lukasz952

Hodowla bydła na małym areale- zmiany w gospodarstwie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukasz952    1

Witam!
Mam zamiar trochę zmienić sposób prowadzenia gospodarstwa i chciałbym zaczerpnąć porady i opinii bardziej doświadczonych osób.
Dotychczas prowadzę je bez nacisku czerpanie z niego większych dochodów. Posiadam c-330, Case 70KM z turem, kombajn zbożowy, i inne podstawowe maszyny do uprawy ziemi-tależówka, kultywator, pług, rotacyjna kosiarka itp..

Ale do rzeczy:
Mam zamiar hodować opasy na głębokiej ściółce do 700-800kg, ktore kupowałbym w wieku 1-2 m-ce
Chcę do tego celu przeznaczyć częśćć stodoły, zrobiłbym zagrody z małym wybiegiem ok 20m2.

Mam do dyspozycji jakieś 7,7ha gruntów ornych (głównie V-VI klasa) i 1ha łąk(przeznaczę tylko do zbioru siana)

Planuję je zagospodarować w ten sposób:
-dosiać ok. 1ha trawy z koniczyną do skarmiania jako zielonka, ewentualnie skręcenie kilku balotów na kiszonkę
-2ha pszenzyta
-reszta na mieszankę owies-jęczmień, w poplonie żyto na kiszonkę
-ewentualnie 1ha kukurydzy na kiszonkę, jednak miałbym problem ze zbiorem tego- w mojej okolicy cięzko by było o wynajem sieczkarni na taki areał, a zakup własnej to dodatkowe koszty


Teraz pytanie: ile opasów mógłbym wyżywić przy takim systemie uprawy(myślałem o 9-12 sztukach w różnych wiekach), co ewentualnie można zmienić

Dodam, że pracuję od poniedziałku do piątku. Do tej pory godziłem pracę z hodowlą małej obsady więc myslę że podołam hodowli większej przy pomocy domowników.

Myslałem aby kombajn sprzedać i kupić na jego miejsce belarkę, ale to jeszcze kwestia do przemyślenia.

Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateosek    14

Weź pod uwagę ile zbierzesz paszy dla nich bo może być tak że ci braknie paszy i co wtedy najlepiej zacząć od 6/7 i zobaczyć ile to zeżre paszy i dopiero coś myśleć więcej ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Już kiedyś pisałem że mój znajomy na 6 ha ornych i 2 ha łąk trzyma 9 opasów i klasa taka jak u Ciebie, czyli V i VI klasa , ma podstawowe sprzęty oprócz prasy do balotów(on ma na kostke) i owijarki i kombajn też ma swój.Tylko on robi usługi kombajnem i prasą, jeszcze chodzi do pracy i mówi że ma z tego bardzo dobry pieniądz no i ogromną przyjemność.Do rzeczy, gdybyś miał troszkę więcej łąki i sianokiszonkę raczej musisz robić, bo na sianie i srucie nie będzie dobrych przyrostów to sądzę żebyś dał radę utrzymać te 10-12 opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz952    1

Dzięki za odpowiedzi.

A co myślicie o kiszonce z zyta w poplonie? Warto zasiać?  Nigdy nie robiłem, a różne opinie o niej krążą.

Głównie chodzi mi o to aby zastąpić nią sianokiszonkę, bo jak zasięję więcej łąk to pewnie zboża na srutę bedzie brakowało

Edytowano przez lukasz952

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

 doświadczenia z kiszonka z zyta nie mam ale z tego co mówi mi znajomi jest z tym ruletka kosza żyto w maju i zaraz na to miejsce idzie QQ tylko jest jedno ale :

 ALE żyto bardzo przesusza ziemie i QQ ma problem z wilgocią na Start co za tym idzie marna kiszonka itd. itp.

Przykład : masz dwa kawałki jeden kawałek w żniwa opryskałeś glisofastem a drugi nie na którym będzie wilgotniej i orka lepiej idzie :D glisofast= zero zieleniny na polu, i nie ma co przesuszać gleby a wiec to co spadło z góry pozostanie pomijając inne aspekty.

 

Ja na Twoim miejscu pomyslałbym nie o życie tylko o owsie do koszenia jesienią w kiszonkę w bele i folie.

Przykład: w tym roku posiałem poplon miałem różnego rodzaju zmiotki a to jęczmień zyto pszenżyto po prostu wszystko co miałem :) wysiałem to ok.20sierpnia i owies z jęczmieniem zdarzył się wykłosić może to nie ma takiej wartości jak w plonie głównym ale uważam ze owies napewno lepiej wyda co do jakości niż zyto.

I to skosiłem tzn. powybierałem miejsca tak z ok. 1ha i uzbierało sie 6kulek 120x120 , jakbym to posiał normalnie wówczas uważam ze z 15kule na bank by było a tak było rzadkie.

 

A jakbyś chciał zwiekszyc obsade pow. 12szt  to w rachube idzie tylko QQ nie ma bardziej wydajnej objetosciowo paszy z ktorej z małego areału wykarmisz sporo bydła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

No ale jeśli zasiałby np. owies z motylkowatymi przed kukurydzą? Tutaj jest mały areał, więc trzeba go wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz952    1

Z tąkiszonką z owsa w poplonie to mogłoby u mnie się sprawdzic, do owsa np peluszkę jeszcze dodać.

Na zimę by była pasza, a pod kiniec kwietnia mozna by było juz ciąć koniczyne i na swieżo zadawać

Tylko jest małe ale, czy tego owsa zasianego krotko po zniwach nie brałby grzyb?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Dokładnie. kiszonka owsa z peluszka bedzie super :) W tym roku wsiałem pare zierenek peluszki/łubinu chyba słodki wsiałem to bardzo póżno ok.15września łubin szlak trafił zaraza go zjadła a zato peluszka zdązyła zakwinąć! mieszanina z owsem powinna wypalic. Ja osobiscie w przyszłym roku bede testował na 3ha. Tylko mam nadzieje ze jak posieje to gęściej wówczas nie bede miał tyle piachu w kiszonce bo w tym roku miałem duzo (zaznaczam ze nie miałem kompletnie w planach tego kosić ale łądnie wyrosło i szkoda było zostawić) a jak nie to sprawde karuzelą moze efekt bedzie lepszy. Pobieranie paszy jest na b.dobrym poziomie ogólnie myslalem ze tego nie tkną.

 

A co do grzybów to napewno, ale jak owies ci urosnie do koszenia cos tam jest ale w balatoch łądnie wszystko sie kisi, nie maa pleśni różnych nalotów itd. wiec jest go nie duzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Kolego dla opasów nic lepszego jak kukurydza zasiej 6ha QQ sprzedaj kombajn i kup sieczkarnie do tego trochę siana a do obsybki kup komponenty wymieszaj i jest OK. Pisze tak bo sam gospodarze na podobnym areale sieje 6ha QQ i siano. Kukurydzę sieje w monokulturze już ładnych parę lat i żeby plon się zmniejszył to nie widać zbytnio no chyba że pogoda. Wszystkie maszyny mam swoje żadnych usług bo to też jest ważne. Hoduje do 25 opasów i sprzedaję partiami w wadzę od 670 do 850 kg brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

no tak ale to skąd będzie miał słome jak posieje tyle kuku?? myśle że z 3h by starczyło 1h wiecej trawy i jeszcze ponad 3h by było na zboże ale to jakieś wyższe żeby słomy było :D:D

 

ale jak nie ma sprzętu do zbierania kuku to pomyśl nad tymi poplonami 

 

np co roku siejesz koło 3h jęczmienia ozimego i po nim zasiejesz mieszanke na kiszonkę :) w ten sposób będziesz miał zboże słome i kiszonke na zimę  :)

 

chociaż jeśli będziesz pasł trawe latem na bieżąco to ile wtedy siana zbierzesz i czy to wystarczy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej dobrze radzi, z tym, że odradzam zakup sieczkarni, bo to duży wydatek, a na 6 ha to już chyba ktoś ktoś porządnym sprzętem (ze zgniataczem ziarna) przyjedzie i zarobisz na jakości paszy. W takim systemie dokładasz białka (najtańsze: mocznik i p. śruta rzepakowa) i potrzebujesz niewiele lub wcale zboża- kwestia bilansu dawki.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Kolego dla opasów nic lepszego jak kukurydza zasiej 6ha QQ sprzedaj kombajn i kup sieczkarnie do tego trochę siana a do obsybki kup komponenty wymieszaj i jest OK. Pisze tak bo sam gospodarze na podobnym areale sieje 6ha QQ i siano. Kukurydzę sieje w monokulturze już ładnych parę lat i żeby plon się zmniejszył to nie widać zbytnio no chyba że pogoda. Wszystkie maszyny mam swoje żadnych usług bo to też jest ważne. Hoduje do 25 opasów i sprzedaję partiami w wadzę od 670 do 850 kg brutto.

Nie obraz się ale Ty siejesz kukurydzę na piasku przy plaży, żeby miał siać na 6 ha kukurydze dla 10 opasów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz952    1

przy takiej ilości kukurydzy z pewnoscią trzymałbym więcej niz 10 ;)

tylko pewnie kolidowałoby to z pracą

takiej ilości trzeba poświęcić więcej uwagi

Ale dzięki za wypowiedzi, z tego co widzę to nawet na takim małym areale jest bardzo dużo możliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

 

 

np co roku siejesz koło 3h jęczmienia ozimego i po nim zasiejesz mieszanke na kiszonkę :) w ten sposób będziesz miał zboże słome i kiszonke na zimę   :)

 

 

 

JAK sobie wyobrazasz jęczmień ozimy na V i VI klasie ? według tego Twojego planu to założyciel tematu posieje jeczmień jesienią i w maju QQ bo z tego jeczmienia nic nie bedzie.

Według mnie jesli w promieniu 10km od Ciebie ktoś tnie QQ na kiszonke to nie bedzie zadnego problemu ze ktoś Ci zrobił usługe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamciow    125

ilość opasów nie gra tu takiej roli, bo raz dziennie dajesz jeść

czasami wrzucisz kulkę słomy, i to wszystko


Wiem że popełniam błędy ale dopiero się uczę..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

JAK sobie wyobrazasz jęczmień ozimy na V i VI klasie ? według tego Twojego planu to założyciel tematu posieje jeczmień jesienią i w maju QQ bo z tego jeczmienia nic nie bedzie.

Według mnie jesli w promieniu 10km od Ciebie ktoś tnie QQ na kiszonke to nie bedzie zadnego problemu ze ktoś Ci zrobił usługe

 

o sorki nie doczytałem że jest podana klasa ziemi ;/

 

ale pamiętaj że dużo żyta nie możesz dać do mieszanki treściwej dla bydła max 20% i to dla dorosłych bo zapewne to planujesz siać na tej klasie ziemi

 

najlepiej na gorszych kawałkach posiej trawę chyba że nie ma tego dużo to tam trochę żyta albo łubin posiej to i zmianowanie dobre i białko dla byków będzie :)

 

Hm ale czy na tej V klasie urośnie kuku??? obornika mało to nie wiem jak to będzie.

 

Chociaż w sumie może dosiał bym 2h trawy ale dobrej jakości motylkowych i sprzedał kombajn i zakupił prasę + owijarke 

 

robił byś sianokiszonki i jeszcze 5h by ci zostało na zboże słoma i zboże by starczyło na pewno. na 10sztuk balo bys miał na 3-4dni lub dłużej i policzysz ile musisz mieć zrobionych żeby przetrwać okres zimowy :)

Edytowano przez mat22889

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tyle że za dwa lata to cena b yków może być taka jak dziś tucznika trzeba się też z tym liczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz952    1

To na takim areale nie bardzo jest za co innego sie brac, myslalem zeby ziola jakies uprawiac ale do tego trzeba miec kontraktacje co roku zeby to sprzedac

a zeby kontrakt miec to pewnie wieksze ilosci potrzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

To na takim areale nie bardzo jest za co innego sie brac, myslalem zeby ziola jakies uprawiac ale do tego trzeba miec kontraktacje co roku zeby to sprzedac

a zeby kontrakt miec to pewnie wieksze ilosci potrzeba

 

posiej tylko na czesci odpowiednie Z I O Ł O i bedziesz milionerem  a o zbyt sie nie martw !

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekg23    3

też pracuje (8 godzin) utrzymuje 40-50 szt opasów, sprzedaje w wadze 700-850 kg, uprawiam 4 ha kukurydzy na VI kl, 2 ha kukurydzy na IV kl, sieje do tego 2,5 ha poplonu po zbożu, łąk nie mam, dokupuje wysłodków, korzonków, mocznika i śr. żepakowej, niewielkie ilości paszy treściwej dla cieląt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaspom    0

lukasz952 z tego co piszesz  wnioskuje że szukasz sposobu pracy na swoim i to się chwali jak już hodujesz bydło to przy tym pozostań  jakieś doświadczenie jest ,łąke możesz kosic dwa razy np. w pierwszym pokosie robisz sianokiszonkę a w drugim siano wcześnie zasilisz NPK i zawsze coś więcej urośnie do tego poświęć trochę ornego na motylkowe i dasz rady + pasza ze zbóż  wiadomo jak to w rolnictwie bywa lekko nie jest.A co do wiedzy której jest zawsze nie za wiele to jak  wyżej koledzy piszą są różne portale,polecił bym taką książkę jak CHÓW BYDŁA W MALYM GOSPODARSTWIE Teresa Nałęcz-Tarwacka też TOPAGRAR POLSKA wydało książkę o rasach i  hodowli bydła .Życzę wytrwałości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Przez MafiaLolek
      Witam chciałem się dowiedzieć czy opłaca się hodowla bydła opasowego proszę aby ktoś mi napisał czy wyjdę na plus czy wyjdę na minus tego co napisałem niżej.
      Jeżeli będę miał swoją sianokiszonkę swoje siano swoją słomę kiszonke  z trawy swoją ospę ze zboża i będę musiał kupić wysłodki ile wyjdę na plus licząc te koszty w sensie paliwo itd. może nie najlepiej to napisałem ale chcę się dowiedzieć w przybliżeniu ile można wyjść na plus z bydła opasowego.
    • Przez Jarosław1981
      Jestem zainteresowany w kupowaniu byczków i jałówek (żerlaki,odsaki,cielaki) z Łotwy i Estonii. Co myślicie o tym?  Ktoś może już ma takie doświadczenie?
    • Przez NiMamHa
      Bydło. Jakie jest wasze zdanie w temacie hodowli byków. Zastanawia mnie czy hodowla byków luzem to mit, że są spokojniiejsze czy jednak prawda?. A może są tacy którzy zdecydowanie popierają metodę wiązania byka łańcuchem jeden obok drugiego?. 
      Czekam na wasze odpowiedzi 😉
    • Gość
      Przez Gość
      Witam czy ktoś z was prowadzi dwa oddzielne gospodarstwa z zoną chodzi mi oto ze żona chce mi oddać paliwo z swoich hektarów+ za bydło bo ja jestem na wacie same paliwo da się przepisać ale bydło w gminie nie wiedzą bo jestem jedynym takim przypadkiem i mają to w d*pie żeby to sprawdzić czyli jeden głos w te czy inną stronę nie robi dla nich różnicy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj