Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kto popiera POLSKĄ MOC ?!

86 odpowiedzi na ten temat

#41 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 18:51

A ja powiem tak  :) firma ursusa działała kiedy miał rynek zbytu jak polske rolnictwo się mechanizowało ale jak wszyscy pokupowali c330 i c360 co miaeli 5 albo 10 ha to mu wystarczył taki ciągnik i nikt się nie rozwijał bo z 5-10 ha mógł człowiek życi ;)  i ursus nie miał zbytu na ciągniki i upadł a na zachodzie rolnicy cały czas się rozwijali to i firmy ciągników też mogły się rozwijać.

Nie zgodzę sie z Tobą.

Pamiętam czasy jeszcze gdy ciagniki były na przydziały i  jeśli juz to rozwój utrudniał właśnie ustrój , po ciagniki były kolejki i często rolnicy stary ciągnik kupowali o wiele drożnej niz kosztował nowy. I gdyby nie starowanie odgórne to rolników stac było by kopić nowy ciągnik za dożo wyższa kwotę niż ustaliła to góra. Przez to do Ursusa wpływało dużo mniej pieniędzy niż mogło by. Sprawa następna to Ursus rozwijał sie do czasu kupna przez nasz rząd licencji MFa  nie mówię o wprowadzeniu go na rynek tylko o czasie zakupu licencji bo to jest różnica 10 lat. Skutkiem tego z dnia na dzień wywalono do kosza praktycznie gotową serię ciągników serii U jak i wywalono na zbity pysk najlepszych Ursusowskich konstruktorów. I nie ma co mieć pretensji do Ursusa ze sie nie rozwijał tylko do komuchów którzy nie pozwolili na to.

Seria U była testowana w Anglii i testy przeszła lepiej niz sie spodziewano. silniki do nich były konstruowane we współpracy z Renaultem. dużym atutem tej serii było to że mozna było na jeden bazie produkować ciagniki o róznej mocy co znacznie zmniejszało koszty produkcji.  No ale cóż to juz historia.

Również samo rolnictwo nie stało w miejscu, zobacz na budynkach ( na większości budynków jest data budowy) w których latach były stawiane, wieś budowała się na potęgę :)

Gospodarstwo przejąłem w 94r. plony w tym czasie były na poziomie 4t (pszenica) i mając kilkanaście ha stać mnie było na nowe maszyny ( w tym czasie były już kredyty preferencyjne) w 97r nowy MTZ 82 kosztował 47tyś zł. Zetor 60 kM coś kolo 48tyś. kombajn Bolko 8tyś.

Wydaje mi sie że w tym czasie było dużo łatwiej rozwijać sie niż teraz i gdybym wtedy tego nie robił to teraz był bym w czarnej d*pie. Oczywiście później przyszedł juz Balcerowicz i zaczeły sie przygotowania do oddania nas Unijnemu kołchozowi.

Teraz jak nie mam plonu 6t to jest słabo a o cenach żywca nie wspomnę. Biurokracja, kontrola, limity na każdym kroku. Rozwijać mogą sie nie liczni bo tylko na tyle wystarcza pieniędzy i jest tak że wszyscy składaja sie aby im dać. Po drodze jeszcze połowę tej kasy zeżre biurokracja.

Dzisiaj dotacje Unijne to jedna wielka sciema  bo nikt nam nie daje żadnych pieniędzy a wręcz przecienie jeszcze nam zabierają ale to nie temat o tym.

Wracając do tego tematu to Ursusy miały być tanim prostym wołem roboczym i jak widać na filmiku tak jest. Wiekszość ciężkiej serii było sprzedawane do pgr-ów a tylko nieliczne były kupowane przez rolników indywidualnych i dzisiaj kupują używany ciagnik to albo trafia sie na zajeżdżonego z PGR albo na zajeżdżonego z zagranicy :).

Mam c 385 A turbo z 78r wersja Duńska kupiona ze 6 lat temu za 18tyś. zrobiony remont silnika i parę innych dupereli ale w sumie nie kosztuje mnie więcej niż 30tyś za grosze można go wyciszyć a nie to ochraniacze za uszy za 12zł i jazda w pole :D .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kto popiera POLSKĄ MOC ?! Dzisiaj, 20:07
  •  

#42 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 20:50

Nie masz racji do końca, mój ojciec po znajomości kupił ursusa 4011 w latach 70- silnik wystarczał na 3-4 lata i do pomu po następny - tyle miał roboty na usługach i u siebie, po paru latach ludzie płakali że na 12-15ha dostali przydział na 60-tkę a marzyli o 30-stce - trzeba było sobie dzika kupić - jeszcze mniej palił... Choćby 1602 kosztował równowartość 10 tuczników to i tak mało kto by go wtedy kupił 

#43 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 21:36

W 70r. to mnie jeszcze na świecie nie było to nie będę się wypowiadał o tych czasach. Ale masz rację że ludzie na początku nie chcieli nic wiekszego bo im pole ugniecie :) ale ciężkie ciagniki szły do PGRów .

U mnie w kółku były 360 i 380 to ludzie płakali jak gościo 360 przyjechał im pryskać bo przecież ile to to zboża zniszczy :) .

#44 Share robsio_maslos

robsio_maslos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 08:10

Nie zgodzę sie z Tobą.

Pamiętam czasy jeszcze gdy ciagniki były na przydziały i  jeśli juz to rozwój utrudniał właśnie ustrój , po ciagniki były kolejki i często rolnicy stary ciągnik kupowali o wiele drożnej niz kosztował nowy. I gdyby nie starowanie odgórne to rolników stac było by kopić nowy ciągnik za dożo wyższa kwotę niż ustaliła to góra. Przez to do Ursusa wpływało dużo mniej pieniędzy niż mogło by. Sprawa następna to Ursus rozwijał sie do czasu kupna przez nasz rząd licencji MFa  nie mówię o wprowadzeniu go na rynek tylko o czasie zakupu licencji bo to jest różnica 10 lat. Skutkiem tego z dnia na dzień wywalono do kosza praktycznie gotową serię ciągników serii U jak i wywalono na zbity pysk najlepszych Ursusowskich konstruktorów. I nie ma co mieć pretensji do Ursusa ze sie nie rozwijał tylko do komuchów którzy nie pozwolili na to.

Seria U była testowana w Anglii i testy przeszła lepiej niz sie spodziewano. silniki do nich były konstruowane we współpracy z Renaultem. dużym atutem tej serii było to że mozna było na jeden bazie produkować ciagniki o róznej mocy co znacznie zmniejszało koszty produkcji.  No ale cóż to juz historia.

Również samo rolnictwo nie stało w miejscu, zobacz na budynkach ( na większości budynków jest data budowy) w których latach były stawiane, wieś budowała się na potęgę :)

Gospodarstwo przejąłem w 94r. plony w tym czasie były na poziomie 4t (pszenica) i mając kilkanaście ha stać mnie było na nowe maszyny ( w tym czasie były już kredyty preferencyjne) w 97r nowy MTZ 82 kosztował 47tyś zł. Zetor 60 kM coś kolo 48tyś. kombajn Bolko 8tyś.

Wydaje mi sie że w tym czasie było dużo łatwiej rozwijać sie niż teraz i gdybym wtedy tego nie robił to teraz był bym w czarnej d*pie. Oczywiście później przyszedł juz Balcerowicz i zaczeły sie przygotowania do oddania nas Unijnemu kołchozowi.

Teraz jak nie mam plonu 6t to jest słabo a o cenach żywca nie wspomnę. Biurokracja, kontrola, limity na każdym kroku. Rozwijać mogą sie nie liczni bo tylko na tyle wystarcza pieniędzy i jest tak że wszyscy składaja sie aby im dać. Po drodze jeszcze połowę tej kasy zeżre biurokracja.

Dzisiaj dotacje Unijne to jedna wielka sciema  bo nikt nam nie daje żadnych pieniędzy a wręcz przecienie jeszcze nam zabierają ale to nie temat o tym.

Wracając do tego tematu to Ursusy miały być tanim prostym wołem roboczym i jak widać na filmiku tak jest. Wiekszość ciężkiej serii było sprzedawane do pgr-ów a tylko nieliczne były kupowane przez rolników indywidualnych i dzisiaj kupują używany ciagnik to albo trafia sie na zajeżdżonego z PGR albo na zajeżdżonego z zagranicy :).

Mam c 385 A turbo z 78r wersja Duńska kupiona ze 6 lat temu za 18tyś. zrobiony remont silnika i parę innych dupereli ale w sumie nie kosztuje mnie więcej niż 30tyś za grosze można go wyciszyć a nie to ochraniacze za uszy za 12zł i jazda w pole :D .

ja powiem tak kto chciał to się rozwijał  :) ojciec mi opowiadał jak była ziemia na sprzedasz z śmieszne 1000zł i nikt nie chciał kupować bo mu nie było ziemi potrzeba. jak ojciec kupił kosiarke w 80 latach to na wsi był tylko 1 kosiarka rotacyjna to tyle się najezidził po ludziach ciąć że ta kosiarka jest do tej pory a wygląda jak złom i tak jestem pełen podziwu że tak kosiarka tyle wytrzymała  ;)

#45 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3428 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 10:02

panowie pokazcie mi w pelni polska konstrukcje ciagnika rolniczego poza c325, to jest ta wasza polska moc ?

cala reszta to licencyjjne ulepy klepane byle jak i z byle czego

do dzis ursus nie potrafi stworzyc takiego ciagnika jak zachod 25 lat temu

jeszcze jedno zmien tytul na "polska niemoc"

Edytowany przez izydor6280, 06 listopad 2014 - 10:03.

Polska B

#46 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1242 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 15:27

Ciekawe czy Niemcy marudzą, że ciągniki Claas to tak właściwie Renault i są robione we Francji? Albo czy Anglicy nie kupują MF-ów, bo są produkowane też we Francji...? Włosi pewnie obrzucają błotem Lamborghini za to, że ma niemiecki silnik i w ogóle jest to SAME ze znaczkiem Lambo.

#47 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 15:44

polakowi nie dogodzisz, tyle

a że prawdziwie polskim ciągnikiem była tylko 325 i pochodne to prawda, ale że c-330 i c-360 (i po części T-25) razem zmechanizowały polską wieś to nikt nie zaprzeczy

#48 Share swat24

swat24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 16:49

Seria ciężkich Ursusów też była częściowo Polska bo to wspólna konstrukcja z czechosłowacją.

Edytowany przez swat24, 06 listopad 2014 - 16:49.

#49 Share CamilloVII

CamilloVII

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 17:33

Kto popiera POLSKĄ MOC ?! Ursusa trzeba zrechabilitować po części. Taka była specyfika uwczesnego rynku, że poprostu wchłonął każdą ilość ciągników jeszcze z pocałowaniem ręki. Nie było więc sensu pakować niepotrzebnie np tapicerek czy radyjek i innych dupereli do ciągników. Powód? Maszyny potrzebne były na wczoraj i w jak największej ilości. Ludzie cieszyli się z byle zajechanej trzydziestki z PGRu bo nie musieli już łazić za koniem. Brak konkurencii w czasie gdy powinna być i być motorem rozwoju. A potem nagłe otwarcie rynków po 89 poprostu było dla ursusa jak strzał w głowe. Nasi zostali z zacofaną ciężką serią która dobrze wygląda tylko na plakatach i pulpitach a w polu na tle zachodnich wypada jak zabawka. Oraz z postlicencyjnymi MFami które były opóźnione w rozwoju o dobrze 30-40 lat (mówie tu o stanie na rok 2000). W żadnym z nich ani śladu choćby zsynchronizowanej skrzyni czy półbiegu... Wystarczy porównać np Ususa 5314 z 2000 roku i renate serii 77.xx. Przedział czasowy 20 lat na korzyść ursusa a technologicznie jest 20 lat przed renatą. Nie wspomne o nieudolnym zarządzie będącym pod wpływem najpierw ''wielkiego barata'' a po komunie sterowanych przez zachodnie koncerny pachołków.

#50 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 17:40

Tak jest wielka różnica między tym co nam pozwolono robić a tym co mogliśmy robić  gdyby nam pozwolono bo ani mniej rozgarnięci ani mniej zdolni od ludzi z zach. nie byliśmy i nie jesteśmy.   Zakup licencji na MF był świetnym biznesem ale dla zach. który sprzedał nam coś co u nich było już niesprzedawalne i wpieprzył nas w jeszcze większe długi no i przede wszystkim przypieczętował los całego przemysłu ciągnikowego bo to nie był 1 zakład tylko wiele firm w całej Polsce powiązanych ze sobą i zatrudniających  tysiące ludzi. Dziś otwiera się jakąś manufakturę, w której prace ma może ze 200 osób składających jakiegoś ulepa i robi się wielkie halo. MF miał dać skok technologiczny Ursusowi  - pytanie czy był potrzebny polskiemu rolnikowi -  nie był bo co niby chłopu dawała przesiadka z ursusa na MF? Pojawienie się dopłat sztucznie nakręciło popyt na ziemię, do tego niska opłacalność jednostkowa zainicjowała powstanie w Polsce GR na modlę zach tzw. wielkoobszarowych farm  czy ferm produkujących duże, jednolite partie towaru dla dużych przetwórców takich jak na zach. Oczywiście równolegle si kapitał zach. wykupił nasze przetwórnie i przestawi je na współprace wyłącznie z dużymi GR . Duże GR nie potrzebuje ludzi do pracy gdyż woli kupić nowoczesne maszyny  a więc nie kupi 20 szt. odpowiedników MF255  dla 20 traktorzystów, tylko zach. kolosa do wydajnych maszyn, którego zakup w dodatku jest wysoko dotowany. Tym pokrętnym sposobem firmy zach. są mocno sponsorowane prze przez ich rządy a nasz Ursus ze swoimi kupionymi za zachodnie kredyty MF stał się bankrutem.  Powstała wielka pustka i w to puste miejsce wskoczyły natychmiast zach.- unijne, firmy ze swoimi rozwijanymi przez lata, już gotowymi wyrobami stworzonymi dla dużych rolników - dilerka w Polsce rozkwitła, zarobiły kokosy także banki niestety też już będące w rękach obcego kapitału. Nasz zadłużony, wpędzony w maliny i głupio zarządzany cień dawnego ursusa został spisany na straty i upadł tak jak małe GR. Oczywiście ktoś powie widać tak musiało być i tak wymusił wolny rynek, prawa ekonomii itp.  Kto chce wierzyć w te brednie to niech sobie wierzy, jednak w realnym świecie nic przypadkiem się nie dzieje. Widać zresztą wyraźnie kto na tym zyskał naprawdę a kto tylko pozornie i kto tu jest teraz panem a kto tylko petentem- niestety polski rolnik.  I co dalej uważacie że zach. tak nas kocha za nasze przemiany ustrojowe, że za to daje nam kaskę, dopłaty i że tak chętnie by je dawał nawet jakby nie zniszczył najpierw dokładnie naszego przemysłu i np  Ursus dominowałby na naszym rynku,  nie sadzę - nie ma przypadków. To był jeden gigantyczny i bardzo chytry plan wciągnięcia Polski w tryby zach. biznesu, który zarobił na tym krocie. Przypadek to jednak złe słowo gdyż  zadziałanie tego planu wymagało jeszcze jednego czynnika tj.  współudziału polskich, sprzedajnych polityków, którzy siedzieli i siedzą nadal w obcej kieszeni a pan minister od frajerów wbrew temu co twierdzi jest tylko kukłą, która potrafi tylko pytać się zachodu jak wysoko ma skakać. Dlatego już najwyższa pora tą sprzedajną bandę zwłaszcza z PSL odegnać od koryta.     

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share CamilloVII

CamilloVII

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 17:53

Kto popiera POLSKĄ MOC ?! Z tym się zgadzam, że dopłaty i dofinansowania do zakupu maszyn mają na celu tylko i wyłącznie wyprowadzenie kasy z naszego kraju. Proste to jest sprzedają nam ciągnik za 300tys który jest warty 150tys. Dają nam połowę ''wirtualnej kasy'' którą i tak odbiorą podwojoną a my idioci jeszcze cieszymy się że połowe za darmo dostaliśmy...

#52 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 18:05

Im więcej ktoś dostanie pomocy tym bardziej narzeka. Zabrać nam te maszyny powinni i żeby nasz skóra spłynęła potem i krwią za to wieczne narzekanie na wszystko :(

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#53 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 18:09

http://www.konstrukc...l=1&limitstart=

#54 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 18:13

Kto popiera POLSKĄ MOC ?! Ciekawe dlaczego za poprzednimi czasami najbardziej tęsknią osoby, których jeszcze wtedy na świecie nie było a jak byłi to głównym ich zajęcien było spanie i osrywanie pieluch...

I dla tych co narzekają, że dotację wysysają z nas kapitał. Kto Wam bronił za unijne pieniądze kupować polski sprzęt? Nikt. Więc do kogo pretensje teraz macie?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#55 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 18:18

jakość przyjacielu broni jakość :(

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#56 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 18:28

Kto popiera POLSKĄ MOC ?! Masz rację. To na pewno był spisek. Zauważ, że przed 2004 polskie maszyny były marzeniem polskich rolników a teraz? Każde na nie spluwa uznając za szczyt złomu. To musi być sprawka UE bo kto innym by tak podstępnie zmusił rolników do zakupu JD.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#57 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 19:03

Firmy państwowe upadły a prywatne nie miały czasu aby złapać odpowiedni poziom przed wejściem do Unii. Jakość Polskich maszyn jest coraz lepsza ale nie możne być na poziomie zachodnim bo wtedy i ceny były by zbliżone do zachodnich. A jak widać po tym co niektórzy pisza to nie kupili by nic Polskiego bo jest tanie a co za tym idzie niskiej jakości a jeśli było by drogie i dobrej jakości to i tak kupili by zachodnie bo skoro cena i jakość podobna to lepiej kopic zagraniczne. Niestety taka mentalność.

#58 Share TomaszE1994

TomaszE1994

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 19:10

Niestety dzisiejsze ciągniki to wyjące odkurzacze... koło mnie jest kopalnia i nadal funkcjonujący kołchoz jak czasami przejedzie obok mnie 12-nastka albo 1614 to aż człowiekowi dech zapiera jak te silniki słychać ;)

Edytowany przez TomaszE1994, 06 listopad 2014 - 19:11.

#59 Share Jarecki88

Jarecki88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 19:26

I co z tego, że warczy jak nie potrafi nic poza tym. Tym wszystkim zakochanym w starych Ursusach proponuję popracować jakiś czas współczesnym traktorem i potem zweryfikować swoje zdanie. Moim zdaniem te wynalazki nadają się tylko do muzeum. Aha, mam Ursusy i normalne, zachodnie traktory.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 19:31

Wyjące odkurzacze ale przynajmniej mają prawdziwą moc a nie jak ursus 30% trzeba odjąć za przekładnie i 20% za mało dynamiczny silnik który trzeba trzymać na obrotach bo zdechnie.

Dodaj odpowiedź