Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak poprawić strukturę gleby?

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 31 październik 2014 - 00:39

Witam. Wziąłem w dzierżawę ziemię 2-3 klasa ale jej struktura jest kiepska więc po podorywce zasiałem łubin na poplon zeby ją troche spulchnić ale dzisiaj orałem i skały sie rwały. co mogę jeszcze zrobić zeby ziemia stała sie bardziej pulchna. dodam ze wapno juz posiałem.

Edytowany przez pala92, 31 październik 2014 - 00:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak poprawić strukturę gleby? Dzisiaj, 07:14
  •  

#2 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 31 październik 2014 - 01:51

Z dnia na dzień na pewno nie poprawisz struktury gleby. Poplon to dobra sprawa ale na to trzeba parę lat i z każdym rokiem będziesz widział poprawę. Ja siałem gorczyce na poplon 3 lata z rzędu i widzę różnicę co było a jest, tylko że gorczyca chyba mi trochę przykwasiła glebę i teraz mam zamiar siać facelię.

#3 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 31 październik 2014 - 08:49

facelia robi strukture, gryka tez, bez porównania z gorczyca

Rolnik z powołania :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 31 październik 2014 - 09:32

ogolnie ziemia jest dość mocna. co myślicie o wapnie tlenkowym. podobno dobrze i szybko działa?

#5 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 31 październik 2014 - 13:57

Szybciej niż węglanowe.

Pamiętajcie też ze poplony bardzo wysuszają glebę. Przez to może się wydawać ze ziemia zle wygląda przy orce.

W tym roku na próbę zostawiłem kawałek po jęczmieniu zaraz po szybkiej podorywce, a kawałek poleciałem glifosatem. Bez oprysku jęczmień urusł po kolana i orka to była katorga, w miejscu, które było opryskane orka szła dużo lżej

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#6 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 31 październik 2014 - 18:04

Witam, u mnie to samo było na jednym polu miałem część poplonu ,a na drugiej części nie, i w trakcie orania tam gdzie poplon to była normalnie taka podeszwa że pług nie chciał wchodzić w ziemię ,a obok gdzie same ściernisko z talerzowane pług już normalnie wchodził i to jednak prawda że  poplon trudniej zaorać bo wysusza glebę   ;) Pozdrawiam.

Edytowany przez wieslaw16, 31 październik 2014 - 18:09.

#7 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 31 październik 2014 - 19:04

ale warto siac poplony chyba ze obornika ma ktos pod dostatkiem

Rolnik z powołania :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 31 październik 2014 - 20:14

hmm.

Najpierw zrób badanie gleby a potem ewentualnie wapno jeżeli jest taka konieczność.

Po łubinie normalna sprawa że jest twardo.

#9 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 31 październik 2014 - 20:44

1. Jak Jacek napisał polony przesuszają glebę, szczególnie w suchej jesieni.

2. Pobierz i daj do badania glebę. Jedna próbka to koszt około 11 złotych, masz zbadane pH, potas, fosfor i magnez. Będziesz miał czarno na białym co trzeba glebie dostarczyć.

3. Cały sens orki zimowej to oddanie się działaniu natury. Cząsteczki wody zawarte w glebie pod wpływem zamarzania spulchniają ją. Na wiosnę nie wjeżdżaj zbyt pętko, narobisz kolein i spalisz dużo paliwa(mowa tutaj o wiosennej uprawie), musi być odpowiedni termin, z reguły jeśli grzbiety skib są przesuszone.

4. Podczas dalszej uprawy staraj się zachować gruzełkowatą strukturę. Gleba magazynuje wtedy wodę, oraz nie zasklepia się.

#10 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 31 październik 2014 - 21:24

Każdy ma swoje doświadczenia, jednakże nie zgodzę się że po poplonach , rola jest trudniejsza w uprawie, miałem taką sytuacje,jęczmień jary wymókł,więc by się chwasty nie pleniły,gdzieś pod koniec czerwca posiałem grykę,gryka zdążyła zakwitnąć, i została zniszczona,to co zauważyłem przy uprawie przedsiewnej,ciągnik miał lżej,jak tylko wjeżdzałem tam gdzie była gryka , automatycznie przyśpieszał,jednakże wschody rośliny następczej były gorsze,gryka wyciągneła jednak wilgoć.

#11 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 31 październik 2014 - 21:43

Jak poprawić strukturę gleby? a co byście mi poradzili. Sieje pszenżyto kukurydzę na kiszonke i trawę z koniczyną. I stale jest ten sam problem. Nie mogę dobrze zorać do pszenżyta ani po kukurydzy ani po pastwiskąch. trawę pale glifosatem dobry miesiąc przed oraniem. Po pszenżycie ziemia jest pulchna i można orac bez wysiłku ale jak posieje kukurydzę to to samo pole zamienia się w beton tak samo jest po trawie. Robiłem próbki i ziemia nie jest kwaśna obornik bydlęcy przychodzi co 2-3lata.

#12 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 28 październik 2016 - 18:22

Chciałbym odświeżyć temat.

3 lata temu kupiłem działkę 9 ha IVB V i VI, staram się poprawić jej strukturę, a i może z VI zrobić V - wiem, że jest to możliwe. Niestety obornika brak, na różne użyzniacze glebowe w chwili obecnej niestety nie mogę sobie pozwolić. 

Na dzień dzisiejszy rzuciłem tam 50 ton wapna magnezowego, w ubiegłym roku był łubin, a w tym facelia z gorczycą nie zbierana tylko pod talerzówkę, urosła jeszcze raz na poplon i dziś przyorana. 

Z dwa lata jeszcze mogę siać gorczycę facelie albo rzodkiew, tylko czy to ma sens? 

Może ktoś ma jakiś pomysł lub podobne doświadczenia. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 październik 2016 - 18:39

Nie, ma sensu. Ziemia nabiera kultury przez uprawę, i siej to co Ci przyniesie jakikolwiek zysk. Polony i płodozmian poprawiają jakoś gleby, ale nie możesz siać ich tylko w tym celu. Siejesz zboże, po zbożu dajesz polon, wiosną siejesz kukurydzę itd, itp.