Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wiata na byki. Zimny wychów opasów.

35 odpowiedzi na ten temat

#21 Share MirekCase4230

MirekCase4230

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 13:52

Może tak być jak piszesz, ja gdzieś zawieruszyłem książeczkę o dobrostanie i nie pamiętam dokładnie, możesz dokładniej rozwinąć swoje ostatnie pytanie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wiata na byki. Zimny wychów opasów. Dzisiaj, 01:42
  •  

#22 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 14:28

Chodzi mi o to czy są jakieś wytyczne ile musza miec byki miejsca przy dojsciu do koryta/korytarza paszowego. 

Bo w systemie uwieziowym szer stanowiska musi być do >450kg min 100 cm a dla wolnostanowiskowej jaka musi być szeroka "drabina paszowa" . Myślę, że wiadomo o co chodzi, pytam czy są w ogóle jakieś przepisy dot tego, czy wystarczy zrobic taka szer żeby wszystkie miały swobodny dostep do koryta i w razie jakiejkolwiek kontroli, żeby sie o to nie czepiali.

#23 Share boryss

boryss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 14:23

wiadomo o co chodzi tobie, ale o co chodzi urzednikom 

powyżej 450kg to 135cm gdzieś tak wyczytałem 

#24 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 12:13

Ale to byloby bez sensu żeby na 13 metrach szerokości boksu trzymac 10 szt bydła... I wtedy przyjmując 3,5m2 na szt to kojec ma 13mx3m.. jak dla mnie nie byłoby to wygodne.(lepiej zrobic 6x6)

Trzeba byłoby sie gdzieś dokladnie dowiedziec zanim coś sie zaplanuje ;/

#25 Share RobertIwanski87

RobertIwanski87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 12:52

Witam, ogólnie to duże koszty są przy samej budowie takiej wiaty? Czy lepszym rozwiązaniem jest adaptacja np. stodoły? 

#26 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 13:47

Ogólnie z mojej strony to nie mam pojecia ile może kosztować wybudowanie takiej wiaty od zera, to zależy jakich materiałów użyjesz, czy zrobisz z wybiegiem czy bez jaki szeroki stół paszowy itp. Myśle jednak ze na te 50 szt wyjdzie taniej niż obora na sciółkę. Z tego co mi znajomy mówił to taka obora to koszt powyżej 250tys. Ja jak narazie myślę o adaptacji wiaty na maszyny która już od dawna stoi ale z tym też troche bedzie roboty i kosztów. Natomiast 3 lata temu zdecydowaliśmy sie na adaptacje części stodoły i miało być taniej a wyszło nie bardzo. A to za sprawa tego, że zdecydowaliśmy sie wylac strop...podobno po kilku latach deski na dachu przegniłyby na całej długości stodoły ;/ 

wg mnie najgorsze w tej adaptacji stodoły sa belki na dachu, bo musisz wymienic/zaimpregnowac o ile jeszcze nie są w złym stanie, niestety kosztu sa u i tu, najlepiej byłoby gdyby na twoje pytanie odpowiedział jeszcze ktoś kto budował wiate od 0 mielibyśmy wtedy porównanie..

#27 Share RobertIwanski87

RobertIwanski87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 13:54

A na ile sztuk adaptowałeś stodołę? robiłeś na wolnostanowiskową czy na uwięziową? 

Edytowany przez RobertIwanski87, 29 grudzień 2014 - 13:55.

#28 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 14:49

Na uwieziowa przerabialismy, jest na 12 stanowisk, ale dla małych cielaków jest zrobiona demontowana przegroda, wiec wejdzie ciut wiecej (aktualnie 13 i jeszcze z 3-4 by weszły małę cielaki) szału nie ma... i troche jest waski korytarz paszowy. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1154 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 15:10

Wiata na byki. Zimny wychów opasów. Jak jest odpowiednia wentylacja to drewno jest lepsze od stali.

#30 Share RobertIwanski87

RobertIwanski87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 17:58

ja mam ogólnie możliwe do zagospodarowania powierzchnie około 16 na 18 metrów. myślałem żeby zrobić dwie zagrody dla cieląt świeżo odsadzonych jedną a drugą dla takich w wadze około 150-300. później chciałbym je przerzucić na uwięziową na jedną grupę i trzymać tak do końca opasu. Miejsca starczy na 30-35 sztuk?

#31 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 10:49

Właśnie znajomy też sobie zrobił ze mniejsze luzem a potem wiąże. My jak narazie takie co maja 6mcy max tez wiażemy, ale nie wiem czy nie sa lepsze przyrosty jak są ciągle luzem do konca opasu? 

#32 Share RobertIwanski87

RobertIwanski87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 11:16

nigdy nie próbowałem tak trzymać. Może i lepsze są przyrosty. ale taki mieszany sposób się sprawdza? 

#33 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 13:25

Pewnie że na luza jest lepiej, mniej roboty, lepsza cena za byki ja mam w stodole zagrodzone rurami jako stół paszowy to są wanny ze złomu. Raz dziennie pakuje do oporu w wanny paszy i spokuj .Belki z sianem i sianokiszonką tez postawione obornik 2-3 razy turem na rok Obrządek zajmuje max 30 min dziennie. 20 szt

#34 Share MirekCase4230

MirekCase4230

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 14:26

Co za ludzie, na luzie gorsze przyrosty ale lepsza mięsność i mniejsze otłuszczenie, mniej pracochłonny system, a według dobrostanu do pół roku muszą być na luzie.

#35 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1154 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 22:24

Wiata na byki. Zimny wychów opasów. Ja mam na luzie i na łańcuchu i jak tylko z luzu idzie na łańcuch to przestaje rosnąć a dostają wszystkiego oporowo, w tym pasze z koncentratem a te co są na luzie do konca są dużo ładniejsze, waga lepsza o paszy dostają polowe tego co na łańcuchu a rosną lepiej. Tera na luzie dołożę jeszcze ok 70 sztuk a na łańcuchu zostaną niedobitki 7 szt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#36 Share RobertIwanski87

RobertIwanski87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 10:25

Wiem że do pół roku muszą być na luzie. Może to są głupie pytania ale zawsze lepiej się upewnić i dopytać osób które mają jakieś doświadczenie.