bartek450

Jaki wał do kultywatora

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bartek450    2

WITAM. Poasiadam kultywator 16-zębowy o szerokości 2,4m wyprodukowany w 1984 roku.Niestey nie ma on wałka.Zastanawiam się jaki kupić.dodam jeszcze, że kultywator pracuje na glebie klasy 4b.Z góry dziękuję i czekam na opine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Jeżeli on jest na szerokiej redliczce, a sądząc po opisie to  taki właśnie jest, to myślę, że nie warto w ogóle zakładać wałków. Sąsiad do takiego sprzętu kupił pojedynczy wałek jak w agregacie Bomet ale nic to  nie daje i wałek leży nieużywany. Wuj natomiast kupił podwójny, też od Bometa i było minimalnie lepiej ale szału nie robiło. Ten kultywator zostawia za sobą za duże bruzdy i wałki nie dają rady tego dobrze wyrównać Do wałków tylko na wysokiej, wąskiej sprężynie.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Zrób sobie ramę takiej szerokości jak kultywator (oczywiście z koziołkiem, żeby to do kultywatora zapiąć), poszukaj po znajomych lub na złomie sensowne brony konne (2,40 m szerokości to trochę do bani - za mało na 4 brony, za dużo na 3). Zawieś te konne na tej ramie, i masz agregat jak ta lala. Jeśli jeszcze dociążysz brony, to pole masz gładkie jak świąteczny obrus. Mam taki patent - znajomi też takie porobili, spisują się doskonale. Inna rzecz - 2,4m szerokości i tylko 16 łap..... strasznie rzadki masz ten kultywator, Ja na 2,3 mam 18 łap.

 

Edytowano przez bazalt50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

1. Brony dociążone kawałkami ceownika 70 na szerokość brony. Do tych szyn dospawane cienkie łańcuszki z zatrzaskami, na tyle długie żeby dobrze ustabilizować dociążenie, no i w razie konieczności żeby łatwo było zdjąć.

2. Piszesz że kultywator masz na 2,4 i 16 łap. Moim zdaniem  - zagęściłbym do 21 łap.

3. Zrobiłbym ci zdjęcie jak to wygląda, ale nie mam w tej chwili czym.

4. W trakcie jazdy po drodze musisz bardzo uważać, bo cały zestaw jest dość długi i sięga daleko od ciągnika. Przy skręcaniu (wyprzedzanie, skręcanie w boczną drogę) łatwo można kogość lub coś "zamieść" tymi bronami.

5. W polu robię tym pod siew tylko raz, dość płytko. Pod sadzenie 2x trochę głębiej. Chociaż gdy jest już sucho to też tylko raz, bo jeśli będziesz miał dobre brony, to gleba będzie bardzo rozdrobniona. ZA bardzo.

6. Na uwrociach taki zestaw trzeba podnosić, a nie jeździć na "okrętkę", Całość dość mocno trzyma się ziemi, i albo nie sręcisz, albo urwiesz szpaniery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek450    2

Dzięki za porady. Mam nadzieję, że ten patent sprawdzi się też na moim polu.

Edytowano przez bartek450

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Tylko, że ramę dla bron zrób sobie jako prostokąt, a nie tak jak typowa rama fabryczna. I te konne brony zawieszaj każdą na 4 łańcuszkach. Masz jeszcze czas - zgromadź materiał. Podeślę ci zdjęcia za jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie czy ma ktoś może namiary na zęby do bron dobrej jakości ? Wiem , że tego jest sporo w necie , ale wolałbym coś sprawdzonego
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj