Skocz do zawartości

Zdjęcie

Plonowanie owsa

89 odpowiedzi na ten temat

#81 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 20:15

Plonowanie owsa

Trochę późno na siew owsa. Dojrzeje normalnie, ale będzie go mniej niż gdybyś go siał wcześniej. Z pewnością będziesz musiał wysiać go więcej (górna norma siewu).

Edytowany przez a1fe26c2, 22 kwiecień 2015 - 20:16.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Plonowanie owsa Dzisiaj, 14:43
  •  

#82 Share adam77tc

adam77tc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 04 maj 2015 - 10:39

Plonowanie owsa

Mam problem, moj owies slabo powschodzil, miejscami prawie go nie a, nie wiem czy to problem z poznaniakiem czy slabe pole, w kazdym badz razie dalem pod siew obornik. Co poradzicie, moze dosiac jeczmieniem ??????

#83 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 04 maj 2015 - 11:16

Plonowanie owsa

jak owies nie powschodził to jęczmień tymbardziej nie urośnie, a termin na siew jęczmienia też już minął ;/ a kiedy siałeś ? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share adam77tc

adam77tc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 04 maj 2015 - 12:37

Plonowanie owsa

owies siany 3 tyg temu, u mnie jeszcze jeczmien niektorzy sieja bo wystepuja przymrozki.

#85 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 22:15

Plonowanie owsa

Dziś oglądałem swój owies.  Ręce opadają. Drugi rok z rzędu nie zarobię nic na owsie. Susza jak cholera. Oziminy dają jakoś radę a jare .....  

W przekropnych latach miałem 5-6,5 t z ha. Wynik finasowy takie uprawy zachęcał do siewu. Niskie nakłady sensowna cena w stosunku do pszenicy  i nakładów na nią...  Leczy ziemię.... i tam takie 

Ale wiosenne susze walą go strasznie.  W tym roku mam zasianą pszenicę bez pługa a jej przedplonem była mieszanka owsa i jęczmienia. Wiosną okazało się że mam "samosiewy" obu zbóż.  Można powiedzieć że przezimowały pieknie. jęczmień jest już dojrzały owies po oprysku atlantisem zbielał i zniknoł.

Rzucam temat do dyskusji. 

"Siew owsa jesienią"

Szukałem i są takie odmiany ale nie u nas nie w naszym klimacie. Trzeba by się liczyć z pewnym ryzykiem ale chyba warto.  Nawet jesli przyszło by siać go jeszcze raz to nasiona nie są takie drogie. 

Więc jak to zrobić? Zasiać w grudniu czy wcześniej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#86 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 07:39

Plonowanie owsa

Plony owsa ozimego oscylują wokół 8 t/ha i dochodzą do 10 t/ha. Jednak zimotrwałość tych odmian jest nieodpowiednia dla naszego klimatu. Na stronie Senovy jest poradnik jak uprawiać ozime odmiany i według niego owies należy siać w połowie października. W przypadku naszego kraju należałoby siać owies w terminie właściwym dla przewódek, więc koniec października, początek listopada lub jeśli zima na to pozwoli koniec stycznia, początek lutego. W moim regionie, w ubiegłym roku mróz trochę zaszkodził roślinom, które były siane 8 marca. Siane tydzień później przetrwały przymrozki pod ziemią. Próbować z sianiem owsa na zimę można, może uzyskasz nową odmianę? Majątku pewnie na tym nie zbijesz, bo koledzy po fachu kupią raz i będą siać w nieskończoność. :)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#87 Share Lechu

Lechu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 13 wrzesień 2015 - 13:21

Plonowanie owsa

Znajomego poniosło na maxxxxa ale ciebie tez sporo 7,5t/ ows Z ha???? chyba że przyczepa waży 3t a reszta to owies :) :)

Nie wiem czy kolegę aż tak poniosło. Ja kilka lat temu kosiłem owies u kolegi i z 1.15 ha na 4 klasie gleby nie zmieściło się w 3 zbiorniki dominatora 86 .Nie wiem ile to wagowo ale chyba sporo? A w ODR Końskowola Bingo plonowało ponad 84q a Komfort ponad 93q/ha

#88 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 13 wrzesień 2015 - 15:06

Plonowanie owsa

Przy zwykłym owsie, dobrej glebie i korzystnym rozłożeniu ilości opadów w czas, to można uzyskać taki plon. W 2013 roku w SDO Przecław i ZDOO Dukla uzyskano plony na poziomie 69,3 oraz 61,5 dt/ha. Gleby na których prowadzono doświadczenia były klasy IIIa i IVb.

#89 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 13 wrzesień 2015 - 20:37

Plonowanie owsa

Nie wiem czy kolegę aż tak poniosło. Ja kilka lat temu kosiłem owies u kolegi i z 1.15 ha na 4 klasie gleby nie zmieściło się w 3 zbiorniki dominatora 86 .Nie wiem ile to wagowo ale chyba sporo? A w ODR Końskowola Bingo plonowało ponad 84q a Komfort ponad 93q/ha

No to szału też nie nakosiłeś bo do tego Dominatora mieści sie max 3t pszenicy więc owsa myśle ze ok 2t

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#90 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 13 wrzesień 2015 - 22:06

Plonowanie owsa

Class Dominator 86 ma zbiornik zboża o pojemności 46 hl i może pomieścić od 1,6 T do 2.5T owsa, a w skrajnym przypadku 2,7T. Informacja o pojemności zbiornika ze strony www.konedata.net.