Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prasowanie siana pasówką. Regulacja zgniotu

30 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 15:39

Witam

Ciekawi mnie czy ktoś z was robi prasą pasową siano na sucho. Chodzi mi dokładnie o stopień zgniotu. Czasami trudno jest idealnie dosuszyć materiał dlatego w swoim gospodarstwie w prasie walcowej staram się podczas belowania robić jak najmniejszy docisk aby środek beli był w miarę luźny i siano mogło parować.  Czy w prasie pasowej da się zrobić naprawdę luźną belę? Wiem , że są regulacje gęstości rdzenia ale słyszałem , że w praktyce pasówka nawet na najmniejszym docisku siano zwinie na kamień. Czy to prawda? Robił ktoś w ten sposób?

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prasowanie siana pasówką. Regulacja zgniotu Dzisiaj, 06:33
  •  

#2 Share jonkszi

jonkszi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:KPK KUMURUN,, Gniotsa nie złamiotsa"
    Technika rolnicza i nie tylko.

Napisany 21 grudzień 2014 - 16:22

Przeważnie w psówkach zmiennokomoraowych jest docisk hydrauliczny beli i jak się usawia na na max 200atm to do siana ze 140 nawet mniej atm.

#3 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 16:27

Wiem kolego ale chodzi o to czy ta bela jest realnie luźna. ? Robił ktoś kiedyś na tych najniższych ustawieniach?

#4 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 21 grudzień 2014 - 17:13

Jak  ustawisz  tak masz  , jeżeli  ustawisz  mały  zgniot  , to  oczywiście  ze  jest  luźna.

Tylko jak  poleży kilka  godzin,  to  robi się jajowata ......... 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#5 Share jonkszi

jonkszi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • Zainteresowania:KPK KUMURUN,, Gniotsa nie złamiotsa"
    Technika rolnicza i nie tylko.

Napisany 21 grudzień 2014 - 17:17

Można np pod walcówke c 330 :blink:  podpiać :o  też będzie lużna bela :D

#6 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 18:23

Można np pod walcówke c 330 :blink:  podpiać :o  też będzie lużna bela :D

:) Oczywiście, ale mi chodzi o prasy pasowe.  Znajomy ma mc halle 660 i na prawie minimalnych ustawieniach siano jest ubite niewiele mniej niż na najwyższych. Stąd moje pytanie. Sprawę walcówek i łańcuchówek znam z autopsji ale pasami jeszcze nie robiłem

#7 Share morfi81

morfi81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 18:39

w niektórych pasówkach jest opcja miękkiego rdzenia wykorzystywana głównie przy sianie

#8 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 18:54

opcja  miękkiego  rdzenia  najbardziej przydatna  jest  w  sianokiszonce  ,  bo  bez  tej opcji rozwinąć  środek  beli  to  spory problem 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#9 Share morfi81

morfi81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 19:03

myślałem że sianokiszonka z kompletem noży nie potrzebuje już miękkiego rdzenia

#10 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 19:08

lely rp 445 i mc hale v 660 mają funkcję miękkiego rdzenia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 19:13

Problem  w  tym że  nie  mam  noży  .....

#12 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 20:09

opcja  miękkiego  rdzenia  najbardziej przydatna  jest  w  sianokiszonce  ,  bo  bez  tej opcji rozwinąć  środek  beli  to  spory problem 

Brednie 

Co do miękkiego rdzenia mogę się wypowiedzieć bo mam taki bajer w swojej. Nie wiem  skąd kolega mariusz to usłyszał ja sianokiszonkę robię na 190 bar i 7 noży i perę mam robionych bez noży praktycznie żadnej różnicy przy odwijaniu. Co do siana spróbowałem funkcji miękkiego rdzenia powiem szczerze zbędny bajer jakbyśmy nie ustawili ciśnienia to i tak nie uzyskamy tego efektu co stałokomorowa. 

Macie jakieś jeszcze pytania to walcie

#13 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 20:27

Brednie 

Co do miękkiego rdzenia mogę się wypowiedzieć bo mam taki bajer w swojej. Nie wiem  skąd kolega mariusz to usłyszał ja sianokiszonkę robię na 190 bar i 7 noży i perę mam robionych bez noży praktycznie żadnej różnicy przy odwijaniu. Co do siana spróbowałem funkcji miękkiego rdzenia powiem szczerze zbędny bajer jakbyśmy nie ustawili ciśnienia to i tak nie uzyskamy tego efektu co stałokomorowa. 

Czyli w przypadku robienia siana pasówka nie sprawdza się za bardzo? Czy po zmniejszeniu ciśnienia bela jest cała miękka a nie sam rdzeń dobrze rozumiem?

#14 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 20:37

Chodzi o to że ja nie widze różnicy w jakości paszy po pasowej czy walcowej (po pasowej jest taka różnica że jest więcej materiału w beli i jest ciężejsza). Ja w tym roku po próbach kilku bel na miękkim rdzeniu stwierdziłem że nie ma sensu bawić się w to bo np. jak ustawimy mr. na 60cm i 60bar a resztę (130cm) na 160 bar efektu nie  zauważymy, jak ustawimy mr. na 100cm i 60bar a resztę na 160bar efekt jest taki że będą to "kapcie" i kube bel nakręcimy. Swoje siano w tym roku prasowałem też na 190bar

A jeżeli chodzi o mój stosunek do obu rodzai komór to z pełnym przekonaniem mówię zmienna komora i nic innego

#15 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 07:57

W bębnówce wystarczy na początku pojechać znacznie szybciej a pod koniec wolniej i środek miękki jak gąbka.  Do siana pewnie będzie to lepsze rozwiązanie

#16 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 14:04

Czytam temat i naprawdę pierwszy raz trafiam na gościa który chce mieć jak najluźniejsze bele. Muszę Cię zmartwić ale z doświadczenia życiowego wiem że mokre siano zawsze się zepsuje (napleśnieje), może być nawet luzem zwiezione do stodoły.

Dziś masz wybór;jest pogoda możesz robić siano (i sprasować) a gdy pogoda nie sprzyja robisz sianokiszonkę i już.Siano zrobisz z kolejnego pokosu.

Możliwość regulacji oczywiście jest można ciśnienie rozkręcić prawie do zera (będzie bardzo luźne) tylko czy o to chodzi przy prasowaniu?

#17 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 22 grudzień 2014 - 17:49

@ptaszyna dobrze mówi... jest pogoda, robie siano, nie ma siano-kiszonkę  i po problemie...

co do miękkiego rdzenia.... czy ty na prawdę nie znasz zasady i idei prasowania w bele cylindryczne??? od kąd pamiętam ,to najwazniejsze jest zbić rdzeń , aby jak najwięcej zmieścić materiału w jednej belce= czytaj "oszczędności"

sam mam pasówkę i dobrze środek zbity to podstawa...

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#18 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3463 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 17:53

Brednie 

Nie  usłyszałem tylko pierwszego  roku po  zakupie  pasówki ,  zrobiłem sianokiszonkę  bez  miękkiego  rdzenia[BEZ  NOŻY] i  wiem  jak  sie  to  potem  odwijało . 

Sąsiedzi którym  robiłem  też  mnie  kleli....., więc  nie  bądź mądrzejszy  od  telewizora  , nie  piszę tego  co  słyszałem,  tylko  to  co  sam  robiłem  :P

#19 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:39

Czytam temat i naprawdę pierwszy raz trafiam na gościa który chce mieć jak najluźniejsze bele. Muszę Cię zmartwić ale z doświadczenia życiowego wiem że mokre siano zawsze się zepsuje (napleśnieje), może być nawet luzem zwiezione do stodoły.

Dziś masz wybór;jest pogoda możesz robić siano (i sprasować) a gdy pogoda nie sprzyja robisz sianokiszonkę i już.Siano zrobisz z kolejnego pokosu.

Możliwość regulacji oczywiście jest można ciśnienie rozkręcić prawie do zera (będzie bardzo luźne) tylko czy o to chodzi przy prasowaniu?

Nie "jak najluźniejsze bele tylko z miękkim środkiem. Jeżeli chodzi o doświadczenie to powiem Ci kolego , że od 1997 roku robię około 400 bel siana i 400 bel sianokiszonki rocznie i doświadczeń na ten temat mam bardzo dużo. Podstawowe to takie , że mając kilkadziesiąt  ha trawy nie zawsze udaje się trafić w idealną pogodę. A jeśli dodatkowo trawa jest już przesuszona a nie doschnięta idealnie to na kiszonkę jest już się słabo nadaję. Dlatego od lat w takich przypadkach beluje lekko zbite bele i stawiam je pionowo pod dużą wiatą do doschnięcia. W takiej sytuacji niweluje ryzyko zagrzania do minimum.

"Siano zrobisz z kolejnego pokosu" . Tak może się udać , ale nie musi. W sytuacji gdy siano jest dla mnie niezbędne a kiszonka za sucha nie jest pobierana sprawdza się to od lat.

Kolega napisał , że podstawa do zbity rdzeń. Zgadzam się w przypadku kiszonki. Siano w wielu sytuacjach musi być luźniejsze. Doskonale wiem co to oszczędność. I wiem , że jak wywalę belę na pryzmę obornika bo spleśnieje to za dużo nie oszczędzę. Dlatego lepiej zrobić kilka bel więcej a mieć paszę pierwszej klasy. Bo przecież o to tutaj chodzi prawda? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:54

Nie  usłyszałem tylko pierwszego  roku po  zakupie  pasówki ,  zrobiłem sianokiszonkę  bez  miękkiego  rdzenia[BEZ  NOŻY] i  wiem  jak  sie  to  potem  odwijało . 

Sąsiedzi którym  robiłem  też  mnie  kleli....., więc  nie  bądź mądrzejszy  od  telewizora  , nie  piszę tego  co  słyszałem,  tylko  to  co  sam  robiłem  :P

Musisz widocznie robić sianokiszonkę z bardzo długiej trawy (czyt. starej). Ja nie mam takich problemów