Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kredyt, VAT, Zakup i Sprzedaż Maszyn

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Simmi

Simmi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 22:17

Witam. 

Mam kilka pytań odnośnie problemów, które napotkałem przy planowaniu swojej inwestycji.

Mój ojciec, który prowadzi gospodarstwo, kilka miesięcy temu przeszedł na VAT. Planujemy wziąć kredyt na zakup używanej sieczkarni samobieżnej. I tu nasuwa się pierwsze moje pytanie:

Czy po zakupie używanej sieczkarni u handlarza/w komisie jest możliwość odliczenia podatku VAT w kwocie 23%?

Kolejne pytanie dotyczy prowadzenia usług sieczkarnią samobieżną: 

W jakich instytucjach należy zgłaszać fakt oraz jakiej postaci podatki należy opłacać z tytułu prowadzenia takich usług?

No i chyba ostatnie pytanie dotyczy sprzedaży takiej maszyny:

Po jakim czasie mogę sprzedać taką maszynę w celu wymiany jej na inną i jaka procedura przy tym zachodzi (oddaję VAT czy co)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i mam nadzieję, że mój pomysł nie spali na panewce :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kredyt, VAT, Zakup i Sprzedaż Maszyn Dzisiaj, 15:24
  •  

#2 Share darek3

darek3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 26 grudzień 2014 - 23:24

Jeżeli sprzedający ci wystawi na tą sieczkarnie fakturę vat to możesz odliczyć sobie 23% i nie ważne czy to jest handlarz czy rolnik, jeśli jest vatowcem i wystawi ci fakturę to vat odzyskasz.

Na pewno będziesz musiał wystawiać fakturę vat na te usługi i odprowadzać podatek vat do urzędu skarbowego od każdej faktury.

Jeśli chodzi o urząd skarbowy to możesz nawet za tydzień ja sprzedać, a vat i tak musisz odprowadzić od sprzedaży bo musisz kupującemu wystawić fakturę. Jeśli kupujesz jakąś maszynę na fakturę i odzyskujesz vat to musisz też od jej sprzedaży odprowadzić vat.

#3 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 14:28

Kredyt, VAT, Zakup i Sprzedaż Maszyn kolega darek3 praktycznie wyczerpał temat. mozna dodac tulko tyle ze czesto w komisach maszyny sa np za 50 tys brutto ale vat tylko od wartosci 30-35 tys. Nie zawsze sie da obliczyć całą kwotę.
Przy sprzedaży maszyny naliczasz vat od wartości z fv dlatego teoretycznie mozesz wpisac niższą kwotę. oczywiscie warto aby ta kwota byla zblizona do wartosci rynkowej . Dodatkowo do konca roku dziala jeszcze przepis ze jesli sprzedaż do rolnikow ryczaltowych przekroczy 30 tys. Nie wazne co...może być zboże, siano, maszyny to musisz założyć kasę fiskalną. Naszczescie już pojutrze ten przepis zmieniają :))

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 14:37

Jeżeli sprzedający ci wystawi na tą sieczkarnie fakturę vat to możesz odliczyć sobie 23% i nie ważne czy to jest handlarz czy rolnik, jeśli jest vatowcem i wystawi ci fakturę to vat odzyskasz.

Na pewno będziesz musiał wystawiać fakturę vat na te usługi i odprowadzać podatek vat do urzędu skarbowego od każdej faktury.

Jeśli chodzi o urząd skarbowy to możesz nawet za tydzień ja sprzedać, a vat i tak musisz odprowadzić od sprzedaży bo musisz kupującemu wystawić fakturę. Jeśli kupujesz jakąś maszynę na fakturę i odzyskujesz vat to musisz też od jej sprzedaży odprowadzić vat.

a to nie jest tak przypadkiem ze po jakims tam czasie to sie przedawnia i mozna sprzedac maszyne bez oddawania vatu do US?

#5 Share darek3

darek3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 30 grudzień 2014 - 18:43

Ja myślę że US by tego nie darował, bo kupując maszynę na fakturę i jeśli się jest na Vacie to US zwraca 23% vatu od sumy jaka jest na fakturze i w momencie gdy chcemy taką maszynę sprzedać to musimy 23% vatu oddać do US. Nie ma nic za darmo.

marian20 dokładnie jest tak jak piszesz że nie  zawsze faktura jest wystawiona na tą kwote którą płacimy za maszynę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share krycha094

krycha094

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo maszyny rolnicze :)

Napisany 05 styczeń 2015 - 00:43

najlepiej kupić normalnie na ojca i na czarno robić usługi albo na siebie załóż firmę rozlicz vat z maszyny żeby ojciec za dużo z us wspólnego nie miał.