Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa po przymrozkach.

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 17:29

Uprawa po przymrozkach.

W moim regionie wiele osób w bieżącym roku nie zebrało plonów z pól. Sam zostawiłem 10ha pszenicy, której nie udało się pokosić. Pod koniec października pogodziłem się ze stratą i zacząłem planowanie  najbliższej przyszłości tego kawałka. Mimo wielokrotnych prób nie udało mi się stalerzować  tej pszenicy - efekt był zawsze ten sam - ciągnik się topił. Ostatnio nawet nie ujechałem 5m i musiałem po szwagra z koparką dzwonić. Pytanie do doświadczonych - czy  przy około -2 stopni można wjechać w pole z talerzówką bez ryzyka uszkodzenia sprzętu  oraz kolejnego utopienia ciągnika, czy to ma sens? Dodam, że na wiosnę szansę na uprawę tego pola zmaleją do zera.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa po przymrozkach. Dzisiaj, 19:31
  •  

#2 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 17:45

Uprawa po przymrozkach.

Jedynym wyjściem jest właśnie uprawienie pola przy lekko zmarzniętej ziemi. Przy takiej temperaturze jak piszesz (-2) sprzętu na pewno nie uszkodzisz.

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 listopad 2014 - 18:09

Uprawa po przymrozkach.

-2 st. to raczej nic i tak nie zrobisz, bo pod tą"poduszką " ze słomy ziemia nadal nie będzie na tyle zmarznięta by ciągnik się nie topił, a znów jak mocniej przymarznie to nic nie zrobisz talerzówką, jakaś głębsza podorywka, tylko pytanie czy by się nie pchało.

Jeżeli zimą będą duże mrozy to na wiosnę powinno dać się wjechać bez problemu, bo mróz przemrozi i porozsadza ziemię i woda będzie miała ujście w głąb, więcej szkody sobie narobisz próbując za wszelką cenę uprawiać zbyt wilgotną ziemię, jeżeli zima będzie bez większych mrozów to w miejscu po topieniu się ciągnika ciągle będzie stała woda cały następny rok, bo zniszczysz strukturę gleby. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share kramer

kramer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 20:02

Uprawa po przymrozkach. Możesz napisać jaka to ziemia czy zmeliorowana czy nie, jakim ciągnikiem próbujesz to uprawiać i jaki region polski. To ostatnie to tak z ciekawości bo u mnie ( podlaskie ) dopiero teraz niektórzy orzą bo było bardzo sucho.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 14:00

Uprawa po przymrozkach.

Jx 95 Case.

Gmina jest w większości zmeliorowana, ale akurat miejscowość w której mam to pole została pominięta. Sam myślę  o melioracji tego kawałka - ale usłyszałem cenę 17zł z metra i troszkę się wystraszyłem.

Region to od Radomia na południe. U nas nikt w lipcu nie kosił, w sierpniu co drugi dzień padał deszcz - nikt nie pamięta takich żniw.