Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak przygotowac pod koniczyne

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share arty

arty

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 14:03

Jak przygotowac pod koniczyne Mam pytanie
Posiadam około 5ha ziemi
- są to głównie łąki i trochę warzyw i zboża na własny użytek.
Łąki około połowy mam zakwalifikowanych do programów dopłat botanicznych na 5 lat, reszta tylko trawa i dopłaty ONW i JPO
Znalazłem że wyższe dopłaty przysługują jak jest posiane zborze , a jeszcze wyższe kiedy są rośliny motylkowe.

Przyszło mi do głowy aby na tych łąkach niezakwalifikowanych pod dopłaty botaniczne posiać koniczynę aby uzyskać wyższe dopłaty. ( może macie jakieś inne propozycje..)

Czy takim sposobem dam rade to osiągnąć.. mam zamiar :
na jesieni po koszeniu łąk spokładać - i zostawić na zimę aby łatwiej było to rozbić , na wiosnę kultywatorem i jeszcze raz ale już głębiej zaorać i posiać jakieś zborze jare np. pszenica lub owies, ale siać razem z koniczyna aby móc koniczynę posac od razu ze zborzem - siewnikiem do zboża...

Czy wyjdzie cos z tego?
Taki plan ze względu tez na sprzęt jaki posiadam - nie mam glebogryzarki ani opryskiwacza - czy trawa nie zagłuszy zboża?

Edytowany przez arty, 16 grudzień 2014 - 14:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak przygotowac pod koniczyne Dzisiaj, 22:05
  •  

#2 Share HANK

HANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 17:46

oranie drugi raz na wiosnę może przynieść gorszy skutek niż dobre zaoranie na zimę

możesz siać ze zbożem, koniczyna czerwona jak wyrośnie wysoka to zboże będzie źle kosić na ziarno

najlepiej chyba skosić jak kłosy wypływają i zrobić kiszonkę

#3 Share evolution93

evolution93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:Sport/Mechanika/Rolnictwo

Napisany 16 grudzień 2014 - 19:52

siałem wiosną z owsem i jeczmieniem .czy zagłuszy nie wiem bo niestety ja trafiłem na takie warunki że koniczyna została a jeczmień przez deszcze zaginał.nie wiem czy dużo czy mało ale w mieszance wysiałem 10kg/ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Uwaga na grzybicę! zobacz »

•  

#4 Share arty

arty

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 10:02

Jak przygotowac pod koniczyne Zaorac na zime obawiam się ze będzie problem bez glebogryzarki... - chyba żeby jakoś wcześniej po koszeniu płytki pokład, potem może bronami jakos przed zima zrównać i próbować wtedy zaorać..

Na kiszonkę odpada bo nie mam żadnych zwierząt...

A może jakieś miododajne np. na wiosne aby przez lato przygotować pole... - to by mnie tez urządzało - tylko co wyrośnie w ugorze?...

Edytowany przez arty, 17 grudzień 2014 - 10:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 13:35

arty może zasiej facelie . Dobry przedplon a znajomy z 0,6 ha sprzedał nasiona i po odliczeniu kosztów był na tym 1500 pln do przodu ,lepiej niż na zbożu .

#6 Share arty

arty

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 16:48

Chyba najlepszy pomysł będzie ta facelia...

Jak tylko pogoda pozwoli będę "walczył " pługiem z zarośniętą łąką  - do wiosny może to jakoś ogarnę trochę bronami i posieje facelia  - może cos wyrośnie chociaż trochę a na jesieni albo przyszły rok może już rzeczywiście koniczyna jak pole będzie już  trochę wyrobione

Tylko jak z dopłatami bo wszyscy pomawia ze na facelie jest tak jak na koniczynę ale we wniosku który dostałem  nie jest wymieniona facelia ze jest do dopłat...

Potwierdzi mi ktoś ze dostane dopłatę do drobnonasiennych lub podobną?

#7 Share 5714mf255

5714mf255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 17:04

Jak przygotowac pod koniczyne ja stosuje w ten sposób że sieje zborzowy (np. w tym roku) przenica na ozimizne a teraz na wiosnę rozbierać do nawozu i posieje koniczyne około października wykosze na kieszonkę a przyszły rok jak będzie dobrze to na 3 pokory o likwidacja następny rok na innym kawałku i mam ciągłość uprawy zbóż i ciągle mam dobry materiał na sianokiszonka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share arty

arty

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 17:50

Czym potraktować łąkę która była tylko raz koszona w ubiegłym roku i dość mocno zarosła - próbować coś ryszyć bronami lub kultywatorem przed orką ?