Skocz do zawartości

Zdjęcie

przepis na śrutę!!

66 odpowiedzi na ten temat

#41 Share tedizetor56

tedizetor56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 509 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,myslistwo,pilka nozna Wdizew Lódz.

Napisany 22 grudzień 2014 - 22:44

przepis na śrutę!!

witam, 
jestem ciekaw waszych przepisów na śrutę. Obecnie dajemy pasze pełnoporcjowe gotowe ale ich cena skłania mnie do zakupu mieszalnika i robieniu samemu. Podajcie tu tylko swoje przepisy na pasze tj. ile % i czego. Piszcie również wasze opinie na ten temat.

kolega chyba scieme laduje albo przedstawiciel jakiejs firmy.normalnie bys wiedzial ze wlasna taniej wychodzi.

Zetor Team.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
przepis na śrutę!! Dzisiaj, 05:16
  •  

#42 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 24 grudzień 2014 - 12:02

przepis na śrutę!! Posiadam zboza takie jak: mieszanka (owies+jeczmien), jeczmien, pszenżyto i żyto. To jaki udzial ma byc tych zbóż w paszy? Wczesniej dawalem granulki Z wipaszu, większość krów jedt wycielona.

#43 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 24 grudzień 2014 - 12:08

przepis na śrutę!! @ dy27 przewaga jęczmienia z owsem i pszenżyta, a żyta mniej niż 20% składu paszy.

#44 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 24 grudzień 2014 - 12:19

przepis na śrutę!!

Koledzy mając do dyspozycji owies, pszenicę, pszenżyto i kukurydzę jak sporządzić śrutę dla byczków takich 100 kg. Ewentualnie co dodać?

#45 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 25 grudzień 2014 - 21:01

przepis na śrutę!!

Zboża do paszy dla niosek mielić drobno czy grubiej?

#46 Share Zegarek

Zegarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 10:47

przepis na śrutę!!

koledzy mam ważne pytanie co jest lepsze zboże gniećone czy śrutowane z góry dziekuje za odpowieć

#47 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 12:15

przepis na śrutę!!

podobno lepsze gniecione, a najlepiej porozcierane w młynie bo tam mają takie walce co się 1 szybciej obraca i rozciera zboże

#48 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 13:18

przepis na śrutę!! Witam, robię mieszankę dla krow w mieszalniku. Skład tej mieszanki: 25% (soja+ rzepak), 70% zboże, 3% witaminy, 1% drożdże, 1% kwaśny węglan sodu. Daje tego po 3 kg dziennie/sztuka. Chcialbym wprowadzic do mojej sruty mocznik. Ile go zastosować, i czy mam go mieszac razem z innymi skladnikami?

#49 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 17:52

przepis na śrutę!!

Z mocznikiem nie ma co przesadzać na start, na początek nie dawaj więcej niż 30g/sztukę. Tak swoją drogą to coś mało zadajesz paszy treściwej 3 kg na sztukę, nie myslałeś o zwiększeniu tej dawki? Ile średnio pozyskujesz mleka od krowy?

#50 Share romanwiatr

romanwiatr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 14:56

przepis na śrutę!!

Rozregulowałem dawkę i nie wiem jak z tego wybrnąć. Chodzi o byki 600+ kg , dostawały sianokiszonkę do oporu, kiszonkę z QQ po 1 wiadrze 20l 2 razy dziennie i tak dostają.

Śrutę dostawały 2 razy dziennie po ( 1 kg owsianej, 1,5 kg pszenżyta, 2,25 kg pszenicy, 0,25 rzepakowej, 0,25 łubinu, 6 małych łyżeczek mocznika) do czasu aż się rozchorowały,

to był wirus bo i u sąsiadów też tak było. Zacząłem małymi dawkami znów wracać do śruty po głodówce, teraz dostają (1 kg owsianej, 2,25 kg pszenicy, 0,25 rzepaku)

Nie wiem czy wprowadzać pszenżyto czy lepiej zwiększyć ilość śruty z pszenicy ( mało mam pszenżyta a sporo pszenicy) kończy się owies i będę dokupował i też pytanie czy owies zastąpić jęczmieniem, u mnie w podobnej cenie jest.

Więc dostawały by śrutę z jęczmienia, pszenicy, rzepaku, mam jeszcze łubin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 13:59

przepis na śrutę!! Dopiero zaczynam zabawe ze swoja srutą, narazie przywyczajam tylko krowy. Moje krwoy dają tak okolo 10l na udoj, myslisz ze powinienem dawac wieksze ilosci paszy tresciwej? Mam sporo zboża nie byloby problemu ze zwiekszeniem:)

#52 Share brona

brona

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:19

przepis na śrutę!!

Witam, mam pytanie ponieważ chciałbym do swojej sruty wprowadzić srute rzepakową i tu rodzi sie problem ponieważ musze zakupić śrute rzepakową lub sam rzepak. Czy rzepak można zmieliśc w zwykłym srutowniku takim jak ten

http://olx.pl/oferta...html#5b37542de5  

i kolejenie go wymieszać z reszta zmielonego zboża ?? Śruta ta ma być z przeznaczeniem na opas byków powyzej 300kg. Pytam bo jestem całkiem zielony w tym temacie 

#53 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:31

przepis na śrutę!!

Wymieszać to nie problem. Najlepiej było by jak byś gdzieś kupił poekstrakcyjną śrutę rzepakową [np.po tłoczeniu oleju]. Zmielić w śrutowniku na kamienie chyba nie, bo w nasionach jest olej i po uszkodzeniu nasiona rzepaku wydzielał by się olej co uniemożliwiło by wydostanie się śruty z kamieni w takim śrutowniku. Może w śrutowniku bijakowym dało by się to zrobić, jest na to większa szansa. Niech inni się wypowiedzą. Może ktoś ma z tym doświadczenie.

#54 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:38

przepis na śrutę!!

ale jaki jest w tym sens....rzepak będzie coś koło 1400zl tona,śruta rzepakowa około 1100zł...zresztą to nie o same zmielenie chodzi,ona jakieś tam procesy przechodzi jeszcze-tak sądzę

#55 Share leopard64

leopard64

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 23:08

przepis na śrutę!!

w pełni popieram dawidursus323 , kiedys zrobiłem coś takiego w podobnym śrutowniku i dobrze że duzo tego nie było bo efekt końcowy był taki że rozkrecałem srutownik :) kup srute gotową, może być tez słonecznikowa lub sojowa :) jak kto woli, ja obecnie mysle nad wprowadzeniem łubinu do mieszanki ale najpierw musze zasiać kilka hektarów na próbe :) 

#56 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 06:44

przepis na śrutę!!

Można by było się jeszcze trudzić z tym na gniotowniku walcowym. Mokre zboże potrafi się pozapychać między walcami to rzepak tym bardziej. Tak jak pisał leopard64 kup śrute gotową, rzepakową,słonecznikową,sojową. Naprawdę w gospodarstwie jest co robić i nie ma sensu żebyś potem rozbierał śrutownik i go naprawiał [czyścił].

#57 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 16:47

przepis na śrutę!!

To widzę, że ja słabo karmię swoje krówki naprzeciwko kolegów :D Daję im śrutę żyto/owies w proporcjach 2/3 owies 1/3 żyto, do tego dostają tylko sianokiszonkę z balotów i to wszystko, mleko to jakieś 8-11l od jednej krowy na raz, nie wiem czy to dobrze, czy źle. Jeśli to sporo na taką paszę to może dlatego, że kombinowałem ze sztuczny unasiennianiem krów hf-ami.

#58 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 18:31

przepis na śrutę!!

Śrutujesz na bijakowym?

#59 Share kalwas

kalwas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 18:55

przepis na śrutę!!

Tak dokładnie z ślinikiem 11kw ;D ale to nie za dobra pasza? :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 19:05

przepis na śrutę!!

Podobno lepiej się przyswaja pasza dla bydła z gniecionego ziarna.

Gniotownik:bydło,drób

Śrutownik bijakowy:trzoda

Mi się wydaje że nie źle ci dają mleka. Ale nie wiem jak się przedstawia ilość mleka przy ''profesjonalnym'' żywieniu.