Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krowy prawie nic nie jedzą..

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 09:52

Witam jak w temacie krowy prawie całe stado  prawie nic nie jedzą, kilka sztuk ma gorączkę ok. 40 st C, krzypią co  chwile, ciężko oddychają, mleko spadło. Trwa to drugi dzień, dzis przyjedzie weterynarz. Pomoże ktoś, Wiecie co im jest?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krowy prawie nic nie jedzą.. Dzisiaj, 23:44
  •  

#2 Share wysoki1122

wysoki1122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,maszyny

Napisany 10 grudzień 2014 - 10:21

Pewnie zapalenie płuc ,a czy  mają kaszel ?

#3 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 10:24

Tak kaszlą ale żeby prawie wszystkie sie zaraziły w tak krótkim czasie i zaraz zapalenie płuc?

#4 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 11:10

najbardziej prawdopodobne zapalenie pluc, być może ktoś przeniol wirus do obory, z tym ze wirus atakuje w pierwszej kolejności najsabsze sztuki, czyli male cielęta. jeli weterynarz poda antybiotyk to pewnie będzie okres karencji na mleko i trzeba się przygotować na spore koszty leczenia. unikaj przeciagow w oborze, jesnienny okres najgorszy.

#5 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 11:37

Ciekawe nikt obcy ostatnio nie wchodził do obory. Cielaki jak narazie zdrowe odpukać..., chorują krowy w jednej czesci obory. W innej częsci obory jest krowa z bykami i tam jest ok. Czekam na Weta ma być po południu.

#6 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 11:58

moglo na to wplynac ocieplenie, wcześniej były mrozy, gdy się ocieplilo w oborze zrobilasie wyzsza temperatura, krowy mogly się pocic, mogly dostać trochę wiatru, wystarczylo na pare min  zrobić przeciąg i to moglbyc powod zapalenia pluc. ale poczekajmy na weterynarza, nie ma co gdybac i zakladac najgorszego.

#7 Share wysoki1122

wysoki1122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,maszyny

Napisany 10 grudzień 2014 - 12:48

To świństwo jak wejdzie to trudno się go pozbyć. Czy nie kupiłeś ostatnio z innego stada jakiejś sztuki bo to takim sposobem też się przenosi

W moim przypadku mam to w oborze parę dobrych lat weterynarz przyjechał do krowy po ocieleniu i sądzę że to on przywiózł to ,bo potem sam mówił że leczył u gospodarza co ma 50 sztuk

O bydło dbam jak najlepiej żadnych przeciągów nie ma wszystko zaczyna się gdy się ociepli po mrozach  u niektórych sztuk kaszel u innych też gorączka cielaki są najbardziej wrażliwe bo zaraz osłabiony i biegunka i chwila i po cielaku

polecam stosować w oborze środki bakterio i wirusobójcze ja w tym roku zacząłem stosować Virkon i powiem że jestem zadowolony

#8 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 13:16

Ja nie pamiętam, żeby u mnie wcześniej coś takiego było, no może pojedyncze sztuki ale to co teraz to 1 raz. Bydła wogóle nie kupuje wszystko z własnej hodowli.

#9 Share stan1122

stan1122

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 14:44

Jeśli to nie przeciąg i przeziębienie to tylko coś z żywieniem . Może masz zakwszone krowy , może słabszej jakości pasza albo czegoś brak . Wystarczy zagrzana kukurydza żeby ochwacić stado . Kiedyś też w zimę też miałem problemy z krowami . Teraz stosuję bufor + witaminy + kwaśny węglan + śruta rzepakowa  + drożdze + kreda + koncentrat + własna śruta , oczywiście w pewnych granicach . Na moje oko ( nie sugeruj się za bardzo ) musisz zastosować dietę i spowodować żeby krowy zaczęły jeść i trawić - może śruta kukurydziana albo toffi ?

Edytowany przez stan1122, 10 grudzień 2014 - 14:51.

#10 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 17:32

Krowy prawie nic nie jedzą.. Był weterynarz i powiedział że to jakiś wirus. Dał szczepionke nie antybiotyk. Mamy mierzyć temperature. Jutro powinna być poprawa
Oby.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 18:03

dobrze ze nie antybiotyk bo pewnie mleko by już nie szlo.

#12 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 20:39

według mnie to na 90% zapalenie płuc :( miałem to w tym roku. po badaniu krwi  po 1-2tyg. pół stada chore. zaczeło sie od krowy o najsłapszej kondycji tzn. krowa świeżo po ocieleniu po pary dniach trach pach i chora a potem to juz lawinowa jedna po drugiej.

A powiedz mi jeszcze jak Twoje krowy piją wode tzn. jak im daje z wiadra np. to pija ta wode w takich przerwach tj. 2-3łyki i przerwa tak jakby ich gardło bolało ? 

Mało jadły prawie że nic jak na krowe i do tego śladowe ilości wody :( Ja sie nie cykałem dawałem antybiotyk od razu i koniec. karencja jakaś krótka była i po tym czasie jeszcze na wszelki wypadek mleko do badania i spokój 

#13 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 06:46

Krowy prawie nic nie jedzą.. Tylko że weterynarz osłuchał krowy i płuca były czyste takjakby coś w przełyku. Piją z koryta raczej normalnie. Wczoraj wieczór po tym zastrzyku już troche zaczynały jeść siano Jestem dobrej myśli.

#14 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 11:48

Jeżeli to się pojawiło nagle, towarzyszy temu gorączka, spadek apetytu i produkcji niemal do zera, lekkie pokasływanie i silne rozwolnienie, to żadne zapalenie płuc tylko grypa bydlęca powodowana przez rota wirusy. Powikłaniem po tym świństwie jest najczęściej właśnie zapalenie płuc. Warto zapoznać się z tym tematem,  http://www.agrofoto....pa#entry1373792

Edytowany przez agromatik, 11 grudzień 2014 - 11:51.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#15 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 12:30

Krowy prawie nic nie jedzą.. agromatik
Wszystkie objawy sie zgadzają co napisałeś oprócz jednego. Załatwiają sie na twardo. Gorączka dziś mniejsza ale jeszcze ze 2 krowy koli 40 wiec jeszcze trzeba szczypic. Ja sam byłem zdziwiony że nie dal antybiotyku ale wet chyba wie lepiej co dać.

#16 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 12:47

Krowy po gorączce obserwuj przez jakieś 2 tygodnie, może wyjść zapalenie płuc. U mnie to cholerstwo przeleciało na wiosnę, w stadzie trzy miały gorączkę jedna prawie zeszła, mleka na udój kilkadziesiąt litrów z 40szt, nie wszystkie miały rozwolnienie. Trwało to 3-5 dni. Teraz też tak było, że całe stado lekko pokasływało i nieznacznie spadła wydajność i apetyt, ale na krótko. Po dwóch dniach apetyt wrócił do normy, produkcja też, jaszcze niektóre lekko kaszlą.

Edytowany przez agromatik, 11 grudzień 2014 - 12:49.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#17 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 22:37

Lekarz twierdzi że to "JAKIŚ' wirus?? Skoro podał szczepionke to chyba wiedział co jest w jej składzie czyli nie jakieś coś tylko zapytaj konkretnie co w niej było. To raz...

Dwa... szczepienie krowy która ma własnie objawyy choroby?? to tak jak założyć prezerwatywę po wyjściu z mieszkania dziewczyny. Dokładnie tak samo pomaga. szczepionka NIE LECZY jedynie zabezpiecza przez zachorowaniem, ewentualnie podmaga łagodniej przejść chorobę. Poza tym żeby wystąpił jakikolwiek efekt szczepienia m.in. w postaci odpowiedzi humoralnej potrzeba minimum 2-3 tygodnie od podania. Także niemożliwe jest żeby pomogła cokolwiek po kilku godzinach. Tak to może działać antybiotyk...

A że widzisz poprawę. Prosta sprawa. Kazda choroba wirusowa w czasie szerzenia daje wyraźne objawy, które z czasem mijają. Tak właśnie jest u ciebie, czas "je uleczył" a nie szczepienie. Tylko wazne jest jaki to był wirus, bo to ze objawy ustepuja to dobrze ale moze to być początek kłopotów. Dlatego wypadałoby sprawdzic co to było.

#18 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 07:06

Krowy prawie nic nie jedzą.. Może źle to nazwałem. Dał zastrzyk na obniżenie gorączki, przeciw zapaleniu płuc koszt na krowe 50zl . ile u was to kosztowało?. A co zrobić żeby sie przekonaç co to za wirus. Powiedziec wet. niech weźmie krew do badania czy to ja mam gdzieś krew dać?

#19 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 22:08

U mnie na zapalenie płuc krowy dodatkowo dostawały bolusy na wzmocnienie organizmu + zastrzyk karencyjny na 5 dni = 130zł/sztuka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2015 - 22:52

Witam. U mnie problem zaczął się podobnie. Bydło przestało jeść, a raczej jadło dużo mniej, bez apetytu. Później się polepszało. Niestety w każdym mniejszym "stadzie" trafiała się sztuka bądź dwie, słabsze, które przez pknad  tydzień prawie nie jadły, ledwo wstawały i chodziły. Dziś już z większością jest dobrze. Niestety jedna wysoko cielna krowa przestała jeść wogóle. Miała takie objawy: wydawała na początku dźwięki "chrapania", ciężko wstawała, później ropa z uszu, brak apetytu, problemy ze wstawaniem i teraz już nawet z chodzeniem, z braku sił. I najgorsze że krowa już bardzo schudła a niedługo ma się cielić. co to może być za problem? Może też coś jest niedobrze z cielakiem? czy raczej nie byłyby to takie objawy?