Skocz do zawartości

Zdjęcie

Las 100-letni

34 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 listopad 2014 - 18:46

Las 100-letni

Matematyka jest nauką ścisłą .

Stąd umysł pewnych ludzi jej nie ogarnia , są też przypadki braku czasu na wyliczenia -stąd wymyślono tabele.

http://www.drewno.pl...-okraglego.html

W tabeli tej umieściłem , przykładową kłodę o długości 10 m i średnicy 100 cm.

Jak zauważyliście posiada ona 7,85 m3 objętości lub kubika.

Gdyby przypadkowo sr***c na karpie zabrakło papieru , można użyć do podtarcia tabeli , gdyż pojemność tej bryły zwanej kłodą obliczymy ze wzoru o którym wspominałem.

http://www.liczby.pl...=2&commit=Dalej

Dla ułatwienia posłużyłem się gotowcem , by rozjaśnić temat.

Jak zauważyliście , dziwnym trafem wynik jest podobny , a nawet identyczny

Tyle że ja to wiem , kto inny wie a kolega, paweł885 tego nie ogarnia.

I dlatego w/w pawel885 nigdy przy sraniu na karpie nie podetrze się bezcenną tabelą ,prędzej użyje palca , lub liścia , gdyż matematyka jest czarna magią , o ktorej pojecie ma co najwyżej blade.

Edytowany przez xemit, 15 listopad 2014 - 18:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Las 100-letni Dzisiaj, 01:45
  •  

#22 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 15 listopad 2014 - 18:51

Las 100-letni

Kloca policzyłeś a teraz policz papierówke w przestrzennych i przelicz na szescienne :P

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#23 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 listopad 2014 - 19:10

Las 100-letni

Kloca to można postawić . Chyba nie muszę pisać gdzie i na co.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 19:16

Las 100-letni

Przecież identyczną metodę wcześniej podałem, teraz piszesz to samo, sęk w tym że drzewo rośnie i autor tematu chciał by oszacować ile jest w stanie pozyskać drewna.... Jest metoda na obliczenie rosnącego drzewa, ale trzeba mieć wysokościomierz no i klupę. Mierzysz pierśnicę na wysokości 130cm, wysokość i odczytujesz z tabeli

#25 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 listopad 2014 - 19:25

Las 100-letni

Na początku był chaos , pózniej ja , a Ty kolego pózniej gdzieś miedzy wierszami, lub drzwiami a futryną  -rzekłbym.

Ze swojej strony jeszcze raz odsyłam do kuli , z uwagi że ani lasu , ani drzewa , ani tym bardziej drewna nie ma .

CCo do pytań , to proszę o odrobinę szacunku.   Skończyłem więcej jak cztery klasy szkoły podstawowej , zdobywałem promocję do następnych , niosąc do domu najczęściej nie tylko świadectwo ale i jakiś dyplomik razem z ksiązką mniej lub bardziej poczytną , stąd podejrzenia ze na takie zapytania nie znam odpowiedzi , lub nie potrafię jej wyszukać jest co najmniej prostackie.

Jeszce jedno kolego Pawle , Jak zauważyles każde drzewo , a liściaste w szególności  posiada pien i koronę. Z pnia uzyskuje się najczęsciej materiał tartaczny , z korony galęzie , powiedzmy jako opał i śmieci , które są odpadem , bez żadnej wartości.

spójrz więc na pierwsze lepsze drzewo i zastanów się co ma wspólnego jego rzeczywista wysokość , z dlugością pnia o wartości użytecznej.

Ze swojej strony proponuje zapalić wspólnie fajkę pokoju , zakopując jednocześnie topór.

Z indiańskim pozdrowieniem

Xemit.

Edytowany przez xemit, 15 listopad 2014 - 19:38.

#26 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 20:21

Las 100-letni

Zakopać topór możemy ale nie za głęboko, trzeba szanować innych i dopiero oczekiwać szacunku. Bo z tego co widzę kierujesz się zasadą "co wolno wojewodzie....."  Pozdrawiam 

#27 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 listopad 2014 - 22:29

Las 100-letni

Raczej starszemu kapralowi

#28 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 20 listopad 2014 - 11:22

Las 100-letni

Xemit ma racje z tym, że ktos najpierw liczył za pomoca wzoru, zeby zrobić tabele, wiec kolego Pawle jezeli korzystasz z tabel, to wiedz , że ktos poświecił na ich stworzenie w ch**j czasu , i zmierzył nie jedno drzewo o danych parametrach tylko baaaardzo duzo. Jeśli się nie mylę, są tez tabele, z których można odczytac miązszośc grubizny jak  i drobnicy jaka można pozyskać z danego drzewa. Co do wykonania zrebu,  to faktycznie potrzeba sprzetu umiejętności, ale myślę, że doświadczona ekipa zrobi to przy pomocy pilarki i ciągnika z wciągarko myglarka, chyba że wyrabiane beda od razu sortymenty na pow zrebowej wtedy juz trzeba by pomyślec o przyczepie nasiębiernej albo forwarderze.  Co do ceny kol. Paweł  nie mówie czy ktos da czy nie da 500 za sosne. Cene taką znalazłem na stronie nadlesnictwa. Musi taka byc bo nadlesnictwo opłaca przeciez ZUL  i samo musi cos zarobic szczególnie jak rząd kradnie lasom 800 mln złotych....  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 20 listopad 2014 - 23:20

Las 100-letni

Witam ja kilkanaście lat temu robiłem wyrąb lasu sosnowego prawie 1ha ,70-cio letniego i na zrębie od razu robiłem różny asortymęnt drewna, począwszy od kloców tartacznych poprzez papierówkę,paletówkę,tgz.ołówki i na opałówce kończąc ,a odnośnie kłód tartacznych to jak dobrze pamiętam to było pięć klas jakościowych i każda cena stosowna do klasy grubizny tartacznej, w tym jeszcze w rachubę w klasowaniu w chodziła grubość,długość,oraz ilość sęków w danym klocu,i tak: pierwsza klasa na odpowiedniej długości i grubości nie mogła posiadać sęków ani nawet śladów zarośniętych sęków że nie wspomnę o jakiejkolwiek krzywiżnie kloca ,można książkę z tabelą sobie pożyczyć do pomiarów oraz klupę od zaprzyjażnionego leśniczego oraz zasięgnąć jego rady jakie najlepiej dlugości kloca ciąć aby było dla nas korzystnie by nie tracić na metrach (bo można sporo stracić metrów jeśli nie wiemy gdzie kloc ciąć, na jakiej dlugości) i napewno pożyczy takiej książki z tabelą w której są przeliczniki dla różnych długości i grubości jak również przelicznik dla m.p w metry sześcienne, oraz dla drobnicy tyczkowej ,a po zrębie  zaprosić leśniczego na ognisko i powiem że jeszcze doradzi gdzie najkorzystniej jakie drewno z pieniężyć,czasem warto trochę stracić aby dużo zyskać  :rolleyes: Pozdrawiam.

#30 Share mad

mad

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 21 listopad 2014 - 07:36

Las 100-letni

Co do pytania.

1.Miąższość sortymentu określa się wzorem środkowego przekroju Hubera: V = (π dl/2²)/4*L l w [m³] z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Metry przestrzenne mają swój przelicznik na metry sześcienne.

Kupujesz las i wycinasz w pień, a co jest dookoła ? Bo wiesz napewo , że stosunki wodne się mogą bardzo gwałtownie zmienić? ( Drzewo działa na zasadzie pompy)

Poza tym , dla czego nie mógł byś powiedzmy wyciąć sosny a zostawić drugie piętro drzewostanu ? 

Trzeba było poczytać Zasady Hodowli Lasu. 

Klasyfikacja Jakościowo Wymiarowa - tutaj znajdziesz wszystkie parametry drewna jakie muszą spełniać określone sortymenty :D

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości pytaj śmiało. Nie określisz masy na pniu stojącym chyba że będziesz wchodził na drzewa. 

W Lasach Państwowych robi się tzw szacunki brakarskie, ale jak sama nazwa mówi jest to szacunek a nie PEWNIAK

#31 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 listopad 2014 - 23:36

Las 100-letni

Co do pytania.

1.Miąższość sortymentu określa się wzorem środkowego przekroju Hubera: V = (π dl/2²)/4*L l w [m³] z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

V = Π * ( D / 2 )² * L = ( Π * D² ) / 4 * L
Gdzie:

• V – objętość drewna
  • D – średnica w połowie długości drewna
  • L – długość drewna.

Taki sposób pomiaru leśnicy i drzewiarze nazywają: obliczaniem wzorem środkowego przekroju Hubera.

Wydaje mi się że podaleś błędny wzór , gdyz znalazłem nieco inny , moim zdaniem prawidłowy.

A swoją drogą to Huber to nie Archimedes , i zamiana promienia dwukrotnie dłuższa średnicą na piedestał historii go nie wprowadzi.

Bo przeciez w tym co znalazlem dzieląc średnicę przez dwa otrzymujesz promień, a w drugim równoważnym pierwszemu kwadrat średnicy dzieli przez 4 .

Jeśli w najprostrzy sposób za srednicę postawisz liczbę 4 wtedy podzial przez 2 da liczbę 2 , która podniesiona do kwadratu da liczbe 4 .

Ww wzorze wynikłym z pierwszego średnica o tej samej wartości czyli 4 , podniesiona do kwadratu da liczbę 16 i podzielona przez 4 da dokladnie taki sam wynik , czyli liczbe 4.

LIczba Pi oraz dlugośc są niezmienne w zwiazku z tym wracamy do Archimedesa i oczywiście identycznego wyniku.

Tak mi się bynajmniej wydaje.

Edytowany przez xemit, 21 listopad 2014 - 23:57.

#32 Share mad

mad

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 22 listopad 2014 - 01:28

Las 100-letni

PI x D do kwadratu dzielone przez 40000 razy L wzór Hubera. Jesteś leśnikiem ? :D

Są jeszcze inne wzory :) Ale ten jest najprostrzy do mierzenia dłużycy :)

#33 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 listopad 2014 - 17:47

Las 100-letni

PI x D do kwadratu dzielone przez 40000 razy L wzór Hubera. Jesteś leśnikiem ?  :D

Nie , nie jestem leśnikiem. Jestem rolnikiem. 

A czy ty jesteś leśnikiem czy matematykiem?

Bo jeśli matematykiem, to proszę znajdz bląd w moich obliczeniach w stosunku do twoich.

Dla uproszczenia zajmę się kłodą o której wspomniałem wcześniej  , czyli posiadającą dł 10 m i srednicę 1m na srednim przekroju , lub jest idealnym walcem by wykluczyć nieporozumienia , a kory nie posiada z uwagi że jest to świerk- podsuch .

W/g wzoru matematycznego PI x r2 x L  ta kłoda ma 7,78 m3 , podobnie zresztą jak w tablicach gdzie posiada dokładnie ta samą wartość.

Postanowiłem zastosować twój wzór gdzie 

3,14 czyli liczbę pi noże przez kwadrat średnicy 1 m i wynik tego działania jest równy liczbie 3,14 , gdyż 1 do kwadratu daje liczbę 1 .

Teraz wypada pomnożyć 4000 przez długość , czyli 10 m otrzymując liczbę 40000 .

Pozostaje mi tylko skorzystać z twojej porady odnośnie obliczania miązszości  i podzielić pi x d do kwadratu , czyli 3,14 przez magiczne 4000 x L , czyli 40000.

Wynik tego działania jest równy 0,0000785 

Możesz mi to wyjaśnić , bo czegoś tu nie ogarniam ?

Edytowany przez xemit, 22 listopad 2014 - 17:48.

#34 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 listopad 2014 - 21:01

Las 100-letni

PI x D do kwadratu dzielone przez 40000 razy L wzór Hubera. Jesteś leśnikiem ?  :D

Coś poszlo nie tak . 

tak bynajmniej uważam ja , rolnik.

http://pl.wikipedia...._ksylometryczny

Edytowany przez xemit, 22 listopad 2014 - 21:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#35 Share mad

mad

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 07:21

Las 100-letni

Xemitku ... Masz całkowitą rację wzór Hubera daje taki sam wynik jak walec. Tyle , że twój wynik jest źle policzony. 7,85 m3 wyszło według moich obliczeń.

Pamiętaj , że drewno nie ma podstawy walca idealnego . A tak poza tym to masz RACJE :) 

Pozdrawiam Asia