Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy warto inwestować?

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share macball

macball

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 13:39

Czy warto inwestować?

Witam,

Wraz z żoną od dłuższego czasu zastanawiamy sie nad inwestycja w gospodarstwo rolnicze, ktore obecnie uprawiane jest przez naszych rodziców. Zajmują sie oni hodowlą bydła mlecznego, mają 9 sztuk krów mlecznych, cielętnik z czteroma sztukami, konia, 10 hektarów ziemi(możliwa dierżawa). Posiadany sprzęt: dwa ciągniki, kombajn zbożowy i fadroma.

Moge prosić o rade czy warto inwestować w hodowlę bydła mlecznego, rozbudowaniem obory do wiekszej ilości sztuk, czy jednak zająć sie czymś innym typu owoce, rośliny itp?

Z jakich zródeł dofinansowania możemy liczyć?

Z góry dziękuje za odpowiedz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy warto inwestować? Dzisiaj, 16:23
  •  

#2 Share boku27

boku27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 14:40

Czy warto inwestować?

Dużo zależy od tego czy macie o tym pojęcie czy robicie zupełnie coś innego. Z inwestowaniem w hodowlę zawsze wiąże się ryzyko , zresztą jak we wszystko.  Skro rodzice to prowadzą to pewnie widzicie ile im z tego zostaje. ;)

#3 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 15:30

Czy warto inwestować? Te 10 ha ziemi której klasy? Dzierżawa... A ile kosztuje u Was 1 ha ziemi średnio w waszej wsi? Bo na 10 ha zadanie jest trudne...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 18:31

Czy warto inwestować? Lepiej pójdź w opasy i chodź do pracy, chyba że wolisz zostać rolnikiem i tylko z tego się utrzymywać to bież dzierżawy i powoli zwiększaj stado, bo bez sensu jest od razu brać kredyt na nową oborę.

#5 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 18:38

Czy warto inwestować?

a owoce i sadownictwo sobie odpuść, złożenie plantacji 10h do tego park maszynowy i infrastruktura to bardzo droga sprawa, pomijając dosyć duże wymagania co do stanowiska co do większości upraw

#6 Share macball

macball

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 20:00

Czy warto inwestować?
Połowe naszego życia spedziliśmy pomagając na gospodarce czyli tak, pojęcie mamy :) . Najważniejsze że podoba mi sie praca na roli(obecnie pracuje w DE i jak widze jak zmechanizowana jest gospodarka to jeszcze wiekszego kopa dostaje :)  )  tylko wiem iż małe gospodarki mają ciężko z rozwinięciem szczególnie w Polsce, dlatego na początku zastanawiamy sie nad dofinansowaniem dla młodego rolnika (zawsze są to jakieś pieniążki) a pózniej własnie nie wiem z jakich dotacji możemy skorzystać (mógłbym prosić o rade?).  Ogólnie zastanawialiśmy sie nad wybudowaniem nowej obory na 20 lub 30 sztuk bydła mlecznego(co sądzicie o bykach, warto?). 

1 ha kosztuje około 20tys.

Pytanie właśnie odnośnie młodego rolnika, jeżeli żona ma przepisaną gospodarke w jednym województwie a ja mam druga w innym województwie to czy możemy oddzielnie ubiegać sie o dofinansowanie dla młodego rolnika jedno na jedną gospodarke a drugie na drugą? 

Wraz z żoną chcieliśmy osiaść na jednej gospodarce i rozwinąć hodowle bydła, a na drugiej jest 12 ha więc zamierzałem ubiegać się o dopłaty obszarowe tj, JPO + UPO + ST + UPO sianie zboża, koniczyny i staranie sie o te 1700zl za 1 ha, i pozniej sprzedawać to zboże. Jak sądzicie? Ewentualnie zastanawiałem sie nad porzeczką czerwoną albo agrestem gdyż rodzicie mieli 5 ha(teraz 2) i sprzedawali po lepszej cenie niż ludzie oferowali w skupach gdyż maja umowę z przetwórnią.

Gospodarka 10 ha z bydłem mlecznym klasa 4
Gospodarka druga 12 ha klasa 4

#7 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 20:30

Czy warto inwestować?

jeżeli któreś z was ma przepisaną gospodarkę to już się nie możecie ubiegać o młodego

#8 Share macball

macball

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 21:14

Czy warto inwestować?

poprawka jeszcze nie mamy, dopiero jest w planach przepisanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 21:19

Czy warto inwestować?

To poczekajcie na MR. To już jakiś zastrzyk finansowy na start jest. 

#10 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 21:57

Czy warto inwestować?

Jak to mówią, przepisać można zawsze :)

Tym bardziej dopóki nie ustabilizuje się sytuacja na rynku mleka, wstrzymałbym się z inwestowaniem w krowy. Pół roku, rok, można zaczekać i zobaczyć co się będzie działo.

#11 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 23:17

Czy warto inwestować?

ale sytuacja żeby obydwoje z małżonków raczej nie przejdzie w nowym MR, trzeba było ślub opóźnić :P

#12 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 23:39

Czy warto inwestować?

a można przy MR kombinować z rozdzielnością majątkową i dwoma różnymi numerami gospodarstw? chyba w tym naborze były takie przypadki?

#13 Share macball

macball

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 14:48

Czy warto inwestować?

dokładnie, podpinam sie pod pytanie

#14 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 15:30

Czy warto inwestować?

gdzieś czytałem, ze w nowych naborach, nawet jak jest rozdzielność i oddzielny nr gospodarstwa to i tak nie można wziąć 2 premii, ale dla pewności trzeba czekać na przepisy krajowe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 15:36

Czy warto inwestować?

W starym naborze przeszedł mi wniosek klientki, która wyszła za mąż też za młodego rolnika ze wcześniejszego naboru parę tygodni po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy. Z tego co wiem dostała przelew przed samymi świętami. Co do nowych przepisów nic nie doczytałem na ten temat póki co.