Slawek84Pronar

Rachunki Rolnik

Polecane posty

Witam. Dostałem dotacje na mlodego rol. JAKIMI RACHUNKAMI MOGĘ SIĘ ROZLICZYC?? np. Nawozy maszyny opryski bydło itp. A mogę za części remont silnika Kombajnu Bizon,kupno nowych akumulatorów do Ciągnika itd. Itp. Pozdrawiam Pisze odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksu7    0

tylko za to co miales wpisane w biznesplanie. Jesli maszyna to kwit zakupu, faktura itp. za nią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Rozliczenie premii rozumie się zrealizowanie założeń biznesplanu, jaki musiałem przestawić w agencji. Tam zapewne zaplanowałeś jak wydatkujesz premię i się tego trzymaj,

Możliwe że nawet nie wiesz co tam było wpisane więc lepiej by było, gdybyś się zorientował, bo nawozów napewno za te pieniądze nie kupisz, znaczy sie kupisz ale nie rozliczysz tym zakupem jako wydatkowanie premii


W innym temacie widziałem , że kupiłeś ciągnik, pronara...

Więc tak : jeżeli kupiłeś go od handlarza, który ma zarejestrowaną działalność w zakresie sprzedaży maszyn to jest ok, a jeżeli na umowę kupna sprzedaży i od rolnika to troszkę masz nieciekawą sytuację..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biznes Plan mogę zmienić? Ale to nic przypominam juz co tam Było Ciagnik i jakiś agregaty. Tak kupiłem Ciagnik no i jak piszesz będę miał problem i chyba duży bardzo. Kupiłem go na umowę o gościa handlarza mało tego na umowie jest wpisana kwota 48tys a dałem mu 59tys No i juz w plecy. DWA musze przetłumaczyć papiery bo mam po Czesku. I co teraz...?

Biznes Plan mogę zmienić? Ale to nic przypominam juz co tam Było Ciagnik i jakiś agregaty. Tak kupiłem Ciagnik no i jak piszesz będę miał problem i chyba duży bardzo. Kupiłem go na umowę o gościa handlarza mało tego na umowie jest wpisana kwota 48tys a dałem mu 59tys No i juz w plecy. DWA musze przetłumaczyć papiery bo mam po Czesku. I co teraz...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Kolego jak mu dałeś? Gotówką? Dostałeś jakąś fakturę vat czy inny dokument księgowy? A iluletni jest ten ciągnik?

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witam. Dostałem dotacje na mlodego rol. JAKIMI RACHUNKAMI MOGĘ SIĘ ROZLICZYC?? np. Nawozy maszyny opryski bydło itp. A mogę za części remont silnika Kombajnu Bizon,kupno nowych akumulatorów do Ciągnika itd. Itp. Pozdrawiam Pisze odp

 

nawozy opryski itd. faktury pokazujesz przy kontroli jako dowód ze samodzielnie prowadzisz gospodarstwo a premi nie mozna w ten sposób rozliczyć :!!!

 

Biznes Plan mogę zmienić? Ale to nic przypominam juz co tam Było Ciagnik i jakiś agregaty. Tak kupiłem Ciagnik no i jak piszesz będę miał problem i chyba duży bardzo. Kupiłem go na umowę o gościa handlarza mało tego na umowie jest wpisana kwota 48tys a dałem mu 59tys No i juz w plecy. DWA musze przetłumaczyć papiery bo mam po Czesku. I co teraz...?

 

 A teraz powiedz jeszcze ilu letni jest ten ciągnik ? i czy był kiedyś kolwiek kupywany na PROW bo to ma najważniejsze znaczenie tyczy sie tych dwóch czynników!!

Zapłata gotówkowa :( osz kurna masz za***isty problem. TYLKO PRZELEWY BANKOWE w MR

Do kiedy masz rozliczyć MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Po mojemu to będziesz miał duże problemy. Napisz kolego ile lat miał ten ciągnik w chwili zakupu. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hej. obowiązki gosp ale już jestem. Nie nigdy nie był kupowany ani sprzedawany na PROW. Dokładnie ten Ciagnik jest z 4.08.2011r

ja go kupiłem 23grudnia teraz w tym roku. Ja chciałem przelewem ale, mogłem nie słuchać i robić podwójny i by było ok wszystko. Moja wina. juz głową w ścianę wale i ty baranie ty na rolnika he i tak wolno. A co teraz nie córka czasu. musze tłumaczyć się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ja chcę kupić jałówki (tak też napisałem w biznesplanie) to muszę kupować od np. PH Konrad czy mogę od rolnika który będzie mógł mi wystawić fakture VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

W takim przypadku powinieneś dokładnie udokumentować zakup: faktura/umowa+przelew. Jeśli nie będzie mógł wystawić faktury VAT to spisz dokładną umowę (ilość sztuk, nr paszportu) i płać tylko przelewem z konta na które wpłynęła premia, w tytule przelewu zapisuj dokładnie czego dotyczy (np. "opłata za bydło według umowy z dn. xx.xx.xxxx") przechowuj też potwierdzenie dokonania przelewu. Przy kontroli będziesz miał kwit na podparcie sposobu wydatkowania premii zgodnie z biznesplanem.

 

Działanie MR przewiduje możliwość zakupu stada podstawowego lub, jak to opisuje instrukcja wypełniania biznesplanu, inwestycję związaną z "postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji", przydałoby się jednak dopytać w agencji odnośnie pochodzenia zwierząt hodowlanych:

Musi to być hodowla, czy można od zwykłego rolnika.

 

Przypomniała mi się sytuacja z bodajże pierwszego działania MR, przypadek był opisany w jednym z reportaży Agrobiznesu:

Przyszedł czas kontroli wykonania biznesplanu z programu MR i kontrolerzy, w celu weryfikacji sposobu wydatkowania premii, zażądali okazania potwierdzenia dokonania przelewów za inwestycje z konta na które wypłacona została premia. Rolnik nie był jednak w stanie przedstawić takowego dokumentu (bank ponoć odmówił wydania takowego, co dla mnie jest niewyobrażalne, nie wiem co to za bank) i przez to stwierdzono niewykonanie biznesplanu, premia z odsetkami do zwrotu...

 

Dlatego jakiekolwiek inwestycje, nie tylko MR, wszystkie dla których macie wsparcie z pieniędzy unijnych najlepiej mieć podwójnie udokumentowane, tak jak wspomniałem na początku faktura lub umowa + potwierdzenie przelewu z konta na które wypłacana była pomoc.

Edytowano przez zaq1987

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jet ok z ty ciągniki. Mogę gotówką płacić nie masowo przelew bankowy itd. może być na rękę i to Agencja Uznaje z tej premiera na mlodego rol. Dowiadywalem się dziś w ARiMR w Toruniu. LUDZIE W BŁĄD WPROWADZACIE NAJLEPIEJ DZWONIC DO AGECI DORADZAJA I PODPIWIADAJA.

a i rozliczać tez mogę się z nawozów opryskow ITP. z dotacji młody rol. Głupoty Gadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Że można robić transakcje gotówkowe to wiem ale kto Ci takich głupot nagadał, że opryski i nawozy są kosztem kwalifikowanym to się teraz zastanawiam. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
helus89    9

tak tak można kupic srodki nawozy rope chleba na 2 lata najlepiej i masło jeszcze hahaha Człowieku nie pisz pierdół możesz sobie kupic nawozy za częsc którą nie wpisałes w biznesplan i nie jest obowiazkowa do udokumentowania. A zależy kto bedzie przeprowadzał kontrole i czego bedzie wymagał tak na prawdę ale ciemno to widze bez umowy i bez potwierdzenia przelewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Sławek popracuj proszę nad składnią swoich wypowiedzi.

 

Nie wprowadzam w błąd, tylko wskazuję najbezpieczniejszą metodę rozwiązania kwestii dokumentacji wydatkowania pomocy unijnej.

 

I pytanie do Ciebie: Czy to z agencji dostałeś informację, że rozliczać dotację MR możesz na podstawie nawozów, oprysków itp.??? Jakoś trudno mi w to uwierzyć, chyba że miałeś pecha i trafiłeś na wyjątkowo niekompetentną stażystkę...

Sam określałeś w biznesplanie (dokładnie to w tabeli 5.2, strona 9 biznesplanu) na jakie inwestycje planujesz przeznaczyć premię oraz szacowane kwoty poszczegolnych inwestycji, z tych inwestycji właśnie będziesz rozliczany.

 

Jak jestem zirytowany to budzi się we mnie zwyrodniała wręcz dociekliwość, więc czas na cytat z rozporządzenia ministra rolnictwa odnośnie "szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”" pod które podlega również MR (strona 13):

 

5. Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się koszty zakupu maszyn lub urządzeń używanych nieprzekraczające ich wartości rynkowej oraz ceny nowych podobnych maszyn i urządzeń, jeżeli:
 
1) w dniu zakupu nie były one starsze niż 5-letnie;
 
2) nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem pomocy krajowej lub pochodzącej z Unii Europejskiej;
 
3) mają właściwości techniczne niezbędne do realizacji operacji i spełniają obowiązujące normy i standardy;
 
4) ich zakup będzie potwierdzony fakturą oraz dowodem dokonania płatności bezgotówkowej przeprowadzonej poleceniem przelewu;
 
5) zostały zakupione od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży takich maszyn lub urządzeń;

 

koniec cytatu

 

Jeszcze znalazłem wymagania odnośnie rozliczania MR z PROW 2007-2013, oba dokumenty obowiązują tegoroczny nabór.

 

Edytowano przez zaq1987

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie robie z was głupców ani żartów. Naprawdę dzwoniłem do ARiMR i najpierw do jednego pracownika z a później na do drogiego bo może się pomylił gościu ale nie. MOGĘ PODAC NAZWISKA I NR TEL. DO TYCH CO DORADZAJA W ARiMR Toruń

Widocznie za bardzo uczeni ludzie tam pracują. Naprawdę dlatego do dwóch zadzwoniłem bo sam zglupialem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Naucz się pisać po Polsku i tu wróć.

I nie żartuj, ze nie wiesz na co mozesz wydac pieniadze z Młodego rolnika. Tacy ludzie dostają ciężkie pieniądze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to teraz już do Samej góry trzeba Dowiadywać w się he. Ale w taki sposób można narobić sobie kłopotów i kasa rozpływa w się a co do czego to zwrot kasy powiedzą bo nie uznają.

umowa musi być zakupu ale możesz zapłacić gotówką. ja kupiłem Ciagnik Pronar z 2011roku od gościa może i chandlaza. dałem mu 59tys. do ręki. A później się w łeb Pawłem, myślę toć musze mieć jakieś potwierdzenie przelewu czy przelew bo Agencja niezła mi no i w wniosku pisze z czego i jak musze się rozliczyć rachunkami. Dlatego uznałem ze coś nie tak albo koledzy na forum nie są na bieżąco. I najlepiej myślę powiedzą mi w ARiMR i zadzwoniłem i mówię w czym mam problem to i tamto i czy musze się trzymać biznes planu czy mogę nawozy itd. żeby się potem rozliczym, no i po waszemu to Ja głupoty gadam. To już sam nie wiem Pomocy

podać nr tel. i nazwiska co mi tak doradził w agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nawozy, opryski kolego nie będą uznane jako koszt w MR. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Co do ciągnika to kontaktuj się z tym handlarzem i próbuj dogadać się z nim, żeby wystawił Tobie fakturę, nawet na mniejszą kwotę (rozliczyć możesz kwotę nieprzekraczającą wartości rynkowej maszyny). Ważne żeby faktura była dla rozliczenia choć części zobowiązania, resztę wydatkowania do wymaganych 70 tys. uzupełnisz zakupem wspomnianych przez Ciebie agregatów uprawowych.

 

Zgłoś się też do agencji, konkretnie do osób które udzielały Ci informacji telefonicznie, niech zwydadzą pisemną (z pieczątkami agencji i podpisem osoby wydającej) informację/opinię odnośnie rozliczania zakupu maszyny używanej za gotówkę oraz rozliczania z premii zakupami nawozów/SOR. Jeżeli potwierdzą wersję o którą nam tu opisałeś, to

powinieneś jakoś przez to przebrnąć - będziesz miał podkładkę formalną na wprowadzenie Ciebie w błąd przez agencję.

 

W obecnym systemie najlepiej mieć kwity na wszystko i na wszystkich, smutne, ale prawdziwe, tak dla zabezpieczenia własnych czterech liter... A na przyszłość jeśli nie jesteś pewien pytaj przed podjęciem działania.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Najlepiej niech idzie do agencji i się rozliczy z wydatkowania premii, zrealizowania biznesplanu i niech nam zrobi skana potwierdzającego, że zakup pronara z 2011 roku na umowę kupna sprzedaży i bez rzeczoznawcy, wtedy każdy będzie miał pewność że tak można robić bo narazie jesteśmy wszyscy goli i wesoli z tego, co piszesz.

Pozdro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
helus89    9

Ale ktos powiedział masz to na pismie ? 

Jeżeli pisze, ze  do rozliczenia premii jest potrzebna faktura oraz potwierdzenie przelewu to nie sugeruj się tym co Ci ktos pow przez tel. najlepiej zebys mial to na pismie od nich że możesz w ten sposób zrobic. Ale  póki  nie masz tego czarno na białym to jestes w czarnej d*p.e. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Już nie kopcie leżącego, na realizacje inwestycji ma 3 lata. W tej chwili najważniejsze aby ustalić, czy da rade podciągnąć zakup tego nieszczęsnego Pronara (zaakceptowanie formy całej transakcji przez agencję) jeśli tak to opinia z agencji w tej sprawie na piśmie i już jesteśmy w domu. Jednak jeśli się nie uda, to trzeba będzie realizować inwestycje na nowo z własnych środków. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest taka łatwa droga ale przy takim podejściu możliwe jest wywiązanie się ze zobowiązań.

 

Należy też, tak jak wspomniałem wcześniej, starać się uzyskać fakturę od tego handlarza.

 

Konieczne jest szybkie uściślenie obecnej sytuacji i określenie możliwego rozwiązania problemu.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj