dominikuuu123

system utrzymania opasów

Polecane posty

witam mam do przerobienia pomieszczenie 10x5m.były by tam opasy.jaki system utrzymania ich by był najlepszy.głęboka ściółka nie wchodzi w gre bo jest nisko strop.zastanawiałem sie nad systemem uwięziowym na rusztach.jakieś opinie ? wady zalety czy bydło ma jakieś urazy ? zbiornik na gnojowice jest blisko.czy było by im zimno  ? jak trwałe są te maty z przodu  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
muoodyy    2

ja też mam niskie pomieszczenie i mam zrobiony okólnik duży i bydło wychodzi dzień i noc na dwór i jest płytka ściółka tzn raz w tygodniu wyrzucamy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Ruszta są wygodne, ale koszt ich zakupu i montażu wysoki.Sądzę że dobrym rozwiązaniem u Ciebie będzie płytka ściółka i okólnik, czyli tak jak ma @muoodyy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
muoodyy    2

jakie urazy. jeszcze z żadnym urazem nie miałem do czynienia. byki są bardzo zadowolone że sobie wychodzą na dwór bo to jest ich środowisko. nawet jak jest 5 st mrozu to one zamiast leżeć w środku to sobie na dworze leżą. oczywiście na okólnikach mam wylany beton i ścielone duzo słomy i raz na 2 tyg tam wywalam ładowarką a raz w tygodniu w środku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mówiłem o rusztach i matach ;) w sumie dobra sprawa z tym okulnikiem.tylko że jest mały problem zaraz przed tym budynkiem mam płytę gnojową i szambo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę cacząć hodowle opasów. Do dyspozycji mam 12 ha 5 i 6 klasy w tym 1,5 ha świeżo zasianej łąki. Co do plonu to 4,5 t pszenżyta i tyle samo dobrej mieszanki. Maszyn co prawda nie mam wszystkich, ale to nie problem. Problemem jest obora, ma ona wymiary 6x15 gdzie są zagrody nie do wybużenia, 6x6, 6x4, 6x5. Mam też dostęp do cieląt 50-75% mięsności po 700-900 zł. Chcę się zapytać ile mogę sprzedać byków rocznie jeżeli będą w 3 grupach wiekowych, patrząc na powierzchnię pola i plony i na ile mi obora pozwala. Ewentualnie mogę dosiać z 70 arów łąki.

Dodam jeszcze że myślałem żeby w zagrodzie 6x5 wstawić 6 cielaków razem z kilkunastoma tucznikami w zagrodzie 4x6 byczki 6-12 miesięcy a w zagrodzie 6x6 postawić 6 byków 12-18 miesięcy . Jeszcze jest po całej długości korytarz o szerokości metra, z którego wchodzi się do pomieszczenia gdzie trzymam zboża i stoi śrutownik. Pytanie jest takie czy dobrze myślę czy nie trzymać więcej czy mniej i w jakim systemie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
muoodyy    2

nie trzymaj cielaków ze świniami bo od świń jest dużo pary i Ci na płucka bedą chorować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A przecież jest przejście w korytarzu i stare do połowy zamurowane drzwi, więc obieg powietrza by był, a też mam wentylatory. Jaka jesi minimalna temperatura i wilgotność powietrza dla cieląt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Sądzę żebyś mógł trzymać około 18 góra 22 opasy ale jeśli miałbyś tyle ornych i więcej łąk.System najlepiej wolnostanowiskowy wejdzie Ci więcej sztuk do obory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko że nie mam zbytnio gdzie wygonić byki na czas wywalania gnoju, chyba że na całe podwórko ale czy nie zaczną szaleć? I jak wy przerabianie po np 10 byków z miejsca na miejsce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj