Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora na 100 sztuk

36 odpowiedzi na ten temat

#21 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 08:48

Obora na 100 sztuk

Powie mi ktoś co to za punkt dostałem i co z tym można zrobić,i czemu za każde wejście dostaje tyle wiadomośći na skrzynke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora na 100 sztuk Dzisiaj, 13:04
  •  

#22 Share Deny

Deny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 10:43

Obora na 100 sztuk

Rzecz w tym , ze ziemie u mnie nie są rewelacyjne , i zastanawiam się nad tym czy poradzę sobie bez obornika ? .
Chociaż z drugiej strony to bym musiał tyle słomy dokupywać , że pod względem ekonomicznym to się by w ogóle nie opłacało ...
A zrobienie pół na pół to tylko roboty doda :D

#23 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 31 grudzień 2014 - 11:07

Obora na 100 sztuk

wiesz... za stodołą u siebie mam istny piasek, jak głębiej (jeśli tak można nazwać do 15 cm) orałem to biały piasek tylko był, kilka razy zlałem gnojowicą i stopniowo przeorywałem troszeczkę głębiej i w tej chwili ładnie gleba wygląda, obornik polepsza strukturę gleby lecz można to zastąpić poplonami na przyoranie dla przykładu, gnojowicy krowy produkują dość duże ilości także ja bym się nie martwił o samo nawożenie naturalne, jak zaczniesz to sie szybko przyzwyczaisz.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 13:53

Obora na 100 sztuk

Nie wiem jaka jest różnica między obornikiem a gnojowicą, więc nie będe się wypowiadał które lepsze ale może idź w kierunku jednego z użytkowników co przy korycie ma maty a legowisko słoma. U mnie to za zebranie słomy z pola i zabranie jej to ci będą dziękować :D za kombajn płacisz tylko za młócenie a za sieczkarnie już nie musisz więc niektórym się to opłaca jak mają tej słomy za dużo. Pogadaj z innymi i popytaj może ktoś pójdzie na taki układ. 

#25 Share K-PAX

K-PAX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 18:36

Obora na 100 sztuk

http://static.pokazy....jpg?1420046227

Tu na zdjęciu Masz obiekt na 100 sztuk.Jest to obora bezściółkowa.Pod ścianami mieszczą się legowiska z matami,następnie między legowiskiem a stanowiskiem żywieniowym ok.2metrowy korytarz gnojowy,gdzie co 2 godz. włącza się automatycznie wyciąg.Zaletą jest,że nie martwisz się o zapasy słomy.Wadą natomiast trudność utrzymania stada w czystości.

Niby bydło leży na suchym ale zawsze gdzieś tam ogonem z korytarza gnojowego ochlapie się.

Po każdej stronie znajdują się po dwa termiczne poidła i praktycznie to wystarcza.Czochradła po jednym na boku mają wzięcie non stop, tylko kurzy się:)

Przy tej oborze znajduje się odkryty zbiornik na gnojowice który napełnia się bardzo szybko...także abyś tylko Miał gdzie to rozlewać.

#26 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 13:48

Obora na 100 sztuk

policz ile drozej wyjda Ci ruszta (przy 100stanowiskach to pewnie ze 120-150tys). Ja bym zrobil pelne korytarze i zgarniac na koniec budynku do poprzecznego kanalu traktorem (ale nie turem, tylko czyms takim: http://farm.autotrad...ory/attachments , sprawdza sie idealnie). Na stanowiska materace i ew. mozesz doscielac czyms, siekana sloma (z wozu paszowego), trocinami, resztkami z papierni, a nawet separowana gnojowica (przy 100krowach byloby to juz oplacalne). Posadzki koniecznie frezowane. Pamietaj ile zyskasz arealu do wykarmienia wiekszej ilosci krow, jesli zrezygnujesz ze zboz i obseijesz to kukurydza albo trawa. 

Przez 2 lata pracowalem na farmie, gdzie sie to idealnie sprawdzalo, na 200 krow byla 1-2 z zapaleniem, bakterie maks. 30-40tys. Wydajnosc 10700.

Inna kwestia, ze jak, ktoras kuleje to od razu zaganiasz do poskromu i leczysz.

#27 Share olsen23

olsen23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 20:43

Obora na 100 sztuk

tu macie sgarniacz jakiego uzywa cala angli,irl tylko bez slomy, oni uzywaja troczyny i wapna specjalnego

czy krowy beda chorowac to tylko zalezy od tego jak bedzie dbane zeby mialy czysto

Pracowalem na farmie 400 krow dojnych

w tym okolo 20 sztuk  bylo chorych na nogi +- jakies 3-5 sztuk nonstop bylo chore na mastitis-zapalenia.

czyli zobaczcie jaki maly procent chorowalo

wszystko bylo na gumach-matach ale na tej farmie policzyl bym na rekach ile gowna bylo z nocy na matach

Rano wieczor bylo czyszczone szczotka wszystkie maty

wieczorem bylo dawane wapno plus troczyna rana sama troczyna

samo dawanie wapna na mate trwalo moze 15 min i z 30 min troczyna

a tego uzywa sie na wyspach do zgarnia nia w oborach czy na placu

Edytowany przez olsen23, 05 styczeń 2015 - 20:48.

#28 Share PatrykLubinski

PatrykLubinski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 20:53

Obora na 100 sztuk

mam oborę na rusztach, sztuk mieści się w niej 120 tylko że ruszta mam przy stole paszowym, a na reszcie obornik jest zgarniany 2 razy w tygodniu i krowy żyją nie narzekają ani nie ma problemów zdrowotnych

witam. jaka masz dlugosc i szerokosc tej obory i szerokosc stolu paszowego?

#29 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2015 - 21:46

Obora na 100 sztuk

Najlepszym rozwiązaniem jest na rusztach,krowy są czyste,  nie walczysz potem z obornikiem,nie łamiesz maszyn,  nie bawisz sie  wyciągami, nie zgarniasz,  jedna osoba wywozi gnojowice bez brudzenia rąk...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share Deny

Deny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 23:15

Obora na 100 sztuk

Z faktu na oszczędności , to stara obore , obuduję nową , potem tą stara część "rozwale" i 70 (dobudowane) bedzie na rusztach , a 30 uwieziowo , zapuszczone , i do wycielenia , na ściółkę z wyciągiem linowym (maly 60 cm kanał za krowami po którym porusza sie "wyciąg" )  , te wyciągi z waszych filmików powyżej , nie dość że są drogie , to do tego nie do konca przemyślane , w koszta trzeba doliczyc dodatkowy kanał za koncu obory ... Nie da sie w sumie zrobić sam ten wypych z korytarza ponieważ na zewnątrz wszystko w zimę zamarznie , ja osobiscie nie chciał bym zostawić moim zdaniem "przestarzałego" sposobu pozbywania się "nieczystości" lecz , względy ekonomiczne są silniejsze :D 
Jeżeli macie pomysly jak tanim kosztem zrobić coś takiego jak wyzej w filmikach chętnie sie zasugeruje :D

#31 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 14:41

Obora na 100 sztuk

U nas jeden ma zrobione w ciekawy sposób, na płytkiej ściółce, jeśli masz dużo słomy to lepsza płytka ściółka niż ruszta bo tak jak pisali wyżej problemy ze stawami u krów. 

#32 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 styczeń 2015 - 18:56

Obora na 100 sztuk

A to z jakiej przyczyny stawy będą w lepszej formie na płytkiej niż na rusztach?

Edytowany przez BlomiSS, 23 styczeń 2015 - 19:04.

#33 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:44

Obora na 100 sztuk

no właśnie też nie wiem, sam mam ruszta i to na uwięzi, krowy (najstarsza 10 lat) stoją całą zimę a kilka sztuk okrągły rok i jakoś nic im się nie stało, jak wiosną wypuszczam to tylko patrzę gdzie się schować żeby mnie nie stratowały z rozpędu, krowy z chorymi stawami raczej tak nie biegają, a u sąsiada uwięziówka, stanowiska ścielone słomą  u byków do 2 lat połowa ma napuchnięte stawy, niektóre jak piłka nożna. jak ktoś ma wątpliwości to zapraszam wczesną wiosną na pierwsze wypuszczenie, albo lepiej jak filmik nagram :)

#34 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 02:48

Obora na 100 sztuk

Źle to ująłem, lepsza obora na głębokiej, wolnostanowiskowa, nie mówię też, że wszystkie będą chorowały i miały problemy ze stawami, to też jest zależne od tego jak się dba o bydło, ja mam stanowiska, na płytkiej ściółce, też nie narzekam, tylko, że przy takiej ilości sztuk to raczej nikt w stanowiska się nie będzie bawił tylko najlepsze rozwiązanie to ruszta lub głęboka ściółka wolnostanowiskowa, myślę, że jak krowy są na głębokiej ściółce to lepiej dla nich, tylko na tej podstawie się wypowiadam, w każdym bądź razie miałem też na głębokiej i żadnych różnic nie widzę.

#35 Share Deny

Deny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 12:30

Obora na 100 sztuk

Panowie , wasze wypowiedzi troche mijaj się z pytaniem z mojego ostatniego postu :D 
Potrzebuje jakiegoś kreatywnego rozwiązania (taniego) na wyciąg płytkiej ściółki :D 
Bo raczej bedzie 70 na rusztach i 30 na ściółkę .

#36 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 styczeń 2015 - 14:50

Obora na 100 sztuk

chodzi ci o pług konny (zamias odkładni zgarniak)+ lina + c330 to wyjdzie najtaniej plug-kon-jed-sk1.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#37 Share Deny

Deny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 19:07

Obora na 100 sztuk

No , no dobry żart . taki 2/10 wręcz , jeżeli masz mi wypisywać takie za przeproszeniem "gówna" w temacie to lepiej odrazu wyjdz z tematu i nie marnuj czasu ..