Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budki Igloo wykorzystanie

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Heyka. Zainteresowania? Bydło i uprawa w mniejszym stopniu. Hoduje opasy i wszystko co jest związane z produkcja wołowiny, dobrej wołowiny, :)

Napisany 03 grudzień 2014 - 20:44

Witam koledzy. Mam kilka pytań dotyczących budek igloo. Do jakiego wieku trzymacie sztuki w grupowym igloo? Ile kosztuje taki luksus. Chciałbym odchowywać cielaki do roku w nim, ponieważ produkuję wolowinkę :), a po roku sztuki poszłyby na uwięź ponieważ lepiej mi przyrastaja. Planuję wylanie płyty betonowej ustawienie tam igloo, nad nimi dodatkowy dach, ewentualnie siatki przeciw wiatrowe. Co o tym sądzicie? Z góry dzięki za info. Pzdr.

Edytowany przez Kapi21, 03 grudzień 2014 - 20:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budki Igloo wykorzystanie Dzisiaj, 11:02
  •  

#2 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 22:10

Ja nie wiem jak długo się tam trzyma ale biorąc pod uwagę tego konstrukcje to roczne byczki 300- 400 kg rozebrały by ci to ustrojstwo.

A jak byś z tego obornik usuwał bo jak ręcznie to faktycznie luksus :P

Jak chcesz wylać beton, zrobić zadaszenie to po co ci igloo grupowe, zrób koryto paszowe, i trzymaj byczki do roku pod zadaszeniem, poidło nie zamarzalne i żadna zima nie straszna

#3 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Heyka. Zainteresowania? Bydło i uprawa w mniejszym stopniu. Hoduje opasy i wszystko co jest związane z produkcja wołowiny, dobrej wołowiny, :)

Napisany 04 grudzień 2014 - 07:30

Rozważam zrobienie czegoś w tym stylu jak na zdjęciu. Obornik usuwałbym bardzo prosto. Zamykasz zwierzęta w wygrodzeniu odstawiasz budkę i ładowarką ognia, a z kojca analogicznie zamykasz w iglo i jest. Iglo w środku wzmocniłbym stelażem z rur, a samo iglo służyłoby jako "dach nad głową". Dach o którym wspomniałem miałby być tylko nad wybiegami i korytami. stad pomysł instalacji siatek przeciwwiatrowych nad budkami do okapu dachu na zimę.

Załączone miniaturki

• aaa.png

#4 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2715 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 08:01

Tak się zastanawiam jak wygląda to iglo i praca przy cielakach podczas zamieci śnieżnych...

#5 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 08:53

Dlatego w zamyśle jets montaż siatek przeciw wiatrowych zeby np. jak kolega słusznie zauważył zwierzętom w uszy :) śniegu nie na padało.

#6 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 19:24

Takie igloo do samego odchowania do wagi gdzieś 130 kg pewnie jest wygodne, ale  w miarę wzrostu zaczynać się będą schody ze ścieleniem i wywalaniem obornika, A co z wodom jak będziesz je poił w  mrozy. Ja na twoim miejscu postawił bym te igloo gdzieś z boku i trzymał tam tylko do odchowanie ok 100 kg. A z tego zadaszenia zrobił wiatę. Sam zrobiłem takie 2 wiaty z okólnikiem i trzymam tam byki do końca tuczu. Obornik usuwam ładowarkom 3 razy w roku przed zimom, wiosnom i przed żniwami. poidło izolowane więc -30 nie straszne

#7 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 08:53

Kolego szaman1 czy mógłbyś przesłać na priv albo tu na forum dodać jakieś foty twoich budynków? Ściany masz kurtynowe czy pełne do samego dachu? Faktycznie masz rację że przy większysz sztukach mogą mnożyć się problemy. A jak to wygląda u ciebie w zimie? nie jest zbyt zimno?

#8 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 17:38

Bydło nie boi się aż tak bardzo ujemnej temperatury, jeśli tylko mają sucho nic im się nie stanie. Musisz tylko zadbać aby cielęta nie przebywały na przeciągu bo wtedy płuca szybko im siadają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 18:53

Ściany mam 4 zabudowane, na jednej jest  duży wjazd ok 7 m długi i 3 wysoki żeby swobodnie wjechać ładowarkom,  obmurowałem 1m bloczkami betonowymi żeby blacha nie miała kontaktu z gnojem, i na dach dałem blachę z filcem. Jak będą miał czas to zrobię foto 

Wierz mi że przy -20 stopniach jak czasem się zdarzały aż przyjemnie samemu stanąć na głębokim gnoju pod taką wiatom i popatrzeć na bydło.

Jedynym utrudnieniem jest zadawanie paszy w mrozy, bo trzeba dać tyle co zjedzą na raz, inaczej marznie, więc przy dużych mrozach zadaje głównie siano, śrutę i kiszonkę z kuku. 

#10 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 19:41

Brounter dzięki za sugestie, każda jest dobra, ale hoduje bydło od urodzenia czyli jakieś 26 lat:) ale dzięki za zainteresowanie tematem. Zawsze szanuję opinie innych.

Szaman1 ja żywię opasy śrutą + premix i sianokiszona dobrzę podsuszona i siano do bólu ile dadzą rade. Kuku nie sięję "dzięki" okolicznej faunie: sarny dziki łosie:P W przyszłym sezonie chcę zrobić gps Jęczmień jary, peluszka, wyka siewna. A co do budynku to szukam taniego i dobrego rozwiązania ponieważ nie mieszczę się w obecnych a hodowla cały czas sukcesywnie rośnie. Twoje rozwiązanie wydaje się logiczne bardzo. Zastanawiam się nad siatką na ściany. Byłem w oborze rusztowej gdzie przy ok. -25 stopniach był wyczuwalny lekki chłod ale było przyjemnie, natomiast na lato to bajeczka. od ziemi oczywiście mur ok 1,5 m. A jak rozwiązałeś wybieranie obornika z zasiedlonych kojców? W sumie mając okólnik to musisz je tam zamknąć na jakiś czas.

#11 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 20:26

Ja również siałem ale w tym roku peluszkę z jęczmieniem jarym ale niestety z powodu suszy z 10 ha  zebrałem tyle że  zjadły w 2 tygodnie na zielone. Ja pod wiatom trzymam wszystkie sztuki razem jak czyszczę okólnik to zamykam bydło pod wiatą , natomiast jak czyszczę wiatę to bydło zamykam na okólniku a od drugiej strony wiaty zrobiłem drzwi żeby wjechać ładowarką. Jaki premix stosujesz?

Powiem ci że może lepiej jest trzymać w kilku partiach osobno  bo nie ma hierarchii  ale wtedy jest dużo więcej pracy i większe koszty . Ja pod jedną wiatom trzymam od 50-60 szt. Jakbym to przegrodził na kilka boksów to do każdego osobno musiał bym ścielić, faktycznie jak pisałeś byłby problem z usuwaniem obornika. A tak jest koryto paszowe, na okólniku 1 duży paśnik na siano, i bardzo łatwo jest przeprowadzić selekcje przy sprzedaży. Uważam że nie jest to może doskonały pomysł ale na pewno tani i mało pracochłonny, a przy dzisiejszej cenie bydła bezsensem jest pakować się w koszty.

#12 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 08:38

Premix Nutreny stosowałem, a teraz przechodzę na Sano. Planuję zrobić stół paszowy przez środek czały budynek podzielić na 4 kojce i okólniki po zewnątrz. Tak na ok 40-50 szt., plus cielaki. Co do kosztów to zgadzam się. Cena zbytu nie rozpieszcza więc trzeba inaczej to ogarnąc. A jakie cielaki opasasz. Ja hf ncb i z czasu krzyżówki jak się trafią. Nie zaganiam się w typowo mięsne bo cielaki drogie a cena zbytu jest jaka jest. HF i ncb też w 18 m-cy robią 600 kg :) Planuję też budowę hali tunelowej na siano, żeby luzem przyczepą wozić, ze względu n a koszty. W przyszłości chcę przejść na szkocki system opasu. Daje dobre wyniki i kasowo ładnie wygląda tylko potrzebuję mega dużo suchego siana...

#13 Share arek1990

arek1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 11:58

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/budki-dla-cielat-osiem-w-cenie-jednej,31395.html

co sądzicie o takim igloo ? moim zdaniem oszczędnosć pieniedzy i to duza ;) a funkcjonalnie na pewno nie gorszzee

#14 Share kubaska

kubaska

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 22:10

proponuje sprobowac wysiedziec w tym latem pomyslodawcy chociaz 30 minut

#15 Share arek1990

arek1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 20:49

100 razy wolałbym siedziec w cieniu w tym niż w dusznej oborze. Niektóre odpowiedzi pseudo animalsów są żalosne;D 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share kubaska

kubaska

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 22:24

jakich psuedo animalsow? sam mam cielaki w budkach ale w budkach a nie nagrzewajacym sie kontenerze bez filtra