freetaxi

Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych 2014

Polecane posty

withanight    1108

Witam jakie warunki trzeba spełnić aby w obecnie trwajacym naborze wniosków w poddzialaniu 5,2 otrzymać jakiekolwiek pieniądze? 

Mam protokół szkód na 34,5 % za 2015 rok, czy jest szansa na jakiekolwiek pieniądze?


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

więc powinieneś wiedzieć, że mając straty w plonie nie uzyska się pomocy, tylko straty w materiale trwałym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108

30 stron rozporządzenia, poradnika i instrukcji a wystarczy to napisać w jednym zdaniu... po co w ogóle piszą o stratach w plonie jak pomóc uzyskuje się tylko za straty w środkach trwałych?


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

straty w plonie też muszą być, ale same w sobie nie pozwalają skorzystanie z tego programu,tylko straty w nasadzeniach plantacji trwałych, uszkodzenia budynków, sprzętu, pomoc jest tylko na to co zostało uszkodzone, czy jak uschną drzewka, to można zasadzić nowe drzewka, jak gałąź uszkodzi ciągnik, to można kupić nowy ciągnik o ile oczywiście kwota pomocy pozwoli, do tego jak się nie miało ubezpieczenia to kwotę obniżają o połowę, zapewne kilkadziesiąt osób w skali kraju z tego skorzysta a środki przesuną na inny program, to nie to co kiedyś, że za straty w plonie kupowało się ciągniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła dziś kolejny nabór wniosków dla rolników. Tym razem o pomoc będą mogli się ubiegać producenci rolni, którzy ponieśli straty w gospodarstwie z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych.

 Agencja uruchamiła wsparcie na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wnioski będzie można składać przez miesiąć aż do 25 stycznia 2017 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Można wysłać je także rejestrowaną przesyłką pocztową do właściwego oddziału regionalnego, bądź złożyć za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR.

Kto może wnioskować?

O przyznanie takiego wsparcia będą mogli starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych:

  • powódź,
  • deszcz nawalny,
  • suszę,
  • przymrozki wiosenne,
  • ujemne skutki przezimowania,
  • obsunięcie się ziemi,
  • lawinę,
  • grad,
  • huragan,
  • uderzenie pioruna.

Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek.

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy w danym roku kalendarzowym ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie oraz straty - dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. 
Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów, zakup maszyn lub urządzeń rolniczych.

Ile wsparcia można otrzymać?

Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w całym okresie realizacji PROW 2014–2020, wynosi 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.

Wysokość poniesionych strat, jakie powstały u rolników na danym terenie, określa komisja powołana przez wojewodę. Na tej podstawie wyliczana jest kwota wsparcia jaką może otrzymać rolnik za szkodę powstałą w danym składniku gospodarstwa, którego dotyczy wniosek o przyznanie pomocy.

Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość wyliczonego wsparcia będzie pomniejszona o kwotę otrzymaną z ubezpieczenia. Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas wysokość pomocy wyliczonej na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje wojewódzkie, będzie pomniejszona o połowę.

Wnioski będą punktowane

Złożone przez rolników wnioski zostaną podane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w gospodarstwie, z uwzględnieniem wysokości strat w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem. Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzone zostaną dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy - jedna dla rolników z woj. mazowieckiego i druga dla rolników z pozostałych województw. Zostaną one podane do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR, w ciągu 40 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

oprac. bcz na podstawie ARiMR


Nie widzę tu informacji o tym, aby musiały być straty w majątku trwałym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

"oraz straty - dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. 
" sprawdź sobie znaczenie tego zdania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukeX    1

Czyli rozumiem że jak w zeszłym roku miałem oszacowano szkody w uprawach warzyw na poziomie 60% a w tym roku ponad 70z powodu gradu to nie mogę ubiegać się a pomoc z tego programu?Straty z zeszłego roku oszacowano komisyjnie na 120tys w tym roku na 150tys.Czyli jak nie mam uszkodzeń w maszynach ,budynkach to pomocy brak?Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1653

Mam protokół szkód z 2016 35% szkód, a obecnie zniszczona w 100% stodoła i zerwana część dachu na drugim budynku. Protokołu jeszcze brak, ale będzie. Zniszczona została również przyczepa 3,5t, przygnieciona przez stodołę. Czy będzie możliwość zakupu z tego programu nowej przyczepy ok.16t?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomrolnik
      witam , mam takie pytanie , brał ktoś może z was quada za dotacje unijne jako mikrociągnik? Wiem , że jest taka możliwość ale jestem ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości . Może ktoś się spotkał z takim tematem i może sie wypowiedzieć . 
    • Przez agrofoto
      System VitalFields powstał, by ułatwić pracę rolnikom, szczególnie tym, którzy korzystają z unijnych dotacji, i tym, którzy chcą się o nie starać. Stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Jest również świetnym „wirtualnym organizerem” dla wszystkich gospodarzy ceniących w swojej pracy porządek i systematyczność. 
      W natłoku codziennych obowiązków uzupełnianie karty pól schodzi na dalszy plan, co w konsekwencji może oznaczać problemy podczas kontroli, gdy wymagane jest podanie informacji dotyczących chociażby środków wykorzystywanych w trakcie prowadzenia upraw. Takich nieprzyjemności możemy uniknąć, korzystając z systemu VitalFields. Jedno kliknięcie wystarczy, by zawsze mieć gotową ewidencję użytych środków ochrony roślin dla PIORIN-u. Warunek jest jeden, dane te należy uzupełniać na bieżąco. VitalFields w znaczący sposób to ułatwia. Jak?   Czytaj więcej
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez katopo
      W nowym PROW ma być program który nie pamiętam jak się ma nazywać ale ma działać na zasadzie że rolnik przekazujący gospodarstwo na inne które chyba będzie miało średnią krajową/wojewódzką po przekazaniu gospodarstwa i zakończeniu działalności rolniczej ma jeszcze przez 5 lat dostawać równowartość dopłat które mu przysługiwały. Coś w rodzaju takich rent strukturalnych.
       
      Jak ktoś ma lepsze pojęcie o tym programie proszę o poprawienie moich ewentualnych błędnych informacji oraz rozwinięcie tematu. 
    • Przez Szymcio23
      Witam  
      Czy osoba mająca ziemię w spadku może otrzymać MŁODEGO ROLNIKA ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj