Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dzierżawa i niefajni właściciele

72 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 23:53

Jeden z tych sąsiadów (co prawda już nie żyje) kilka lat temu rozprowadzał plotki, że mój ojciec ukradł innemu sąsiadowi wałek do WOM. Nawet nie frezowany tylko taki rurowy. Później sie wypierał, że on nic takiego nie powiedział. Ojciec nie wiem czy to w złości czy na serio chciał nająć odpowiednich ludzi do usadzenia gościa. Nie tak na zawsze ale łomot by nie zaszkodził ale do niego nie doszło. Ten sam koleś kiedyś pożyczył 60-ke do lasu. Chłopaki chyba popiły w lesie alkoholu. Odprowadził, patrzymy a tu tak: przednia szyba pęknięta, drzwi popękane, pokrzywione, urwany łańcuch od bocznego cięgła i niesprawna korbka. Tez sie wyparł - takie było zanim wziąłem. My mieliśmy żal ale nie zgłosiliśmy na policje, zadnych sądów itp. Nigdy nie bylismy z nimi na wojennej scieżce. Człowiek - może i samemu głupi - tłumaczy sobie, ze przeciez trzeba jakoś żyć w zgodzie chociaż nie łatwo jest czasem. Kto ma miękkie serce ten ma twardą dupe - chciałoby sie powiedzieć. Ale nigdy nie wiadomo czy ja nie pójde do sąsiada po pomoc w życiowej sprawie.

Sam widzisz jacy są a przynajmniej ten koleś jaki był. I tu mam obawy o jakieś ewentualne donosy (chociażby bezpodstawne) reszty domowników czy puszczanie w eter syfu na nasz temat. 

Pożyjemy, zobaczymy. Może martwie sie na zapas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dzierżawa i niefajni właściciele Dzisiaj, 05:38
  •  

#42 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 07:50

daj sobie spokój z takimi ludźmi, na pewno nie ryzykuj dzierżawy bo będą problemy, ewentualnie powiedz żeby to wyprostowali prawnie to może kupisz,  jeżeli to 1h i obok działki są twoje to raczej nie będziesz miał konkurencji przy kupnie

#43 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 06 grudzień 2014 - 21:36

Podepnę się pod temat , bo mam również problem z właścicielem pola które dzierżawię .

Otóż chodzi o to , że około 4 lat temu za pozwoleniem właściciela zająłem się polem które było nieużytkiem od kilku lat wstecz , nie pisaliśmy umowy , nie brałem dopłat , tylko uprawiałem i zbierałem .

W 2012 roku właścicielowi przeszkadzało to pole do tego by otrzymał rente z KRUS , więc spisaliśmy odręcznie umowę , w skrócie brzmiała ona  "wydzierżawiam panu x działkę o numerze x o powierzchni x w zamian za rentę na okres 10 lat czyli do 2022r"  (teraz wiem , że sformułowanie za rente może być róźnie rozumiane) . Umowę ostemplowano w starostwie pieczątkami geodezji , starostwa itp. , otrzymałem kopię , ale za jakiś czas trzeba mi było oryginał do rozliczenia programu młody rolnik (miałem uzupełnić areał w ciągu 3 lat , ale ze trafiła się dzierżawa to zgłosiłem to wcześniej )

Uprawiałem pole już śmielej (obornik) .

W tym roku w czasie zniw właściciel przyszedł na pole i powiedział że musi ze mną zerwac umowę bo chce przepisac pole na syna i to z nim zawiąże nową umowę - początkowo się zgodziłem , ale po przemyśleniu sprawy i konsultacji w starostwie powiatowym dowiedziałem się ze nie ma takiej potrzeby .

Po zbiorze słomy zauważyłem ,że syn (a jak się później okazało kolega syna na jego zlecenie) pryska ściernisko - wtedy zrozumiałem , że chodzi o wypędzenie mnie z dzierżawy .

Zaproszono mnie do podpisu rozwiązania umowy - nie podpisałem .

Aż do teraz nic się nie działo , nie ruszałem tego pola . Tydzień temu zobaczyłem ze rozsiewa wapno po tym polu , poszedłem na nie i zastałem kolegę tego syna który zarzeka się ze robi to na proźbę ów syna - ok . mówię ale powtórz mu że ja się z tej dzierżawy nie ruszam .

W dwie godziny później dostałem telefon od właściciela pola , poza wyzwiskami w moim kierunku usłyszałem ze nie mogę chodzic po tym polu bo jest nie moje , że zostało wysłane rozwiązanie/wymówienie umowy do mnie .

Dwa dni później dostałem list polecony od właściciela - nie odebrałem go , na liście listonosz kazał mi napisać " nie odbieram przesyłki , podpis "

Pytanie czy właściciel może rozwiązać ze mną umowę ?a może już jest rozwiązana ?

Nie zależy mi już na tym polu bo szkoda zdrowia , kawałek jest mały jednak "ratuje " mnie jeśli chodzi o udokumentowanie powiększenia areału do programu młody rolnik . W dodatku na początku roku 2015 muszę złożyć papiery do arimr ze posiadam wymagany areał .

Satysfakcjonowałoby mnie dzierżawienie tylko fikcyjne , bo nie będę się bił z wariatami o grunt ...

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#44 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 22:11

z tego co napisałeś to wypowiedzenie jest nie ważne, dzierżawę przed terminem można wypowiedzieć tylko za zgodą drugiej strony, reasumując ewidentnie dzierżawa trwa dalej, tobie przysługuje w tej sytuacji roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i zaniechanie naruszeń, napisz, mu list, żeby zaprzestał naruszeń bo w przeciwnym razie wniesiesz pozew do sądu, irytują mnie tacy ludzie którzy podpisując jakąś umowę nie wiedza co robią,a przyzwalanie im na takie działanie, tzn nic nie zrobienie tylko przeświadcza ludzi, ze można tak robić, a niestety "ignorantia iuris nocet"

Edytowany przez majkel207, 06 grudzień 2014 - 22:29.

#45 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1154 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 22:13

Dzierżawa i niefajni właściciele Nawet jak właściciel się zmieni to ciągnie za sobą dzierżawcę ze starej umowy na starych zasadach

#46 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 22:52

Jeśli masz umowę na czas określony i wywiązujesz się z zobowiązań to nie boj żaby ;) .

Dołóż te pare złotych idź do prawnika i niech on cie poprowadzi a najlepiej niech napisze pismo i wyśle do tego cymbała.

Niestety właściciel uważa że skoro jest właścicielem to wszystko mu wolno a tylko dzierżawca ma obowiązki a niestety dla niego tak nie jest .

#47 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 01:18

Dzierżawa i niefajni właściciele Zastanawia mnie jedno. Kupujecie sprzęty za setki tysięcy złotych, bardzo często płacicie firmom i doradcom spore pieniądze za wypełnienie wniosków o dopłaty czy dotacje a jak macie problemy prawne to pytacie się na forum. Szkoda wam 100 złotych wydać na poradę prawną? Parę miesięcy masz taką sytuację i dopiero teraz się obudziłeś, że może trzeba coś zrobić? Na co czekacie tak zwlekając? Gdybyś od razu poszedł do adwokata to teraz miałbyś już prawdopodobnie klarowną sytuację z właścicielem.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#48 Share Kaszlak79

Kaszlak79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 13:10

Zastanawia mnie jedno. Kupujecie sprzęty za setki tysięcy złotych, bardzo często płacicie firmom i doradcom spore pieniądze za wypełnienie wniosków o dopłaty czy dotacje a jak macie problemy prawne to pytacie się na forum. Szkoda wam 100 złotych wydać na poradę prawną? Parę miesięcy masz taką sytuację i dopiero teraz się obudziłeś, że może trzeba coś zrobić? Na co czekacie tak zwlekając? Gdybyś od razu poszedł do adwokata to teraz miałbyś już prawdopodobnie klarowną sytuację z właścicielem.

Taki to myśli że doradcy musi dać żeby były dotacje, a porada na forum jest za darmo. A może akurat się uda. Potem się utwierdza w tym, że dzięki temu skąpstwu właśnie ma to wszystko.

+1p. ostrzeżeń.

Edit: kris14

Edytowany przez kris14, 08 grudzień 2014 - 11:09.

#49 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 21:39

Powiem krótko , gdyby rolnik miał uczciwie zapłacone za swoja prace to i nie żałowałby na "rady prawne" np.

Chyba po to jest forum aby pytać ? Jakość i wiarygodność udzielonych porad to już indywidualna sprawa pytającego na ile w to wierzy co tu przeczyta.

A jeśli komuś to przeszkadza ,że pytam i dzięki uprzejmości osób które są mocniejsze w prawie niż ja i czegoś się dowiaduję to ich problem .

Dziękuję za porady i informacje :)

#50 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 23:56

Na forum rolniczym szukasz porady prawnej kiedy właściciel podjął być może kroki prawne? Z takim myśleniem to zawsze będziesz biedny i cena za płody będzie niska. I robisz coś z tą sprawą czy czekasz na złotą radę z forum?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 14:03

Jeśli dziwi Cię , że rolnik szuka porady (nie koniecznie prawnej) na forum rolniczym w odpowiednim dziale to tak samo dziwne jest , że udzielasz komuś rad w tym temacie .

"idź do prawnika " - każdy może taką radę dać nawet na forum zakonnic ...

Jeśli nie chcesz lub nie umiesz udzielić lepszej rady niż wysłanie do radcy prawnego to co tu robisz ? 

Koniec OT.

#52 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 14:38

idąc dalej tym tropem myślenie to po co pytać na forum o uprawy czy hodowlę, przecież są ośrodki doradztwa rolniczego i tam wszystko wiedzą.

Osobiście uratowałem część dopłat i z tego co wiem inny użytkownik również dzięki pytaniu na tym forum.

A pani w agencji która mówiła mi że nic się nie da zrobić w tej sprawie później przepraszała mnie że się pomyliła bo w ciąży była.

I tak już masa ludzi żyje z pracy rolników i jeszcze prawników mamy utrzymywać. Prawo powinno być dla ludzi i na tyle jasne żeby średnio inteligentny człowiek je zrozumiał (fajnie by było, niestety sprawy idą w przeciwnym kierunku i przepisy są coraz bardziej zawiłe)

A umowę masz prawo rozwiązać tylko Ty, inaczej wszystkie te umowy nic by nie znaczyły. Inna sprawa że te wysokość czynszu 'za rentę' może być różnie interpretowana

Edytowany przez node3mer, 10 grudzień 2014 - 14:44.

#53 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3440 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 10 grudzień 2014 - 16:24

Zastanawia mnie jedno. Kupujecie sprzęty za setki tysięcy złotych, bardzo często płacicie firmom i doradcom spore pieniądze za wypełnienie wniosków o dopłaty czy dotacje a jak macie problemy prawne to pytacie się na forum. Szkoda wam 100 złotych wydać na poradę prawną? Parę miesięcy masz taką sytuację i dopiero teraz się obudziłeś, że może trzeba coś zrobić? Na co czekacie tak zwlekając? Gdybyś od razu poszedł do adwokata to teraz miałbyś już prawdopodobnie klarowną sytuację z właścicielem.

Na forum rolniczym szukasz porady prawnej kiedy właściciel podjął być może kroki prawne? Z takim myśleniem to zawsze będziesz biedny i cena za płody będzie niska. I robisz coś z tą sprawą czy czekasz na złotą radę z forum?

Nie  podoba  się  treść  tematu ? nie  czytaj 

Jak  już  kolega  jeden i  drugi pisał  - jeśli nie  masz nic mądrego  do powiedzenia  w  temacie , to się nie  wypowiadaj  :P

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#54 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 16:29

Może i miałbym  coś ciekawego do napisania ale wróżbitą nie jestem. Po pierwsze, nikt nie zna ich treści umowy a i nie wiadomo co właściciel autorowi przysłał w liście. Po drugie, nie obejdzie się bez sprawy sądowej czyli i tak trzeba wziąć adwokata bo jak widać, wiedza zerowa na temat prawa a właściciel dobrowolnie nie odpuści. Oczywiście, można odpuścić właścicielowi, on mu zabierze dzierżawę której de facto nie może a biedny rolnik będzie płakał, że prawo jest przeciwko dobrym ludziom i on biedny nic nie mógł zrobić bo pszenica tania. Ale może ktoś z forum Ciebie uratuje jak szkoda Ci 100 złotych.

Edytowany przez Krassus, 11 grudzień 2014 - 16:30.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#55 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3440 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 11 grudzień 2014 - 18:12

Jeśli masz  za  mało danych żeby coś mądrego  napisać  - to  dopytaj . 

Przy twoim podejściu w ogóle   istnienie forum jest  niepotrzebne ,

-coś  się zepsuło  - do  serwisu 

-nie  wiesz jak  siać  - do  doradcy

-Jak ustawić sprzęt - do innego  doradcy  , serwisu  czy  cholera  wie kogo  :P

co ty  tu  robisz? to nie  dla ciebie  miejsce  , chcesz ponarzekać  to do psychoanalityka  :P powiedz  że  nikt  cię nie  rozumie ,  że  reszta świata  to  debile  i podobne mądrości  jak te  co głosisz  na  forum 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#56 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 grudzień 2014 - 19:12

Może i miałbym  coś ciekawego do napisania ale wróżbitą nie jestem.  

nie sil się ,nikt tu na ciebie nie liczy  ;)

po co zaraz rozdawać nierobom po 100 zł za nic ...nic więcej nie powie żaden prawnik jak pismo nie odebrane i nie wiadomo co było 

jak będzie sąd to i wezwanie najpierw przyjdzie ..umowa jest prawnie nadal ważna więc nie ma co się bać i latać po adwokatach jak nie trzeba 

#57 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 19:30

Ależ proszę bardzo. Właściciel już kogoś innego wpuścił, i nowy "dzierżawca" wszedł właśnie w posiadanie a więc wygonić siłą już go nie można. Jeżeli będzie czekał dalej to będzie wiosna, "nowy" obsieje pola a właściciel zerwie umowę pod pretekstem nie wywiązywania się z niej co na 99% będzie zgodne z umową. Więc albo teraz podejmie autor konkretne kroki albo nie wiem na co będzie czekał. To nie ma nic skomplikowanego tylko trzeba podjąć konkretne decyzje a nie chować się i unikać właściciela. Nikt z forum za rączkę po sądzie prowadzał go nie będzie chyba, że się ktoś znajdzie i za darmo to zrobi. Albo wy jako jego obrońcy, zafundujecie mu "darmozjada".

Zapomniałem, że w tym kraju każdy jest specem od wszystkiego. Powinien tu powstać także kącik porad medycznych, w końcu po co płacić darmozjadom lekarzom? Przecież na pewno na forum znajdzie się ktoś, kto krok po kroku opisze jak przeprowadzić operację serca.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#58 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 19:49

czyli co radzisz... iść do adwokata, a potem do sądu że właściciel nie wywiązuje się z umowy dzierżawy... można i tak ale trzeba sobie zadać pytanie jaki jest tego sens. Co sąd zasądzi nawet jak się wygra sprawę, bo jakoś sobie tego nie wyobrażam. Jedynie to pośmieje się że się rolnicy nie mogą pogodzić, sędzie skasuje swoje, adwokat swoje a problem pozostanie. Jak dzierżawcy zależy na tej ziemi to niech na wiosnę jak tylko śnieg się roztopi zasieje owies i tyle. Ale pisze że mu nie zależy i że sprawa tego nie warta. Czasami też trzeba odpuścić. Na sąd chyba czas by przyszedł jeśli nowy dzierżawca pierwszy zasiał, wtedy się można starać o opłatę za nielegalne użytkowanie. Teraz za rozsianie wapna raczej odszkodowanie się nie należy ;)

#59 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 grudzień 2014 - 19:52

umowa jest ważna i tylko sąd może ją unieważnić , a do tego muszą być przesłanki

z tego co pisze autor to oświadczył że nie rusza się z dzierżawy  -  tu  powinien dać nakaz na piśmie opuszczenia pola jeśli ktoś tam samowolnie wchodzi 

tatuś przepisał pewnie synkowi i ten myśli że wysiuda dzierżawcę 

po nie udanych , samowolnych próbach  rozwiązania dzierżawy pewnie udadzą się do prawnika i ten im wytłumaczy że nie mają prawa wypowiedzieć tej umowy 

zostaje więc tylko sąd i to oni muszą brać adwokata żeby kombinować , bo tu dzierżawca nic nie zawinił 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:04

Unieważnić mogą i strony jeżeli zajdą odpowiednie przesłanki np. nie wywiązywanie się z umowy, podnajem czy za porozumieniem stron. Właściciel ma prawo np. uznać, że podnajmujesz komuś pole i rozwiązać Tobie umowę co będzie zgodne z umową jak i prawem. Piłeczka teraz wtedy będzie po drugiej i to od niego zależy co zrobi. Albo uzna, że faktycznie komuś podnajmuje i zakończy współpracę albo oświadczy, że umowa jest dalej wiążąca. I teraz jest wybór, albo do sądu z pozwaniem o to, że druga strona nie wywiązuje się z umowy. Sąd albo będzie kazał właścicielowi zaprzestać łamania postanowień umowy albo autor dostanie pieniądze a umowa zostanie rozwiązania. Oczywiście, jak właściciel przegra to "darmozjad" jak i zabawa w sądzie będzie za darmo. Może także czekać na to co zrobi właściciel ale wtedy nie siedziałbym cicho w domu i nie otwierał drzwi listonoszowi tylko zakomunikował, że nie łamiesz postanowień umowy i dalej jest on ważna. Robisz to listownie i dalej, na bezczela obrabiasz to pole. Wybór jest ale i tak nie obejdzie się bez prawnika bo raz, ludzie się ich boją, szczególnie jak przychodzi pismo z pieczęcią od takiej osoby a dwa, jeżeli na czymś się nie znam to nie biorę się za to. Nie wiem ile ha tego masz, ale jak kilka i jeszcze kilka lat umowy przed Tobą, to kilkukrotnie spłaci Ci się adwokat jak go weźmiesz zakładając, że nic tam nie ukrywasz przed nami.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA