Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dy27    1

Dopiero zaczynam zabawe ze swoja srutą, narazie przywyczajam tylko krowy. Moje krwoy dają tak okolo 10l na udoj, myslisz ze powinienem dawac wieksze ilosci paszy tresciwej? Mam sporo zboża nie byloby problemu ze zwiekszeniem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brona    0

Witam, mam pytanie ponieważ chciałbym do swojej sruty wprowadzić srute rzepakową i tu rodzi sie problem ponieważ musze zakupić śrute rzepakową lub sam rzepak. Czy rzepak można zmieliśc w zwykłym srutowniku takim jak ten

 

 http://olx.pl/oferta/srutownik-do-zborza-na-kamienie-CID757-ID8fMxd.html#5b37542de5  

 

i kolejenie go wymieszać z reszta zmielonego zboża ?? Śruta ta ma być z przeznaczeniem na opas byków powyzej 300kg. Pytam bo jestem całkiem zielony w tym temacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymieszać to nie problem. Najlepiej było by jak byś gdzieś kupił poekstrakcyjną śrutę rzepakową [np.po tłoczeniu oleju]. Zmielić w śrutowniku na kamienie chyba nie, bo w nasionach jest olej i po uszkodzeniu nasiona rzepaku wydzielał by się olej co uniemożliwiło by wydostanie się śruty z kamieni w takim śrutowniku. Może w śrutowniku bijakowym dało by się to zrobić, jest na to większa szansa. Niech inni się wypowiedzą. Może ktoś ma z tym doświadczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    172

ale jaki jest w tym sens....rzepak będzie coś koło 1400zl tona,śruta rzepakowa około 1100zł...zresztą to nie o same zmielenie chodzi,ona jakieś tam procesy przechodzi jeszcze-tak sądzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leopard64    2

w pełni popieram dawidursus323 , kiedys zrobiłem coś takiego w podobnym śrutowniku i dobrze że duzo tego nie było bo efekt końcowy był taki że rozkrecałem srutownik :) kup srute gotową, może być tez słonecznikowa lub sojowa :) jak kto woli, ja obecnie mysle nad wprowadzeniem łubinu do mieszanki ale najpierw musze zasiać kilka hektarów na próbe :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można by było się jeszcze trudzić z tym na gniotowniku walcowym. Mokre zboże potrafi się pozapychać między walcami to rzepak tym bardziej. Tak jak pisał leopard64 kup śrute gotową, rzepakową,słonecznikową,sojową. Naprawdę w gospodarstwie jest co robić i nie ma sensu żebyś potem rozbierał śrutownik i go naprawiał [czyścił].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

To widzę, że ja słabo karmię swoje krówki naprzeciwko kolegów :D Daję im śrutę żyto/owies w proporcjach 2/3 owies 1/3 żyto, do tego dostają tylko sianokiszonkę z balotów i to wszystko, mleko to jakieś 8-11l od jednej krowy na raz, nie wiem czy to dobrze, czy źle. Jeśli to sporo na taką paszę to może dlatego, że kombinowałem ze sztuczny unasiennianiem krów hf-ami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno lepiej się przyswaja pasza dla bydła z gniecionego ziarna.

Gniotownik:bydło,drób

Śrutownik bijakowy:trzoda

Mi się wydaje że nie źle ci dają mleka. Ale nie wiem jak się przedstawia ilość mleka przy ''profesjonalnym'' żywieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile waży worek śruty [z bijakowego] ze zboża [taki 50kg prawie pełny aby było czym zawiązać]? Śruta jest chyba lżejsza od zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

Podobno lepiej się przyswaja pasza dla bydła z gniecionego ziarna.

Gniotownik:bydło,drób

Śrutownik bijakowy:trzoda

Mi się wydaje że nie źle ci dają mleka. Ale nie wiem jak się przedstawia ilość mleka przy ''profesjonalnym'' żywieniu.

 

Prawdopodobnie lepiej, moja ziemia nie jest odpowiednio dobra do bardzo dobrego karmienia hf-ów(nie mam jakichś najlepszych krów ale są niezłe)

Kiedy mam trochę kasy to kupuję im Univit dla krów mlecznych, w 10-cio kilogramowych wiaderkach, stosuję 4kg na 100kg śruty zbożowej(żyto, owies)

 

Takie coś: http://archiwum.allegro.pl/oferta/univit-km-10kg-witaminy-dla-krow-mlecznych-i4155519136.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Ile waży worek śruty [z bijakowego] ze zboża [taki 50kg prawie pełny aby było czym zawiązać]? Śruta jest chyba lżejsza od zboża?

 

Myślę , że waży 45-50 kg.Zauważ,że jak sypiesz zboże to nie ''pod korek'' bo czasem można się ładnie zdziwić bo dobra pszenica waży swoje nawet ok 70 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

7285285400_1421269171_thumb.jpg

 

Ułożyłem sobie taki oto skład paszy dla cielaków od około 100 kg. Czy są one w miarę poprawne? Którą lepiej wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez irzi
      Witam początkiem Stycznia Jelenie i sarny zniszczyły mi 20 bel sianokiszonki, po zgłoszeniu tego na piśmie do koła łowieckiego, na wizji lokalnej stwierdzono że jest bliskość lasy i bele poukładane są jedna na drugiej i odszkodowanie mi się nie należy. Proszę o pomoc czy ktoś już miał taki problem i czy udało się coś uzyskać. 


    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez skret1
      Która dawka według was jest lepsza i czy wogóle nadają się one czy nie wychodzą za drogo??


    • Przez Radan
      Witam.
       
      Czy ktoś ma w tym temacie coś konkretnego do powiedzenia?
      Specjalizacja to bydło mięsne (charolaise i simental). Daję kukurydzę i sianokisonkę oraz śrutę jęczmień - owies ale mam zamiar zwiększyć stado a łąk więcej nie mam.
      Jaka jest wydajność takiej kiszonki z pszenicy u was? Ile ton z ha? Jaka klasa ziemi? Odmiany?
      Podziękował
       
      PS. Pewnie to nie ta lokalizacja tematu ale wszędzie pełno a konkretów brak.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj