty praktycznie maksymalne, jakie osiągne w tym roku, oprysk właśnie mogą być łączone i koszt zabiegu może się zmiejszyć, azotu tyle daje, bo chce wyciągnąć z rośliny 100% jej możliwości, choć i tak nie jest mi to dane, bo pracuje na polu monokulturowym (zboże od x lat).
U mnie zysk wychodzi na poziomie 300zł ze sprzedaży + dotacje (koło 800zł/ha) więc łączny czysty zysk to okolice 1100zł. Jeżeli masz te 30ha ornej to masz 33 tyś. zł/rok. Prawie 3 tyś miesięcznie, więc da się wyżyć ;)
@damianzbr
Dodaj odnośnik na jakiś hosting plików, wpisz w google. Tam go uploadujesz i podajesz link do pobrania. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share olkosio

olkosio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 10:08

Koszty uprawy pszenżyta

Dobrze by było jeśli zostawało by 3 tys na miesiąc. Istnieje szereg dodatkowych kosztów które cieżko podciągnąc pod pszenżyto a ktore zwiększają koszty. Bardziej nazwałbym to kosztami życia (ubezpieczenia, dojazdy do miasta, opał na zimę,remonty nie związane z uprawą a potrzebne w gospodarstwie itp). I doszliśmy do sedna sprawy ze zostaje tylko dopłata. I to jeśli masz własną ziemię, bo w naszych stronach dopłate bierze właściciel a nawet czasami dzierżawca cos musi dołożyc.

Edytowany przez olkosio, 13 grudzień 2015 - 10:09.