Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
everto    58

witam, 
jestem ciekaw waszych przepisów na śrutę. Obecnie dajemy pasze pełnoporcjowe gotowe ale ich cena skłania mnie do zakupu mieszalnika i robieniu samemu. Podajcie tu tylko swoje przepisy na pasze tj. ile % i czego. Piszcie również wasze opinie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Robiona samemu jest na pewno lepsza.

W żywieniu bydła jest multum takich tematów i są tam już podane procentowe składniki pasz podanych przez innych użytkowników, wystarczy poszukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Czy lepsza dla bydlaków to bym nie powiedział, ale na pewno swoja pasza i śrutowanie samemu jest dużo bardziej ekonomiczne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

To że bardziej ekonomicznie, to jeden plus, a czasem w kupnych paszach to co niby jest, tak naprawdę nie które składniki na etykiecie są "zawyrzone" procentowo i producent po prostu oszukuje rolnika bo ten płaci za skład na etykiecie i wydaje o wiele więcej pieniędzy niż to tak na prawdę jest warte...

Nie mówię że takie pasze są złe ale śrutą zbożowa+ dodatki np. witaminy lub śruta sojowa czy rzepakowa są "pewne" bo wiadomo co tam jest.Ktoś kiedyś tu na forum napisał, że w kupnej paszy dla cieląt chyba znalazł ziarna żyta.

Też nie pomyśl że twierdzę, iż tak jest w każdej paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Mi raczej chodziło o to, że taki np. Sanbull ładniej pachnie i pewnie jest smaczniejszy dla bydlaków niż te śruty naszej domowej roboty. Co do reszty się z Tobą zgodzę i te ceny to chyba tylko za zmielenie tego wszystkiego razem i ładny kolorowy woreczek. Ja sam mielę zboże + do tego rzepakowa, witaminy i kreda pastewna, co te ostatnie producenci ładnie i profesjonalnie nazywają na etykietach węglanem wapnia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Mi raczej chodziło o to, że taki np. Sanbull ładniej pachnie i pewnie jest smaczniejszy dla bydlaków niż te śruty naszej domowej roboty. Co do reszty się z Tobą zgodzę i te ceny to chyba tylko za zmielenie tego wszystkiego razem i ładny kolorowy woreczek. Ja sam mielę zboże + do tego rzepakowa, witaminy i kreda pastewna, co te ostatnie producenci ładnie i profesjonalnie nazywają na etykietach węglanem wapnia :P

możesz napsać skład Twojej paszy dla byków?ile dajesz rzepaku?jakie efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Kolego to może jaci podam swoją recepture- NIe wiem czy prawidłowo ułożona ale byki przyrastaja przyzwoicie-

- Sruta rzepakowa 100kg

-łubin biały Zeus 150kg

-Kukurydza kiszona ziarno 200kg wilgotnosć ok 25%

-Witaminy 25kg

-soda 10

-kreda 10

-mocznik 15

+ zboże własne Pszenżyto+ Jeczmień +owies  

=1000kgmieszanki gotowej

A teraz mam pytanie do znawców tematu. Jaką wartość ma ta moja mieszanka pod względem białka i energi. Za wyliczenie był bym wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Ja podam swój przepis, Sruta ekonomiczna około 16%białka [dodatkowo podawany mocznik max 100gram na dorosłego]   zboże 70kg,rzepakowa 25kg,witaminy 2kg i kreda 2kg.  zakładam że zborze ma średnio 11%białka.  pszenżyto,jęczmień,owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

5kg soji, 6,4 rzepaku, 9,6kg pszenica&jęczmień, 9,6kg corny kukurydziane,  1,6kg witaminy, 1kg drożdży, 1,1kg bufor paszowy. - tyle mieści mi się w betoniarce (dla 16 krów) 

Każda krowa dostaje po 2kg tej mieszanki + 1kg wysłodków suchych na jeden odpas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

witam mam pytanie czy 6kg sruty z przenicy owsa i kukurydzy ,8kg buraków pastewnych 4koszyki sieczki,5dkgkredy, +witaminy,siano do woli,woda jest to wystarczajace na dzien dla byczka 500kg?niemam kiszonek.mugłbym cos wiecej dodac?prosze o komentaze dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ lukaszz Twój byczek dostaje za mało białka, jeśli możesz dokupić śrutę sojową lub rzepakową(tańsza) to zrób to.Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że jest jeden byk, więc kupuj baloty z sianokiszonki, koszt to ok. 65zł za sztukę, wyjdzie taniej niż śruty sojowe i rzepakowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Taa bo jednym bykiem przefutruje balot sianokiszoni zanim mu spleśnieje. A świstak siedzi i zawija je w te sreberka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

no jedna sztuka.to chyba balot odpada bo splesnieje?ile potrzeba sztuk zeby sie balot nie zmarnował?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Moja pasza do tej pory składała się z; pszenica 50% jęczmień 25% owies 25%. Czy zastąpienie 20% pszenicy śrutą rzepakową miało by jakiś sens?Pasza miała by wyglądać tak pszenica 30% jęczmień 25% owies 25% śruta rzepakowa 20%. Do tego kiszonka z kukurydzy do woli ziemniaki ok 5kg/ szt siano i słoma na przemian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

ma sens,nawet i 25% rzepakowej,  podniesiesz białko w paszy. a karmiąc kiszonką z kukurydzy,ziemniakami i zbożem masz ful energii a mało białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

witam kupiłem makuch rzepakowy czy wystarczy 6kg sruty z przenicy owsa jeczmienia i kukurydzy i 1kg tego makuchu na dzien?czy ten makuch to jest to samo co sruta rzepakowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ale dobowa dawka jest mniejsza niż poekstrakcyjnej, bo jak dobbrze pamietam to rzepakowej poekstrakcyjnej można max 3kg/dzień, a makuchu mniej, nie pamietam już ile

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justin92    0

Witam mam pytanko ile można dodawać % soi do śruty ze zbóż ?    20%   można więcej?  byczki są w wadze 250kg       

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez irzi
      Witam początkiem Stycznia Jelenie i sarny zniszczyły mi 20 bel sianokiszonki, po zgłoszeniu tego na piśmie do koła łowieckiego, na wizji lokalnej stwierdzono że jest bliskość lasy i bele poukładane są jedna na drugiej i odszkodowanie mi się nie należy. Proszę o pomoc czy ktoś już miał taki problem i czy udało się coś uzyskać. 


    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez skret1
      Która dawka według was jest lepsza i czy wogóle nadają się one czy nie wychodzą za drogo??


    • Przez Radan
      Witam.
       
      Czy ktoś ma w tym temacie coś konkretnego do powiedzenia?
      Specjalizacja to bydło mięsne (charolaise i simental). Daję kukurydzę i sianokisonkę oraz śrutę jęczmień - owies ale mam zamiar zwiększyć stado a łąk więcej nie mam.
      Jaka jest wydajność takiej kiszonki z pszenicy u was? Ile ton z ha? Jaka klasa ziemi? Odmiany?
      Podziękował
       
      PS. Pewnie to nie ta lokalizacja tematu ale wszędzie pełno a konkretów brak.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj