luk2782

Vaderstad Rapid XL 300c

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
luk2782    19

@jarek nie chce sie wymadrzac ale czasami pomysli dwa razy nim napiszesz. a co ty na to ze niektóre chwasty potrafcia kiłkowac z niewpałni rozwinietych nasion!?nie jestem pewien do konca ale jedna z takich roslin jest szarłat lub żółtlica tego dokładnie nie pamietam. cziesz ile moze byc nasion chwastów w 1kg gleby miliony! jestes w błedzie bo to NIEWIELKA czesc nasion ulegnie butwnienu i rozkładowi a takie dojzałem to moga lezec bardzo długa

@pioter pod buraka masz racje trzeba głebiej zgadzam sie. a zastanów sie co wczesniej naopisałem o orani pola połacz to z burakiem w zmainowaniu czy to sie nie zchodzi? ;)orka co 4 lata i burak tez co 4 to najpredzej. jak ci ta gleba wysycha?jezeli na pył to nie mów mi ze masz 5 ton bo taki bajer to tylko młodszej siostrze mozesz sprzedac ;D rosliny potrafia korzystac z wody w glebie której ty nie wyczujesz. wystarczy ze dal ciebie gleba bedzie chłodna dal rosliny jest tam woda. jak bys kiedys miał w rekach skrypt Gleboznastwa AR wrocław (dzis Uniwersytetu Przyrodniczego :D) to tam jest to swietnie pokazane na wykresie jaka woda jest dostena dla roslin


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

z tym zmianowaniem to tak właśnie myślałem... ;)

co do wody to

-niedostępne są higroskopowa i błonkowa

-dostępne kapilarna grawitacyjna gruntowa

skryptu nigdy nie widziałem ale gleboznastwo mam  :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

no widzisz jestes lepszy niz ja ja juz zapomniałem niektóre rzeczy tylko wiem w którym "kosciele dzwoni" ;D


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Co do rozstawu rzędów to RAPID 300 ma 24 redlice do wysiewu nasion rozstawione co 12,5cm   i 12 redic nawozowych rozstawionych co 25cm (jedna redlica nawozowa przypada na dwie do wysiewu nasion).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@luk2782 cyt,,własnei ten rozstaw miedzyrzedzi jest charakterystyczny dla vaderstada jak zobaczysz kiedys pole gdzie bedzie własnie jedno szersze miedzyredzie ok 13-14cm a drugie weższe chyba 8cm ty tylko RAPID!''

 

Ten rozstaw jest ,,charaktrystyczny'' :) dla RAPIDa ale wybombanego na max, bo fabrycznie ma równo 12,5 cm. A dlaczego dla wybombanego ? Już wyjaśniam. Dzieje sie tak bo RAPID tak samo jak IDEA z unii maja redlice siejące jednotalerzowe, pierwszy rząd ma redlice pod kątem w jedną stronę, a drugi rząd w przeciwną stronę, w miarę zużywania sie siewnika i wyrabiania sie zawieszenia redlic, jeden rząd tarcz dostaje luz w lewo a drugi w prawo i dlatego co drugie międzyrzędzie jest szersze a pomiedzy nimi węższe międzyrzędzie (dlatego nie kupię żadnego z tych siewników :) ), zreszta tę wadę mają wszystkie siewnik wyposażone w pojedyńczą redlicę talerzową (zawsze większy napór na redlicę od strony atakującej talerza, tym większy im większy kąt natarcia talerza i zwięzłośc gleby).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tc56    4

Deer z tobą nie mogę się zgodzić poniwaz sam mam maszynę vanderstada i przez dwa lata od zakupu dostawałem firmową gazetkę 4 razy do roku. I raz była tam ilustracja i wywiad własnie z urzytkownikiem radipa 6 m i właśnie z takim dziwnym roztawem rządków(to był nowy siewnik). Było tam napisane , e taki wysiew pozwala zmniejszyć ilość grzybów poniwaz jest w tedy lepszy dostp powietrza do łanu i rośliny tak nie gniją(szczegolnie w mokrym roku przy gęstym siewie). Moze z tym gniciem to przesadziłem ale na pewno wytwarza się mniej grzybow w roślinach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rapida 400s, i jestem baaaardzo zadowolony, rocznie sieje ten siewnik 650 ha a mam go juz 2 lata i jeszcze nic nie robilem przy nim! A co do chwastów to są a zwłaszcza perz ale i tak pryskamy wiec to nie problem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

No to ja mam chyba najwieksze doswiadczenie w siewie rapidem (od 2000 roku), mamy siewnik rapid 300c i powiem tak jesli chodzi o jakosc siewu to do nie dawna nie bylo do czego porownywac, a ze siejemy bezorkowo to troszke zmienia w usprzetowieniu. Ale najpierw sprawy ekologiczne - nie niszczymy flory i fauny w ziemi - nie ma martwicy gleby tylko tetni zycie - dzdzowniczki maja po 20 cm :), bardzo dobrze wplywa na kulture ziemi, co do chwastow - to roznica jest napewno na niekorzysc bezorkowej - ale przy pelnej ochronie i tak traci na znaczeniu, kolejna kwestia sa choroby grzybowe, ale problem jak rozwiazuje sie jak wyzej. Co do struktury to lepsze podsiakanie dobrze docisniete ziemnia przez kola dogniatajace - rownomierne wschody, lepsze podsiakanie i naturalna skruktura ziemi. Co do podeszwy ploznej - to niestety przed rzepakiem i kukurydza trzeba i tak gleboszowac ( raz na 3 lata ) wiec nie ma tragedi. Co do kosztow to jest cholernie drogi - czesci tez :). ale elementy robocze orginalne wytrzumuja do 2000 ha zaleznie od warunkow. Ale patrzac na ceny nawozow to nie ma co marudzic jak mozna obnizyc nawozenie o 30 procent siejac je bezposrednio w miedzyrzedziach. Ale kazdy moze miec swoj poglad. Co do spraw czysto technicznych to na 3 metry to min. 170 koni na srednich glebach - im gozej tym wiecej. bywa ze na gorkach w ciezszej ziemi potrzeba i ponad 200. Racjonalna predkosc pracy to ok 15-17 km/h. Stad tez potrzeba duzej mocy. Co do samego sprzetu to ma kilka wad - poczatkowe komputery (czarne) byly bardzo awaryjne, kolejnym problemem sa eletrycznie sterwoane wylaczniki sciezek - sypia sie jak tylko jest sucho i kuz wchodzi w aparaty wysiewajace - warto je przeczyscic co kilka dni (aparaty) bo elektromagnes kosztuje ponad 700 zl. Pozatym praktycznie bezawaryjny d*pa dobrej szwedzkiej stali. jak ktos ma jakies szczegolwe pytania to zapraszam ;) chetnie pomoge. A i nie przesadzajcie z szerokoscia bo jak ja kupowalem to glownym koniem byl zetor 16245 i nie dawal rady temu siewnikowi. Wiec jak wam wciskaja ze 150 koni spokojnie wystarczy to wezcie poprawke :) wystarczy ale na 10 km/h a wtedy jakosc siewu jest inna. A i nowe egzemplarze maja juz inaczej ustawiony wal - to znacznie pomaga przy siewie na podmoklych polach. My rozwiazalismy problem mocy kupujac jd 7820 no i teraz siewnik jest troszke za waski ale coz moze znajde kogos kto ma problem w durga strone. A i z racji rolnosrodowiskowego robimy wysiew poplonow na sciernisko i przykrywamy ciezka talezowka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arbuz89    0

A jak sprawdza się ta skrzynia nawozowa?Bo co prawda kupilem już rapida 300S ale chciałem ze skrzynią nawozową to odradzali mówili, że rdza go zje w oczach i lepiej nowy rozsiewacz za te kase dokupić niż tą skrzynie.Co ty na ten temat powiesz i na ilu ha u ciebie chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Nie mam pojecia z jakiego powodu ci odradzili, ja mam rocznik 1999 od nowosci u mnie - i nie ma sladu rdzy, jedynie kolor wyblakl z powodu slonca. A inna sprawa ze jak bys chcial trzymac tam nowoz caly rok to moglo by zjesc kazda blache. Chodzi na 500 ha, bez problemowo. Nie wiem moze te skladane w polsce sa z innej blachy bardziej wrazliwej, a nie kumam dlaczego odradzili ci to co jest nawjekszym plusem w tym siewniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Nie mam pojecia z jakiego powodu ci odradzili, ja mam rocznik 1999 od nowosci u mnie - i nie ma sladu rdzy, jedynie kolor wyblakl z powodu slonca. A inna sprawa ze jak bys chcial trzymac tam nowoz caly rok to moglo by zjesc kazda blache. Chodzi na 500 ha, bez problemowo. Nie wiem moze te skladane w polsce sa z innej blachy bardziej wrazliwej, a nie kumam dlaczego odradzili ci to co jest nawjekszym plusem w tym siewniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

jednak "Mercedes" w agregatach upr-siew B) gybym miał 200 ha brał bym tylko rapida. pociagnac go to mam czym juz teraz DF AGROTRON 165 mk3 smigał by z nim. a jak wyglada sprawa uwroci wykończen narozników? to mnie zastanawia bo w końcu to maszyna zaczepiana a nie zawieszana


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@luk2782 cyt,,własnei ten rozstaw miedzyrzedzi jest charakterystyczny dla vaderstada jak zobaczysz kiedys pole gdzie bedzie własnie jedno szersze miedzyredzie ok 13-14cm a drugie weższe chyba 8cm ty tylko RAPID!''

 

Ten rozstaw jest ,,charaktrystyczny'' <_< dla RAPIDa ale wybombanego na max, bo fabrycznie ma równo 12,5 cm. A dlaczego dla wybombanego ? Już wyjaśniam. Dzieje sie tak bo RAPID tak samo jak IDEA z unii maja redlice siejące jednotalerzowe, pierwszy rząd ma redlice pod kątem w jedną stronę, a drugi rząd w przeciwną stronę, w miarę zużywania sie siewnika i wyrabiania sie zawieszenia redlic, jeden rząd tarcz dostaje luz w lewo a drugi w prawo i dlatego co drugie międzyrzędzie jest szersze a pomiedzy nimi węższe międzyrzędzie (dlatego nie kupię żadnego z tych siewników <_< ), zreszta tę wadę mają wszystkie siewnik wyposażone w pojedyńczą redlicę talerzową (zawsze większy napór na redlicę od strony atakującej talerza, tym większy im większy kąt natarcia talerza i zwięzłośc gleby).

deer - jestem pewien że pisząc o "wybombanym" Rapidzie w życiu swoim go nie widziałeś. Osobiście nie cierpię przeglądać Agrofotoforum z uwagi właśnie na płytki poziom wypowiedzi.

W moim Rapidzie 300C który stoi właśnie na moim podwórku redlice są mocowane do ramy za pomocą 4 gumowych wałków- amortyzatorów. Więc luzu tu nie będzie. Nigdy. Drugim elementem gdzie może powstać luz to sama piasta, ale luz na łożysku nie będzie duży gdyż jest to łozysko 2-rzędowe. Jeśli bedzie zbyt zużyte po prostu talerz spadnie z czopa. A są to wielkości około 5 mm. max. Tak więc nie dziwi mnie że nie kupisz tego siewnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Miałem nie polemizowac ale co tam :P .Bo jasno napisałem żę chodzi mi wyeksploatowanego rapida.

 

Płytki poziom wypowiedzi, to ty zaprezentowałeś :( , w dzisiejszych czas bedąc nawet mało światłym rolnikiem ma sie okazję widzieć vaderstada (zreszta użytkuje cultusa), na niejednej wystawie i niejednym polu. Także płytki poziom wypowiedzi na AF to i twoja zasługa <_<. Bo ja dokładnie objaśniłem o co mi chodzi ale objaśnię jeszcze raz dla Ciebie :) .

 

Tak luzu tu nie bedzie jak siewnik obsieje 100 ha rocznie ale kiedy ten siewnik przekroczy 1000 ha rocznie ( a sa i o większym przebiegu rocznym i te sie sprowadza do Polski bo na nich najlepsza przebitka) i jest duza rotacj obsługi a do tego ciągnik ok. 200 km na 3 m agregat i każdy sandał w podłogę to na tych gumach dostaje luzu (a starsze modele były ciut inaczje montowane gdzie jeszcze szybcije się to wyrabiało). Do tego dochodzi kwestia zużytych talerzy ( przy mniejszej średnicy talerza w zależności od stopnia zużycia, przesuwa sie w bok miejsce spadku nasion, a że redlice przednie ustawione są w drugą stronę w stosunku do tylnich to rządki na jednym styku sie schodzą a na drugim rozchodzą).

 

A co do samego siewnika, jest to fajny siewnik ale nie za te pieniądze, gdyby był z 30% tańszy to można zwrócić na niego uwagę.

No a sprzedają się bo marketing mają świetny :D. Bo ja uważam że już o wiele lepszym siewnikiem za mniejsze pieniądze jest nova combi f-my Tume. No ale marketing mają kepski <_< .

 

Także masz rację że go nie kupię, bo kupiłem pronto.

 

Pochwal się za ile go wyrwałeś i w jakim wyposażeniu. Podwyższ trochę poziom AF :lol: .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walek    0

Luzy na gumach w Vaderstad - niemożliwe pracuje ze sprzetem który corocznie obsiewa 2,5 tys ha i cos takiego jeszcze nigdy sie nie zdarzyło. acha siewnik w tym roku 4 sezon bedzie siał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Vaderstad, naprawde robi świetne siewniki ale drogie:d My zrobilismy na podstawie Vaderstada 300SC taki sam tylko sami, i siejemy juz 10 lat i technika zadawalająca. Nowy vaderstad 300SC kosztuje 250tys zl :P to troche jest kasy wiec sami zrobilismy:D


Pozdrawiam wszystkich rolników z AF:D
Liczy sie siła i potęga Ursus 1014, Deutz Fahr Agrotron 130 i Claas Tucano320
Moc i Wytrzymałość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Niemozliwe ze 300SC kosztuje 250tys zl bo ja mam chec na Rapida Spirit 600 i on kosztuje troche ponad 300tys zl. A Rapid 4,5 m kosztuje ponad 220 tys zl. Wiem bo do dealera jezdzilem kilka razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arbuz89    0

w tym roku kupilem nowego rapida 300s kosztuje 180tyś brutto a 300c kosztuje około 15-18tys wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Do deere - ja mam jeden z pierwszych w polsce rapidow 300c - rocznik 1999 obsiewane rocznie ponad 500 ha, i powiem ci tak jak ktos go rozbieral i zle poskladal to moze ma nierowne rzedy - w zadnen inny sposob nie jest to mozliwe dlaczego - dlatego ze na tych gumach nie ma mozliwosci luzu sa to 4 prety gumowe zlapane obejmami na profilu kwadratowym sciagane srubami - i nie ma mozliwosci zluzowania ich - chyba ze ktos rozbieral do transportu np. i zle poskladal - ale rownie dobrze mozna powiedziec ze claas zle kosi bo ktos kose odwrotnie zalozyl. To co moze sie wyrobic to tuleje mosiezne na wale dogniatajacym i przednia talezowka moze powiginac mocowania jak ktos nonstop ostro nawraca na opuszczonym siewniku. Co do predkosci i stylu siania to siara sie tak wypowiadac bo akurat ten sprzet do dobrej pracy potrzebuje mim 15 km/h . A co do jakosci - hm najwiekszym problemem jest cena zakupu - potem jak komplet talezy starcza ci na 2500 ha to jakos nie patrzysz na ceny tym bardziej jak nie oraz tylko ew. gleboszujesz przed siewnikiem albo talezujesz sciernisko. Bo lemiesze do pluga to troszke wiecej kosztuja i mniej wytrzymuja pozatym vaderstat na poczatku dawal taleze 300 a teraz bodajrze 400 srednicy,a lozyska, jak sie smaruje to praktycznie nie siadaja - a jakosc siewu nie do porownania - znam takich ktorzy dla jakosci sieja vaderstatem po orce. I co wiecej juz szykuje sie na zakup 4 metrowego combi i chyba nowy bo trakor zmienilem i troszke szkoda jego mocy bo mozna by wiekszy siewnik zaczepic. A no i pierwsze komputery byly kiepskie - nie wytrzymywaly mialem 3 z tego 2 na gwarancji - po zmnianie na nowy model komputera problem znikl. Wiec jak ktos chce kupic urzywany to tylko z czerwonym kompem po 2003 roku chyba. Oczywiscie kazdy sprzet mozna zarznac - nie wymieniac zuzytych czesci i zle skladac po naprawie ale to nie znaczy ze sprzet jest zly, tylko ten co macza w tym swoje palce ktore powinien co najwyzej w d.... trzymac a nie za naprawy sie brac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Szarywilk a jakim ciagnikiem bedziesz ciagal 4metrowego Vaderstada? bo ja planuje kupic vaderstada Rapis Spirit 4,5m i planuje ciagac narazie John Deere 6830 (160km) lub Same Titan 190 km.... a jak beda za slabe to na nastepny rok mam w planach JD 7930 250km....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

3 metry - nie polecam ponizej 165 koni, 4 moim zdaniem 180 to minimum ,a 4,5 to powyzej 200 koni na 100 procent . Ja mam 7820 tls i nh tm 195, ale raczej jd bo ma amortyzowana os i lepiej znosi szybka uprawe (przynajmniej operator) :P . Co prawda na 3 metry mialo byc ok 140 koni ale to bajka sprzedawcy bo poczatkowo sialismy zetorem 16245 i nie dawal rady uzyskac predkosci, a skrzynia wytrzymywala pol sezonu, a nie o to chodzi - lepiej wiecej koni jak masz jeszcze gorki to ten nowy jd bedzie w sam raz. Albo ciezkie ziemie. Bo lepiej 10 koni wiecej jak meczyc trakor - dluzej pochodzi a pozatym jak pracujesz traktorem na 100 to niestety ekonomia na tym cierpi (zuzycie paliwa - a i nie wiem jak z szerokoscia ogumienia - bo dobrze zeby trakotr ugniatal rowno pod siewnik ale przy 4,5 to musialy by byc albo wielkie blizniaki albo podwojnie blizniaki a z tym na drodze bedzie ciezko jezdzic wiec chyba zostanie ci wziac max szerokie ogumienie 710 albo szersze i liczyc ze nacisk nie bedzie za duzy i nie popsuje jakosci siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

4.5 m Vaderstad ma specjalny wal oponowy nie tylko po srodku ale tez po bokach siewnika wiec wystarcza blizniaki normalne. 710 to chyba przesada bo w bruzde po orce traktor nie bedzie sie miescil.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33
.... a jak beda za slabe to na nastepny rok mam w planach JD 7930 250km....

 

Jak chcesz mieć w przyszłym roku o tej porze amerykańca na podwórku, to już teraz musisz go zamawiać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Jak chcesz mieć w przyszłym roku o tej porze amerykańca na podwórku, to już teraz musisz go zamawiać...

 

 

wiem wiem... mowili mi ze czas realizacji to ponad pol roku. Ja jednak poczekam z zamowieniem i zloze dopiero gdy kukurydze skosze. Ale jak pisalem narazie to sa plany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niemozliwe ze 300SC kosztuje 250tys zl bo ja mam chec na Rapida Spirit 600 i on kosztuje troche ponad 300tys zl. A Rapid 4,5 m kosztuje ponad 220 tys zl. Wiem bo do dealera jezdzilem kilka razy.

Ale jao tącene pytalem w styczniu, i z pełnym wyposażeniem i mi powiedzilei ze w granicach 250tys zl z vatem


Pozdrawiam wszystkich rolników z AF:D
Liczy sie siła i potęga Ursus 1014, Deutz Fahr Agrotron 130 i Claas Tucano320
Moc i Wytrzymałość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj