Skocz do zawartości

Zdjęcie

Niezależne doradztwo

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 18:42

Niezależne doradztwo

Panie i Panowie.

Jakiś czas temu zgłosił się do mnie człowiek który rozpoczyna działalność jako "wolny strzelec" w zakresie doradztwa w produkcji roślinnej.

Jest to człowiek do niedawna pracujący w hurtowni śor , posiada też swoje niewielkie gospodarstwo, pasjonat rolnictwa, sam robi wiele doświadczeń.

Ma opinię dobrego fachowca - wie sporo o uprawie,tradycyjnej i uproszczonej, nawożeniu, zmianowaniu , poplonach, bilansie próchnicy itd. Podobno jest dobry w diagnostyce chorób, układaniu programów ochrony , uważnie śledzi nowości w śor , wie co gdzie kupić w dobrych pieniądzach.

W związku z powyższym mam kilka pytań i uwag

1. Dobrze byłoby mieć niezależne doradztwo. Męczą mnie mało kreatywni handlowcy którzy mają 2 lub 3 rozwiązania które  zalecają przy każdej okazji bo nakupili tego w hurtowni albo akurat na tym mają bonus lub dobrą marżę.

2. Lubię znać opinię osób ogarniętych w rolnictwie o ile nie usiłują mi czegoś sprzedać a jedynie mają możliwie niezależny osąd.

3. Warto mieć kogoś kto może dostrzegać rzeczy które pomijamy lub uznajemy za mało istotne. Takie spojrzenie z zewnątrz.

4. Osobiście wydaję na śor i nawozy kilkadziesiąt tys PLN rocznie. Jeśli jego doradztwo pozwoli mi tylko zaoszczędzić np 2 tys to opłaciłoby się zapłacić delikwentowi np. 1000 PLN rocznie za serwis. Gdyby doradztwo spowodowało przyrosty plonów i wzrost żysków to tymbardziej będzie tego wart.

5. Na zachodzie europy takie firmy to norma. U nas w zasadzie niezależnego doradzania nie ma bo większość ODR to dramat, a handlowcy są niezależni na tyle na ile firma ich zatrudniająca pozwala.

Pytania

1. Czy macie doświadczenia z takimi firmami?

2. Ile płacicie lub ile myślicie że taki serwis jest wart? 

Co o tym myślicie?

Będę  wdzięczny za wszystkie spostrzeżenia i opinie.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Niezależne doradztwo Dzisiaj, 03:37
  •  

#2 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 grudzień 2014 - 21:48

Niezależne doradztwo

Powiem Ci że to ciężki temat. W świecie roślin tak jak w życiu, pewne jest tylko to że nic nie jest pewne. Nie ma rozwiązań pewnych bo zawsze może coś się zdarzyć. Byt takiego doradcy jest zdradliwy, u Ciebie podziała super, u sąsiada kompletnie zawali. A doradca żeby był jak najmniej omylny musi znać charakterystykę danego pola.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 30 grudzień 2014 - 22:47

Niezależne doradztwo

Z pewnością doradca rolniczy to dobra inwestycja, mowa o takim, który podchodzi do każdego rolnika indywidualnie.

Pierwszy rok (lata) to faktycznie poznawanie pól rolnika ale prawidłowy wywiad ułatwia sprawę. 

Taki doradca nie przyjedzie i nie powie że mu się śpieszy ale solidne podejście do tematu uprawa + produkcja + ochrona i nawożenie + koszty ekonomiczne z pewnością ustali właściwy kierunek gospodarstwa aby kwota przeznaczona na nakłady dawała bilans dodatni w końcowym rozrachunku.

Dla małych gospodarstw pewnie walka o procenty nie jest mocno widoczna ale przy większych arerałach są to znaczne oszczędności.

Rola takiego doradcy powinna się zawirać w określeniu problemu i podaniu kilku wariantów z oceną ryzyka  a sam rolnik podejmuje decyzję 

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#4 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 16:46

Niezależne doradztwo

Nie wyobrażam sobie żeby w zupełności zdać się na takiego doradcę. Wyobrażam sobie natomiast że taka osoba poświęci okresloną ilość czsu, przejży technologię , historię pól, przewertuje i zinterpreuje wyniki analiz glebowych,odniesie się do stosowanych maszyn, techniki uprawy itd  Słowem prześledzi jak ja to do tej pory robiłem i powie co jego zdaniem by zmieniła potem będziemy się spierac co i jak.

Kolego Newagro- rozumiem że ww. usługi świadczysz komercyjnie - masz jakiś przybliżony cennik ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 02 styczeń 2015 - 08:09

Niezależne doradztwo

Póki co jeszcze takich usług nie świadczę bo chyba świadomość i zaufanie rolników do takich usług jest znikome. Skoro przyjedzie przedstawiciel powie kilka złotych rad aby sprzedać swój produkt i pojedzie. A na końcu nikt nie sprawdza efektu tych porad. Na moje brakuje prawdziwego podejścia do integrowanej ochrony, bo na razie się tylko wszystkich straszy, a nie mówi się, że z dobrym doradztwem jest to szansa na obniżenie kosztów produkcji przy zachowaniu obecnych plonów

Według mnie to doradztwo powinno się rozpocząć nie od ustalania planu produkcji ale od opieki fitosanitarnej plantacji i podpowiadanie kiedy dany agrofag zaczyna powodować straty na poziomie ekonomicznej opłacalności, następnie pokazanie rolnikowi jaki wpływ wykonał dany zabieg i jak przekłada się to na plon. I dopiero układać plany produkcji.

Bo zrobić arkusz kalkulacyjny to nie jest sztuka, sztuką jest przekonanie rolnika, że nigdy nie uzyska czystej plantacji, a tylko minimalizuje straty.

Z mojego doświadczenia i obserwacji za dużo jest drobnych błędów u rolników aby przekonać ich do doradztwa bo najpierw rozpoczyna się to od krytyki i pokazania prostych błędów, a chyba jest to etap nie do przejścia dla dużej grupy po przecież "ja" robię wszystko idealnie.

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#6 Share 3przemo3

3przemo3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 14:25

Niezależne doradztwo

Wg mnie umiejętność słuchania, zwłaszcza krytyki ale takiej konstruktywnej jest bardzo ważną cechą. Słuchanie różnych rad, wyciąganie wniosków i potem próba wdrożenia do własnego gospodarstwa. Bo pamiętajmy, każde gospodarstwo jest inne. 

Mało jest szkoleń. Tak mi się wydaję. Bardziej skupiamy się na robieniu doświadczeń na swoich polach. Wychodzi to z lepszym bądź gorszym skutkiem.

Doradztwo jest bardzo potrzebne. Niestety można szukać w nieskończoność szczególnie specjalistów od rzadziej uprawianych roślin.

#7 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 18:06

Niezależne doradztwo

Szkolenia bywają ale są prowadzone albo przez hurtownie śor albo przedstawicieli firm chemicznych i każdy grabi do siebie. Nie twierdzę że są zupełnie do kitu ale przedstawiane są tam rozwiązania proponowane na dany sezon " na ślepo"  a nie na podstawie tego co widać na konkretnym polu.

Ci co robią wszystko najlepiej i krytyki nie przyjmują z pewnością nie potrzebują doradztwa i takimi usługami nie będą zainteresowani. No chyba żeby byli zawodowi zachwalacze którzy przyjadą, popatrzą pochwalą za nieomylność i wezmą parę złoty. Muszę pomyśleć nad takim interesem :D  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 08 styczeń 2015 - 21:37

Niezależne doradztwo

Jest to moim zdaniem ciekawy i rozwojowy biznes ale nadal nad nim pracuję żeby rolnik nie zobaczył tylko kolesia z laptopem i kaloszami w bagażniku ale od początku był nastawiony że rozmawia z kompetentnym doradcą a nie z kimś kto chce wyciągnąć kase