Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bez orkowa uprawa kukurydzy na ziarno.

55 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Tigon

Tigon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 27 październik 2014 - 18:30

Jeśli planujesz siać coś po qq bez orki to tylko i wyłącznie CIĘŻKA brona talerzowa po zbiorze, tylko że jest jeden duży minus , tak jak up pisali omacnica , która bez orki na pewno będzie się nasilać i robić coraz większe szkody ;] , i staraj się nie siać na tych samych rzędach + warto przy takim siewie tak dobierać nawóz by większa ilość siać rzutowo rozsiewaczem a do aplikatora o ile siewnik go ma to tylko dawkę startową.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bez orkowa uprawa kukurydzy na ziarno. Dzisiaj, 18:17
  •  

#42 Share pajakk

pajakk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,technika rolnicza,uprawa kukurydzy i pszenicy,nowe technologie.

Napisany 02 listopad 2014 - 19:04

A czy ktos stosował Strip Tilla?

#43 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 02 listopad 2014 - 23:11

Znajomy z wioski masz link ;

oczywiście jak to można nazwać strip tillem 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 02 listopad 2014 - 23:33

Stosowałem i mogę powiedzieć tyle. Mniej paliwa to więcej oprysków. Ale jeżeli chodzi o np: pszenica - rzepak to orka co dwa lata. Koszę rzepak, orka i siew pszenicy. Koszę pszenicę, gruber i siew rzepaku.

:

#45 Share PiotrBenet

PiotrBenet

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 07:59

Zastosuję to u siebie w przyszłym roku, zobaczymy jaki będzie efekt.

#46 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 03 listopad 2014 - 08:29

Stosowałem i mogę powiedzieć tyle. Mniej paliwa to więcej oprysków. Ale jeżeli chodzi o np: pszenica - rzepak to orka co dwa lata. Koszę rzepak, orka i siew pszenicy. Koszę pszenicę, gruber i siew rzepaku.

:

A nie robisz przypadkiem odwrotnie tzn orka po pszenicy pod rzepak a bez orki po rzepaku pod pszenice?

#47 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 08:59

Po kukurydzy stosuję orkę, w następnym roku sieję jęczmień jary, potem orka pod rzepak, po rzepaku uprawa na 35 cm bezorkowa i siew pszenicy, po pszenicy uprawa 30 cm bezorkowa i wysiew poplonu, a w nastepnym roku wiosna wysiew kukurydzy po oprysku glifosatem i lekkiej uprawie, potem talerzowanie (Ares TXXL z wałem gumowym) i orka itd.

#48 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 18:55

Zadowolony jestes z Aresa TXXl? Masz jakieś opinie na temat TXL?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#49 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 21:15

Mój to TXXL na dużym wózku, jest pół zawieszany a nie zawieszany bo wał ma gumowy fi 70, najcięższy z możliwych. Już nie robią tej wersji. Sam agregat jak agregat talerze mieszają w zależności od głębokości i prędkości pracy. Trochę z zakręcaniem jest ciężko, bo na wózku jest długi. JD6610 jak go ciąga na rżysku zbożowym lepiej się łamie niż 6630 na kukurydzianym (dużo lepszy skręt). Zawieszany z takim wałem występował ale rwały się cięgła górne TUZa (kolega miał taki do Fenda 140KM, podnosiło mu przód z obciążnikiem 1000 kg, aż urwało cięgło i zmienił wersję na wał oponowy, krótszy od wersji na wózku i na tych oponach jeździ po drodze, mój ma dodatkowe dwa koła za wałem)

#50 Share pajakk

pajakk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,technika rolnicza,uprawa kukurydzy i pszenicy,nowe technologie.

Napisany 09 listopad 2014 - 10:31

Czyli mam rozumieć ze w uproszczeniu bedzie wiecej chwastów czyli więcej oprysków

#51 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1071 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 14:42

tak dokładnie ja próbowałem ale orka to jest orka wmiędzy czasie głębosz no i jeszcze omocnica

#52 Share pajakk

pajakk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 16 listopad 2014 - 10:13

A jak by sprobować mulczerem i pasowo w to wszystko qq siać.

#53 Share marecki5056

marecki5056

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 13 luty 2016 - 00:41

ja stosuje uprawe bezorkowo po zbiorze qq stosuje talerzówke a potem na wiosne znowu talerzówka i sieje :)

Kolego chyba masz pełną skrzynke potrzebuje kontakt z Tobą na temat Twojego byłego kombajnu

#54 Share xxxMarcin3

xxxMarcin3

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, muzyka, motoryzacja

Napisany 20 marzec 2016 - 11:32

Duzo z was pisze o samej talerzówce na jesień. Panowie na jaką głebokoścć dacie rade spulchnić ziemię przed zimą? Według mnie to jest duży błąd talerzówka jak naj bardziej ale zaraz za nią powinien być  puszczony kultywator na minimum 25 cm, Głęboszowanie przy uprawie bez orkowej na glebach cieższych powinno być stosowany minimum co trzy lata. Ja jednego roku pokusiłem sie o taką uprawę po gorczycy . Moje zdanie jest takie że do takiej uprawy trzeba mieć dobry sprzęt(po QQ mulczer obowiązkowo i później telerzówka na około 10-15 naj lepiej z kultywatorem za jednym przejazdem) Wiadomo że mozna te przejazdy podzielić ale tu dochodzą koszty. Trzeba też koledzy spojrzeć prawdzie w oczy kto ma w jakim stanie glebę, chodzi głownie czy nie macie mocno zachwaszczonych pół ( perz w szczególności) Do uprawy bez orkowej gleby muszą być wolne od chwastów długo letnich i odpowiednie ph. Ta uprawa jest bardziej opłacalna, Ja naj lepsze efekty takiej uprawy widziałem u sąsiada na mozaice od 3a do 5 klasy ziemi wzgórki dołki roślina jest wszędzie wyrównana. 

Jeśli chodzi o obornik to większego problemu, nie wywóź go kolego go bezpośrednio na pole z obory, niech poleży jeszcze minimalnie na kupie z pół roku przepali się w tedy dobrze zrobi się jak kompost z pieczarek, ja go stosowałem taki przepalony na wiosne bezpośrednio przed siewem .Efekt jest bardzo zadowalający. i nie ma problemu z wymieszaniem go z glebą nawet jak dasz go dawką 35-50 ton. 

Ja z bratem wracam do uprawy bez orkowej w przyszłym roku po zbożach i QQ. Z tego względu że do tej pory park maszynowy na to nie pozwalał.

#55 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 26 marzec 2016 - 08:44

Bez orkowa uprawa kukurydzy na ziarno. Wcale nie trzeba upraw bronami czy agregatami.Wystarczy posiać qq na sciernisko w strip tillu.Tylko trzeba mniec odpowiedni siewnik który spulchnia pasy ziemi przed samymi nasionami.A po siewie tylko oprysk.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#56 Share xxxMarcin3

xxxMarcin3

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, muzyka, motoryzacja

Napisany 28 marzec 2016 - 13:40

Strip till to naj lepsza metoda na zredukowanie kosztów uprawy. Ale siewnik do niej jest okropnie drogi. Jak ktoś ma duzo pola inwestycja jest jak naj bardziej opłacalna. Chodzi mi ponad 200 ha przynajmniej.