Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dzierżawa i niefajni właściciele

72 odpowiedzi na ten temat

#61 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:11

właściciel to może sobie uznać co chce ? nie.. musi udowodnić to w sądzie 

taką umowę na czas określony może tylko sąd rozwiązać a nie żaden tam właściciel według jakiegoś widzimisię że coś ktoś podnajmuje itp .

swoją drogą to ja odbierał bym pisma i odpowiadał na takie próby rozwiązywania umowy na piśmie , bo to w razie czego przydaje się w sądzie  

Edytowany przez kozulek2, 11 grudzień 2014 - 20:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dzierżawa i niefajni właściciele Dzisiaj, 22:12
  •  

#62 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:32

Jak będziesz dawał porady prawne to dalej będę twierdził, że ludzie szukający pomocy prawnej na takich forach to delikatnie mówiąc "niepełnosprawni" umysłowo.

Wiesz co to jest swoboda umów? Dobrowolnie zawarta umowa między stronami. I tak samo jak dobrowolnie można ją zawrzeć tak samo można dobrowolnie ją zakończyć. Właściciel ma pełne prawo uznać, że nie wywiązujesz się z postanowień umowy i żądać jej rozwiązania. Ty masz wybór. Albo się zgadasz z nim i ją rozwiązujecie i jest to zgodne z umową jak i kodeksem albo nie i składasz pozew do sądu o niewywiązywanie się z umowy albo dalej działasz zgodnie z umową i czekasz na krok drugiej strony. Czy to takiej trudne jest do zrozumienia?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#63 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:42

nie daje porad tylko pisze co wiem ,a to że mogę się mylić to też wiadomo

to że dobrowolnie można rozwiązać  to ja wiem filozofie

a widzisz  żądać a nie rozwiązać  

chyba oświadczył wyraźnie że  nie rezygnuje z dzierżawy  

działa zgodnie z umową jaką zawarł więc po co ma latać po adwokatach  i sądach , niech oni latają  

ps. no zobacz jak żeś się otworzył i po co zaraz 100 zł - za darmo też można poradzić co ? ...głupich tu szukasz ? czy naiwnego klienta ? 

wiesz co to są izby rolnicze i urzędy gminy ? tam są prawnicy którzy udzielają takich porad za darmo i są bardzo dobrze zorientowani w takich sprawach ... 

Edytowany przez kozulek2, 11 grudzień 2014 - 20:52.

#64 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:48

Krassus sam sobie zaprzeczasz. w pierwszym zdaniu piszesz żeby nie szukać porad prawnych na forach a potem jakie prawa ma właściciel i co ma dzierżawca do wyboru. Ale mimo wszystko z grubsza już wszyscy to samo piszą.  że umowa jest ważna itd..

niestety niektórzy myślą, że prawo prawem ale sprawiedliwość i tak musi być po ich stronie i nawet na wyroki sądu nie zwracają uwagi

#65 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:56

pewnie że tak i czasem lepiej olać taką przepychankę ..bo szkoda  nerwów 

#66 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 21:25

Jeżeli funkcjonują u was prawnicy w Izbach czy urzędach którzy dają za darmo porady to iść i do niego. W dużych miastach są często organizowane klinika prawa gdzie też można za darmo mieć poradę. Tylko trzeba się ruszyć i poszukać.

@kozulek

Żyjemy w wolnym kraju i mamy niezawisłe sądy. Mogę Cię nazwać głupcem. I możesz się oburzyć i nic z tym nie zrobić, przyznać mi rację albo iść do sądu i kazać Cię przeprosić i zapłacić 1tys na jakąś fundację jak nie udowodnię, że Cię zniesławiłem.

Nikogo nie szukam tylko wyznaję zasadę, że jak na czymś nie nie znam to tego nie ruszam bo może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Nie znam się na medycynie to idę do lekarza jak mam problemy zdrowotne, nie znam się aż tak układaniu płytek to wynajmuję glazurnika itp. Jeżeli masz trochę wiedzy na temat prawa to możesz pytać się o rady które Cię naprowadzą i będziesz wiedział kto pisze głupoty a kto coś z sensem. Jak nie masz pojęcia to Ci od rad anonimowych internautów na forum rolniczym, jak poznać która jest prawdziwa a która bzdurą? Jakby ktoś napisał, że nic nie może zrobić i tak by postąpił. Ja nie chciałbym ryzykować moich pieniędzy i opierać się na nie sprawdzonych poradach.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#67 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 21:42

człowieku po to jest forum żeby każdy mógł się wypowiedzieć i nie na takie tematy były tu dyskusje .. każdy ma swój rozum i to od niego zależy czy coś z tego mu się przyda czy nie .. wszystkie informacje można sprawdzić i każdy wątek jest przydatny bo może naprowadzić na cel ...człowiek pyta , ludzie piszą - proste nie ? 

Ty widzę wyznajesz zasadę żeby tylko trolować we wszystkich tematach bo wszystkich masz za głupców , nic mądrego nie piszesz a innych pouczasz 

czego Ty szukasz na tym forum, to nie wiem ?  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#68 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 22:44

Przerabiałem kiedyś taką sytuację, tylko właściciel popełnił błąd że wysłał mi pismo przed tym jak ja się z nim rozliczyłem więc ja za ostatni rok nie zapłaciłem właściciel też nie miał żalów.

Nie widziałem sensu brnąc w to dalej i szargać sobie opinię jaki to na ziemię chciwy, ale z tego co się orientowałem to właściciel na rok bez podania przyczyny może wypowiedzieć umowę.

Pytanie czy na umowie były tylko poświadczone podpisy przez notariusza, czy umowa sporządzona i opłacona od wartości czynszu dzierżawnego?

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#69 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3444 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 12 grudzień 2014 - 08:43

Panowie  ale  nie  może  tak  być że  właściciel  nie  ma  nic  do  gadania ,  tylko  dzierżawca  dyktuje  warunki .

Umowę dzierżawy w przypadku występowania braku innej umowy dzierżawy gruntu rolnego można wypowiedzieć z jednorocznym wyprzedzeniem na koniec roku dzierżawnego. Inna dzierżawa podlegać będzie okresowi sześciomiesięcznemu przed upływem roku dzierżawnego. Należy jednak zwrócić uwagę, iż jeżeli po stronie dzierżawcy pojawi się zwłoka z zapłatą czynszu za co najmniej dwa pełne okresy płatności (a gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dochodzi do zwłoki z zapłatą za ponad trzy pełne okresy miesięczne) wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Wydzierżawiający zobowiązany jest wówczas do uprzedzenia dzierżawcy w drodze udzielenia mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do dokonania zapłaty zaległego czynszu.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego powinno zawierać następujące elementy:

• oznaczenie dzierżawcy;
  • oznaczenie wydzierżawiającego dokonującego wypowiedzenia;
  • oświadczenie o wypowiedzeniu (np. „wypowiadam umowę dzierżawy zawartą 10.01.2001 roku.);
  • oznaczenie przedmiotu dzierżawy;
  • oznaczenie daty;
  • własnoręczny podpis dokonującego wypowiedzenie.

Przy wypowiadaniu umowy dzierżawy należy pamiętać, iż za utrzymywanie przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym odpowiedzialność ponosi dzierżawca i to on ma obowiązek dokonywania napraw niezbędnych, aby zachować przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym oraz, że po zakończeniu dzierżawy jest on zobowiązany do zwrócenia przedmiotu dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy. Wyjątkiem są inne postanowienia umowne.

Edytowany przez mariuszd93, 12 grudzień 2014 - 08:44.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#70 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 09:05

kolego skopiowałeś definicje na sucho, część informacji nie ma odniesienia do gruntów rolnych, jak ma umowę na czas określony, płaci czynsz, to wydzierżawiający nie może nic zrobić, żeby skutecznie wypowiedzieć umowę przed czasem i to nie o to chodzi, że jedna strona dyktuje warunki drugiej, tylko chodzi o jedną z najważniejszych zasad prawa cywilnego, pacta sunt servanda czyli umów należy dotrzymywać, co kolega powinien zrobić to napisałem w poprzednim poście, wysyłając list do wydzierżawiającego, ważne, żeby wysłać go poleconym i mieć potwierdzenia nadania, sprawa pewnie skończy się w sądzie chyba, że trafi na uczciwego prawnika który wytłumaczy wydzierżawiającemu, że jest bez szans w sądzie, rolnicy muszą wreszcie zrozumieć, co robią podpisując umowę dzierżawy na 5-10 lat i to zawsze oni próbując wcześniej zerwać tą umowę są stroną która postępuje nie fair

Edytowany przez majkel207, 12 grudzień 2014 - 09:10.

#71 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 10:23

dokładnie , umowa na czas określony jest po to żeby rolnik miał bezpieczeństwo i swobodę co do inwestowania w grunt jak i w działalność jaka się z tym gruntem wiąże 

właściciel nie może  ot tak sobie   zmieniać sobie zdanie , to że przekazuje ziemie lub sprzedaje to nie zmienia faktu że jest ona  obwarowana  ważną umową dzierżawy

#72 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 10:28

Dzierżawa i niefajni właściciele Umowę na czas określony można rozwiązać wcześniej tak jak wyżej wspominałem. Ale to są tylko wyjątki przewidziane w kodeksie jak zwłoja w czynszu, podnajem czy wykonywanie czynności niezgodnych z celem dzierżawy, umowy. Można także zastrzec wcześniejsze wypowiedzenie ale tylko z ważnych powodów które należy w umowie wymienić. A w razie różnicy zdań, sąd będzie oceniał kto miał rację.

Do tego, nowy właściciel może zwykłą pisemną umowę wypowiedzieć z terminami ustawowymi ale wtedy możemy pociągnąć do odpowiedzialności byłego właściciela żeby pokrył nam z tego powodu straty jakie ponieśliśmy z powodu nie dotrzymania warunków umowy.

Edytowany przez Krassus, 12 grudzień 2014 - 10:30.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#73 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 12:34

Jaki był by w ogóle sens spisywania umowy dzierżawy jeśli właściciel w każdej chwili mógł by ja rozwiązać?

Roczny okres wypowiedzenia umowy dotyczy umów na czas nie określony. 

Jesli właściciel decyduje sie na podpisanie umowy na czas określony to musi liczyć sie z tym że wcześniej tego pola nie odzyska. Może to nastąpić tylko po za zgodą obu stron lub gdy dzierżawca łamie postanowienia umowy.

Jeśli cos w umowie nie jest zawarte to obowiązują przepisy prawa cywilnego.

Kolega ma umowę na czas określony i jeśli wywiązuje sie z warunków umowy to nie ważne czy koleś pole przepisał czy sprzedał to umowa obowiązuje dalej. Jeśli to pole wydzierżawił komuś innemu to złamał prawo i to on powinien sie martwic.