Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Magda_86    21

Czy potrzebuję pozwolenie/zezwolenie na tego typu budowę. Garaż blaszak ustawiony na bloczkach fundamentowych o wymiarach 4x6 m i wysokości 3 metry? Bo zaczynam czytać te fora i jedni piszą, że tak inni że nie. Zawsze myślałam, że jak budynek nie przekracza 25 m2 to nie trzeba. A na forach twierdzą, że każdy garaż trzeba zgłaszać.

 

Drugie pytanie w jakiej odległości od sąsiada, jeżeli od mojego płotu jego dom znajduje się około 6 metrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam3553    194

Jeśli obiekt nie posiada otworów okiennych i drzwiowych to min 3m od granicy działki. Jeśli na stronę sąsiada będą wychodzić okna i drzwi to nim 4m od granicy działki. Co do reszty to nie wiem. Jak budowałem budynek gospodarczy do 35m2 to potrzebowałem tylko zezwolenia. W przypadku altany do 25m2 jest tak samo na zezwolenie można budować. Garaż blaszany na bloczkach nie będzie trwale związany z gruntem więc wydaje mi się, że potrzebne jest tylko zgłosić to właściwego urzędu i poczekać na zezwolenie.


Kto w adwencie ziemię pruje, temu dwa lata choruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzepo    32

...czyli na tak zwane zgłoszenie- jak masz sąsiadów co cię pod...dolą. W ustawie to jest jasno napisane. Ja sobie garaż 3x5 postawiłem (oczywiście odległości od granicy zachowane) na podstawie zezwolenia ojca i matki (ich grunt) a jak ktoś inny bedzie miał problem że garaż bez papieru postawiony to rozbiorę garaż, ale już ten ktoś życia też nie bedzie miał...

 

Ps oszczędzałem na garaż dwa miesiące (staż) i chyba śmieszne by było żeby na garaż o wartości 1450zł załatwiać papiery za 150zł + paliwo na dojazdy. Jak stawiałem garaż sama mapa do celów opiniodawczych kosztowała ok 65zł- teraz po zmianie przepisów jest taniej ok 30zł- ale to jest nic... bo jak urzednicy z geodezji zauważą że teren gdzie chcesz postawić garaż jest nieaktualny w sensie takim że nie dokonywano inwentaryzacji geodezyjnych po każdej inwestycji to powiedzą ci że najpierw wynajmij sobie geodetę niech sprawdzi w terenie bo na naszych mapach czegoś brakuje (jest nienaniesione a pan mówi że jest) i dopiero wtedy to może kosztować- jak mapa do celów projektowych...- mimo że na mapie do celów opiniodawczych jest pieczęć "aktualność mapy nie sprawdzana na dzień wydania" ha ha mapa z google też nie jest aktualna na dzień przeglądania. Jeszcze troche a w Polsce bedzie potrzebne zezwolenie do oddychania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kusza    10

Będziesz musiała jedynie zgłosić, garaż blaszak czyli konstrukcja dachowa oparta na słupach, nie związana ściśle z podłożem. A jeśli miała by to być wiata, to musiałabyś dostawać ją do jakiegoś budynku, na którą też nie potrzebowałabyś zezwolenia.

Edytowano przez kusza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bmash_pl    1

Dokładnie jak pisze Przedmóca,bez okien i 3 lub dla bezpieczeństwa 4 m od granicy- pozwolenie nie będzie konieczne,ale ludzie są różni więc jeżeli chesz mieć spokój do udaj się do starostwa powiatowego i zapytaj w odpowiedniej komórce jak to wygląda od strony prawnej,tak czysto profilaktycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Nie róbcie gościowi wody z mózgu, że wystarczy zgłoszenie. Jeżeli zamierzenie inwestycyjne nazywa sie "budowa garażu" to trzeba zezwolenie bez względu na to jaki, z czego itd. Zgłoszenie obejmuje budynki gospodarcze do 25m2 i do 35m2 jak jest się rolnikiem na działce siedliskowej. Jeden taki można postawić na kazde 5 arów działki. Zrób zgłoszenie budynku gospodarczego, a użytkuj go jako garaż i polecisz w ten sposób po kosztach. Wielu tak robi i już. A jak nawet ktos Cię podmelduje do PINB to na czas kontroli wyjeżdżasz danym pojazdem i masz budynek gospodarczy na trzymanie przysłowiowej łopaty. Oczywiście warunki techniczne to obowiązują tj. 3-4 m od granic itp.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Magda_86    21

Nie róbcie gościowi wody z mózgu, że wystarczy zgłoszenie. Jeżeli zamierzenie inwestycyjne nazywa sie "budowa garażu" to trzeba zezwolenie bez względu na to jaki, z czego itd. Zgłoszenie obejmuje budynki gospodarcze do 25m2 i do 35m2 jak jest się rolnikiem na działce siedliskowej. Jeden taki można postawić na kazde 5 arów działki. Zrób zgłoszenie budynku gospodarczego, a użytkuj go jako garaż i polecisz w ten sposób po kosztach. Wielu tak robi i już. A jak nawet ktos Cię podmelduje do PINB to na czas kontroli wyjeżdżasz danym pojazdem i masz budynek gospodarczy na trzymanie przysłowiowej łopaty. Oczywiście warunki techniczne to obowiązują tj. 3-4 m od granic itp.

 

 

No właśnie tak zgłosiłam w Starostwie. I czekam na decyzję. Mają miesiąc czasu na to moje zgłoszenie. I też ma być budynek 3 metry od granicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wcale nie muszą odpowiadać na Twoje zgłoszenie. Jak minie miesiąc a Ty nie dostaniesz sprzeciwu to traktuje się to jako tzw. milcząca zgoda i można śmiało robić.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@master ma absolutną rację słowo garaż nie może paść w podaniu, bo natychmiast będą żądać pozwolenia i nie ważne, czy będzie to blaszanka, czy też betonowy bunkier. Zwykle starostwo odpisuje że nie wnosi sprzeciwu, ale jeżeli po upływie 30 dni nie ma pisma, oznacza to tzw. milczącą zgodę. Do zgłoszenia potrzeba plan sytuacyjny z naniesionym zarysem budynku gospodarczego, podanie i oczywiście uiszczenie ustawowego haraczu. 25m2 na siedlisku w miastach, 35m2 na siedlisku w gospodarstwie rolnym, 1 budynek na 500m2 siedliska. Budowle mogą przylegać do siebie, ale nie mogą mieć wspólnych elementów konstrukcyjnych, w praktyce wygląda to tak że wystarczy co 35m2 powierzchni wstawić podwójne słupy nośne i zaczynać nowy b. gospodarczy identyczny do poprzedniego.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj