Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki wał do kultywatora

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bartek450

bartek450

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 08:50

Jaki wał do kultywatora

WITAM. Poasiadam kultywator 16-zębowy o szerokości 2,4m wyprodukowany w 1984 roku.Niestey nie ma on wałka.Zastanawiam się jaki kupić.dodam jeszcze, że kultywator pracuje na glebie klasy 4b.Z góry dziękuję i czekam na opine.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki wał do kultywatora Dzisiaj, 03:23
  •  

#2 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 04 grudzień 2014 - 09:29

Jaki wał do kultywatora

Jeżeli on jest na szerokiej redliczce, a sądząc po opisie to  taki właśnie jest, to myślę, że nie warto w ogóle zakładać wałków. Sąsiad do takiego sprzętu kupił pojedynczy wałek jak w agregacie Bomet ale nic to  nie daje i wałek leży nieużywany. Wuj natomiast kupił podwójny, też od Bometa i było minimalnie lepiej ale szału nie robiło. Ten kultywator zostawia za sobą za duże bruzdy i wałki nie dają rady tego dobrze wyrównać Do wałków tylko na wysokiej, wąskiej sprężynie.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#3 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 14:34

Jaki wał do kultywatora

Zrób sobie ramę takiej szerokości jak kultywator (oczywiście z koziołkiem, żeby to do kultywatora zapiąć), poszukaj po znajomych lub na złomie sensowne brony konne (2,40 m szerokości to trochę do bani - za mało na 4 brony, za dużo na 3). Zawieś te konne na tej ramie, i masz agregat jak ta lala. Jeśli jeszcze dociążysz brony, to pole masz gładkie jak świąteczny obrus. Mam taki patent - znajomi też takie porobili, spisują się doskonale. Inna rzecz - 2,4m szerokości i tylko 16 łap..... strasznie rzadki masz ten kultywator, Ja na 2,3 mam 18 łap.

Edytowany przez bazalt50, 04 grudzień 2014 - 14:34.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share bartek450

bartek450

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 14:39

Jaki wał do kultywatora

Chyba zastosuje ten patent.Mam jeszcze pytanie.

Czym dociążyłeś brony???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 19:38

Jaki wał do kultywatora

1. Brony dociążone kawałkami ceownika 70 na szerokość brony. Do tych szyn dospawane cienkie łańcuszki z zatrzaskami, na tyle długie żeby dobrze ustabilizować dociążenie, no i w razie konieczności żeby łatwo było zdjąć.

2. Piszesz że kultywator masz na 2,4 i 16 łap. Moim zdaniem  - zagęściłbym do 21 łap.

3. Zrobiłbym ci zdjęcie jak to wygląda, ale nie mam w tej chwili czym.

4. W trakcie jazdy po drodze musisz bardzo uważać, bo cały zestaw jest dość długi i sięga daleko od ciągnika. Przy skręcaniu (wyprzedzanie, skręcanie w boczną drogę) łatwo można kogość lub coś "zamieść" tymi bronami.

5. W polu robię tym pod siew tylko raz, dość płytko. Pod sadzenie 2x trochę głębiej. Chociaż gdy jest już sucho to też tylko raz, bo jeśli będziesz miał dobre brony, to gleba będzie bardzo rozdrobniona. ZA bardzo.

6. Na uwrociach taki zestaw trzeba podnosić, a nie jeździć na "okrętkę", Całość dość mocno trzyma się ziemi, i albo nie sręcisz, albo urwiesz szpaniery.

#6 Share bartek450

bartek450

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 grudzień 2014 - 21:17

Jaki wał do kultywatora

Dzięki za porady. Mam nadzieję, że ten patent sprawdzi się też na moim polu.

Edytowany przez bartek450, 20 grudzień 2014 - 21:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 09:10

Jaki wał do kultywatora

Tylko, że ramę dla bron zrób sobie jako prostokąt, a nie tak jak typowa rama fabryczna. I te konne brony zawieszaj każdą na 4 łańcuszkach. Masz jeszcze czas - zgromadź materiał. Podeślę ci zdjęcia za jakiś czas.

Dodaj odpowiedź